Pojalle pitäisi saada kevaria ja nuo kaksi on nyt ainakin noussut esille. Haussa olisi luotettava, kohtuullisen pirteä ja toimiva laite. Tottakai kollit haluaa noitakin virittää, mutta en nyt lämpene sille.... no, ehkä jotain vaimenninta ym. pientä sillä isommista vireistä varmaan pitää ruiskuja ja kaasareita säädellä jo. Ja ammattiliikkeissä.
Onko tuo KTM luotettava (käytettynäkin)?Yamahasta olen ainakin kuullut hyvää eli pitäisi olla ok laite.
Mitä muita voisitte suositella ja onko jotain pyöriä, joita kannattaa ehdottomasti välttää?
Honda Monkey Z50J - Honda CB 125 K - Honda CB 125 T - Kawasaki Z 650 - Yamaha FJ 1100 - Kawasaki ZZR 1100 - Kawasaki ZZR 1100 ...(10v. taukoa)... Suzuki GSX 1300 Hayabusa...(14v. taukoa)... Honda CRF 1100 Adventure Sports - Honda GL 1800 Goldwing DCT
Mitä nyt noita hyviä piikkejä on.
Ktm Duke, Yamaha dt125x/r, Husqvarna sm mallit, nelari, 2-tahti, Honda cbr125....Kaikki riippuu siitä miten niitä on huollettu, käytetty jne.
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Omakohtainen kokemus on että pitää hankkia sellainen jonka nuoriso haluaa...Eli eipä tästä lienee apuja ja vastausta itse kyssäriin, mutta muistaakseni viime vuoden (vai oliko toissavuoden?) Bike-lehdissä oli juttusarja piikeistä eli ns. käyttäjäkokemuksiin (nuoret kuskit) perustuva "vertailu"...
Niin, luotettavuuden kannalta 4t-moottori rokkaa - ja tehothan noissa uudehkoissa on rajoitettu EU-direktiivien mukaisiksiVanhoissa ei tehorajoja ollut, mutta vähänajettua "tt-mallia" ei taida markkinoilta löytyä...
MAD (mean absolute deviation)
Uusimmassa MP Maailma lehdessä oli juttu piikki Dukesta, ei ollut kovin houkutteleva ajopeli jutun perusteella.
Taivas saa odottaa
Honda Monkey Z50J - Honda CB 125 K - Honda CB 125 T - Kawasaki Z 650 - Yamaha FJ 1100 - Kawasaki ZZR 1100 - Kawasaki ZZR 1100 ...(10v. taukoa)... Suzuki GSX 1300 Hayabusa...(14v. taukoa)... Honda CRF 1100 Adventure Sports - Honda GL 1800 Goldwing DCT
Osta Vespa pick-up (Ape) niin voi vähän töitäkin tehdä prätkärahojensa eteen.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Osta hyvä mies joku 2-tahti niin ei iske tehonkaipuu niin äkkiä.oma mielipide on että yli 1000e kevariin on aivan hukkaan laitettuaa.
Yamaha FZR600 -93 3HE
Exät:Honda VFR750F RC36, Honda NX650, Yamaha TDM850, Skyteam st50 72cc, Suzuki RF900R, Kawasaki GPZ550, Sachs X-road, Honda CBR125R, Honda CB350S, Honda CB450S,Yamaha Fzr600 "fighter", Helkama Ax
Saksalaisessa Motorradissa 07/2014 oli kestotesti 25tkm Dukesta. Kulumaa oli runsaasti kk-laakereissa, lisäksi venttiilinnostimissa ja jossakin vaihteistonrattaasta pinta rikki. Sytytyspuola, jarrulevy, ohjauslaakerit, ketjut+rattaat, ja rengassarjoja.
Kilometrikustannukset 12,7 Cent ilman arvonalennusta.
Arvonalennusta oli n.44%
Tuosta testistä voisi päätellä ettei 25tkm ajettuna ole kovin järkevä hankinta.
Yamahan nestejäähdytteiset 4T piikkiset omasta mielestä parhaat tarjolla olevat, R125 mallihan tälle vuodelle sopivasti uudistui USD-keulan ja muiden pikkuviilauksien myötä joten sillejos kyykky kelpaa
...pääsin kotiin. Joo, noissa painetuissa lehdissä (v.2013 piikkitesti) ei juuri mitään konkreettista, mutta tuolta blogista saat ehkä vaikutteita = Nuorten omia ajatuksia mukana olleista pyöristä:
http://www.bike.fi/blogi/piikkitesti_2013
Lisämaksuilta säästyy todennäköisimmin hankkimalla suht uuden (maks. 2...3 v) ja huolletun (1. omistajalta). Niin itse tein ja kun tuli aika myydä laitteet eteenpäin, ei tullut arvonalennustakaan niin raa'asti verrattuna täysin uusiin. Mulla nuoriso (tytär ja poika) ajoi CBR:llä, meillä silloin olleet yksilöt meni perushuolloilla ja kulutusosia vaihtamalla - tämä tosin jo 8/6 v sitten. Nykyisin tarjonta on laajempaa ja taitaa noi supermoto-tyyppiset olla muodissa... (mun seuraavan kevarikuskin sanoin - ainoa oikea...)
