Olen hommaamassa pyörääni vaihdenäyttöä onko tästä kellään kokemusta? http://viewitem.eim.ebay.fi/2013-NEW...ycle+Motorbike vaiko gipro stormilta? hintaeroa vaan aikas paljon.
Pistätkö kokemuksia kuin helppo asentaa ja miten tomii kun sen saat ?
Siis toi toimii jollain vaihdepoljin-magneetti virityksellä?
Siihen ku nappaa välivapaan niin toi taitaa mennä vähän sekasin. Puhumattakaan jos vaihde ei mene ensi yrittämällä sisään.
Yamaha MT09 -20
KTM sxf 450 -06
________________
Yamaha R1 -07
Husaberg FS650 -05
KTM sx 250 -05
ja entäs jos ajokengässä sattuu olemaan ruuvi sopivassa kohtaa kärjessä, niin siihänä sit numerot vilkkuu taulussa![]()
Vikka hintaeroa onkin reilusti niin ääni giprolle. Ja Sukisukin ollessa kyseessä vielä tuo atrella varustettu.
Honda CBR1000RR Fireblade
Yamaha YZF-R6R (ex)
Suzuki GSX650F (ex)
http://mopollasuohon.blogspot.com/
https://www.youtube.com/@Qassu78
Joo, sekasin menee jos vaihe ei mee silmään. Pitää käyttää kutosella tai ykkösellä niin vissii resetoituu. Itellä ku o analoginen mittaristo niin voi unohtaa noi johtosarjoista rosvarilla vedettävät, mutta jos siihen o mahollisuus niin ei tämmöstä magneettiviritystä kyl kannata laittaa vaikka muutaman eeron säästäisikin. Piti eka tehdä hal-antureilla tommonen ite, mut ei paljo kannata nähdä vaivaa ku toi maksaa 13e![]()
Vauhtia ja vaarallisia ajolinjoja jo vuodesta 2012
Täältä myös ääni Gipron Atrella varustetulle.
+Suoraan mopon liittimiin (paitsi 12V plussa)
+Ei antureita
+Välivapaat tai muut ei sotke
+ATRE
-Koko (voisi olla pienempikin)
Stormi osoittautui maailman halvimmaksi paikaksi tilata (silloin oli -10% ja ilmaset postit), vaikka poikkeuksetta oon tilannu kaiken maailmalta.
Tosta ATREsta en itte ollu varma, mutta maksoi ~saman verran kuin Gipron normaali, joten... Tuntuu ihan eri mopolta, vetää kaikilla vaihteilla hyvin 4 tonnin päältä ja laatikon vaihdevälit ei tunnu enää yhtään niin huonoilta kuin "vakiona" (en tosin tajua mihin perustuu tuo aistimus?)
Mopo on -08 ja 650, tiedä sitten kuinka paljon tuo ruisku poikkeaa -06:sesta atren tai gipron suhteen.
juurikin samanlaisen asensin äskettäin .
Tarvii vain huolellisesti laittaa magneetit tarpeeksi etäälle että vasta kun vaihde on päällä
pystyy ilmaisin toimimaan .
Kyllä sen saa kunhan säätelee huolellisesti .
Hondassa ei välivapaita ole vielä ilmaantunut.
Triumph Tiger 800 XRX
Ääni myös Giprolle, helppo asentaa, vain yksi liitin irti ja Gipro väliin.
Suzuki M1500 Intruder
Vuodesta 1998 Jyväskylä