Ja mä pääsen kohta zz-topin jäseneksi, kunhan toi parta vielä kasvaaja olin se joka ekana karkasi Porvoosta, kaksi päällä, sinivalkoisella bandiitilla.
Ja ehkä sitä olis pitäny vielä vähän kiristää tahtia, mut kaks päällä noi vauhdikkaammat on vähän harjoittelussa. Ja tietenkin pitää laitetta syyttää kun toi keula vaan on vielä tämän kesän niin löysä, jos vaik talvella sen sais jäykemmäks. Kerkeshän siinä 4km vedon aikana aika kivasti lätistä Suzunkin kanssa, jos olis ajoon keskittyny olis sitä voinu nopeemmin ajaa![]()
Jos neljä pyörää olisi hyvä, olisi ihminen luotu konttaamaan.
Yamaha XT660X 2009 (2014->), Suzuki GSF 600 2004 (2013-2014), Suzuki LS650 1996 (2012-2013)
Olipas mukava käydä ajelemassa ja päättää kausi näin leppoisiin tunnelmiin. KIITOS!![]()
![]()
Joo kausi jatkuu vielä hyvän aikaa ja mukavammin, jos saan huomenna survottua lämpöelementit tuppien alle. Koekäytössä mittasin ir-mittarilla kalvon pinnan lämpötilaksi Hi asennossa 136 astetta kuumimmasta kohdastaja sitten sammutin ne ettei sula.. sormet ei ainakaan jäädy heti ekana.
![]()
Yamaha YZF-R6R 2009 + Ktm 350 Exc-f 2014
Kawasaki Z750R 2012 exä
Viimeksi muokannut: wanico; 18.09.2013 klo 00:55.
<p>reilu nurkkavääntö on parempi kuin huono pano</p>
Kiitos tosiaan Boltille veturoinnista ja perämiehelle no niin just siitä perän pitämisestä 😆
Josko sitä vaikka jossain kohtaa ensi kaudella uskaltautuisi sit vähän nopeampaakin letkaan,kuhan kokemusta ja kilometrejä kertyy lisää ja saa uudet kumit alle 😬
Tietysti kiitos myös kaikille kanssa letkailijoille!
Ei meinaan oikeen ole noihin lissuihin enää luotto korkeella,joka vaikuttaa kans kaarrenopeuksiin 😈
Eikä yhtään auta se,että välillä tulee fläsäreita siitä,kuinka eka pyörä meni lunariin
Lisäksi mielessä kummittelee myös aiemmin mopon suistuminen tieltä,mikä välillä tulee mieleen just tietenkin kesken mutkaa
Mutta kokemuksen kautta noi kai sitten jossain vaiheessa lakkaa kummittelemasta mielessä.
Niin siitä tunnistautumisesta niin,mä olin se sun lisäks toinen tyttö pyörällä![]()
Live for today and don`t regret the past!
Kawasaki '94 ER-6f
Suzuki GSX 650f
No kai mutkin voi tytöks laskea vaikka mummoikäinen oonkin
Kiitos Boltille ja muille mukavasta ilta-ajelusta. Meidän ei ollu Bonen kanssa tarkoitus tulla ajelemaan mutta jäätiin sinne hännille roikkumaan kuitenkin. Tarkkisryhmässä oltiinkin sitten kärjessä parasta A-luokkaa. Se tarkkisidea oli hyvä
. Pääsi tuulettamaan vähän kypärää välillä
.
Lämmin, tyyni keli ja kaiken kukkuraks hieno kuutamo. THX!
Bandit 650SA
Never hesitate to ride past the last street light at the edge of town.
"When in doubt, use full throttle. It may not improve the situation, but it will end the suspense."
Näiden Hitaiden letkojen veturipulasta on puhuttu jo pari vuotta.
Vastaushan on kutakuinkin meidän motoristien omissa käsissä. Eli kaikki jotka siinä letkassa oli on mun mielestä kelvollisia vetureita. Homma ei ole luvan varaista, eli rohkeesti vaan suunnittelemaan reittiä ja kirjoittamaan kutsua
MONSTER1200S+BETA350 JA SAASTAMOINEN
Valtiovarainministeri
Moni voisi näitä vedellä, mutta ongelmana taitaa olla itsehillintä. Ei mulla hermo kestäisi keulilla olla tollasessa, perällä sit vähän eri.![]()
Jos neljä pyörää olisi hyvä, olisi ihminen luotu konttaamaan.
