Motorrad-lehden (11/2014) tourenrengastestin voitti Misukan Pilot Road 4. Misukan märkänkelin ominaisuudet olivat ylivoimaiset. Landstrasse/Autobahn osiossa Misukka oli kakkonen, voittaja oli Contin Road Attack 2 Evo.
Kokonaispisteet:
1. Michelin GT 4 pisteitä 225
2. Continental Road Attack 2 Evo pisteitä 220
2. Pirelli Angel GT pisteitä 220
4. Bridgestone T 30 pisteitä 214
4. Dunlop Roadsmart 2 pisteitä 214
6. Metzeler Roadtec Z8 Interact pisteitä 212
7. Avon Storm Ultra 3D X-M pisteitä 188
Yhteenvetona sanoisin että kuivalla on kuusi rengasta hyvin tasavertaisia, Avon muita jäljessä. Misukan märänkelin ylivoimaisuus nostaa sen testin selväksi voittajaksi. Testissä ei ollut km-kestävyys taulukkoa, sitä jäin kaipaamaan. Pyöränä käytettiin Honda CB 1000 R. Rengaspaineet. Edessä 2,5 bar, takana 2,9 bar.
Nelosen GT versio ollut nyt alla sateella ja kuivalla ja luotto on parempi vesikeleillä renkaaseen.
Kahtellaan kun kuluu enemmän alla, miten ominaisuudet muuttuu.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Löytyykö testiraportti jostain netistä vai pitääkö odottaa että se saadaan Suomen Motorradiin joskus vuonna 2016?
Jokos alkaa olla porukalla tuntumaa kolmosen ja nelosen eroista,
samassa laitteessa tietenkin ?
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Kellään road 5:sta alla? kiinnostaisi uusia etunen semmosella mutta road2:n on melki puolet halvempi.
exxtatic
Road kakkonen on niin antiikkinen keksintö (tullut kauppoihin syksyllä 2007), ettei sitä kannata tuohon vitoseen edes verrata. Ainakin märkäpidossa on merkittävä ero, ja oma muistikuva kakkosesta on vuosien takaa, että kulutuskestävyyskään ei olisi ollut nykyisten tasolla.
Itsellä on vitonen vasta takana, mutta tarkoitus laittaa myös eteen talven aikana. Kolmosesta ja nelosesta on positiivinen kokemus useammalta vuodelta myös edessä, ja vitosesta takarenkaana ei ainakaan ole moitetta.
Mulla on H2,n alla ja on kyllä hyvät.En voi kuin suositella![]()
Honda 1100 XX Superblackbird -08
Kawasaki Monster ZX-10 R -09
Ja nyt taas mennään bläkkärillä, vm07.
Vaihtu uuteen Honda VFR 1200F -14.
Kawasaki H2 SX SE -18
Tämä. Viimeisen 10-15 vuoden aikana renkaissa on tapahtunut todella, todella merkittävää kehitystä. Modernit tourinkirenkaat on pidoltaan, ajettavuudeltaan ja tuntumaltaan 10 vuoden takaisten supersportrenkaiden tasolla, jos ei jopa parempiakin. Niiden märkäominaisuudet ovat loistavat ja kulutuskestävyys erinomainen. Uutta ostamalla saa ehdottomasti vastinetta rahoilleen.
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Duke nyt tykkää muutenkin takarenkaista mutta tuo road 5 on kyllä kulutus kestävyydeltä pettymys. Tolla on nyt alta 5000km ajettu ja merkeilläRoad 4 meni vaihtoon vasta 7000km kohdalla
Elämä on onneksi mutkikasta
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Kovin on pintakaasulla kärrätty jos yli 20 000 km on kestäneet.
Itsellä on kaikki "laaturenkaat" menneet siihen 14 000-16 000 km haarukkaan,
Michelin PR 2,-3 ja-4, Pirellin Angel GT, ja nyt näyttäis Road Smart 3 menevän samaan kastiin.
Kumia ei ole poltettu eikä juurikaan kakspäällä ajettu.
Kyllä siinäkin on aika "pintakaasulla" ajeltava, itse pääsin FJR:llä Metzelerin Z8:lla n.10000km. Sen jälkeen Michelin PR4 GT:llä parhaimillaan n.15000km, tosin vaihdan ne viimeistään kun on 2mm jäljellä. Yksin ajelen ja pääasiassa reippaasti mutkateitä, eipä kulu keskeltä "tiiliskiveksi".
Fasulla muistaakseni rengas kuin rengas kesti yli 10000km mutta kun vaihdoin tohon 2 pyttyseen niin jo rupesi kumi kulumaan. Se taitaa tuo konejarru olla se suurin kulutus tekijä. Ois se kyllä hieno kuulla jos joku v-konekuski pääsee yli 10000km. Tai lähinnä että miten saa kestämään.
Elämä on onneksi mutkikasta
Viimeksi muokannut: Tinde; 21.10.2019 klo 14:07.
FJR -17
Ku mulla oli Aprilia RSV, niin suunnilleen samoihin kilsoihin pääsin, ku nykyisellä R1:llä. Sellaset 14-16tkm. Pilot Powereilla.