MAD (mean absolute deviation)
Ja lisukkeena kun on kahlannut noita nettimoton ilmoituksia niin nämä Duket on järjestään aika *vähän* ajettuja ja joissain on näyttänyt >20tkm lukemilla (tai jo ennenkin) jo moottori vaihdettuna, esim. http://www.nettimoto.com/ktm/125/1651144
Hmm, pitää varmaan katsoa sittenkin vielä noita jaappanilaisia vaihtoehtoja... Duke oli/on vahva ehdokas, mutta ehkäpä sitä pitää vielä muitakin tiirailla. Dukehan on pieni kuin mikä -oli meillä kommenttina. Poika ajaa Derbin mopolla nyt ja kun vaihtoehtoisesti katsottiin 125EXC:tä niin katse harhaili huomattavan paljon enemmän sinne suuntaan... vahinko vaan että on 2T vehje...
2T ei ole vaihtoehto, 4T koneella varustettu on se joka meidän perheeseen seuraavaksi saapuu.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
Meillä oli Derbi gpr kaksi vuotta. Tuli meille 7000 km ajettuna, kaksi vuotta vanhana. Poika ajoi siihen 20000 km lisää. Myytiin 27000 ajettuna ja neljä vuotta vanhana. Molempien pyörien laakerit ja etupään stefat jouduttiin vaihtamaan, mutta muuten toimi hyvin. Yllätyksekseni venttiilejä ei tarvinnut säätää koko aikana. Sama pyörähän on myynnissä nykyään myös Apriliana. Yamaha oli meillä toisena vaihtoehtona, mutta tuplasti tiheämpi huoltoväli ei oikein houkutellut. Jos kilometrejä kertyy kohtuu paljon, en kyllä ostaisi yli 10000 ajettua laitetta.
Honda Monkey -82
Yamaha RS 125 -75
Honda CB 125 -84
Kawasaki ZZR 1100 -92
Honda CBF 1000 -06
Meillä tuo jässikkä on jo toista mopoa ajelemassa.
Eka oli 125 Duke, eikä siinä mitä, mukava vekotin oli kuulemma, ei pahaa sanottavaa lain. Tosin, sehän tuli uutena taloon joten eipä paljoa huonoa voi (saa) ollakaan. No poika päätti sitten kokeilla sen maasto-ominaisuuksia ja tyrkkäsi mutkasta maastoon. Ajamalla se sieltäkin kotiin meni mutta sittemmin vakuutusyhtiö osti laitteen pois käypään hintaan.
Uutta viime alkukesästä kun haeskeltiin oli Duke edelleen hyvänä vaihtoehtona, mutta muitakin kokeiltiin. Yhtenä vaihtoehtona oli RS Aprilli, joka sittemmin hylättiin kun useammassa vähänajetussa kuului olevan "jäykkä vaihdekiksi". Muutama oli jopa vaihteiston osalta jo remontoitu ja näissäkin yksilöissä oli reilusti alle 10 000 mittarissa.
Loppuviimein ajopeliksi valikoitui 125 CBR, tyylikkäästi Repsolin väreissä
Tuossa suurimpina kriteereinä oli juurikin luotettavuus ja se että tuon taatusti saa menemään eteenpäin kun se aika koittaa. Asiaa vielä edesauttoi se että sattui sopiva yksilö eteen ja hintakin oli kohtuullinen. Tuohon on nyt tainnut mittariin jo lähemmäs 10 000 tulla eikä tietääkseni ole ongelmia ollut.
...tämmöstä, tiedä sitten helpottiko tuo yhtään ostamisen tuskaa mutta pojalla ainakin on ollut hauskaa molemmilla pyörillä![]()
TBD
--------------------
Honda CBR 1100 XX
Honda CBF 1000 F
Triumph Sprint ST 1050
Suzuki GSX-F 750
Jos katepyörää on ostamassa niin CBR lienee ainoa järkevä vaihtoehto jos haluaa ajaa eikä ropata. Supermoto/enduroissa Yamaha WR on tällä hetkellä suosituin pyörä ja niitä löytyy käytettynä aika paljon. Yamaha on hyvä ja luotettava pyörä sekä oivallinen valinta kun huomioi pari pikku juttua. Nuoriso etsii rajojaan ja pyörä tulee olemaan nutullaan useamman kerran, WR:än katteet menee aika helposti palasiksi ja niitä ei saa kuin marmoritiskiltä ja hinta on sen mukainen. Toinen siunaus/kirous on ruisku, kone käy jo valmiiksi laihalla ja jos vaimentimen vaihtaa niin PC/penkitys on ainoa järkevä vaihtoehto ja taas menee rahaa 600-800€ kaikkinensa.
