Joo teinpä sitten vielä syksyllä suurrikoksen rakasta euvostotasavaltaamme kohtaan: ajoin maantiellä keskellä päivää hyvissä olosuhteissa kuten sakossakin mainittiin 95 km/h mutta epäonnekseni paikalla vielä kesällä ollut 80 km/h rajoitus oli päivitetty 60 km/h rajoitukseksi ilmeisesti ideologisista syistä koska mainittu tie edustaa kuitenkin ihan hyvää tasoa tässä maassa.
Sakkua tuli 20 päiväsakkoa ja poliisit julmistelivat että "voitasha me ottaa sun kortinkin pois". No seliteltyäni antoivat armon käydä oikeudessa eivätkä korttia ottaneet.
Nyt muutama päivä tapauksen jälkeen paikallinen poliisi lähestyi kirjeellä ja laitoksella mulle määrättiin väliaikainen ajokielto, vaatijoina samat kaksi polliisia!
Siis mitä vi**ua?
Voiko näin tosiaan tehdä? Eikö ajokieltoa pitäisi edeltää joku kuuleminen? Kun kysyin asiasta laitokselta tuli lasiseinän takaa vain muminaa että myöhemmin tulee kirjallinen päätös ja siitä voi valittaa. Mulla on yksi rikesakko tältä vuodelta ja edellisestä pienehköstä sakosta on yli 3 vuotta ja sitä edeltävästä ties kuinka monta vuotta.
Olisin vilpittömästi kiitollinen jos joku osaisi neuvoa mitä mun nyt kannattaisi tehdä.
No siis kortin poisottaminen heti paikan päällä, ja ajokiellon saaminen myöhemmin ovat kaksi eri asiaa. Eli olivat mukavia setiä eivätkä ottaneet korttiasi heti pois, tosin eipä 35km/h ylitys siihen vissiin riittäisikään. Jos koet tulleesi väärin kohdelluksi, niin valitat siitä kirjallisesta päätöksestä sitten kun sellainen tulee.
Honda CB 600 FA Hornet 2007 --> Suzuki Intruder M1500 2010
No voihan sen noinkin nähdä kun olin sentään 350 km päässä kotoa mutta eivät todellakaan edes vihjanneet jälkiseuraumuksista. Tietysti ymmärrän ettei tällä ole mitään merkitystä asiassa ja kun Finlexiä tavaa niin mun mielestäni just tuo 20 pv sakkoa on alle törkeän rajan eikä näillä mun näytöillä voi ottaa korttia pois.
Helsingin kirjasto tosin tietää että jo 30 km/h ylitys on riittävä:
http://www.kysy.fi/kysymys/mika-pien...da-kortin-pois
Siis ilmeisesti rikoslaki ei koske poliisia?
Tuossa ihmetyttää se että ajokieltoa vaativat nuo pysäyttäneet miekkahihat, ei taida ihan natsat riittää vaan muodollisesti pitää korkeamman miekkahihan tuota tehdä. Tuossa ketjussa ihmettelyä asiasta puoleen ja toiseen: http://www.moottoripyora.org/keskust...ja-kortti-pois
BMW K1300S -13, ex BMW K1200S -07 ex Kawa ZZR600 ex Suzuki PV50
Joo en siis saanut mitään lupaa vaan en ymmärrä asiaa muuten kuin niin että polliisit tulivat katumapäälle. Enkä kyllä ymmärrä sitäkään koska tapaus meni oikeasti juuri niin kuin avauksessa kerroin. En huomannut 60 km/h lappua vaan luulin ajavani normaalia maantietä oletettavalla 80 km/h rajoituksella ja koko rajoitus oli aivan![]()
Kyllähän sen ymmärtää että poliisit yrittävät ryöstää veronmaksajilta lisää rahaa jotta tölkkiä saadaan potkaistua edes vähän eteen päin mutta sitä en tajua että veronmaksajaa kiusallaan estetään tekemästä työtään. Ei noita 60km/h maantiellä ja kortti pois paikkoja voi oikein muutenkaan selittää.
Täytyypä lukea toi linkki.
