BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Pitää ottaa paljon kamaa mukaan kun pitää olla sunnuntaihin asti eikä lähteä kesken kaiken pois![]()
R1200GSA -09
Oottekos sääennusteita tiiraillut? Mää valitettavasti olen.![]()
Kawasaki Versys 650 2008
Yamaha xj 600 1999
Jingcheng 250-6 2007
Aina sataa niinkö ?
Accun ja Forecan mukaan to ja pe satais, Yr ei ylety tuonne asti. Mutta noi on vielä niin epävarmoja että toivotaan parasta.
Kawasaki Versys 650 2008
Yamaha xj 600 1999
Jingcheng 250-6 2007
yli 5:n päivän ennusteet ei pidä paikkansa kuin 20-40% tod. näköisyydellä...
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Ehkei me olla sokeristavaikka sataisikin... Enemmän olen huolissani siitä, että menopeli on edelleen huoltopukilla palasina (osat jumitti Saksassa
).
Riiviö perseen alla (Ducati Monster 695 vm.2007).
exä Mörkö (Ducati Monster Dark 600 vm.2000)
Se fonttibugi on kyllä aika hassu...
Nimihaku tuli tehtyä pikaisesti siihen tarpeeseen, että voi tien päällä katsoa kätkön sivun/tiedot. Monelle käyttäjälle siinä oli kaksi estettä: 1) Haku kartalta on kännykällä hankala. 2) Miten haun voi tehdä ja nähdä kätkön tiedot ilman, että pitää kaivaa lukulasit repusta.
Lopputulos näyttääkin sitten kummalliselta... pitää jotenkin erottaa haku ja fonttikoko asioina toisistaan.
Btw, view vs. vieb urlissa erottaa toisistaan sen, näytetäänkö isommalla fontilla vai ei.
Markereista:
Kun niitä on paljon, niiden näyttäminen selaimessa käy hitaaksi - ainakin kun puhutaan leafletin markereista. Siihen on usein ratkaisuna, että ei sitten näytetä kaikkia... klusteroidaan. Toinen vaihtoehto on se, että ei klusteroida, vaan näytetään ne "kevyemmin". Kokeilin klusterointia ja tätä toista ja päädyin tähän toiseen. Nuo pisteet kuitenkin näyttää kätköjen määrän/tiheyden klusterointia selkeämmin - ainakin omasta mielestäni.
Mutta onkos tuossa nyt jokin ongelma vielä jäljellä, jonka takia pitäisi kuitenkin harkita klusterointia?
------
Yleisesti koko saitti voisi ehkä olla mukavampi käyttää mobiililla isolla fontilla, joten tuo erottelu olisi ihan hyvä idea toteuttaa koko saitin tasolla.
Lähinnä kun tuon kartan scrollaus/zoomaus on puhelimella suhteellisen ankeaa tykkäisin kovasti siitä että voisin vain klikata klusteria ja kartta zoomaisi suoraan näyttämään klusterin sisältämät kätköt. Periaatteessa tuon lisääminen käyttäjän valittavissa olevana ominaisuutena ei pitäisi olla sekään vaikeaa joten jokainen voisi valita kummasta pitää enemmän.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Motocachingin käyttämä sähköpostipalvelun tarjoaja hinnoitteli itsensä tällaisten palvelujen ulottumattomiin, joten nyt on taas vaihto edessä. Samalla vaihtuu työkalujen versioita yms. pientä, joten katkoja on odotettavissa ainakin lähitunteina.
Nähtäväksi jää, miten tuo sujuu. Laitan tänne viestiä, kun päivitykset on tehty, jonka jälkeen olisi tietysti kiva saada tietoa, jos jotain meni rikki. Ennen ilmoitustani ei varmaankaan kannata raportoida virheistä.
------
pleksi, iso kiitos palvelustasi, jota tarjoat meille kaikille vapaa-aikanasi ilman mitään korvausta!
Tänään tosiaan tuli mieleen 2 edellisen vuoden juhannus molemminpuolin.
Molemmissa juhannuksissa tuli ajeltua lumi- tai raesateessa.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Mitäs muut ovat mieltä viimeisimmästä kätköstä https://motocaching.net/en/cache/view/id7082 ??
Laitoin jo kommentin ettei voitaisi hyväksyä uimarannoiksi mitään epävirallisia rantoja... ettei vain vahingossa tule suositeltua paikkaa tai kohdetta mihin ei oikeasti saisi mennä (tämä on siis minun mielipide). Ja koskee siis varmaan muitakin paikkakätköjä että pitäisi olla tosiaan "sallituilla alueilla" ja tämähän taitaa olla säännöissäkin mainittu.
Suomen järvet ovat onneksi enimmäkseen täysin vapaasti kaikkien käytössä... Paitsi esim. yksityisillä piha-alueilla. Tässä kohteessa ei varmaan ole mitään epäselvää etteikö siellä saisi uida.. mutta jatkoa ajatellen tuli vain mieleen.
Viimeksi muokannut: Go-Za; 23.04.2016 klo 23:52.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Olkaapa hyvät. Tässähän sitä korvausta jo tulikin.
Ei muuten mennyt muutokset ihan Strömsön tyyliin... No, sain työkaluversiot kuitenkin päivitettyä ja siirrettyä kamat uudelle kehityskoneelle, joten kertokaahan jos huomaatte jonkun menneen rikki.
Itse ehdin testaamaan vasta, kun saan myös sähköpostiin liittyvät muutokset valmiiksi.
------
Hyvä saitti.![]()
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Jos ko. paikassa uimassa käynti ei loukkaa kenenkään oikeuksia, eikä ole muutenkaan sopimatonta, niin eikös tuo siinä tapauksessa ole ihan hyväkin kohde? Kun en paikkaa tunne, niin vaikea arvioida sen kummemmin. Jokamiehen oikeuteen kai kuuluu myös uiminen jos ei ole pihapiirissä. Kätköilysääntöjen mukaan on kuitenkin huomioitava, että kieltokyltti estää kätkön teon, vaikka ei olisikaan laillinen (tämä kylttiasia ei nyt siis enää liittynyt mainittuun kätköön).
Ehkä en itse kuitenkaan käyttäisi sanaa uimaranta, jos kyseessä ei ole nimenomaan siihen hommaan valjastettu paikka. Tämä ihan vaan oma mielikuva siitä mitä uimaranta tarkoittaa. En tiedä, miten muut sen ymmärtää.
------
Joo Pleksille tosiaan taas tuhannet kiitokset arvokkaasta työstä ! Virossa tarjotaan muutamat bisset![]()
R1200GSA -09
Vai olikos gozan pointti se, ettei kätköä mainittaisi "uimarannaksi", jos se ei ole "virallinen uimaranta"?
------
Nyt on uusi kanava käytössä sähköpostien lähettämiseen. Olipas taas yhden sortin askartelu.
Nähtäväksi jää, miten roskapostisuodattimien välttely tämän toimijan kanssa onnistuu.
------
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Viikon päästä ajetaan ulos laivasta!!!
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Reissusta: Ennustajaeukot ovat sitä mieltä että saadaan 15-18 astetta lämmintä ja aurinkoista, kelvannee?
Ja tankataan sitten ihan sataman lähellä että kannattaa jättää tankkiin tilaa kun tulee L-satamaan. No ei se Viron bensa ole kuin 15-25 senttiä halvempaa kuin Suomessa.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi