Joo, kyllä tiedän aivan tarkasti mitä ajattelevat, ainakin täällä meillä päin, kun asustelen kylässä jonka läpi kulkee vilkas moottoripyöräreitti. Kauniina kesäviikonloppuna voi mennä parhaimillaan toistakin sataa pyörää päivässä eikä välttämättä riitäkään. Naapuri isännät toivottavat ystävällisesti paukkupyörillä ajaville tervemenoa helvettiin. Hevosten omistajat ovat niistä erityisen käärmeissään, täälläkin on muutaman kilometrin matkalla useita hevostiloja. Toinen ryhmä motoristeja joille toivotetaan samaa osoitetta ovat ne jotka eivät ymmärrä mitä nopeusrajoitukset tarkoittavat, onneksi tämä ryhmä on viime vuosina ollut vähenemään päin ja hyvä niin. Molemmat ovat nimittäin kestopuheenaihe kylän kuppilassa. Että näin maaseudulla, yritä siinä sitten selitellä asioita parhain päin.
Mitään valista mutta ilman tulppia/röökinpoltto, ei tää mua koske. Kyllä koskee ja vituttaa myöhemmin, kuolemattomat/kuulevaiset ovat pari-kolmekymppisiä, sen jälkeen kannattaa toivoa parasta![]()
Viimeksi muokannut: valuvika; 03.04.2014 klo 00:39.
- slipping and sliding since 1982 -
Miksi ihmeessä mopossa pitää olla lujat äänet?
Aika helppo, samasta syystä kuin ihmisellä pitää olla mm:
- Personoitavat kännykän kuoret
- Joskus piti olla kivipestyt farkut
- Tiukka kesäkunto
- Kova koulutus
- Raflaava ammatti
- Kaunis vaimo
- Komea mies
- Helekatin hieno auto
- Samaa mallia oleva talo
- Mieluiten kaikkien summien kautta "erilainen" elämä
- Ja kun tätä kaikkea haluaa kaikki, niin...
- On tietty melekosta ittensä kusetusta kuvitella, että kovilla äänillä olis jotain järjen kanssa tekemistä?
- Aivan yhtä skeidaa ku kaikki muukin mitä yleisesti havitellaan oman hauraan minäkuvan jatkoksi.
- Ja tähän leikkiin minäkin osallistun joka ikisellä 2.pyöräsellä leikkikalullani oikeen mielelläni.
- Harrastus kun on vallan jottain muuta kuin järkeilyä!
AAMEN.
Viimeksi muokannut: Yamaha1; 03.04.2014 klo 04:42.
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Toteanpa heti alkuun, että aivan varmasti tulppien käytöstä ei paljoa haittaa ole.
Seuraavaksi se olennaisin:
Lähtökohtainen ajatus siitä, että moottoripyörällä ajaminen ilman korvatulppia
tuhoaa kuulon......
On ihan saman tason tarinaa kuin se, jossa vakuutetaan että helvetti odottaa jos et
käy joka sunnuntai kirkossa......
Siis ihan aikuisten oikeesti.
Sinänsä hyvissäkin asioissa tulisi joku roti kuitenkin säilyttää.... eikä asian todellinen
konteksti liioin ole koskaan haitaksi..... suhteellisuudentajusta puhumattakaan.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Korvakäytävään tungettavat ämyrit on kivat . Saattaa muuttaa ajokäyttäytymistä
jos ja mitä musaa kuuntelee.
Jaa unohdin miinuksena näissä ämyreissä ja korvatulpissa on ,et kuule kovinkaan hyvin jos jollain on asiaa
on ärsyttävää jos toinen ei kuule tai nyökyttelee ,et joo selvä ja joku asia menee vituilheen!
29v
sähkömopo apupyörillä, italiet 50cc automaatti, kawa kx 80cc, honda cr 125,aprillia af1, ktm 125, honda cr 250r, kawa zr550,
yamaha r1
Tohon kun porukka sanoo et se on turvallisempaa että muu liikenne huomaa ni enpäs ainakaan itse ole koskaan huomannut moottoripyörää sen äänen takia autolla ajaessa. Eipä paljoa nykyaikaiseen ilmastoituun autoon jossa ikkunat kiinni ja radio täysillä kulkeudu sellanen määrä ääntä että siihen osaisi kiinnittää huomiota.
Itseäni ei kovaääniset pyörät oikeastaan häiritse ollenkaan, ja omanikin pitää jonkinlaista meteliä. Kuitenkin täällä on puhuttu että hevosia yms hermostuttaa kun oikein huudattaa jossain tallien kohdalla, niin toki sen ymmärtää. Kyllä moottoripyörän pitää silti kuulostaa pyörältä, on monia pyöriä toki nähnyt joista ei oikein mitään kuulu niin henk.koht en taas liian hiljaisista pidäkkään. Äänet lisää ajelussa ainakin itselle sitä tietynlaista fiilistä, mitä ei vanhalla Mazdan ruoskalla kyllä saa millään
Itsellä on ainakin tapana jos ajellessa menee tallin tai vastaavan ohi jossa hevosia on lähellä ajaa vähän isommalla vaihteella/rauhaksiin. Kodin vieressä on tallit joten paljon hevosia liikkuu tienpiennarta kun ohi ajelee, silloin yleensä vähän ennen ratsastajaa heitän ison vaihteen taikka kytkimen pohjaan ja rullailen ohi, sama koskee myös lastenrattaita jos joutuu vierestä sujahtamaan.
Harley Davidson Sportster 883/1200 - 2006 - Nykyinen
Kawasaki Z750 - 2004 - EX
Yamaha XJ Diversion S 600 - 1992 - EX
Ei pidäkään. Olen vakavasti harkinnut, josko myisi pois molemmat Kawat ja ostaisi sähköpyörän. Melu on yksi syy, mutta sähkön puolesta puhuu varsin moni muukin seikka, myös tunnesyyt. Paremmat sähköprätkät ovat vaan vielä pirun kalliita.
ZZR 1200
Tämähän on aika selvä juttu, eli äänet ei siis pahemmin häiritsekkään, eihän?
Ja yksi oma havainto on tuolta maanteiltä, että siinä missä hölkkäävä kansankynttilä tunkee sormet korviinsa niin konit ei reagoi mitenkään. Ne on tottuneet traktoreihin ja moottorisahan pärinään ja kaikki täällä maalla asuvat tajuaa että ne kuuluvat asiaan. Ihan niinkuin hyvään pyörään hyvän kuuloiset äänet.
Ihan aikuisten oikeasti voisit tunkea jorinasi sinne minne aurinko ei paista. ;)
"Most motorcyclists understand the effects of a "silent killer" which follows them every time they enjoy riding their bikes. Unfortunately, several people still believe the causes of hearing loss are due to how loud the bike sounds, and/or that it affects only the people who do not wear full shell helmets. This is true to a certain degree.
Based on several research studies, the major contributor to hearing loss in the motorcycle industry remains the "silent killer" known as "wind noise.""
![]()
Perus ECU flashaus + quickshifterin aktivointi onnistuu GSX-R 1000 K5-L1 ja 600/750 K6-L5
Yksi hiljaisimmista kypäristä, eli Schuberth C3 pro, äänitaso 82dB(A) satasen vauhdissa. Yli 80dB pitäisi käyttää kuulosuojaimia. Aikaraja, jonka jälkeen kuulovaurion riski on toistuvassa melualtistuksessa todennäköinen, on tuossa 82dB kypärämelussa vain 1,5 tuntia. Jonkun peruskypärän 88dB melussa vain 22 minuuttia. Ja huom. nämä ovat vain todennäköisyyksiä, toisille voi tulla kuulovauriota jo paljon lyhyemmässäkin ajassa.
Honda CB 600 FA Hornet 2007 --> Suzuki Intruder M1500 2010
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Mistä helvetistä ne keski-ikäiset ja hieman vanhemmatkin ihmiset on oikeen tehty.....
jotka ovat kakarasta saakka altistuneet ihan kohtuullisessa määrin eri yhteyksissä....
mopoilussa, kilvanajossa, moottorisahauksessa, ruohonleikkuussa, rälläköinnissä, porauksessa,autoilussa,
venehommissa, musiikkihommissa...... 40-50 vuotta..... ja kuulo on kuitenkin normaali ?????
Eri sorttisten "terveys/turvallisuusterroristien" absoluuttisen faktajulistuksen pohjalta
moinen ei voi mitenkään olla mahdollista.... mutta kun vaan on, eikä edes harvinaista.
Siitä taas, että nykyään joka jepellä pitää sojottaa joka reiässä joku tulppa josta
työnnetään lähes yötäpäivää.... ja siten myös nousevalla volyymilla, tavaraa sisään.....
kukaan ei tunnu olevan huolissaan.
