Ennen öjynvaihtoa käytin konetta lämpimäksi ja kuulosti siltä, että käy vähän aikaan kolmella pytyllä ja hiukan tussahtikin. Sitten sammui. Koska kone oli sen verran lämmin, että sain vanhat öljyt notkeana ulos ja tietysti uudet sisään, en viitsinyt asiaa enempi tutkia. Kaasuttimet säädetty n. 10000km sitten ja venttiilit 15000km sitten. Bensiinissä on ollut säilytysaineet.
Nyt kun aloin kokeilemaan käynnistystä uusilla tulpilla, en kone anna mitään elon merkkejä -eikä anna vanhoillakaan. Testasin kahdella eri täydellä akulla ja pyörittää hyvin, kipinääkin tulee. Starttaamista tehty pitkään. Tulpat eivät ole märkiä eikä bensa haise. Otin tankin irti ja laitoin suoraan uutta bensiiniä letkuun. Eipä tunnu sieltä häviävän. Värkissä ei pitäisi olla erillistä polttoainesuodatinta.
Ainahan kaasarihondia on saaanut pitkään sahata kun kaasuttimet on olleet kuivat, mutta nyt värkissä on jotain muuta häikkää, viittaa polttoainepuolella.
Nyt kaivattaisiin neuvoja![]()
Ehkäpä kannattaisi aivan aluksi tarkistaa että tulpanhatut/johtimet ovat varmasti "oikeassa järjestyksessä".
PS. Menee usein "epähuomiossa" helposti väärään järjestykseen ellei vaihda tulppa/hattu tai hattupuola kerrallaan.
Lisäys: Toki bensansaantipulmaa jos pukkaa voisi kokeeksi tyhjentää kaasarien kohokammiot "niiden tyhjennysruuveista/ruuvista" ja lirauttaa bensaa suoraan imukurkkuihin muutamat loraukset ennen seuraavaa starttia.
*******************
zx10r
*******************