Oisko Aprilias ollu PP 2:t, ku Rykköses PP 3:set.
Rykköses on etu rengas "loppuun ajettu", suunnilleen samoil kilsoilla ku takanen.
Aprilias etunen kulu huomattavasti hitaammin ku takanen. Kesti melkeen 2 kertaa pitempään ku takenen.
Aprilias toimi myös Pilot Roadit hyvin, kestivät ehkä aavistuksen pitempään ku Powerit. Mut ei niis mitään merkittävää eroo ollu.
Rykköses taas Pilot Roadilla (3:sia kokeillu) menee ohjaus turhan raskaaks sekä vähän tunnottomaks ja "epävarmaks". Ei sovi mun ja pR1nsessan "tyyliin" ollenkaan.
"Puput on kyllä suloisia, muttei kovin älykkäitä"
Noin yleisesti ottaen takarengas kestää noin n. 10000 km eturengas n. 20000 km. Ennenkuin joku ehtii tämän tyrmäämään, niin erot eri moottoripyörien välillä on yllättävän suuret. En tiedä mistä johtuu. Joku ajaa Hajupussilla Michelinin PilotPowerilla 12000 km ja toinen Kawan ZZR ja Michelinin PilotRoad 4:lla 13000 km, eikä kankaat vielä näy. Jossain toisessa pyörässä nuo ei kestä läheskään noita kilometrejä, esim iso Kessu, 8000 km ja PilotPower vaihtokunnossa. Kaikki ajajat ovat rauhallisia ja paineet on oikeat. Tietysti näissä perusrenkaissa on tiettyjä peruseroja, Michelin on pehmeä reunainen, kun taas Metzelerit, Bridget ja Contit ovat kovareunaisia. Mutta ei ne kestävyyserot oikein tuostakaan johdu, ilmeisesti korkeampaa matematiikkaa.
<p>Tallissa odottelee ajovuoroa: WLA45-1942 _FLH74-1957 _FLSTC-1994 _T120R -969 _K100RS-1991 _CR500Hm-2005 _CR 500-1988 _RD125-1970 _HVA125-1974_KTM EXC300-2005_R 1200 GSA -2011_ Kawasaki G5 100_CR 250 -1996</p>
Hyvin pitkälti näin! MUTTA, yksi syy saavutettuun ajokm: määrään on renkaan valmistusmaa.
Esimerkkinä Metzelerin ME880. Se oli aikoinaan kovinkin km: kestoisena tunnettu malli, etenkin K1200LT- ohjastajien keskuudessa, (about 2007 - 2011). Renkaan kupeessa teksti: MADE IN GERMANY.
Omallakin LT:llä pääsi sen 20tkm, ja etunen kesti 33tkm. Nooo....sitten meni jonkun aikaa, kun meän BMWKLTIBMIXOFF- jne. mitä nyt niitä olikaan - kokoontumisissa, LT- ohjastajat alkoivat ihmetellä, miten toisella sama kiekko kului kympissä loppuun, ja etusellakaan ei päässy kuin sen viistoista..... Kinattiin ja väiteltiin...
...kunnes todettiin, että kiekon kupeesta löytyikin teksti: MADE IN BRAZIL.
Että näin meitä kuluttajia huijataan - vedätetään ja suorastaan petetään!
....Mutta sehän on meille tuttua jo lähes joka tavarassa - menkääpä esim. ravistelemaan noita Fazerin "joulusuklaa"- rasioita, juu, niitä suorakaiteen muotoisia, (270gr), niin kuinka ollakkaan, nehän hölskyy lähes tyhjyyttään, kun "pakkausteksisistä" syistä, ovat vain puolillaan entisestä!
Hinta on kuitenkin sama - no tottakai!
Aikalailla suurin syy miks kestää on se, etten aja "suoraan" iha hirveän paljoa. Näin ollen renkaasta ei tuu keskeltä sileä, vaan se kuluu joka puolelta tasaisesti.
Viimeksi kun tämän sanoin ni joku vaa rupes hirnumaan että "hohhohohoo melkoista pujottelua saa vetää jotta kuluu renkaat reunoilta asti"... mutta ei se itseasiassa ihan hirveitä pujotteluja vaadi ainakaa busalla. Motarilla saa iha kaistan reunasta reunaan keinuttelulla kulumaan senttiä vaille koko pinnan.
Noh, siinähä hirnuvat sitten ja silottavat renkaansa. Ite kuuntelen sit hirnumista ja ajelen 3 vuotta samalla nakilla.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Ihan vitun käsittämätön luku 28 tkm busan takanakille Suomen teillä.... tai millään teillä.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Edellinen nakki ku lähti 3 vuoden jälkeen vaihtoon, näytti tältä:
takanakki-marraskuu-2015.jpg
Toi taisi olla Metzeler?
Tossa ton keskiosan rajun ylikulumisen selitti se, että mulla oli ollu 2,4bar paineet läpi renkaan käyttöiän ku muistin ohjepaineet väärin.
"Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
Näyttää contilta, mut ihan sama. Loppuhan se on.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.