Mikähän juttu tuo vilkkuva takavalo on joita noissa youtube videoissa näkyy? Aika siistiMitenkähän tuommosen sais F800.seen
![]()
R1200GSA exät F800GS, R1150GSA, Versys 650, R1100GS, AT650, Z650SR
Arjen adventuristi
Led takavalot vilkkuvat usein taajuutensa vuoksi videoissa vaikka IRL sitä ei havaitsekaan. Toinen mitä olen usein kaivannut on jarruvalo joka palaa normaalisti jarruttaessa mutta ns. Paniikkijarruissa se vilkkuu nopeasti. Olis mm letka-ajoissa loistava lisävaruste. Tapaa usein venäläisten uudemmista autoista
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Asentaavat tuolla ropakon toisella puolella noita releitä takavaloon paremman näkyvyyden toivossa. Ei aja autot niin herkästi perään.
esim.
http://www.oneidasuzuki.com/store/pa...modulator.html
Ebaysta varmaan sais halvemmalla käypäsen.
Aprilia RS50 (06) -> Derbi GPR125 (06) -> Suzuki SV650 (99)
Tuo ledivalojen vilkkuminen kuvissa on tosiaan videokuvaustekninen asia. Toki jotkut näkevät paljaalla silmälläkin tuon leditakavalojen "sykkimisen" niin autoissa kuin pyörissäkin, varsinkin sivusilmällä katsoessa.
Mitä "hätäjarrutusvaloon" tulee, niin e-hyväksyntäsäännöissä on tosiaan määritelty kriteerit tuollaisellekin, että missä tilanteessa, kuinka kauan ja kuinka nopeasti (taajaan) se saa vilkkua. Varsinaisten pykälien kaivamiseen menisi sen verran aikaa, että tehköön joku muu sen.![]()
Melkeen minuutti meni googlella (kellotin ihan)
6.23.7.1
Kaikkien hätäjarrutuksen merkkivalon tuottavien valaisinten on vilkut
tava samaan tahtiin
taajuudella 4,0 ± 1,0 Hz
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...01:0078:FI:PDF
Taitolaji tuokin... Ehkä saatoin viimeksi sortua etsimään ensin finlexistä sopivat säädökset joista löytyi viitteet eta-säädöksiin jne. Jostain syystä tuo KVG ei tullut edes mieleen.![]()
Ilmeisesti osa noista led valoista on pwm ohjattuja, siis ne videolla vilkkuvat?
Kun tuollaisen tavallisen polttimon tilalle laitettu led polttimo ei vilku.
Tärisevän LC4:n kanssa kun ajaa tuollaisella led takavalolla varustetun pyörän perässä niin aika villin näköinen on takavalo sopivilla kierroksilla/tärinöillä, valo näyttää pomppivan/vaihtavan paikkaa.
Ekalla kun tuon huomasi niin alkoi jo huolestumaan omasta terveydestä...![]()
Lähtökohtaisesti melkein kaikki alkuperäisvalot ovat pwm- tai vastaavalla tekniikalla toteutettu. Eli siis vilkkuvat ihmissilmälle (melkein) näkymättömällä taajuudella. Viisaammat on sanoneet, että sillä keinolla saadaan ledien elinikää pidennettyä, hyötysuhdetta parannettua ja kenties myös yksittäisten ledien välisiä kirkkauseroja vähennettyä.
Sitä en mene lonkalta sanomaan, että säätyykö joissakin jopa kirkkaus ympäröivän valaistuksen mukaan. Teknisestihän tuo ei ainakaan autossa olisi temppu eikä mikään, kun valotunnistimia käytetään niin sadetunnistimissa, päiväajovalojen ja mittarivalojen ohjauksessa, ilmastoinnin säädössä (auringonpaiste) jne.
Kaverin pärrään laitettiin tällainen ja on kyllä hyvä!
http://youtu.be/e368R4ttjCE
Yamaha fz1-s
ex Yamaha xt660x
ex Honda CB 600 hornet
ex Kawasaki er-6n
Ihmisillä, jotka väittävät, etteivät anna pikkuasioiden häiritä
itseään, ei ole koskaan ollut hyttysiä makuuhuoneessaan.
Viimeksi muokannut: Murina; 08.08.2013 klo 02:24.
'Not only do they reach erroneous conclusions and make unfortunate choices, but their incompetence robs them of the ability to realize it. Instead they are left with the erroneous impression they are doing just fine.'
-Dunning-Kruger effect-
ZX12R
Nyt vedän mutuna, mutta sanon ettei mistään vaan toimii ihan samalla tavalla kun -Tisha-n lnkittämä tuote eli vilkkuu aina kun jarrua painetaan. Saa korjata jos mutu meni metsään.
