Tulokset 1:stä 13:een 13:sta
  1. #1
    Allekirjoittanut ajatteli lähteä vetäisemään SS1000:sta pääkaupunkiseudulta sunnuntaina. Ketään kiinnostunut lähtemään messiin?

    P
  2. #2
    Lainaa AyrtonO kirjoitti Katso viesti
    Allekirjoittanut ajatteli lähteä vetäisemään SS1000:sta pääkaupunkiseudulta sunnuntaina. Ketään kiinnostunut lähtemään messiin?

    P
    Taitaa olla aika kylmä reissu.
    Onko sulla kahvatumput kahvoissa ja kahvalämmittimet kanssa?
    Mikä on reitti?

    Pekka
  3. #3
    Juutoki on, ilman lämppäreitä olisi varmaan hiukan raskasta. Lämpötilojen puolesta näyttää kuitenkin melko hyvältä, nollan yläpuolella pohjoisessakin yöaikaan ja päivällä lupailevat aurinkoista ajokeliä tuonne +13:n tienoille.

    Reittejä pari ajateltuna, joko suoraan ja pohjoisemmalla kääntöpisteellä tai länsirannikon kautta jonnekin kajaanin tasolle, paluuta sitten joensuun kautta. Vaihtoehtojahan riittää ja mahdolliset saderintamatkin vaikuttavat.

    P

    Lainaa Pekkavee kirjoitti Katso viesti
    Taitaa olla aika kylmä reissu.
    Onko sulla kahvatumput kahvoissa ja kahvalämmittimet kanssa?
    Mikä on reitti?

    Pekka
    Viimeksi muokannut: AyrtonO; 03.10.2013 klo 09:49.
  4. #4
    Laitatko vähän kellonaika-ajatuksia. Lähtö milloin mistä. Riittääko 15 tuntia ajoajaksi?

    (Maanantaina normipäivä töissä, joten lauantai olisi parempi ajopäivä vaikka liikennettä onkin enemmän)

    Ajopelinä RT bemari joten lämpötila ei ole ongelma...

    BF
    <p>R1200RT-2008</p>
  5. #5
    No itse pääsisin matkaan aamupäivästä, ja toisaalta olen ottanut maanantain vapaaksi palautumiseen. Toisaalta mietityttää, olisiko kuitenkin fiksuinta lähteä illemmalla ja ajaa tuo yöosuus ensiksi pois alta, kun vielä on vireystila parempi. Noita hirveksiä kun kuitenkin saa tosissaan nyt varoa. Ja kääntöpisteelläkin on ehkä mieluummin aamulla kuin keskellä yötä.

    Ja säätiedotkin näyttäisivät, että Su-aamulla voi olla vielä sadetta tiedossa.

    15 h? se olisi siis rapiat 1600-1700 km keikka, ei taida mennä tuohon aikaan ...parempi varata se 20-24 h välille.

    Lähtöpaikka mistä vaan 24h auki olevalta huoltikselta pääkaupunkiseudulla. Itselläni tuo Ala-tikkurilan Shell nyt lähimpänä.

    Jos esim. vetäisisi Kuopion kautta Kuusamoon kääntymään, menisi varmaan about 11 h menomatkaan ja takaisin hiukan idempää Joensuun /Lpr/Kouvolan kautta varaisi 12 h. Reittivalintaan nyt vaikuttaa eniten mahdolliset sadealueet.

    Yksi vaihtoehto tietysti matkata Turun kautta länsirannikkoa Ouluun, Kajaaniin ja sieltä keskeltä suomea takaisin. Näitä riittää sovittavaksi, jos muitakin lähtee.
    Viimeksi muokannut: AyrtonO; 03.10.2013 klo 12:32.
  6. #6
    Rahastonhoitaja shyhander:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Hallitus
    Liittyi Mar 2010
    Vantaa
    MotOrg ry jäsen
    Mä ajaisin yön pois ekaks.
    RF900R, ZX6R, (XJ600S)
  7. #7
    Ai niin maileja... Joopa joo, siihen ei aika riitä tällä kertaa.

    Taitaapi riittää meikäläiselle Päijänteen ympäriajo lauantaina päivänpaisteella.

    Turvallista matkaa, tuo hirvivaara hämärässä on nyt kyllä ihan todellinen juttu.

    BF
    <p>R1200RT-2008</p>
  8. #8
    kuinkahan matka eteneepi..?
    '07 XX, '09 GSA, '18 Monkey, '91 5900GLX, '19 900ACE Commander, '89 W124, '98 LN170 ja '07 S211

    onhan se komia pyörä, mutta kuka sen viittis pestä...

    6 x SS1000, 2 x SS1600K ja XXironbutt 2011 (SS1000)
  9. #9
    Just kotiuduin Paperityöt jätän suosiolla huomiseksi, sen verran sattuu erinäisiin paikkoihin, etten tänään harrasta enään mitään vakavaa - mutta hyvältä näyttää:

    - sain itseni liikkeelle Vantaalta eilen 14.30
    - Gessu sammui pihalle tänään noin 12.30
    - mittarin mukaan tuli noin 1669 km, yritin ajella melko tarkkaan lyhintä reittiä joten pitäisi mennä vaatimuksiin....ainakin toivossa eletään.
    - reitti oli Vantaa (Tikkurila)-Kouvola-Ruoholahti-Puumala-Mikkeli-Kuopio-Iisalmi-Vaala (Oulujärven eteläpuoli)-Liminka-Kokkola-Vaasa-Pori-Jämijärvi-Pirkkala-Vantaa

    Varsinaista väsymistä ei kumma kyllä tullut missään vaiheessa, mutta ranteet huusivat jatkuvasti armoa pakaroiden jälkeen. Ja sääennusteet meni länsirannikolla makeasti poskelleen, koko aamuyö tuli ajeltua sateen tapaisessa, ja päälle melkoinen sumu/100% kosteusefekti aamulla 7-9, Kalajoelta Jämille. Kuin turkkilaisessa saunassa olisi ajellut, paitsi lämpötila +5. Ja joo, vaatteidenkin puolesta pärjäsi jotenkuten, alla oli Rukan lämpökerrasto + windstopper ja päälle vielä fleece, mutta kyllä täytyy ainakin lämmitettävä aluspaita hommata. Ei vaan saa ajopuvun (rallye 3) alle mahtumaan niin paljoa tavaraa ettei vilu yllätä tuollaista matkaa ajaessa, edes noin lämpimässä (+13- +5).

    PS. ei muuten tullut Mikkeli-kotipesä välillä ainuttakaan toista motoristia vastaan....
  10. #10
    Ei muuta kun onnittelut!

    Sitten paperit vaan vetämään..
    '07 XX, '09 GSA, '18 Monkey, '91 5900GLX, '19 900ACE Commander, '89 W124, '98 LN170 ja '07 S211

    onhan se komia pyörä, mutta kuka sen viittis pestä...

    6 x SS1000, 2 x SS1600K ja XXironbutt 2011 (SS1000)
  11. #11
    Iso peukku täältäkin.

    Eräät ne tekee asiat vaikeemman kautta.
  12. #12
    Ainiin. Tuli testattua Senan SMH10:n akkukesto, hyytyi noin 5 km ennen päätepistettä. Aika optimaalista
  13.  
  14. #13
    Onnittelut täältäkin
    vm 99 bmw K1200LT