Vakava piittaamattomuus on Finlexin mukaan 30 pv sakon arvoinen rikos ja mää sain taulukosta sen 20 pv. Miten se vakava piittaamattomuus sitten määritellään jos laki puhuu 30 pv ja jostain muualta luin että yli 20 pv sakkoa? Esim 39 km/h ylinopeutta ajanut vihreä ministeri kikkailtiin juuri tästä syystä 19 pv sakkoon..
Lisäystä: Sakkolapussa on rastattu kohta "liikenneturvallisuuden vaarantaminen" ilman mitään muita mainintoja ja "poliisimiehen määräys väliaikaisesta ajokiellosta" lapussa kohta "liikenneturvallisuuden vaarantaminen/vakava piittaamattomuus"
Mulla aikanaan kävi silleen, että ajoin about saman verran ylinopeutta ja poliisi pysäytti. Antoivat kuitenkin pitää korttini sillä hetkellä, mutta varoittelivat että se voidaan ottaa myöhemmin pois, kun joku muu (en muista kuka) taho vielä asian käy läpi. No minulta ei silloin korttia enää jälkikäteen otettu pois. Mutta ymmärtääkseni siis ihan normaali käytäntö.
xxx
Ja tuo poliisinullin ajokielto tarkottaa just kotiin ajamista. Ne kun on hakeutunu noihin hommiíin ihmisten auttamisen halusta mitä tvessä sanotaan.Eikö tunnukin siltä? Näitä kusipää kuulapäitä, nykyisiä poliiseja, oli riittämiin yäasteellla ja kun nullit ei muuten pärjänny misään eikä osannu ajaa edes mopolla niin poliisejahan niistä tuli.
BMW K1300S -13, ex BMW K1200S -07 ex Kawa ZZR600 ex Suzuki PV50
Jos jo alunperin tuuttaa 15km/h ylille ja ei vaivaudu seuraan mitä ympärillä tapahtuu, kyllä noi liikennemerkit näkee jollei aivan hirveesti karsasta. Eli 95km/h 60km/h aluella, siis 35km/h yli ja kehtaa vielä "itkua tuhertaa" ku paha poliisisetä määräs ajokieltoon, herää hyvä ihminen tai mitäpä se mulle kuuluu, itte ajelen rajoitusten mukaan ja sakot tullu viimeksi joulukuussa −91 sekä annan kyllä tietä, jos siihen on mahdollisuus ja jollei tuuttaan kyllä kulkimeni keskelle tietä.
Ylinopeushan on aina liikenteen vaarantamista vai väitätkö että kulkimes pysähtyy samalle matkalle 95km/h kuin 60km/h, ei niitä vittuilun vuoksi noita rajoituksia teille laiteta.
Siis omista törttöilyistä saapikin kantaa vastuun.
"On vain kaksi ääretöntä asiaa: universumi ja ihmisten typeryys. Ja ensin mainitusta en ole aivan varma." Albert Einstein
BMW K1300S -13, ex BMW K1200S -07 ex Kawa ZZR600 ex Suzuki PV50
Voi kiitos JEESUS
En suinkaan itkua tuherra vaan halusin tietää onko jollain sua järkevämmällä antaa vinkkiä tai linkkiä. Joo saahan sitä pitää 60 km/h nopeusrajoitusta MAANTIELLÄ oikeana, seuraavaksi sitten 40 km/h on varmaan parempi ja lopuksi kuljetaan punaisen lipun perässä jota kantaa joku sun kaltainen tyyppi. Sää voi sitten samalla taapertaessasi hekumoida mahdollisuudesta hakea gulakiin oikein vartijaksi paskasuikkien kanssa.
En löydä mistään tuota 30 km/h ylityksen automaagista "vakavan piittaamattomuuden" pykälää tai edes poliisin omaa ohjetta. Hesan kirjaston linkki päivitettyyn finlexiin ei tätä tuo ja poliisin uudempi ohje on diipadaapaa kuten yleensäkin kaikki tämän päivän ohjeet ja lainsäädäntö. Näin saadaan epämääräistettyä laki ja tuomittua ne jotka halutaan tuomita kaiken maailman retardijeesusten hurratessa, aina siihen asti kun osuu omaan nilkkaan.
Ainoa vinkki mitä sulle voi antaa tuli jo sieltä lasiseinän takaa.
Ei noita millään linkeillä hoideta.
