No niinhän siinä sitten kävi, ei edes viikonlopun Ajotaito 2 pelastanut.
Tässä paikassa: http://goo.gl/maps/zOJn7
Viljaa oikealla kaistalla. Mopo päätyin about postilaatikon kohdalle ojaan, minä lähettyville. Nopeus alle rajoituksen, arviolta 70 kun havaitsin "esteen". Väärä reaktio, olisi pitänyt käyttää vastaantulijan kaistaa joka oli vapaa eikä yrittää jarruttaa ja sitten kääntää.
Kuskilta ainakin vasen solisluu ja yksi kylkiluu murtunut, mahdollisesti myös lapaluu. Ilmeisesti solisluu leikataan mutta ei varmaa vielä.
Mopon kunnosta en vielä tiedä, ainakin katteet täysin palasina. Poliisi löysi maajussin joka viljan oli kylvänyt tielle, maajussin liikennevakuutus korvaa saamani viestin mukaan.
Onnettomuuteen vaikuttaneet tekijät oman arvioni mukaan:
* vilja (palokunnan mukaan vehnää) ajokaistalla
* vasta-aurinko ja likainen visiiri
* väärä reaktio äkkitilanteessa
* (liian suuri tilannenopeus...)
Ajakaapa varovasti noilla maatalousteillä ja peskää ne visiirit!
Bummer ja pikaista parantumista. Jep muistakaas kaikki että syssy alkaa. On viljaa on raktorin kakkaa kohta tulee lehdet jne...
Mun pitäs kait viskaa toi musta visiiri talvisäilöön ja ottaa kirkas käyttöön....
Suzuki DL1000 v-strom.
SLAVA UKRAINI!
FUCK PUTIN!
Menikö vain etunen lukkoon vai tuliko oikein ilmalentoakin? Kuinka muuten varusteet kesti? Pysyikö suojat paikallaan(palovammoja) oliko tixtexit vai nahat? Pikaisia paranemisia sinne suuntaan. Ja heti kun kykenee niin ei muuta kun ratsaille vaan.![]()
cbr 600f -03
Lauantaina tuosta mutkasta läpitulleena (ja aiemminkin tänä kesänä), niin saa kyllä vauhtia ottaa pois, kun on ollut niin paskainen. Tuskin 50-kymppiä kovempaa sitä talutellut roikkuen pyörä pystyssä.
Paha, jos ei ole soraa nähnyt. Itse sitä osannut tänä kesänä tuossa odottaa jo kevään ensitunnustelujen jälkeen.
Luinpa tarkemmin vielä aloituksen. Pahasti on sattunut. Paranemisia!
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Tixtexit, kesti hyvin. Ainoa damage on em. murtumat ja kipeä oikea polvi (kuvattu, ehjä). En ole aivan 100% varma tapahtumien kulusta mutta mielestäni lowside, etunen alta (ei lukkoon; hölläsin jarrun ennen kaatumista mielestäni). Ajot taitaa tältä kesältä olla ohi ja jatkoa pitää nyt miettiä.
Tänään ajoin itsekin viljanjyvävanan yli ja mietin että nuo on liukkaita. Mulla paikka oli ihan suoralla ja mitään ylläriä ei ollu. Traktoreita kärryineen oli paljon, noita kannattaa varoa, tekevät nyt pitkää päivää ja liikkuvat hana pohjassa kun (vuokra)pellot on hajallaan.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
No perhana miten huono onni sulla! Pikaisia paranemisia ja ei muutakuin nopeasti takaisin tienpäälle. Just kotiuduin itsekin n. 200 km:n ajolenkiltä täällä Etelä-Pohjanmaalla. Laitoin siinä ajellessa merkille miten lähestulkoon jokaisella pellolla pyöri puimureita ja traktoreita ja niitä viljakuormia riitti pirusti tiellä, mitä sai ohitella vähän väliä. Peltojen liittymät näyttivät todella vaarallisilta kun asvaltilla oli savea ja viljakuormien jäämiä. Tuli itsellekin mieleen taas kerran että nyt pitää olla tosi varovainen tiellä kun koskaan ei tiedä mitä traktorin tiellenousun jälkeen tiehen jää. Turvallisia ajokilometrejä kaikille syksyn ajoihin!
Viimeksi muokannut: motorman67; 27.08.2013 klo 22:40.
BMW R 1150 RT (-02)
Honda Shadow VT 750 C2 (-00)
Oma mielipiteeni on, että vaikka näin kävi, niin älä hyvä ihminen kokonaan lopettamista mieti. Vanhempi motoristi sanoi, että on kahdenlaisia motoristeja; niitä, jotka ovat jo kaatuneet ja niitä, jotka tulevat kaatumaan. Hätiköidyn päätöksen tekeminen tunteiden kuohunnassa voipi johtaa ketutukseen myöhemmin.
Itse mietiskelin, että voisin tällaisen etanaletkan vetästä jossain vaiheessa ja huomenna ajattelin käydä tarkastelemassa reittiä. Mukavia mutkia, mutta siitä lisää uuden otsikon alla (ehkä).
