Tulokset 1:stä 11:een 11:sta
  1. #1
    Tervehdys,

    Olen parin viikon päästä lähössä englantiin tarkoituksena ostaa sieltä pyörä, ajella pitkin poikin saaria ja sen jälkeen ajaa pyörä ranskan, belgian, hollannin ja saksan kautta lautalla suomeen. Lyhyempi vaihtoehto on Harwichista lautalla tanskaan ja sieltä ruotsin kautta suomeen.

    Ja ennen kuin suuremmat spekulaatiot reissun taloudellisesta järkevyydestä alkavat, haluan kertoa ettei reissun tarkoituksena ole kuin hankkia pyörä, ajaa brittein saarilla ja toki muuallakin sekä saada pyörä suomeen ja täällä rekisteriin. Olen täältä foorumilta kerännyt tietoa mitä kannattaa ja pitää ottaa huomioon, mutta osa tiedoista on jo vuosien takaa ja niinpä toivoisin asiantuntevilta lisävinkkejä tai huomautuksia seuraavaan listaan:

    PYÖRÄÄ OSTETTAESSA:

    -tarkista myyjän omistajuus ko. ajoneuvoon ts. että se ei ole varastettu tai muuten kiinnosta viranomaisia
    -vaatimuksenmukaisuustodistus(?)
    -verot ja katsastus pitää olla voimassa UK-ajoa varten
    -jonkun lähteen mukaan UK-ajoa varten pitäisi olla myös green card(?)
    -ostajalle kauppakirja, rekisteriote kokonaisena (2x A4 tms.),
    -kilvet pitää jäädä pyörään, ei siirtokilpiä englannissa
    -myyjä tekee ilmoituksen (lomake(?) vapaamuotoinen?) DVLA:han (paikallinen Trafi) että pyörä viedään ulos maasta mutta pyörää ei poisteta paikallisesta rekisteristä ilmeisesti ennen kuin se on rekisteröity suomessa(?) EDIT: Eihän suomessakaan pyörää poisteta rekisteristä omistajanvaihdoksen välillä.
    -ainakin Pohjolasta saa ainakin liikennevakuutuksen ja kuulemma Kaskonkin pelkällä runkonumerolla


    SUOMEEN TUOTAESSA:

    -pyörä tulliin ja sieltä käyttöönottoilmoitus ja autoveroilmoitus

    TAI (Tullin sivujen mukaan) http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/...tiprosessi.pdf

    tee käyttöönottoilmoitus ja veroilmoitus Tullin sivuilla jos pyörässä on voimassa oleva liikennevakuutus ja rekisteröinti. -->sillä saa ajaa suomessa normaalisti ennen varsinaista rekisteröintikatsastusta.
    -maksa verot, tee rekisteröintikatsastus ja rekisteröinti.

    joka paikassa kaikki paperit mukana aina.


    Olisiko jollain lisättävää noihin kohtiin, etenkin kysymysmerkillä olevat kiinnostaa?


    Kiitokset!
    Viimeksi muokannut: redfresnel; 12.06.2014 klo 11:36.
  2. #2
    Ajokortista, suomalainen ajokortti on käynyt iät ja ajat Brittein saarilla. Ja tuossa uudempaa faktaa.
    EU-maissa myönnetyt ajokortit ovat ajokorttidirektiivin nojalla voimassa toisissa EU-maissa. EU-maita ovat Alankomaat, Belgia, Bulgaria, Espanja, Irlanti, Iso-Britannia, Italia, Itävalta, Kreikka, Kypros, Latvia, Liettua, Luxemburg, Malta, Portugali, Puola, Ranska, Romania, Ruotsi, Saksa, Slovakia, Slovenia, Suomi, Tanska, Tshekki, Unkari ja Viro.

    Muihin kohtiin en osaa vastata. Mutta itse viettäisin mahdollisimman paljon aikaa Britanniassa, on se semmoinen paikka, ihania pikkukyliä, kapeat tiet, mutkia, kauniita maisemia. Ja oma suosikkini on aina ollut Skotlanti.
    Vähän sateinen voi olla jos huono tuuri sattuu, mutta sieltä pääsee nopeasti pois etelämmäksi ja aurinkoon jos alkaa rasittaa.
  3. #3
    Pyörästä riippuen ajovaloumpio saattaa sitten mennä vaihtoon tuolta vääränkätisen liikenteen maasta tuodessa. Osassa pyöristä on "vaakasuora" valokuvio, jolloin se sopii kummankätiseen liikenteeseen tahansa, mutta toisissa on tuo perinteinen autoista tuttu toisesta reunasta nouseva valokuvio. Johonkin katettuun pyörään vaihto voi olla yllättävän työläs ja umpio kalliskin.
  4. #4
    Green card on yhtä kuin todistus liikennevakuutuksesta, arvelisin että ei ole pakollinen UK:n aluella.
  5. #5
    IF:n sivuilta bongasin että suositellaan vihreän kortin hankkimista aina kun lähtee Pohjoismaiden ulkopuolelle. Iso-Britanniaan ei ole pakollinen mutta siis suositeltava. Kortin saat siis vakuutusyhtiöstäsi.
  6. #6
    Eli tuon green cardin hankkiminen pitää hoitaa sitten sähköpostilla tai faksilla koska vakutuustahan ei ole ennen kuin on pyörä, eli vasta englannissa.

    Ajovaloumpiohommat olikin tuttuja mutta jäi pois tuolta alkuperäisestä viestistä.
  7. #7
    Joko sulla on siis tiedossa jokin tietty prätkä mitä meet hakemaan? Meinaan että siinä tapauksessahan sää voit ottaa siihen vakuutuksen jo suomessa etukäteen runkonumeron perusteella.
  8. #8
    Olen tuonut useamman pyörän ajamalla Englannista, kiinostaa itsekin tietää milloin rekisteröinti loppuu. Suomessa katsastustoimisto ottaa alkuperäisen rekisteriotteen ja en tiedä mitä sille tapahtuu, ilmoittavatko Englantiin vai eivät. Myyjä on ottanut yleensä pienen lipukkeen joka on rekisteriotteen osa, maastaviennistä itselleen ja lähettää sen paikalliseen DVLA:n toimistoon Swanseahan, johon täytetty maastavientipäivä joskus joku päivä ostosta eteenpäin, viikko tai mitä sillä sitten ajeleekin Englannissa. Greengard on hyvä olla olemassa todisteena vakuutuksesta ja sen olen saanut vakuutusyhtiöstä omalle nimelleni vakuutusyhtiön leimalla varustettuna, runkonumerolla täytettynä jonka voi hoitaa myös soittamalla tai meilillä tai textarilla jos ei ole ostokohde vielä varma, mutta greengard mielestäni hyvä olla voimassaolevan vakuutuksen todisteeksi jos sitä joku sattuu kyselemään tienpäällä tai vahingon sattuessa.
    pl
  9. #9
    Oletko ostanut liikkeestä vai yksityiseltä? Itsellä ajatuksena yksityiseltä, lähinnä valikoiman ja hinnan takia. Onko jotain erityistä mitä kannattaa pitää mielessä niiden asioiden lisäksi mitä nyt yleensä kannattaa miettiä kun yksityiseltä (ja miksei liikkeestäkin) ostaa?

    Menikö tuontipyörien kanssa suomessa rekisteröinti ilman kommelluksia?

    Kun et tuohon alkuperäiseen listaani lisännyt muita huomioita kuin tuo green card -juttu niin otaksun etten suurempia asioita ole unohtanut, vaiko?

    Entäpä missä kohtaa vaihdoit käteistä, mikäli käteisellä maksoit? Olen huomannut ainakin muualla euroopassa reissatessani että suomessa esim. forex antaa kehnomman vastineen rahalle kuin että jos ottaisi ulkomaille kasan euroja ja vaihtaisi siellä paikalliseen valuuttaan. Ero ei ole suuri mutta isommissa summissa kuitenkin parhaimmillaan satoja euroja.
  10. #10
    Lainaa woke kirjoitti Katso viesti
    Joko sulla on siis tiedossa jokin tietty prätkä mitä meet hakemaan? Meinaan että siinä tapauksessahan sää voit ottaa siihen vakuutuksen jo suomessa etukäteen runkonumeron perusteella.
    Ei ole tiettyä yksilöä vielä katottuna. Muutama mallivaihtoehto on. Ns. perusmallin Triumphit (Bonneville, Thunderbird (vanha malli), Legend, Adventurer) sekä Ducatin Monster on ollut lähinnä kiikarissa.
  11.  
  12. #11
    Ratavastaava
    Rata & Koulutus
    Liittyi Jul 2007
    Tampere
    MotOrg ry jäsen
    Mielenkiintoinen aihe tämäkin. Kerrohan infot sitten, kun reissu on heitetty. Ja kertokaa muutkin jos on tietoa aiheesta!
    GAAAAAZ!!!!