Nyt se sitten on tapahtunut.
Minullakin elämäni ensimmäinen laite, mikä sijoittuu, ainakin minun mielestäni, kovaa kulkevien maantiepyörien joukkoon.
Aikaisemmilta ajoilta on kokemusta 80 cm3 Suzukista Nortonin, jonkin Hondan sekä Viagran kautta syksyllä hankittuun XJ 600:aan.
Ja olihan siellä alkupäässä tietysti myös Jawa 250, kuten kmai ikaisilleni tapoihin kuului.
Hankitaan nyt sitten kokemusta tällä Yamahalla.
Mutta kokemuksen hankintaan tarvitaan myös polttoainetta.
Kertokaahan, hyvät ystävät, millaista bensaa tälle täytyy tarjota.
Sen tiedän, että dieseliä tuo vieroksuu mutta kelpaako 95E10 vai täytyykö tukea Kataista ostamalla kalliimpää bensaa?
Käsikirjan mukaan minimi oktaanivaatimus 91.
95:lla itse olen ajanut kaikilla näillä "uudemmilla" pyörillä mitä tuolla allekirjoituksessa löytyy.
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Mulla oli tunne, että xj (1993) kulutti 95:lla jonninverran enemmän kuin 98:lla, ainakin maantieajossa. Siinä kun on sitä etanolia enemmän, oktaanit tietty riittää 95:ssakin.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Itse tankannut 98a aina kun on ollut tarjolla. Tällä kaudella olin ajatellut kokeilla V-poweria jospa se vähän 'puhdistaisi' talvisäilön jäljiltä ja muutenkin. Ainoa tuossa ne kauhukertomukset kun V-power muodostanut jotain epämääräistä keltaista geeliä sinne polttoainejärjestelmään niinpä...korjatkaa ken tietää paremmin. Jos V-powerilla sitten hyvin kulkee niin kiva.
-This is rock 'n' roll.-
2013-2015: Yamaha XJ600S Diversion -93
Bensa kuin bensa, kaikki palaa jammun myllyssä...
Mitään eroa et huomaa tankkasit sitten 95, 98 tai jotain vee-poweria...![]()
juuri nyt pyörätön
Juu ostin itsekkin juuri 98vuoden pikkudivarin.
Edellisestä onkin aikaa melkein 20vuotta ja silloin ajelin TZR125 -91 pyörällä. Silloin jo katselin diversionin esitteitä ja asia jäi kytemään hetkeksi... Rengaspaineet olikin tosi kohdillaan, takana vajaa 1baria ja edessä sama juttu. Nyt on takana 2,5bar ja edessä 2,2baria. Millaisilla paineilla itse ajelette?
Manuskan mukaan edessä 2, takana 2,25-2,5 kuormasta ja vauhdista riippuen. Näillä on pyritty menemään.
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
-This is rock 'n' roll.-
2013-2015: Yamaha XJ600S Diversion -93
Järkyttävä ajaa kovalla tuulella. Tuntuu että lähtee ihan räpylästä. Mistä tilaan toisen plexin tuohon ? Oliko se joku touring?
Pitemmällä plexillä sain omani vielä hirvittävämmäksi/ pyörteet lisääntyi entisestään. 9- satkussa sama ongelma joka korjaantui kun lyhensin plexiä about 10 cm.
Kuskin pituus vaikuttaa tietty, itsellä (pit. 173) oli tuommoinen MRA:n tourinkipleksi katkaistuna siitä missä se alkaa kaartumaan pystympään ja noin orkkispleksin pituuteen, oli huomattavan paljon parempi kuin orkkis, ajoviima tuli kypärään tasaisesti ilman pyörteilyä.
(Diversioni on muuten omalla tavallaan ihan linjakas ja hyvännäköinen pyörä
)
juuri nyt pyörätön