Tulokset 1:stä 14:een 14:sta
  1. #1
    Onko nämä mistään kotosin?
    Hintaa neljäsosa siitä mitä yksitellen kasaamalla samalla paketilla.
    Ainakin allright näyttää näitä myyvän.
  2. #2
    Itellä vaihtu 04 R1:seen ohjainlaakeri, joten otin tarvikkeen brändillä ProX ja laakeriin näytti olevan stämpätty AllBalls. Kestävyydestä en tiedä vielä käytännössä, mutta ainakin laakeri näytti erittäin laadukkaalta ja kestävältä. Omassa vielä se, että AllBallsin laakeri oli rullalaakeri tuon perinteisen kuulalaakerin sijaan.
    YZF-600R -96 -> SV650S -03 -> R1 -02 -> R1 -04 -> Aprilia RSV1000R Factory
  3. #3
    Lainaa Jeswe kirjoitti Katso viesti
    Onko nämä mistään kotosin?
    Hintaa neljäsosa siitä mitä yksitellen kasaamalla samalla paketilla.
    Ainakin allright näyttää näitä myyvän.
    Crossipyörissä ollut mulla ainakin eivätkä ole alkuperäisen veroisia, halpoja moneen alkuperäislaakeriin nähden, hinta aina houkuttaa...
    <p>KTM 990 SMT -10</p><p>KTM 250 SX-F -14</p>
  4. #4
    Noi taitaa olla jotkut Kiinalaiset laakerit. Mulla on ohjauslaakerina moinen ja hyvin se on toiminut. Tosin jos nyt olisin vaihtamassa niin tilaisin merkkilaakerit täältä http://www.bearing-king.co.uk
    Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
  5. #5
    Paikallisesta laakerikaupastakin saattaa saada järkihintaan ihan merkkilaakereita.
    Tampereella esim. http://www.tampereenlaakerikeskus.com/
  6. #6
    Pitääpä sitten jättää hyllyyn ja käydä kyselemässä paikallisesta kivijalasta.
    Ja jos ei sieltä löydy niin sitte pitää tilailla tuolta bearing-kingiltä ja metästää yks stefa jostain muualta. On vähän kiven alla koossa 35x52x6
  7. #7
    Mainitun Bearing-King:n lisäksi (muuten ihan hyvä pulju, mutta tilatut osat kannattaa tarkastaa - lähettävät aina välillä vääriä osia) saksalainen Agro Lager on ihan pätevä laakerikauppa.

    Noista halpislaakereista: Olen fillaristakin (pärrästä puhumattakaan) vaihtanut kaikki pois, kun eivät vain yksinkertaisesti kestä. Aivan sama mitä materiaalia, miten suojattu tai onko kuula- vai rullalaakeri, mutta jatkuvasti mäsänä ja aina pahimpaan aikaan. Saahan niitä merkkilaakereiden hinnalla tusinan, mutta kun vaihtamiseen menee aikaa ja vaivaa niin ei kannata ellei tiedä, että vuoden välein pystyy osat vaihtamaan.
  8. #8
    Kotariin ostin tommoset ohjauslaakerit pari vuotta sitten. KML näytti olevan valmistaja eikä toistaseks mitään vikaa.
    990 adv, VF750F, ZX-12R
  9. #9
    Mulla kaapissa odottamassa all ballsin laakerit veturin etupyörään. KML noiki on ilmeisesti valmistanu ja kiinalainen firma kai kyseessä: http://www.kml-bearing.com/ Automaattisestihan kiinalainen ei tarkota huonoa laatua. Ongelma on se, että sieltä tulee sitä laatua niin laajalla skaalalla. Jos kyseessä sattuu olemaan Kiinalaisittain huippulaatunen firma, ni on kyl ihan melkein samantasonen länsimaisten (tai japanilaisten) huippujen kanssa...
    Kawasaki KLR 650 1988 20->
    Aprilia Tuono V4 APRC 2012 19->
    ex: KTM 990 Super Duke 2006 17-18
    ex: Honda VTR 1000F Firestorm 2005 12-16
    ex: Honda VT750 Shadow 2007 07-11
  10. #10
    Tuli haettua paikallisesta kivijalasta nsk:n laakerit ja stefat päälle. Lähtivät mukaan samaan rahaan kun allballsit. OEM:ssä tais olla vaan mp-lisää enemmän ku muissa.

    Eihän ne kiinalaiset aina paskaa ole, laadunvalvonta vaan on mitä on. Tunnetuilla valmistajilla laatu on tasaluokkasta riippumatta missä itse tehdas on. Ei niillä oo varaa suoltaa jatkuvasti epätasalaatua pihalle. Käy pidemmän päälle bisneksen päälle.
    Mutta hyvä, että löytyy kuitenkin positiivisiaki kokemuksia kyseisistä palloista niin uskaltaa jatkossa ainakin harkita niitäkin
  11. #11
    Viime kesänä vaihdon bandittiin takapyörän laakerit ja emc:ltä ostin allballsit. Nyt sitten taas oli renkaanvaihto ajankohtainen. Kolmesta laakerista kaksi oli vaihtokunnossa 8500km:n jälkeen! Onneksi ei totaalisesti vielä porsineet mutta kyllä kovasti jo kahisivat!
    Pitäs vissiin aina käyttää laakereista suojat pois ja katsoa onko sielä edes rasvaa. Näissäkin oli aika hintsusti.
    Enpä enään osta kyseisiä laakereita.
    BMW R1200GS, EX:BMW r1100s,K1200gt,Suzuki bandit 1200s -02,Hd electra glide -92, hd sportster 1200 -94, Honda cbr1000f -92,Kawasaki 550ltd
    A-AL-BIH-CZ-EST-FIN-H-HR-I-KV-LT-LV-MD-MK-MNE-N-PL-RO-S-SK-SLO-SRB-UA
  12. #12
    Nitrous:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Mar 2004
    Järvenpää
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa Jeswe kirjoitti Katso viesti
    Eihän ne kiinalaiset aina paskaa ole, laadunvalvonta vaan on mitä on. Tunnetuilla valmistajilla laatu on tasaluokkasta riippumatta missä itse tehdas on. Ei niillä oo varaa suoltaa jatkuvasti epätasalaatua pihalle. Käy pidemmän päälle bisneksen päälle.
    Vähän offtopic, mutta laakerit ovat maailmanlaajuisesti yksi kaikkein eniten piratoitu tuote. Ilmi on tullut sellaisiakin tapauksia, joissa viralliselle jälleenmyyjälle on päätynyt myyntiin merkkilaakereiden kopioita, jotka eivät kestä ihan samalla tavalla. Myös eräällä isohkolla autotehtaalla tuolla Euroopan mantereella oli ongelmia kun oli päässy livahtamaan piraattilaakereita tuotantolinjalle.
    Superbike #7
  13. #13
    Lainaa woke kirjoitti Katso viesti
    Viime kesänä vaihdon bandittiin takapyörän laakerit ja emc:ltä ostin allballsit. Nyt sitten taas oli renkaanvaihto ajankohtainen. Kolmesta laakerista kaksi oli vaihtokunnossa 8500km:n jälkeen! Onneksi ei totaalisesti vielä porsineet mutta kyllä kovasti jo kahisivat!
    Pitäs vissiin aina käyttää laakereista suojat pois ja katsoa onko sielä edes rasvaa. Näissäkin oli aika hintsusti.
    Enpä enään osta kyseisiä laakereita.
    Tiuhaan pyörivissä laakereissa rasvaa tulisi olla noin kolmasosan verran (SKF:n laakerikirja näin aikanaan opasti). Liittynee läämmön johtumiseen pois laakerista.
    Linkun laakereissa, joissa edestakainen liike, laakeri saanee olla rasvaa täynnä. Lämpöä ei synny ja rasva erottuu helposti sille puolelle, missä ei kuormaa ole.
  14.  
  15. #14
    Rahastonhoitaja shyhander:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Hallitus
    Liittyi Mar 2010
    Vantaa
    MotOrg ry jäsen
    Miten muuten mahtaa olla? Linkkuhan on itseasiassa kokoajan likkeessä.
    RF900R, ZX6R, (XJ600S)