Noniin, kiitos kaaviosta ! nyt alkaa näyttää oikealtaeli se on toi "relay assembly" Eli se ns. yleisrele
![]()
Hmm, eipäs ollutkaan vielä näin helppoa. Jotain en nyt ymmärrä, kaavion mukaan johtojen värit on erit kuin mopossa paikallaan. esimerkiksi siitä lähtee kaavion mukaan magneetolle 3kpl valkoista johtoa, joita ei itse mopon releessä ole ollenkaan. Ja onko kyseessä siis Flasher relay vaiko Rectifiel / regulator rele ? vai onko nämä sama asia?
Nyt ymmärsin mitä ensimmäinen kuva tarkoitti ja turn singal / hazar, oli siis tosiaan osassa oleva teksti, kuvassa !
Nyt saatte naurut, sekotin itse vellit ja paskat suuhun. Siis sotkin keskenään Rectifiel regulatori ja relay assemblyn. NYt pääsin takaisin kartalle ! pahottelut sekaannuksesta![]()
Juu tuostakin pyörästä pitäis tollanen jokapaikanrele löytyä mut se aikaisemmin annettu numero ei päde koska se on `89->
EDIT: hiukkasen kun syventyy tuohon kaavioon niin esim vilkkujen suuntakytkimelle tuleva johto (br/w) tulee juurikin tuosta "relay assemblystä" eli oisko nyt niin että tuossa on se startin "turvarele" integroitu vilkkureleeseen? Erillistä "Flasher Relay"-tä en tosta alimmasta kaaviosta löydä. Eli oisko se nyt sit toi 41R-71.
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
Niin siis tässä sinun ottamassasi kuvassa boksin kyljessä näkyy sanat turn ja hazard, joten oletin sen olevan vilkkurele. Ja näköjään tuo on niin päätön himmeli, että siinä starttausta vahtivan yleisreleen kanssa samassa boksissa on myös vilkkuun liittyvää toimintaa, koska erillistä vilkkurelettä ei tuosta oikean vuosimallin kaaviosta löydy.Mutta varsinainen startin rele on tosiaan vielä jossain erikseen.
Mistäpä ja minkälaista jarrunesteen kestävää 7 mm letkua jarrunestesäiliön ja pääsylinterin väliin?
Tallissa: GSF 1250 S -08, Tunturi Sport -73, Solifer Suzuki S -84 & Pappatunturi -74
"Puput on kyllä suloisia, muttei kovin älykkäitä"
Noniin kävin pyörähtää tallilla ja tosiaan kyseisen releen pois ottaminen estää käynnistyksen, kurkkasin releen sisälle ja kohtuu hapettunut sillä ei edes piirilevy lähde irti, releen laittaminen takaisin käynnistää moottorin, Olipa hienoa että samalla selvisi vilkkujen kaavio, sillä pyörästä puuttuu vilkut, tehty "cafe racerksi" ja itseasiassa hyvin onnistuttu. Releessä on kaavion mukaiset 9kpl johtoja ja vieläpä oikeilla väreillä.
Eli tästä kun kaaviota kattelen niin saan yhdistettyä vilkut toimintaan automaation kera ilman erillistä marketti relettä jonka olen ostanut valmiiksi. Kiitos kaikille, ongelma selvisi !!osalle hintaa tulee 15 euroa ja kesällä pääsee päristelemään "uudella" pyörällä
![]()
Hyvä juttu jos auttoi, parin kömmähdyksen kautta tosin kun oli sen verran eriskummallinen ratkaisu että meni hetki tajuta mistä on kyse (ja yks tarkkaavaisuusmokakin) Sitähän varten täällä ollaan että annetaan ja saadaan apuja sen minkä voidaan (tai ainakin itse...)
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
Mistä mahtaa löytyä hornettiin(cbr 600 f3) koneeseen menevä ykköspytyn liitäntään menevä adapteri kaasareiden synkkausta varten? Yhteen ilmeisesti tarvitsee oman adapterin ja loppuihin menee ihan vaan letku.
Honda CB600F Hornet 1998
Vaatiikos nokkaketjun kiristimen vaihto muuta kuin vanhan ruuvaus irti ja uus tilalle ? Kawassa kai se 5 naksausta "työntäjää" sormin ulos ja pyöräyttää konetta manuaalisesti !
parempi alkoholi aivoissa, kuin aivot alkoholissa !
KAWASAKI
Mahtaisiko jostain pk-seudulta löytyä hyllystä uramutterihylsyjä? Laakeriliikkeestä?
Gixxerin moottorikannakkeen genuine hylsy maksanee lie kohtuu kokoisen BGS hylsysarjan verran. Tai jos tuon dremelöisi voimahylsystä itse niin 22mm olis kai sopiva aihio? Onko se mutteri KM1 vai joku spesiaali kotipajoittajan painajainen? Vois ostaa mutterin malliksi dremelöintiin.
RC8
Don't call me stupid, I'm insane!
Mikä on suomenkielinen nimi ns. Set Screw ruuville? Semmonen pötkö jossa kanta on kaiverrettu siihen pultin varteen, yleensä lukittaa esim hihnapyörän akseliin. Onkse joku pidätinruuvi tms? Tarttis kaks M8x noin 15mm mustana.
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
Liukkosen Pultti on ihan työpaikan vieressä mut ois kiva mennä sisälle tietäen mitä kysyä.
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
Pidätinruuvi se on.
Ja pk-seudulla jos mistään muualta ei jotain ruuvia löydä niin Alppilassa Lintsin vieressä on Ruuvi-Säve niminen pulju. Kerrostalon kellarissa oleva outo paikka jossa on kaikkea missä on kierre. Luultavasti muutama savolainen pakastimessa.
Oma kokemus pulttikaupoista on, että niiltä löytyy lähinnä paikallisen teollisuuden tarvitsemia hilppeitä.
Erikoisempia kierreosia kannattaa etsiä radio-ohjattavia härveleitä myyvistä nettikaupoista (http://fi.eurorc.com/category/80/eurorc-ruuvit https://www.hobbylinna.fi/tuotteet/r...vyt-jne/10707/ tms).
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
Mistäs mustat suojatulpat/peitetulpat alkuperäisten peilien kierrereikiin? Joo Stormilta löytyy, hinta on vähän levoton ja mieluummin sais olla pelkästään musta eikä mitään ylimääräisiä kirjaimia![]()
Eli tähän tarkoitukseen: https://www.storm-motor.fi/yleisosat...een-m10-musta/
Menisin johonkin kumi/muovialan yritykseen ja katselee millaisia tulppia ym. löytyy. Ittekkin paikallisesta kumipörssistä löytänyt vaikka minkälaista muovitulppaa eri tarkotuksiin ja monessa koossa.
Triumph Bonneville Bobber Black
Tuohon kun kiertää sopivan paksun kumitatin ja sitten katkaisee mattopuukolla pinnan tasoon niin siisti tulee. Vaikka Etrasta pyöreää kumipötköä pikku pätkä tai jos Motonetti on lähellä, voi pakoputken kannakeumilenksuista löytää passelin paksuista.
Kannattaa voideltuna ruuvata ja leikata. Varmaan saippualla voitelisin itse.
Jep, pitää noista nippelikaupoista katella - lumia sulatellessa....
Näitä töistä löytyy repullinen eri kokoja:
https://eshop.wurth.fi/Sulkutulpat-K...aignName=SR001
Noi Wurthin oli vaan tukkukauppaa yritysasiakkaille. Lieneekö niitten myymälässä ihan kipaletavarana - ei viittis mitään sadan kpl satsia ostaa![]()
Noita wurthin nippeleitä löytyy monesta varaosaliikkeestä ja autokorjaamosta. Kannattaa käydä kysymässä. Noi ei montaa senttiä maksa / kappale.
Hjuva homma.