Monessa kämpässä sitten illalla keskustelu hoituu HUUTAMALLA ja telkkari pauhaa niin, että
naapurissa voi volat pitää vaikka nollilla jos on sama kanava. Siinä helvetissä
sitten vielä paahdetaan lisää pörinää pönttöön luurit päässä/musatulpat korvissa.
Ei muuten mene kauaa, kun alkaa tässäkin touhussa tulla "järki käteen" ja ihmetellään ihan syystä
"kokonaiskuormituksen/altistumisen" vaikutuksia nykyisessä elinympäristössä ja tavassa.
Kuten aluksi totesin... Ei se haitaksi ole tulppia käyttää mopoillessakaan.
Se, kuinka tarpeellista tai välttämätöntä se on väistämättömän kuulovaurion välttämisen suhteen......
Se ei ole ihan niin mustavalkoinen ja yksinkertainen juttu kun aina jossain halutaan antaa ymmärtää.
Muuttujia on sen verran monta, että tuo vertaus sunnuntaikirkon ja helvetin yhteydestä on
käytännössä usein ihan yhtä validi..... valitettavasti.... vaikka siinäkin on sinänsä hyvästä asiasta kyse.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Onkohan tässä ao. linkissä nyt "terveys- ja turvallisuuspoliisien absoluuttista faktajulistusta", vaiko se mitä edellä ennustetaan tulevaksi: siis että "järki on tullut käteen ja ihmetellään kokonaiskuormituksen/altistuksen vaikutuksia" - jäänee minulle epäselväksi, kuten moni muukin.
Minusta tässä linkissä esitetään perusteita ja faktaa, joihin kuitenkin uskon:
http://www.kuuloliitto.fi/kuulosuoja/vapaaajan_melu/
...
"Mistä helvetistä ne keski-ikäiset ja hieman vanhemmatkin ihmiset on oikeen tehty.....
jotka ovat kakarasta saakka altistuneet ihan kohtuullisessa määrin eri yhteyksissä....
mopoilussa, kilvanajossa, moottorisahauksessa, ruohonleikkuussa, rälläköinnissä, porauksessa,autoilussa,
venehommissa, musiikkihommissa...... 40-50 vuotta..... ja kuulo on kuitenkin normaali ?????"
Joku voi vetää röökiä 2 askia päivässä 100-vuotiaaksi ilman COPD:tä, joku ei. Toisen korvat kestää melua enemmän kuin toisen. Ongelma on siinä että etukäteen et tiedä missä kohtaa Gaussin käyrää sijaitset minkäkin asian suhteen. Tinnitus on vittumainen kaveri jos osuu kohdalle.
BMW K1300S -13
Ducati Multistrada 1200S -15
BMW R1200GS -13
BMW K1300S -09
BMW R1200GS -07
BMW R850R -04
Yamaha RD 125 -85
Tunturi Start -??
Mitä kovempaa ja mitä pidempään sen suotavampaa nuo tulpat lienee päässä pitää. Vaikka kuinka rebel haluasikin olla
Ja kyllä. Pyörässä pitää olla tulpat. Ja kovat äänet!
FZS600 -03 -> RSV Mille -03 -> Tracer 900 -19
Suositteleeko porukka ihan tavallisia tulppia korviin, vai kenties iridium?![]()
Rohkeus on sitä, että halu elää on niin kova, ettei pelkää kuolemaa. Kukin ajakoon tyylillänsä, mutta tee se niin, että tunnet eläväsi.
Harmi, etten ollut tuota Bonen viestiä lukenut esimerkiksi ennen viime kesäistä 900 km / 14 tunnin rykäisyä Tukholmasta Tanskaan FJR:n järkyttävän turbulenttisen tuulilasin takana. Silloin olisin tiennyt, että puolitoista päivää kestäneen tinnituksen saaminen mopoilemalla ei ole mahdollista, koska täällä foorumilla joku niin mutuilee. Ja tulpat oli korvissa, niin kuin aina. Jos on ikänsä ajellut vaan nakupyörillä, niin ei tiedä mistä puhuu. Omat ratkaisut tein ja pyörä oli pakko vaihtaa nakuun, jotta ajelut ylipäätään voi jatkua. Ei millään pahalla Bone, mutta kun sulla tuntuu olevan aina sama mielipide riippumatta siitä, mikä on kulloinkin aiheena - FREEDOM!
Ketjun varsinaiseen aiheeseen palaten ja viitaten, edes tehoputkilla ilman dB-killereitä ei moottoriäänet juuri korviin kantautuneet tuon tuulimetelin takaa em. ajokilla.Noin yleisesti voisin sanoa, että ei se mopon äänen kovuus ole itselle se juttu, rivinelikko tuunattunakaan ei vaan oikein sytytä. Nyt taas kun on vakio V2 alla, niin kyllä hymyilyttää joka kerta kun kahvaa vääntää. Että äänen laatu voittaa määrän
![]()
Viimeksi muokannut: Sami@Vespa; 04.04.2014 klo 01:07.
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie
No eihän tällästä yli 20 vuotta instrumentteja soitellutta rakennustyöntekijää tollaset muutenkaan häiritse
Itse saan hymyn kun kuulen moottoripyörän äänet oli sitten customi tai kyykky. Oma mopo kuulostaa ihan sähköautolta kun edellinen omistaja ei ollut putkia vaihtanut (prkl) eikä itse näe saavuttavan rahan arvoista hyötyä.
Näyttää taas olevan enemmän kuin vaikeeta (muillakin)
Kun esitetään väite, että mopoilu ilman tulppia = tinnitus, kuulovaurio, kuulon alenema,
ollaan kyllä aika lailla "Kuustosen Mikon kanssa heikolla jäällä".
Paljon oikeita asioita ja oikein on tuotu esiin, enkä niitä ole varmaan kyseenalaistanut?
MUTTA!
Erilaiset mopot/kypärät/varusteet/ajonopeudet/ajon kestot/toistuvuudet tosiaan tuottavat tuon
suhteen hyvin erilaisen kokonaisuuden ja lopputuloksen...... siis tuon haitallisen/mahdollisesti/todennäköisesti
kuuloa vaurioittavan melurasituksen suhteen.
Tälle tosiasialle "terroristi" nakkaa paskat jo lähtökohtaisesti ja "BÄÄP!" painaa suoraan täystuho- nappia
ohittaen sujuvasti "mopoilu- kortilla" kaikki itse asiaan vaikuttavat kylmät "olosuhtefaktat".
Aika itsestään selvää (pitäisi olla) lienee esim. se, että aamusta iltaan jatkuvissa, toistuvissa kovavauhtisissa
vedoissa homma todella käy korvan/järjen päälle ja suojausta huutaa, oli sitten mitä mieltä tahansa.
Sou not.... ihminen pukeutuu arctiseen talveen ihan luonnostaan tarpeen mukaan.
Sillä, että joku on hieman enemmän vilukissa kuin joku toinen, ei paljoa ole painoarvoa....
eikä sillä, että joku on hieman karskimpi kuin toinen.
Se taas on pomminvarma juttu, että 20-kiloinen lapsi on kunnon pakkasessa "pakaste" siinä kohtaa
kun 160-kiloinen rasvatankki vaan höyryää hangessa todeten, että kohta alkaa tulla vilu.
Samoin on monen muun asian kanssa eri tavoin, eri yhteyksissä, myös mopoilussa ilman tulppia.
"Terroristi" toimii lähtökohtaisesti (tosin hieman eri motiiveilla) kuin keltainen lehdistö poliitikkoa/politiikkoa
kylvettäessään ja irroittaessaan jonkun lausuman riittävän huolella asiayhteydestä (kontekstista).
Tuolla aiemmin "yli hilseen menneestä" kokonaiskuormituksesta/altistuksesta myös hieman.....
Kun ihan ansiokkaasti on tutkittu eri tavoin melun vaikutuksia kuuloon ja erityisesti
vielä voimakkuuden/keston vaikutuksia, ei varmaan ole kovin paha rasti sijoittaa tuota asiaa
"kokonaisuuteen"...... tunteihin-vuorokausiin-viikkoihin-kuukausiin jne. ?
Kun trendi nykyisin, asiassa kuin asiassa, on se, ettei haluta/kyetä näkemään metsää puilta, vaan
mieluusti jumiudutaan täysin yhden puun kohdalle, keskustellaan/argumentoidaan
asiasta "metsään eksyminen ja menehtyminen", pohjalta..... puu tappaa.... kun näet puun, suojaudu heti!
No joo.... kuinka moni ja kuinka "ratkaisevissa määrin" altistuu/altistaa ehdoin tahdoin itsensä
eri tavoin poteaaliselle kuulovauriolle toistuvasti/jatkuvasti päivittäin, viikoittain, kuukausittain....
ilman että näitä asioita nostetaan "fataaleina ja absoluuttisina" esiin????? AAAAAIVAN.