Niissä premium-luokan autoissa mistä tossa stormin tekstissä puhutaa se toimii näin --> Jos jarrutat voimakkaasti tai BAS tehostaa jarrutusta nopeuden ollessa yli 25 km/h, jarruvalot vilkkuvat nopeasti. Näin takana tulevaa liikennettä varoitetaan erityisen selkeästi .
BAS=Toimii hätäjarrutustilanteissa. Jos jarrupoljinta painetaan nopeasti, BAS lisää jarrujen jarrutusvoimaa automaattisesti ja voi siten lyhentää jarrutusmatkaa.
Tärkeintä ei ole se, mitä tietää, vaan se mikä juolahtaa päähän juuri oikealla hetkellä...
näyttäisi toimivan siten että dipistä tms valitaan asetus sille kuinka kauan jarruvalo palaa yhtenäisenä jonka jälkeen sen aloittaa vilkkumisen. samoin vilkkumisen taajuus on valittavissa. Taitaa jopa mennä hankintaan mikäli ajelu maanteillä ylipäätään vielä jatkuu.
http://www.healtech-electronics.com/ht_blp_demo_en.html
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Taakaa tulijan varalle taitaisi tärkeämpää olla se ensimmäisen sekunnin herätys-välkyttely mitä nuo toiset tarjoaa. Sen on tutkimuksissa todettu nopeuttavan reagoimista.
Toi rupee välkyttään silloinki jos jarrulla kevyesti himmailet vaikka alamäkeen.
Mä itse valitsisin varmaan tuo nelosnappulan tapaisen- herättää ku painaa jarrua ekan kerran mut sit jos joutuu esim kaupungissa pumppaan jarrua niin ei häiritse joka painalluksella.
vieläkun välkyttäs jarrupaineen mukaan pitempään - tai varmaan helpompi toteuttaa kiihtyvyys anturilla et vilkuttaa niin pitkään ku jarruttaa riittävän kovaa.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Toi Healtechin oma demosivu ei kyllä anna ihan oikeaa kuvaa. Kannattaa vaikka tuubista katella... Hassua että mainostetaan että hätäjarrutus, luulin itsekkin että siinä olisi joku kiihtyvyysanturi.
'Not only do they reach erroneous conclusions and make unfortunate choices, but their incompetence robs them of the ability to realize it. Instead they are left with the erroneous impression they are doing just fine.'
-Dunning-Kruger effect-
ZX12R
No omassa LT:ssä on tuollainen modulaattori vilkuttanut takaboksin päällä olevaa pitkää LED-jarruvaloa jo pari vuotta. Poliisiautoja on ollut takana sitä vilkkumista katsomassa pariinkin otteeseen, eivätkä ikinä ole puuttuneet tuohon(kaan).
<p>2002-2014</p>
joskohan tälläkertaa mentäis järjen mukaan, eikä niin kuin aikoinaan lisäjarruvalon kanssa. Ensin hirveä ajojahti kun ei ollu sallittu vaikka kaikki tiesi että on hyvä juttu - sit yhtäkkiä se olikin pakollinen.
Noissa vilkkujarruvaloissa on se et jos ne on tollaisia n sekunnin vilkkuvia herätysvaloja, jotka ehtii tasaantua ennen kuin niihin ehtii kunolla reagoida tai sit oikeasti jarrutustehoon/hidastuvuuteen perustuvia hätäjarru vilkutus vehkeitä niin ne toimii - mut jos noita vilkutuksia alkaa oleen hirveen monenlaisia ja erilailla toimivia niin sit on melkonen sekamelska tuolla ja niiden teho häviää kohinaan.
vähän kärjistäen : jos kaikki yhdistelmät olis käytössä joutuis aina alottaan hätäjarrutuksella tai aloittaan rauhallisesti ja oottaan et vilkkuuko toi kuin pitkään vai alkaako vilkkua vasta hetken päästä - ja alkoiko vilkkumaan kesken jarrutuksen ajastimella vai siksi että kuski huomaa sittenkin tarvitesevansa tehojarrutksen.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Tuossa viiskolmosessa ei tuohon aiheeseen oteta mitään kantaa.. Saakohan se siis vilkkua vaikka musiikin tahdissa.....
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...55:0087:FI:PDF
Moikka,
Videokuvassa vilkkuminen johtuu siitä että näyttö ja pyörän led valo ovat eri taaajuuksilla ja siten eivät ole kuvassa "synkassa" joten ilmenee vilkkumisena.
R1200GSA exät F800GS, R1150GSA, Versys 650, R1100GS, AT650, Z650SR
Arjen adventuristi