"The only easy day was yesterday."
2012 S1000RR
GSX-R 750 K8 (ex)
No perhanan huono tuuri! Itsellä vastaava vilja-ansa tänään Sipoossa mutta vastaantulevien kaistalta pääsin puikahtamaan mutkan läpi ilman ylimääräistä ohjelmaa...
Niin, pari viikkoa sitten tavattiin tod.näk. eka kertaa (etanaletkalla) ja näin & kuulin miten innokas "nuori" motoristi olet, joten älä anna pikku konttailun lannistaa: näitä sattuu kaikille! Hoida kroppa kuntoon ja mopottimeen uudet osat - ja eikun
![]()
MAD (mean absolute deviation)
Juu, häntä pystyyn ja tsemppiä. Ja toki pikaista paranemista!
Jollain ihmeen konstilla ite onnistuin lauantaina väistämään jonku aika reilun kokoisen turve/heinäpaakun mutkassa vihtijärven tiellä..kaiketi jonkun syystöissä olleen traktorikuskin jäljiltä sekin taisi siellä olla. Hetken piti hengähtää kun onnistuin väistämään sen, luultavasti ihan tuurilla.
- Hullu saa olla muttei tyhmä
Eilen kun olin ajelemassa, niin kiinnitin samaan huomiota kuin moni muukin, eli noita viljapläjäyksiä oli useampikin reitin varrella (toki oli siellä kaikenlaista muutakin väisteltävää). Onneksi omalle kohdalle sattuneet eivät olleet mitään järjettömän isoja kasoja, joten ne oli tällä kertaa helppo kiertää.
Pikaista paranemista täältäkin ja ei muuta kun mopon sarviin heti kun mahdollista.
Indian Chief Dark Horse
Ei jatkosta kannata miettiä mitään muutakuin että minkäs pyörän sitä seuraavaksi hommaa jos tuo nykyinen menee lunastukseen. Itse teloin solisluuni viikonloppuna (mopoendurance kisoissa) ja se leikattiin maanataina. Lähipiiri on kanssa toitottanut suureen ääneen että "lopeta nyt kun vielä henki säilyi" mutta itse en näe mitään syytä lopettamiseen. Oma mielipide on että virheitä sattuu ja niistä kannattaa ottaa opikseen mutta jos mitään ei tee, ei myöskään mitään saa. On varmasti hienoa istua vanhana kääkkänä vanhainkodissa ja itkeä elämätöntä elämää.
Auts, kävipä huono tuuri heti hienon rataviikonlopun jälkeen. Pikaisia paranemisia ja onneksi ei nyt tuon pahemmin käynyt.
Honda CBR1000RR '08
ex. Yamaha FZ6-S '06
Leikkuuta se solisluu heti ni menee samoilla saikuilla. Vaadi, että leikataan tai menet yksityiselle jossa varmasti leikataan. Terveisin nimimerkki "kyllähän kolmellakin solisluulla pärjää, muttei monta vuotta".
Kiitos kaikille kannustuksesta. Odotan yhä tuomiota CT-kuvista, mutta todennäköiseltä näyttää että leikataan.
Yllättäen vanhemmat jne "konservatiivisempi lähipiiri" ei ole puhunut harrastuksen lopettamisesta, mutta oma fiilis tässä epätietoisena maaten on aika ankea.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Tää on kyllä niin väärin. Olit niin hyvissä fiiliksissä onnistuneen rataviikonlopun jälkeen vielä sunnuntaina ja heti perään tällaista paskaa. Tsemppiä kovasti paranemiseen ja lopeta nyt nuo hölynpölyt moottoripyöräilyn lopettamisesta siihen paikkaan!![]()
![]()
![]()
Kawasaki ZZR1400SP 2016
(Ex: Yamaha RD125 '75, Suzukit RG125 '86, GSX600F '95, RF900R '96, TL1000S K1, GSX-R1000 K5, R1 '05, Z900 '22)
Tuo on aika jännä ilmiö, että kun mopoilussa tulee vahinkoa, niin lajia harrastamottamat alkaa painostaan lopettaan ennenkuin käy pahemmin. Ite olen kahesti kaatunu ja kummallaki kerralla mustelmilla ja henkisillä kolhuilla säästyny, että sikäli ollu onnekas. Aika harvoin muiden lajien parissa kuulee noita lopettamis puheita. Mullaki veli katkassu kahdesti käden fillarilla eikä kukaan sano, että pitäiskö sinun alkaa käveleen tästedes. Ei muutako tsemiä paranemiseen.
Annoin moottoripyörille pikkusormen, se vei koko käden
Sain tuomion: ei leikata, luun päät niin hyvin vastakkain että leikkaus vaan hidastaa paranemista. 4vko käsi kantositeessä. Kotiin huomenna.
