Vaihdoin pyörään teräspunosletkut ja ilmausongelmien jälkeen sain jarrusylinterin toimimaan hyvin (puhdistin pääsylinterin täysin. Nyt pari tuhatta kilsaa ajeltua etujarrun käytös on mennyt pahempaan suuntaan. Se ikäänkuin haukkailee ja kahvan tuntuma on sellainen että kun hieman painaa niin ok, mutta sitten se haukkaa kun puristaa kovemmin. Paras tapa jarrutella on hieman rämpyttää ja koventaa puristusta pikkuhiljaa. Kahvan tuntuma paikallaan painellessa on sellainen hiukan asteittainen kun kahva alkaa olla pohjassa ja narisee äänekkäästi. Voiko männässä oleva tiiviste jotenkin tökkiä, joten onko parasta vaihtaa kaikki kumiosat? Vuotoja ei ole ja tehot on tallella kun jarruttaa kunnolla. Luulisi että jarruneste voitelee, mutta miten on? Pyörä K75s vm. 1987.
Kävin vielä öljyämässä kahvan välit, niin ei auta. Narina lähtee kahvan ja pääsylinterin välisestä kitkasta. Välystäkin on hiukan ylös-alas-suunnassa. Jos pääsylinterin mäntää painaa tylpällä esineellä ilman kahvaa, niin ei kuulu mitään ja palauttaa hyvin. Vaikka kahvan kiinnitystapissa ei ole mutteria kiristämässä niin silti narisee ja on nihkeä kun vetää hitaasti.
Viimeksi muokannut: Smistik; 23.06.2016 klo 00:55.
?
Ootko kokeillu uusilla paloilla? Tai erinmerkkisillä.
Jos selvästi moista tuntuu kahvassa niin ostaisin korjaussarjan.
Viimeksi muokannut: Zeppi; 23.06.2016 klo 00:53.
Kawasaki ER-5 -97
Vääntääkö kahvan männänvastinpinta jotenkin vinoon?
En jaksanu tarkistaa moniko mäntäset jarrusatulat tuossa vehkeessä on, mutta oireet kuulostaa siltä, että yksi mäntä jumittaa ja lähtee liikkeelle vasta kun jarrupainetta en jo kertynyt jonkin verran. Eli jarrun alussa ainakin yksi mäntä alkaa painamaan palaa levyä vasten, mutta muut eivät liiku. Sitten kun voimaa on enempi, nytkähtää mäntä liikkeelle ja jarruvoima lisääntyy kerralla aika paljon.
Tommonen vika oli joskus Honda NSR:ssä itsellä. Korjaantu satulat purkamalla, putsaamalla ja tiivisteet vaihtamalla.
Superbike #7
Minäki kallistuisin satuloiden suuntaa jos ilman kahvaa ääniä ei iimene(kunnon paineella). Riippuu tietenkin kuinka hyvin sinne sai painetta ilman kahvan vipuvartta? Veikkaan ettei kovin paljon -> Alkaako männäntiiviste nitistä vasta kovemmassa paineessa.
En jaksa uskoa että itse kahvan kitka tuota aiheuttaa? Millaisessa kunnossa liukupinnat/holkki on?
Kawasaki ER-5 -97
Jarrujen huoltoväli on ylitetty noin kahdeksalla vuodella.
Mun tube kanava:
SSA Motors Finland
Instagram:
ssamotorsfinland
En tällä kertaa tehnyt sen enepää kuin irrotin kahvan, putsasin ja laitoin liukastetta sekä löysäsin akselin ja putkien alapäät ja kiristin uudestaan. Nyt toimii taas. Täytyy putsata satulat edestä ja takaa talvella.
?