Yamaha XT660X 2009 (2014->), Suzuki GSF 600 2004 (2013-2014), Suzuki LS650 1996 (2012-2013)
Kimppa-ajelu: porukka ajelee kimpassa satunnaisina aikoina satunnaisiin paikkoihin
Letka-ajo: veturi on riittävän kokenut ja tuntee tiestön sekä ajettavan reitin, reitti suunnitellaan suht tarkasti eikä sitä yleensä julkisteta etukäteen kuin perämiehelle ja mahdolliselle väliveturille, reitti suunnitellaan mielellään yhdellä tai kahdella etukäteen suunnitellulla varareitillä, letkassa on nimetty perämies joko etukäteen tai lähdössä sovittuna, letkan reitti noudattaa ennalta annettua rytmiä ja päällysteen laatua (hiekkateistä kohteliasta infota erikseen), letkan ajankohdasta tiedotetaan riittävän ajoissa etukäteen tai se noudattaa totuttua ajankohtaa. Veturi varoittaa tarvittaessa taukopaikkaa saapuvasta suuremmasta ryhmästä, pitää huolen yhdessä peräsmiehen kanssa ettei kukaan jää reitille, valvoo letkakäyttäytymistä ja opastaa kuskit oikeaan kohtaan letkaa, osaa reittinsä ja tietää sovittaa vauhdit vaarakohdissa niin ettei ketään ajateta ulos, etc etc
tässä hiukan ahdasmielisesti oma näkemykseni letkailusta. Ei mikään raamattu mutta pari asiaa jotka fiksua huomioida jos porukkaa kutsuu nimenomaan letkalle.
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Tuon oman pienen panokseni tähän veturointi kysymykseen. Tuo mitä tuossa yllä lukee pitää hyvinkin paikkansa, ja sillä ainoalla "Virallisella" letkalla näin tapahtui. Itse lähdin veturoimaan, koska omalla perverssillä tavalla halusin näyttää ihmisille tiet, joilla itse haluan ajella ja todella usein ajelen. Eli pienillä valmisteluilla Weeblen avustuksella reitit tarkastettiin jne jne vaikka mentiin vain tikkarivauhtia. Mutta koko homman pointti on, että vetureita tarvitaan jatkossakin ja jos on osallistunut useampaan letkaan niin jossain vaiheessa voisi olla kohteliasta maksaa "velkansa takaisin" ja ottaa toi piikkipaikka. Se on itse asiassa, kun mennään sopivaa vauhtia, tosi jees hommaa. Kokeilkaa.![]()
"The only easy day was yesterday."
2012 S1000RR
GSX-R 750 K8 (ex)
Ilmoittaudun talkoisiin
Ens kesänä jos ollaan elossa niin yx kimppakiva ainakin. Ajankohdan ilmoitan myöhemmin, mutta perinteinen Fiskars on matkakohde.
Tälle vuodelle olis yx iltareissu suunniteltu jos sen vaan kalenteriin saan mahtumaan120km rykäsy vähän eilistä kovempaa (tikkari -20 menee jo polkumyynnin puolelle vaikka vaan välilläkin?) kuminauha vauhtia about Hesan Hitaat tyyliin.
See U
;0) *FZ1 Nude
Juurikin näin. En pyrkinyt omassa kommentissani millään muotoa jarruttamaan asiaa, päin vastoin. Halusin vaan listata muutaman seikan joilla letkalle osallistuminen saadaan turvallisemmaksi, mukavammaksi ja veturillekin mielyttäväksi ajeluksi.
Joskus satunnaisesti tuntuu että possujonoilijat unohtavat että veturikin on ajelemassa omaksi ilokseen, eikä hän ole mikään palkkaa nauttiva palvelualojen erityisosaaja. Jos sen ajelun tuoksinassa kykenee tuottamaan iloa ja hauskaa muillekin, niin mikäs sen upeampi asia.
Veturin virassa yksi iso haaste on siinä että nokkamies on se tienavaaja. Se joka pyyhkäisee irtohiekalle ensimmäisenä, kohtaa sen puimurin pimeässä mutkassa muita ennen, ilman kenenkään varoitusta. Joskus mietiskelin itsekseni että mikä on passeli vetovauhti kokeneille letkailijoille. Tulin siihen johtopäätökseen että jos veturi joutuu joka mutkassa ottamaan vauhtia pois jarrulla, on joko vetovauhti veturillekin liikaa tai vaihtoehtoisesti veturi ei tunne vetämäänsä reittiä. Jos veturi kippaa moponsa, tai ajautuu mutkassa vastaantulevien kaistalle, on tilannenopeus ollut veturillekin liikaa. Toisin sanoen veturin taitoihin kuuluu osata arvioida paitsi letkansa taidot, myös omansa. Toki vahinkoja ja yllättäviä olosuhteita tulee eteen ihan jokaiselle tässä harrastuksessa.