Noista traktorin paskoista, hiekka- ja viljalätäköistä sen verran että kun alla oli supermotot, sai varoa kaikkea mitä tiellä oli. Nyt kun ajan pelkästään enduro- ja katunappuloilla niin pito ei karkaa läheskään samalla tavalla jos tiellä on jotain ylimääräistä, ei kyllä vauhditkaan ole mitään älyttömiä. Nappulat poimii hiekan/viljan seasta pidon pohjalta ja siksi pidon hetkelliset menetykset ja luistot on matillisia, jotenkin koen noi renkaat turvallisimmiksi likaisella asfaltilla. Märkiä lehtiä nekään ei pelasta ja syksyisin saa ajella susi kukassa.
Älä missään nimessä lopeta harrastamista vaikka alkuun tuntuu siltä että kaikki on menetetty. Mieti ihan rauhassa ennen kun teet hätiköityjä päätöksiä, monella on mieli muuttunut muutaman viikon jälkeen.
Mulla oli kaksi vuotta sitten paha tilanne mistä selvittiin tuurilla ja vähäisillä taidoilla, olin syyttömänä osapuolena jäämässä kahden rekan väliin. Pystyssä pysyttiin ja mitään ei sattunut mutta iso pipi tai hengenlähtö oli sen verran lähellä että mietin pitkään pyörän myymistä. Lopulta tulin järkiini, pyörä on edelleen ja siitä lähtien on ajeltu vähän valppaammin ja luettu liikennettä eri tavalla.
Kylätason kurapyöräilijä.
CB350, XS650, CB750K7, XS850,XV1000(TR-1), XS1100S, ST-4, FJR1300A
Ei kyllä varmaan muutamaan viikkon pysty ajamaan
Nopeusrajoitus tuolla tiellä on kyllä järjetön, mutkaisuuden ja kunnon takia.
Pikaista paranemista
Ei kai se ole mikään pakko ajaa rajoitusten mukaan, sehän on vaan maksimirajoitus, hiljempaakin saa ajaa. Kurapyöräilijänä ajan paljon sora- ja metsäteitä, valtaosassa pätee yleisrajoitus mutta kovinkaan monessa paikassa ei ole järkevää mouruttaa menemään kaheksaakymppia![]()
Kylätason kurapyöräilijä.
Kun on kerrankin sellainen tie, jolla saa ihan lain puitteissa ajaa sellaista vauhtia ettei mutkissa kippaa sisäkaarteen puolelle ojaan, niin sitten täällä valitetaan että pitäisi kieltää moinen?
Nopeusrajoitus osoittaa suurimman sallitun nopeuden, ja on kuskin vastuu arpoa se kulloisiinkin olosuhteisiin sopiva tilannenopeus. Jos vauhti hirvittää, pitää ajaa hiljempaa.
Harmittaa ihan kun äskettäisellä 6000 km jenkki+kanadareissulla oli alla SUV eikä moottoripyörä, siellä oli 65 MPH rajoituksella sellaisia syheröisiä vuoristopätkiä, että sallittua nopeutta ajaen ja mahdollisimman loivia ajolinjoja käyttäenkin renkaat ulvoivat iloisesti (jota G-voimiin ja meteliin herännyt parempi puolisko säesti kahta oktaavia korkeammalta).
GSF 1250 SA -10
FZ6 S2 -07 (ex)
Näen jo iltapäivälehtien otsikot "Motoristi ajoi JÄRJETÖNTÄ vauhtia Inkoossa". Leipätekstissä kerrotaan moottoripyöräilijän ajaneen kokonaista 80 kilometriä tunnissa kahdeksankympin tikkarilla. Pöyristyttävän järjetöntä menoa!
Kyllähän tuolle tiellä pitäisi saada hidastetöyssyt ja neljänkympin rajoitus.
SDR1290
--me mutkan jälkeen käymme mutkaan vain huomataksemme, että olipas ihan v***n kivaa!--
www.facebook.com/jukka.huolman
Exät BMW F800R -09, valkoinen, R.I.AVK. ja
Honda VFR800 VTEC -03, musta
Nyxä BMW F800R -09, hopea, silloin kun saan vaimolta sitä lainata.
Kyllä kuskin pitää itse lukea ja havainnoida sitä tietä ja maastoa sen ympärillä. Ja ennakoida mitä tuleman pitää. Jos jyrkkyys tulee yllätyksenä, niin et ole lukenut kaikkia tien ja maiseman merkkejä tai ottanut huomioon näkyvyyttä.
Tuo tie on mielestäni tosi hieno ja sen pystyy ajamaan ripeästi nautiskellen ja turvallisesti, kun vain on hereillä.
No tämä viljajuttu oli aika odottamaton, eikä noihin voi mitenkään varautua.
Pekka
![]()
Viimeksi muokannut: Pekkavee; 28.08.2013 klo 20:19.
Tämä mutka yllättää ensikertalaisen helposti. Kääntyy tiukasti oikealle alas. Ei varsinaisesti ole enää samaa tietä, mutta osuu reitille. Usein myös on kiviä.
Tikkarithan Suomessa asetetaan sen huonoimman kuskin mukaan, joten saa vain ihmetellä miksi hyvää kuskia syytetään heti liikenneturvan vaarantamisesta, kun nopeutta on hieman enemmän kuin huonolla kuskilla.