Johtoläpiviennin kumitulpan kohdalle ihan kevyt tiivistemassa s.e. se tulee sentin pari pitkäksi molemmista päistä metallille (siis tiivistettävän pinnan suunnassa). Brändejä en osaa suositella. Kaikki ovat toimineet mitä on moottoriin saanut käyttää ja joita olen kokeillut. Jos tiiviste toimii niin ei se liimaa muuten tarvi, jos tarvitsee niin sama laittaa sitten pelkästään tiivistemassalla ja jättää tiiviste pois.
Kunnollinen putsaus ennen korjausta on oleellista, brake cleaner tuote on minulla toiminut.
Nyt en ylianalysoisi liikaa, juutuubista jos haluaa "JB weld" videoita katsoa niin samantyyppinen tuote se on. Yritä korjata, anna kuivua ja kasaan. Jos vuotaa niin uus yritys analyysin jälkeen tai uusi osa. En ole koskaan kuullut että moottoriöljy kontaminoituisi kemiallisesta metallista, kunhan ei sellaista muotoa tee että päästää rakeita lohkeamaan koneen sisälle paikasta. Siinä onnistuminen vaatisi kyllä erikoistaitoja.
Kawasaki Gpz900R '86, ZL1000 Eliminator '87, ZZR1100C '90, Ltd454 '88, KZ440D '75
H#nda CR 250R '96 (viimein valmis)
Aprilia RSV Tuono '03, RS250 '97
ex: Kawasaki Z750 LTD Twin '83, ZZR1400 '09, Aprilia RSV Mille '03, Tuareg 125 '88
Polvi aina maassa - ketjua rasvatessa. Delvacin todistaja. Moto Guzzi Nevada, Ex VZ800, Ex LTD440, Ex GSF1200 (kaadettu), Ex ZRX1100(varastettiin), Ex ER-5
https://www.biltema.fi/autonhoito/au...-ml-2000019604
Tuon kanssa saa itse päättää seossuhteen, jäykkää jankkia vai valuvaa tavaraa.
Kronoby Racing Team
Parempikin olisi voinut tulla, mutta saa kelvata. Kattotaanpa pitääkö? Ja tämä on nyt sitä motonetin ja tokmannin heavy metallia.
Screenshot 2024-05-26 19.07.09.jpg
Screenshot 2024-05-26 19.06.22.jpg
Screenshot 2024-05-26 19.05.33.jpg
Screenshot 2024-05-26 19.46.40.jpg
Viimeksi muokannut: speedheadshot; 26.05.2024 klo 20:47.
Jaa...
Moro! Onko jollain tietoa/kokemusta saako yamaha mt-07 2022 malliin laitettua vanhemman mallin lampun?
Nuutti
Polvi aina maassa - ketjua rasvatessa. Delvacin todistaja. Moto Guzzi Nevada, Ex VZ800, Ex LTD440, Ex GSF1200 (kaadettu), Ex ZRX1100(varastettiin), Ex ER-5
Tietääkö kukaan paljonko tuon osan kohdalla minkä juuri korjasin on painetta? Sehän ei varmaan mikään järin suuri ole tuossa kohdassa?
Jaa...
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Käytin eturenkaan renkaanvaihdossa (irtovanne), enkä tarkistanut näköjään heti mitä tekivät.
Pistin renkaan alle ja ajossa heti tuntui, että jotain pielessä. Pikku vauhdissa pientä vapinaa.
Heitin motarilla minirundin ja motarinopeus(++) aiheutti rankan vatkauksen.
Oletin, että tasapainotus ihan mettässä. Ei kun kotiin miettimään asiaa.
Sitten huomasin, että olivat laittaneet renkaan pyörimisuunnan väärinpäin.
Ja sitten se pieni kysymys:
Kun ei ole moisesta aiempaa kokemusta, niin kuinkahan merkittävä vaikutus tuolla väärällä pyörimissuunnalla on?
Vai onko vaan sen lisäksi tasapainotus pielessä.
Oli miten oli, niin rengas menee uusintaasennukseen ma aamuna.
EDIT: S1000XR ja Pirelli Diablo Rosso 3.
Kun katsoo tuota renkaasi kuviota ja sen epäsymmetrisyyttä, sinänsä tuntuu loogiselta, että väärällä pyörimissuunnalla se voisi hyvinkin aiheuttaa sivuttaista vatkausta. Jos kuvio olisi symmetrinen V, niin todennäköisesti ero oikean ja väärän pyörimissuunnan välillä tuntuisi vain kaarteessa. Mutta nyt tuossa diablossa epäsymmetrisellä kuviolla se tietyllä tapaa haukkaa vuoron perään molemmilta sivuilta.
Olen myös törmännyt tähän, että rengasliikkeessä asentaja hetken rengasta katseltuaan toteaa että jaaha, pyörimisnuolen mukaan rengas kuuluu asentaa vanteelle ”väärin päin”. Eli jos olisi katsonut pelkkää kuviota niin olisi mennyt väärin päin.
PV50, KMX125, CB350, 2xGPZ500R, ZR1100 Zephyr, FZR1000, FZS1000, ZX-10R, 2x ZXR750, R1100S -> Fz1
Mitä muita laadukkaita vilkku/valo valmistajia on kuin Kellermann, Highsider ja Rizoma ?
Kumpiko on järkevämpää? Neulouttaa ammattilaisella lisää tarranauhaa 2-osaisen ajopuvun housu osaan vaiko juoda 2 koria kaljaa? Jälkimmäinen maksaa vähän enemmän, mutta on pienempi vaiva ja se tekee ainakin hetkeksi iloiseksi.
Jaa...
Toisesta topicista lainattua. Mitä tälläinen grafiittiöljy on ? Googlettaminen tuotti vain vaseliinejaMites nuo kuivavoiteluaineet toimisi lukossa ? Esim. Wurthin tuote. Ei pitäisi ainakaan kerätä mitään töhnää/hilettä lukkoon, vaikka kai nekin brake cleanerilla saa tyhjättyä. Ainakin lukkoöljyt/aseöljyt keräävät kaikkea töhnää sitten lukkoon.
Öljy on ehkä vähän väärä nimitys, ainakin sille grafiittipohjaiselle kuivavoiteluaineelle, jonka tiedän. Grafiittijauholla kuivavoidellaan lukkoja. Se on samaa tavaraa mitä lyijyjynän "lyijyssä" on mutta jauhomaisessa muodossa.Toisesta topicista lainattua. Mitä tälläinen grafiittiöljy on ?
Voi toki olla, että nyt puhutaan kahdesta eri aineesta ja tuo mainittu grafiittiöljy on ihan oikeaa öljyä.
-- Brake later and open the gas earlier --
Tällaista krahviittia ainakin omasta jemmasta löytyy pari purkkia ja tätä on tullut lukkoihin käytettyä jonkun aikaa.
https://www.tme.eu/fi/en/details/crc.../crc/30524-ab/
Ostin sen läheltä Wolfachia, Saksasta, kun päivien sateessa ajaminen alkoi jumittaa virtalukkoa.
Tuote on: Sesam Graphitol "Schnelllöser für festsitzende Autoschlösser". Kyllä se aivan nestemäistä, ohutta öljyä on,
toimii todella hyvin, lukko alkoi toimia heti ja kevyesti, tuskin tätä Suomesta saa.
50ml pullo maksoi 2,39€.
Kellään kokemusta N-Com B1-v4 systeemin sielunelämästä? Netistä en löytänyt mitään apua niin kokeillaan parviälyä. Systeemin käynnistäessä ottaa aivan välittömästi yhteyden puhelimeen, storyteliin kun menee kirja soi vaan mitään ei kuulu, samoin mapsin navin kanssa. Cleantubesta yrität soittaa videota niin räppää play-nappia niin että video soi kirjain kerrallaan, ja taas ei ääntä. N-Com Wizard äpsi sanoo että "No N-Com devices detected". Hieman sormi suussa että mitäs nyt.
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91
Mikä on jonkun aikaa ?Onko tuo siis jotain öljymäistä vai "jauhetta" ?
Tälläisetkö ei sitten kerää sitä "normaalia" likaa itseensä niinkuin nuo lukkoöljyt jne ? Mulle joskus ohjeistettiin ettei koskaan mitään lukkoihin/avaimiin tai sitten jos laittaa/joku edellinen on laittanut niin sitä laittaa pitää tasaisin väliajoin ja pestä ne pesät kun alkaa jumittamaan.
Oviin ja autoihin en ainakaan omalla kokemuksella voi suositella kun ilman mitään aineita ovat toimineet ongelmitta. Ei yksikään ovi ole jumitellut. Autoissa taas kokemukset perustuu siihen kun vanhemmat osti joskus uutena Opel Vectran ja 18v/370tkm myöhemmin kun se päätyi paaliin (oli minulla 3vuotta ennen sitä) lukoille ei ollut ikinä tehty mitään ja toimi ongelmitta. Auto vaan alkoi hävitä lukkojen ympäriltä
Jostain syystä mopoissa kyllä lukot usein tuntuvat jumittavan tavalla tai toisella (ei onneksi itsellä). Olisko sitten lukkopesän asento suhteessa pesuihin (?)
No mitä mun olis pitänyt toissa viikolla siellä reissussa tehdä kun virta-avain ei kunnolla lukossa kääntynyt, paheni sen päivän aikana kerta kerralta. Tuota ostin ja heti lähti pelaamaan, laitoin pienen tipan vielä seuraavana päivänä sateen jälkeen, sen jälkeen ei tarvinnut. Tuota aion käyttää pesujen ja sateessa ajon jälkeen jatkossakin.
Omituisten Otusten Kerho
Yamaha GTS 1000 '93
Cagiva Mito Evo2 4t turbo-projekti '05
Ex:Bashan BS200-S7 `07 katumönkkäri
Ex:Benelli Tornado TRE Novecento '06
Ex:Triumph Daytona 955i DSSA `02 fighter
Ex:Honda CBR 600F2 '91