Kun tähän lisää vielä sen että veturi ajaa ison osan matkasta katse peilissä, on haasteita ihan riittävästi. Unelmatilanteessa veturin ja perämiehen välillä on radioyhteys, kuten esim PK-letkoilla lähes poikkeuksetta on viimeaikoina ollut. Vähimmäisvaatimuksena tulisi olla veturin kännykkänumero perämiehen tiedossa. Ei ole yksi eikä kaksi kertaa kun keulalle saadaan tieto pikku pyllähdyksistä kännykällä.
Lisäksi vielä pari sanaa perämiehestä. Osaavan perämiehen rooli onnistuneessa letkailussa on lähes yhtä iso kuin veturin. Letkan jouhevan etenemisen kannalta mikään ei ole niin iso apu kuin tilannetajuinen ja taitava perämies. Soisinkin siis että myös osaavia perämiehiä syntyisi lisää, ei pelkkiä vetureita. Vaikka usein veturi kantaa moraalista syyllisyyttä jonkun letkapannuista, perämies on se joka kahlaa kurassa, kerää romut talteen ja pitää huolen että tarvittavat auttajat saadaan paikalle. Perämiehen hommassa vaaditaan siis henkistä munaa ja rauhallista toimintakykyä, sekä usein ihan puhdasta lihasvoimaa. PK-seudulla olemme saaneet jo vuosia nauttia kertakaikisen loistavista perämiehistä, joita ei koskaan voi kyllin kiittää panoksestaan. Toivottavasti myös tälle sektorille löytyy uusia innokkaita vastuunjakajia.
Viimeksi muokannut: GuessWho; 18.09.2013 klo 11:02.
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Jos neljä pyörää olisi hyvä, olisi ihminen luotu konttaamaan.
Yamaha XT660X 2009 (2014->), Suzuki GSF 600 2004 (2013-2014), Suzuki LS650 1996 (2012-2013)
Onhan ne mukavia kun kaikki menee hyvin.
Perämiehenä toimintaa auttaa suuresti jos on välineet kunnossa.
Itse olen rakennellut systeemit joita käyttämällä on yhteys veturiin radiolla ja mahdollisuus soittaa puhelimella myös vauhdissa. Lisäksi GPS josta löytyy nykyisen sijainnin osoite yhdellä napin painalluksella ja useimmiten mukana myös ensiapulaukku, jesaria, nippusiteitä, lettermani etc. pikku korjauksiin.
Edit: Disclaimeri se on tähänkin lisättävä; korostan tässä vaiheessa että kyseessä on vain ja ainoastaan minun mielipiteeni eivätkä ne edusta välttämättä muiden mielipiteitä
Edit2: Vastailen kyllä mielelläni kysymyksiin ja autan mahdollisuuksien mukaan muutenkin jos joku perämiehen urasta haaveilee
Viimeksi muokannut: suopo; 18.09.2013 klo 12:56.
Absit iniuria verbis, te absolvo....no eikä
KTM Super Adventure 1290 -2015
Exät FJR-2009, FJR-2004, Honda VF1100C-1984, Suzuki DR650
Rohkenisin kyllä todeta, että ellei ole kyse puhtaasti tilanteesta: "Lähden ajelemaan, perään saa tulla",
tai ajellaan suht tutussa ja samantasoisessa, kohtuukokoisessa porukassa.......
Veturin homma on mitä suurimmassa määrin "palveluammatissa oloa" ja asenne on oltava sen mukainen!
Perämiehellä aika pitkälti sama tilanne, vaikka haasteet hieman toiset.
Vähän kuin perinteinen... Yksi menee edessä ja kaataa puut.... toinen tulee perässä ja kerää ne (kaatuneet).![]()
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Tästä sitten aihe seuraavaan paasaukseen:
Olen usein ihmetellyt sitä, mikä ajaa osallistumaan letkaan jonka rytmin tietää jo etukäteen itselleen epämielyttäväksi ?