Samaa moottoria mikä on Yamahassa, käyttää moni muukin merkki kuten Husse, HM, Rieju, Fantic, Beta. Moottori on monessa kapinassa todettu luotettavaksi ja kestäväksi, myös vaihteisto toimii mainiosti vaikka on "yamahamaisen" töksähtelevä. Mäntä kannattaa vaihtaa heti kun kone alkaa syömään öljyä, vaihtoväli on 20-40tkm riippuen pyörästä ja käytöstä. Yamahaan joutuu yleensä männän vaihtamaan hieman aiemmin, syynä ilmeisesti laihalla käyvä moottori. Kaasarikoneisilla ajetaan helposti sinne 40tkm lukemiin jos kaasari on säädöissään, mitä se harvemmin on tehtaan jäljiltä mutta suutinjumppa on helppo homma.
Husse SMS/SMR/TE on hyvä pyörä mutta valmistus on lopetettu joten uusien löytäminen on onnenkauppaa, käytettynäkin hyvä valinta. HM ja Fantic satsaa enemmän ominaisuuksiin ja ne on hyvillä jarruilla ja alustalla, näyttäviä pyöriä ja hintakin on korkeampi kun muilla. Betalta löytyy myös asiallinen pyörä joka on kokonaisuudeltaan samaa luokkaa kun Husse.
Poika ajaa Beta Endurolla ja me molemmat ollaan melko tyytyväisiä pyörään, luotettavan oloinen ja alustassa riittää ominaisuudet huimempaankin kyytiin. Pyörässä on vakiona asiallinen vaimennin eikä sitä tarvii heti vaihtaa, on ihan oikea absorbtiovaimennin ja killerin poiston jälkeen äänet kohdallaan. Killerin irroitus, uudet suuttimet kaasariin, sytkäboxista yhden johdon irroitus, saasteletkujen tukkiminen ja kone on säädöissään ja toimii kuten kuuluu. Kulutus 3.5-4.5/100km ja nuorisolle tärkeä huippunopeus on siinä 100-110 paikkeilla.
Kylätason kurapyöräilijä.
Mitenkäs noihin Beta/Fantic/HM malleihin löytyy osia? Kumminkin niistä jotain hajoaa...
Jotenkin on vähän *outoja* merkkejä. Taitaisi vaan olla helpompi ostaa se Yamaha, tuttu turvallinen merkki eikä se nyt käteenkään pahalta tuntunut kuivatyyppien muodossa.
Näitä muita ei vielä oikein ole päässyt edes koeistumaan kun tuntuu olevan kovasti harvassa/kaukana nuo esittelymallit.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
No höh.
HM kevareita ei ole maassa, jotain tulee jossain vaiheessa ja nekin kaikki supermotoja mitä tulee. Enduroa ei kuin tilauksesta.
Taas tipahti siis yksi listoilta ja Yamahan osakkeet nousi pykälän. Niitä kun on maassa ja näytillä... Mikäs ihme tuo on että niitä sitten myydäänkin paljon...
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
Betaa ei löydy Suomesta, ei tietoa koska tulee maahan. Fantic, sama juttu.
Alkaa olemaan vaihtoehdot vähissä.
Eikö noita piikkejä oikeasti enää myydä kun kaikki myy vaian ei oota vai mikä tuolla mättää?
No, huomenna sitten tekemään Yammusta kauppaa.
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
Ja niinhän siinä kävi että Yamaha WR125R ilmestyy taloon parin viikon päästä. Hinta kyllä tosiaankin kohdillaan ja kauppa käy.
Ihmettelen kyllä kovasti miten pari vuotta vanhoista WR:stä voidaan pyytää melkein 4keuroa...
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
Aika siisti peli tuo Yamaha joka tänään kotiutui talliin. Eiköhän tuo pysy meidän perheessä seuraavat 5 vuotta. Toivottavasti pysyy kasassa kahden pojan ajelut.
Jotain pientä laittoa kuitenki heti, kilpi oli viritetty silleen paikalle että piti *kivaa* räminää ajaessa, uudelleen kiinnitys hieman toisella taktiikalla niin eiköhän se räminä ainakin vähentynyt.
Jotenkin muistelen että 25 vuotta sitten nuo piikit oli vähän tehokkaamman tuntuisia. Voi kyllä olla että aika kultaa muistot...
Kontrasti oli aika karkea kun R1200GSA:n selästä vaihtoi tuohon piikkiseen ja lähti ajamaan kohti kotia![]()
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
Niin no, tuolla argumentilla olin kottaraista ajamassa meille taloon, mutta ulkoasu/koko ei kelvannut. Siksi vaihtoehdoksi valikoitui 18/21" renkailla oleva wannabee -enduro.
Voihan tietysti olla, että kuvastaa omaakin mieltymystä aiheen tiimoilta. Mielessä siintää jo pari vuoden päässä A1 tehoinen 8GS taloon! Ja taitaa pojalla olla verkkokalvolla myös tuolla meikäläisen kottaraisella ajelut, sehän on myös A1 papereissa...
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN