Nonniin, hakua ja Z750 omaa topikkia ollaan kokeiltu jo, joten kokeillaan tärppääkö täältä..
Daamin Z750 -07n tuli yhtäkkiä ihme vika: Pätkii/nykii kiihdyksissä.
Tasakaasulla toimii ok.
Isoin pätkiminen tapahtuu kiihdytyksessä n.4tonnin kohdalla, jolloin mopo käytännössä "kuolee" hetkellisesti.
Ja tosiaan vika tuli yhtäkkiä, ei todellakaan kuulu olla tällänen, eikä pätkiminen ole mitään pientä nykimistä tms. Mopossa on vaihdettu putki ja commanderi, mutta en usko että ongelma liittyy niihin koska mopolla oli ajettu tänäkin keväänä jo n.2tkm ilman ongelmia ennen tätä.
Mikäs voisi olla syynä tälläseen? Ilmanputsari,tulpat..?
Bensansuodatin tukossa?
Kiihdytyksessä yleensä kaasun asento muuttuu, mites siis olis TPS elit throttle position sensor. Tai jos ei saa tarpeeks bensaa niin bensansuodatin tai bensapumppu.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Jos sinulla on kokemusta noitten moottoripyörin kanssa ropaamisesta, niin kannattanee aloittaa laittamalla uudet tulpat, uusi ilmansuodatin ja uusi bensansuodatin ja katsoa onko asiaan vaikutusta.
Onko tuo enemmän sellaista että veto loppuu kuin veitsellä leikaten vai tuntuuko enemmän siltä että vehje tukehtuu?
Jos se commanderi on siis uusi, niin kannattaa tarkistaa että siellä ei ole jossain liitoksissa löysää...
Mikäli pyörässä on quickshifter voisi olla hyvä kokeilla ilman sitä.
Ratapäiviin liittyvät kysymykset ja muut asiat osoitteseen: ratavastaavat@moottoripyora.org
Sivujalan turvakatkaisin? Neljässsätonnissa yleensä ne pahimmat resonanssivärinät.
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Noo, tuntuu enemmän siltä että mopo hetkellisesti tukehtuisi. Sitten kun kaasusta päästää ja ottaa kevyemmin uudestaan niin todennäköisesti lähtee hiukan paremmin. Ihmettelen vaan tosiaan sitä että tekee tätä vain kiihdytyksissä, ja pahiten juuri n.4tonnin kohdilla. Tasakaasulla maaseututourinki onnistuu ihan hyvin.
Ainiin, silloin kun vika ilmaantui niin käynnistys oli myös hankalaa, mutta nyt on ongelmia enää ton kiihdytyksen kanssa. Katoin manuaalista että eihän näissä vehkeissä saa edes enää bensansuodatinta vaihdettua/putsattua. Se on kiinteänä bensapumpussa..
Samanlaista vikaa oli eräässä mopottimessa jolla ajelin viime alkukesänä.
Suurin syyllinen oli yksi tulpanjohto mikä löi maihin.
Ex Kawasaki KLE 500
Ex Yamaha Super Tenere 750
Ex Kawasaki ZR7-S
Ex Yamaha FZS1000
Ex Suzuki RF900R
Ex Yamaha FZS1000
Suzuki GSX1400
Kyllähän sen suodattimen varmastikin saa vaihdettua. Onko se tankin sisällä kuten Apriliassa? Tankki tyhjäksi, tankki irti, pummpuasetelma irti tankin pohjasta ja filsua vaihtamaan.
Mulla oli samoja oireita viime kesänä Aprilian kanssa ja lopulta vika korjaantui kun ensin vaihdoin hapertuneet tankin sisällä pumpussa ja filtterissä kiinni olevat bensaletkut, puhdistin pumpun ja vaihdoin suodattimen. Hapertuneet letkut aiheuttivat bensan paineen katoamista ja ilmeisesti tankkiin oli päässyt myös vettä, sillä kun pumpun päästä imaisin, niin suussa maistui bensan sijasta vesi ja varmaankin se filtterikin oli sitä täynnä.
Edit: piti googlettaa ja joo, se on yhtä jöötiä vissiin pumppu ja suodatin. Tuosta ostat koko pumppuhässäkän, ei oo kallis:
http://www.ebay.co.uk/itm/KAWASAKI-Z...item3a7d2c6eff
Tosin kanattaa varmaan ensin kokeilla tankin tyhjäämistä ja pumpun puhaltelua puhtaaksi, josko siellä vettä olisi?
Riku #666
www.trackpunkracing.com
Löysin eilen jutun jossa kaveri putsasi 6r ninjan bensan suodattimen, joka siis ei myöskään kawasakin mukaan ole vaihdettavissa.
http://www.kawiforums.com/how-tos-fa...x6r-636-a.html
Joo, luulen että tarttee aloittaa halvimmasta/helpoimmista vaihtoehdoista, ja kattoa askel kerrallaan miten vaikuttaa.
Varmaankin eka ilmanputsati, sitten bensan suodatin, ja sitten tulpat ja johdot jollei oo auttanu..
Muistui muuten mieleen että vika ilmaantui kun daami oli tankannu, ja seuraavalta kahvilta ei mopo aluksi meinannutkaan lähteä käyntiin, ja sitten tuli myös noi kiihdytys ongelmat.. Voisko olla et tuli tankattua jotain huonoa bensaa, tai sitten vaan joku roska irtosi ja tukki jotain (?) Voipi olla et tsekkaan sen bensapumpun/suodattimen ekaksi, mitä on syönyt..
Viimeksi muokannut: Juhis; 27.05.2014 klo 12:04.
Yks helppo kikka olis kokeilla laittaa tankkiin kunnon annos polttoainejärjestelmän putsausainetta ja sit vaan kovaa ajoa:
https://www.motonet.fi/fi/tuote/6080...bensiini-400ml
ZH2 2020
... remember the times, when sex was safe and bikes were dangerous?
Tarkista Powercommenderilta TPS johtoon menevän johdon liitos. Jos se on tehty paketin mukana tulleella rosvoliittimellä, se syö aikaa myöten TPS johdon poikki, oikeesti ihan paska idea pyöräkäytössä. Päältä näyttää ehjältä, mutta johtoa vetäessä liitoksesta poispäin voi jäädä johdot käteen.
Johto suosiolla poikki, karvat yhteen, jonka päälle naarasabiko ja Commanderille lähtevään johtoon urosabiko.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Katoppa vaan. Täytyy toikin tsekata.
http://www.powercommander.com/downlo...eng231-411.pdf
Nonniin, ekat toimenpiteet tehty.
Otin ton PC:ltä TPS piuhaan tulevan johdon irti, ja kokeeksi avasin myös tankin korkin, koska kuulemma jollei tankki saa korvausilmaa voi myös esiintyä nykimistä.
No pärrä toimi moitteettomasti, mutta suomen kesäisen ilman (+9c) takia oli pakko vaan ajaa n.20km lenkki. Paluumatkalla laitoin korkin kiinni, toimi ainakin kotimatkan normaalisti.
Mutta pihalla avasin kokeeksi tankinkorkin, niin selvästi ei ollu saanut korvausilmaa (suhahdus). Eli voisko tolle tehdä jotain?
Täytyy ajaa pidempi lenkki kun taas ilmat sallii, ja kokeilla toimiiko mopedi tankinkorkki kiinni..
Viimeksi muokannut: Juhis; 28.05.2014 klo 19:43.
Mites tämä tarina päättyi? Onnellisesti toivottavasti mutta mistä löytyi vika?
Itsellä oli ihan kuvauksen mukainen ongelma ja vika löytyi tulpista.
CB K R
650GR, gsxf600, gsf1200s, zzr1200, 650gs dagar, gsx1400, gsx1400, 650xmoto, versys650, gsx-r1000, versys650, tiger950, zr7, gsf1200, xt660r, gsx1000r, varadero xl1000, 650versys, r1150rt, 1100xxblackbird, tdm900.