On muutama isosti järjestävää tahoa ärsyttävä asia letkalle lähdettäessä. Yksi niistä on juurikin tuo edellämainittu. Jos letka järjestetään ensikertalaisille, tai tikkarin nuolijoille, niin älkää hemmetissä menkö sinne sadan letkan kokemuksella mukaan murjottamaan ja singahtelemaan 10 kilsan päästä näytöstyyliin omille teille.
Toinen itseäni ankarasti riivaava juttu on se että ängetään veturin perään sijoille 2 -4 ja sitten mumistaan kypärässä että "minä ainakin ajan sitten ihan omaa vauhtiani" (vaikka se teoreettismoraalisella tasolla olisi kuinka oikein). Jos heti keulan perään syntyy ensimmäinen pitkä rako, se vie paitsi veturilta, myös takanatulevilta ajonautinnon pois silmän räpäyksessä koko reissusta. Jos ei kärjen tahti miellytä, MENE TAAEMMAS ! MENE TAAEMMAS NIIN KAUAN KUN YLIPITKÄÄ RAKOA EDELLÄAJAVIIN SYNTYY. Jos pelottaa ajaa normaalietäisyyksin, älä lähde letkaan ollenkaan, se ei ole silloin se oikea paikka ylipäätään. Letkassa ei voi ajaa yksin ja uskoa että kaikilla on kivaa. Letkassa ei voi olla itserakkaalla asenteella ja viitata kintaalla kavereiden nautinnoille.
Uskokaa kutsua. Jos siinä kutsussa indikoidaan selvästi että nyt mennään hiljaa, niin siellä sitten mennään hiljaa. Jos taas annetaan ymmärtää ettei paikka ole aloittelijoille niin se ei silloin ole paikka aloittelijoille. Perin yksinkertaista.
ps. Bone, tyrmään ajatuksesi potaskaksi niin kauan kunnes esim. osallistut veturin kustannuksiin ja voit odottaa saavasi sijoituksellesi katetta. Jos kutsussa sanotaan että "lähden ajelemaan ja perään saa tulla" on se aika selvä indikaatio sille että ukko/akka ajaa omaa ajoaan, omalla mukavuusalueellaan ja saa yrittää roikkua perässä jos haluaa. Olen vetänyt pyynnöstä myös pieniä privaletkoja joiden vetäminen on minulle korvattu vaikkapa bensakulujen muodossa, ja silloin taas on kyseessä aivan eri tilanne. Silloin mennään juuri niinkuin pyytäjä toivoo. Letka-ajoja ei järjestä mikään yhdistys, saati kaupallinen taho, vaikka niistä tällä loistavalla foorumilla tiedotettaisiinkin. Ne operoidaan ihan puhtaasti vapaaehtoistoimin. Ihan veturin omasta tahdosta järkätä omalla kustannuksellaan ja omalla vapaa-ajallaan samanhenkisille kavereille hauskaa puuhasteltavaa.
(korostan tässä vaiheessa että kyseessä on vain ja ainoastaan minun mielipiteeni eivätkä ne edusta välttämättä muiden vetureiden mielipiteitä)
Viimeksi muokannut: GuessWho; 18.09.2013 klo 12:01.
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Olisko tässä ^ syyskokouksen kautta kevään "to-do" listalle aihetta
Voisko esim GW nyt eläkepäätöksen tehneenä (extra contribution) + muut kokeneet letkagurut järkätä kiinnostuneille veturi- ja pukamakandeille lyhyen tietoiskun ennen kauden -14 alkua? Sitä "hiljaista tietoa" arvostetaan - ainakin joissakin piireissä...
-esim. samaan tapaan kuin kesäinen EA-kertaus oli...
Saatettais saada letkakokemukset "miellyttävämmäksi" useammalle Pk-seudulla asiaa harrastavalle.![]()
MAD (mean absolute deviation)
Sitä tietoa on aika tavalla saatavissa täältäkin ja varmasti jokainen pukama ja veturi jeesaa tarvittaessa vastailemalla kysymyksiin. En näe asiaa syyskokouksen aiheeksi koska MotOrg ry ei järjestä letkoja. Minulta saa ainakin tulla kysymään ihan niin paljon kuin haluaa ja uskoisin että muut veturit ja pukamat ajattelee asian samoin (pitää olla varovainen ettei lupaile muiden puolesta mitään). Jos jonkinlaista "veturi- ja pukamakurssia" joku haluaa niin kerätkää halukas porukka kasaan ja tavataan joskus jossain. Ei se ole sen kummempi asia. Ajatuksena melko loistava kyllä.
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter