Hei!
Hommasin muutama viikko sitten Suzuki SV 650S, -05 mallia ja olin ajelemassa tänään kotia päin kun kovassa vesisateessa pyörä alkoi pätkiä ja ei pysynyt käynnissä ellei ollut yli 3000 kierrokset. Pysäytin, kuulostelin vikaa ja ajattelin, että on varmaan päässyt vettä bensan sekaan ja polttoainesuodatin vetää tukkeeseen...näin kun oli aikoinaan ollut edellisessä pyörässä. Mietin myös sähköongelmaa ja päätin, että odottelen hetken taukopaikalla sateen laantumista ja pyörän kuivumista. Ei auttanut, mutta kotiin ei ollut kuin 40km joten ajattelin jatkaa ajelua. Pintakaasulla köröttelin kotiin ja pihassa tajusin, että toisen pytyn putki on viileä --> käynyt vain toisella.
Googlettelin ja tämä on yleinen vika SV:ssä kun etusylinterin tulpanhattu ottaa kosteutta itseensä ja katkoo kipinän. Helppo korjata, mutta nyt mietityttää eniten mitä tuhoa sitä tuli tehtyä kun ajelin noinkin pitkään yks pytty alhaalla:
Katalysaattori todennäköisesti ottanut itteensä? Mistä tietää onko se kuollut ja millaisia ongelmia ehkä tulevaisuudessa?
Kuinka helposti bensa tuhoaa voitelun jos se ei palotilassa pala?
Öljyt ja suodatin varmaan kannattaa vaihtaa jos bensaa päässyt sekoittumaan??
Muita huomioita?
Olisi pitänyt vaan tutkia tarkemmin paikanpäällä tai kutsua hinuri prkl...mutta eihän sitä anna periksi...
Vahva veikkaus että ei oo mitään särkyny. Jos oikein korjausmanuaalia tulkkasin niin ton pyörän moottorinohjaus näkee jos ei jompikumpi pytty sytytä niin se varmaan sillon älyää myös olla työntämättä polttoainetta sinne.
(Ja vaikkei älyäis niin kyllä se bensa pakokanavista putkeen osaa mennä. En tiiä tekiskö katille jotain tommonen bensamäärä. Öljystä katti ei tykkää mutta bensa, miten lienee.)
Ite kokeilisin startata konetta aamulla. Luulis toimivan, jos ei niin oisko kerenny tulpan kastelee. Vaihtaa sillon tulpat. (Jos on pihi ja tekemisen puute niin voi vaihtaa tulppien paikkaa ja näkee siirtyykö vika toiseen pyttyyn, sillon ainaki tietää tulpat vaihtaa.)
Ps. Ite en oo moista vikaa saanu aikaan. Oisko ollu sulla tulpanhattu vähän huonosti paikallaan? Tää vika oli vissiin yleisempi kaasarimalleissa. Ilmeisesti olivat parantanu tulpanhatun tiivistystä ja ohan siinä se pieni läppä etummaisen pytyn tulpanhatun eessä, vaikka varmasti jonku verran esiintyy vieläkin näissä ruiskuissakin.
SV650 -03
Etulokasuojan jatke ehkäisee tuota vikaa. http://www.storm-motor.fi/osat/moott...jan-jatketend/
Vesi ei roisku niin helposti etummaisen sylinterin päälle.
Kaytat lampimaksi ja lahdet ajamaan. Bensiini haihtuu oljysta jos sita siella on. Jos ei paastomittusta niin katalysaattori on turha kapine.
The point is not to die for your country but to make the other bugger die for his...
Joo lueskelin kanssa korjausmanuaalia ja moottorinohjaus on ilmeisesti niin fiksu että estää syötön jos sytytys takkuaa. Nyt tulpanhattu ja kammio kuivumassa. Maailmalla porukka suosittelee SV:hen tuota lisälippaa etulokariin ja dielectric rasvaa tulpanhattuun estämään tätä tulevaisuudessa.
En tiedä mitä tuo "dielectric" rasva mahtaa olla, mutta autoissa noita hankalia suorasytytyspuolan hattuja tilkitään useimmiten paksulla silikonirasvalla.