Toimintaympäristö vaikuttaa lähtökohtaisesti jo ratkaisevan paljon tähän.
Ei tarvitse mennä kun lastentarhaan.... jossa nassikat "juttelee" nenäkkäin huutamalla toisilleen
niin että useimmilla kitarisat ottaa ensimmäisenä vastaan seinään törmätessä.
Desibelit on aika hyvin tiedossa.... mutta missä on valveutuneet vanhemmat "tulppaamassa" pilttejään?
Ne tulppaa itsensä jo heti herättyään ja painaa kahvinkeittimen päälle vasta sen jälkeen kun
on painanut "poppia korvaan".
Siitä se lähtee....
ja päätyy tuohon aiemmin mainittuun, kotoisaan ja rauhalliseen iltahetkeen helvetillisessä kakofoniassa.
Turha ihmetellä, että "veto on pois ja väsyttää".... sillä aivan oikein! Ai niin.....
mutta kaartelin tuossa jonkun kerran eräänä kesänä mopolla ilman (korva)tulppia..... siinähän se!
Meluhan tutkimusten mukaan stressaa ja väsyttää. No.... Mitä jäi käteen?
Tuskin yhtään mitään.... jos ei ole koskaan tapana funtsia yhtään mitään... tai katsoa nenäänsä
kauemmas.... ihan itse.... edes vähän..... joskus.
Se riskihän siinä jostain hassusta syystä tahtoo niin usein konkretisoitua......
Että "sinulla todetaan auktoriteettiongelma".
Näin se saattaa olla..... mutta kenen ongelma se sitten loppujen lopuksi kovin usein on ?
Sori OT.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
^normitapaan hirveä määrä asiaankuulumatonta lässytystä vailla sisältöä, ja jolla ei ole juurikaan tekemistä kypärämelun kanssa.
Yksinkertaistetaan asiaa.
Kypärässä on hyvin helposti 80-100dB äänenpaine. Tuo riittää altistamaan kuulovauriolle. Tulppia on siis syytä käyttää, mikäli mahdollinen kuulovaurio ei houkuta. Mikäli asia ei haittaa tai kiinnosta, sitten vaan omalla ja vapaa-ehtoisella tyylillä eteenpäin.
Huomioitava fakta. Äänenpaine mitataan desibeleissä, joka kasvaa logaritmisesti. 20dB (esim 20dB->40dB) muutos äänessä tarkoittaa siis metelin satakertaistumista. 10dB muutos äänessä tarkoittaa metelin kymmenkertaistumista.
Viimeksi muokannut: vma; 04.04.2014 klo 09:48.
Moottoripyöräilyn riskeihin on näköjään lisätty kuurous ja tinnitus. Kannattaako noin vaarallista lajia nuorison harrastaa? Näkyy iso osa jo ajelevan kanarian keltaisissa ja laukeavat turvatyynyt varuste on esitelty. Seuraava muoti-isku koostunee äänettömistä sähköpyöristä, joita ajelee eri versiot michelinukoista.
Näin 60+ ikäisenä en osaa huolestua. Olen kokeillut joskus tulppiakin, mutta on prätkän päällä matkassa aina noita silent killereitä sen verran, että yks lisää jää marginaaliin.![]()
... jotain piti muistaa
Näinhä se menee. Tulpat korvilla megakonserttiin, tulpat taskuun ja pari tuntia taatusti 100+ desibelin jytkettä, ei haittaa, kunhan tulpat on taas paluumatkalla korvissa.
Turvallisuutta yritetään parantaa tehorajoituksilla, liiveillä ja paukkupusseilla, mutta ne on pahasta.
Taapero opettelee kävelemään styroksimyssy päässä, ettei pikku pääkkyyn tule mustelmia koheltaessa. 16V se sama taapero koheltaa kypärä päässä liikenteessä, kun on pienestä pitäen opetettu, että se kaatuminen ei satu?
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
politiikon ainesta? Savuverhoa ja ympäripyöreää lätinää.
Kuulo alenee salakavalasti melussa. Think about it.
Mitääh ?
Kyllä se on kuulkaas niin saatanan vaarallista tää moottoripyöräily, että eiköhän olis jo aika kieltää koko laji.
Ehdotan täten, että moottoripyöräilyn tultua ihan kohta kielletyksi kokonaan tämän foorumin nimeksi muutetaan kukkahattu.org. Muita muutoksia kuin nimenmuutos ei ole tarpeen tehdäkään, kaikki on jo valmiiksi aivan mallillaan.
High Stuck Are Wit To