"Kun kysyin asiasta laitokselta tuli lasiseinän takaa vain muminaa että myöhemmin tulee kirjallinen päätös ja siitä voi valittaa."
Ei sulla muuta keinoa ole tuohon vaikuttaa.
Valita siitä päätöksestä ja sitten näet meneekö se oikeuteen vai mihin jatkokäsittelyyn.
Tuskin sekään mitään kuitenkaan auttaa. Tehty mikä tehty.
Tulee vaan lisää vaivaa, oikeudenkäyntejä ja kuluja ja ties mitä.
Pekka
![]()
Kyllähän juttu on niin että 95 kuudenkympin alueella aiheuttaa pääsääntöisesti ajolapun siirtymisen parempaan talteen. Se taas että ei ole oltu selvillä siitä mikä nopeusrajoitus tieosalla on voimassa on aivan oma moka. On huono selitys etten tiennyt, kyllä se sallittu nopeus on sinne tien varteen merkitty. Jos asiassa kokee kärsineensä vääryyttä voi tuomiosta aina valittaa, mutta se ei tuo ajolappua takaisin ennekuin asiassa on annettu lainvoimainen päätös.
Viimeksi muokannut: Patukka; 26.10.2013 klo 01:21.
Minimiraja on 22 päiväsakkoa kortin poisottamiselle (vakava piittaamattomuus) josta suurempi rike on törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen (tais olla yli 30pvs?). Jos päiväsakkojen lukumäärä on alle 22, ei kortti lähde. Tai ainakaan ei pitäisi.
ex. Aprilia Tuono V4R (-11)
ex. KTM 350 EXC-F SD (-11)
ex. KTM 990 SuperDuke (-09)
ex. Kawasaki Z1000 (-08)
ex. Kawasaki ER-6N (-06)
ei hirveästi ihmetä suomessa.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Että nää samat itkiäiset jaksaa kerran toisensa jälkeen innostaa. Joku saa itku-potkuraivarit kun kortti "yllättäen" lähtee huilaamaan. Ei kait näissä säännöissä ja ajokortin menetyksissä mitään uutta ole. Rajoitukset on mitä on ja jos haluaa kortin pitää / sakoista välttyä, niin kannattaa tosiaan niitä tikkareita seurailla ja pitää vauhti parin kympin marginaalilla lähellä siihen kirjoitettua lukua.
<p>2002-2014</p>
Juuri näin itsekin finlexistä tavasin!
Nyt minua, ja uskon että monia muitakin laudan järkeviä kirjoittajia, kiinnostaisi tietää tästä prosessista enemmän esim. näistä asioista:
1. Voiko poliisi korottaa sakkoa jälkikäteen tuohon vaadittuun 22 ps? Tai voiko syyttäjä näin tehdä?
Sakko oli aivan taulukon keskeltä vaikka olosuhteet olivat poliisinkin mukaan hyvät ja liukuma tästä rikoksesta on 16-24 ps.
2. Toinen asia on tämä poliisin uusi ohje. Tietääkö joku mistä sen löytää? Yritän itse sen löytää ja vaadin poliisia sen minulle toimittamaan kunhan arki koittaa. Näin maallikona on vaikea uskoa että jonkun suikkapään laatima poliittisesti ohjattu ohje ylittää Suomen lain. Tai ei ollenkaan vaikea mutta tästä sitten teen valituksen EUvostoliittoon kunhan saan kiireisimmät asiat alta pois.
3. Olisiko tuo "vakava piittaamattomuus" pitänyt kirjata jo sakkoon vai osoittaako jo sakko 20 ps ettei kyse ollut siitä?
Auttakee niin rabortoin sitten aikanaan
Enkö ole käynyt tässä koko ajan keskustelua juuri siitä ettei tämä ole "päivän selvä homma"? Miksi minun pitäisi hyväksyä itseeni kohdistuva mielivalta eikä "itkeä" asiasta?Kun asia on näin selvä, niin ihmettelen suuresti, kuinka rajoituksista syntyy edes keskustelua. Päivänselvä homma.
Eikö poliisinkin pitäisi perustaa toimintansa lakiin?
Eikö jopa näitä lakeja saa arvostella?
Tarkistakaapa nyt hieman ajatteluanne. Haluatteko todella luovuttaa oikeudenkäytön jollekin mielivaltaisille pikkunilkeille joiden toimintaa ohjaa pelkkä lyhytnäköinen poliitikkojen nuoleskelu? Oletteko aivan varmoja siitä ettette ITSE joudu koskaan tämän mielivallan uhreiksi? Juuri teidänlaistenne hallintolalamaisten, sillä kansalaisia te ette ole, vuoksi Suomi on niin paska maa kuin se on.
Kyllä ylempi virkamies voi muuttaa alemman virkamiehen päätöstä jos katsoo sen virheelliseksi. Nythän asia etenee siten että aikaanaan poliisilaitos lähettää päätöksensä perusteluineen asiassa, vasta sen jälkeen voi asiasta valittaa ja silloin asia siirtyy joko syyttäjän tai viimeisenä vaihtoehtona käräjäoikeuden ratkaistavaksi.
Täältä tuskin sellaista lainopillista apua löytyy josta olisi käytännön hyötyä. Parasta onkin kääntyä jonkin asianajotoimiston puoleen niin ei omalla tietämättömyydellään ja maallikkojen neuvoilla pilaa asiaansa...
Viimeksi muokannut: Patukka; 26.10.2013 klo 12:16.
Omasta mielestäni Suomi ei ole paska maa vaan täällä asiat ovat melko hyvällä tolalla. En tunne olevani "hallintoalamainen", vaan yhteisiä pelisääntöjä noudattava. Minulla on jopa oikeus valittaa minua koskevista päätöksistä. Tympii tuo poliisien haukkuminen pikkunilkeiksi ja paskalakeiksi. Entä jos kyseistä ammattikuntaa ei olisi? Täällä oli joku jopa niin tarkkaavainen, että näki tulevat poliisit jo koulussa. Se törttöilijä löytyy kyllä ihan muualta kuin sieltä maijasta. Ja jos se tikkari on vahingossa jäänyt huomaamatta, niin sitten vain kärsimään vähäiset seuraamukset ( täällä ei sentään vaadita rahaa käteisellä paikanpäällä rikkomuksesta), nillitys vähemmälle ja seuraavalla kerralla tarkempana siellä llikenteessä. On sitä sitten tavallaan turvallisempi itselleenkin kun mennään sovittujen juttujen mukaan.
Eli en tarkasta ajattelua. Jos nämä tämän maan lait eivät minulle sovi, voin asiaan yrittää vaikuttaa, asiasta valittaa tai vaihtaa maisemaa. Kaikki kortit on käytettävissä.
-juha-
Keskiviikko ja merkki näyttää 80kmh rajoitusta. Tihkuttaa vettä ja liikenne on vilkas. Henkilö ajaa tasan rajoituksen mukaan, joten sinun mustavalkoisessa maailmassa on kaikki hyvin. Nukutaan yön yli torstaille. Rajoitus on vaihtunut 60kmh samalla tieosuudella. Keli on selkeä eikä muuta liikennettä näy - ihanteellista. Motoristi ajaa 20kmh ylinopeutta eli samaa kuin eilen. Nyt vaarannetaan liikennettä oikein hurjasti! Kyllä on helppoa nillittää mustavalkoisessa maailmassa...
Triumph Street Triple
Tulevaisuutta ajatellen voin antaa, omiin kokemuksiini perustuen sellaisen neuvon, että kun ottaa lapun vastaan kuin mies, valittamatta, ajatuksena että hauskuudesta pitää maksaa eikä kuvitttele joutuneensa virkavallan uhriksi, pyöristetään kilometrilukemia sopivasti alaspäin ja päiväsakkojen määrä katsotaan asteikon alapäästä.
Terveisin
mm. viime kesänä +56 kuudenkympin alueella =14päiväsakkoa ja sain pitää kortin...
Tämä ei sitten ole mitään vittuilua vaan ihan ystävällinen neuvo kaikille jotka punavalo ohjaa tien sivuun![]()
www.facebook.com/jukka.huolman
Exät BMW F800R -09, valkoinen, R.I.AVK. ja
Honda VFR800 VTEC -03, musta
Nyxä BMW F800R -09, hopea, silloin kun saan vaimolta sitä lainata.
"On vain kaksi ääretöntä asiaa: universumi ja ihmisten typeryys. Ja ensin mainitusta en ole aivan varma." Albert Einstein