Voi perkeleen perkele, kertokaas millä on hyvä pestä öljy pois tallin lattialta ja pyörästä.. Meni niin päin helevettiä öljyn vaihto kun vaan voi mennä. Ensin jäi suodattimen kotelon väliin sähköjohto ja uusista öljyistä puolet lattialle. Sitten uusi kannu peliin ja tällä kertaa onnistuen, otin pyörää pihalle että saisin öljyt siivottua ja samalla kaadoin jäteöljypytyn siihen samaan sotkuun ja pyörä siinä kaiken paskan keskellä (tässä vaiheessa mukana jo öljynimeytys sahajauhopaska). Meinas kaatua pyöräkin kun ei oikein tassu pitänyt maalatulla tallin lattialla kun siinä on semmoset kuus litraa öljyä. Voi v...u kun v..ttaa, ei pystynyt äsken edes siivota kun v..tutti niin kovasti. Renkaat on tietty niin öljyssä kun voi vaan olla, pitääkö tuolla nyt kaatua vielä kun lähtee ekan kerran ajelulle vai millä se lähtee?
ps anteeksi karkea kielenkäyttö, tilanne on tässä aika akuutti
ex ER 5
ex GS 500
ex GSXF 750
ex ZR-7
ex XJR1300
ex Aprilia SL Falco
ex Kawa ZZR-1200
ex FZ1-S
Moto Guzzi Griso 1200 8v
nooh, ensin kupillinen kahvia; siis juomaksi.
lattiahan lähtee jos minkälaisella pesuaineella; laittaa vaan riittävästi, jotta "kantaa" rasvan pois. Jos sulla on kaivo tallissa niin tietty helpottaa. Reilusti pesuainetta ja reilusti lämmintä vettä.
Itse olen kanssa renkaan sotkenut öljyyn, niin pesin vaan fairylla; HYVÄ huuhtelu ja varmuudeksi menin löysälle hiekalle sudittelemaan.
T7
renkaista se öljy lähtee kyllä kulumalla, kunhan muistaa ottaa varovasti ekat mutkat, tai käy vähän sudittelemassa jossain hiekkatiellä.
lattialta niitä jämiä voi koittaa siivota vaikka brake cleanerilla ja rätillä![]()
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Ei sais nauraa, mutta jotenkin voin kuvitella kyseisen tilanteen. No rapatessa roiskuu
Vastauksia tulikin jo tuossa eellä...
ZX-6R 2005 --> GSX-R 1000 K8
Fairy on kyllä hyvä irroittamaan rasvaa niin ei ainakaan huonommaksi renkaat mene jos sillä peset. Eikä kyllä lattiakaan. Vaan oli niin hyvä tarina että naurahtelin aika voimakkaasti, ja luultavasti sinä itsekin kunhan aikaa kuluu sen verran että voit havaita asian hauskan puolen.![]()
youtube.com/user/mototuomas
Brake cleanerilla olen noissa kisahommissa kumit putsannut. Pari mutkaa kummallekin puolelle maltilla ja sitte HANAA!
Lattian, mopon ja kaiken muun paitsi p*ppelin pesuun Solmaster AS40.
Näitä joskus sattuu. Joillekin on varmasti tuttu maalaistalossa oleva painesäiliö/pumppu vesisysteemi. Meillä säiliöstä täytyy silloin tällöin laskea vettä pois. No rupesin hommaan, viisaasti aattelin etten laske ihan tyhjäksi kun ilmauksen kanssa on kuitenkin ongelmia.
No tyhjennysroppu kele tietysti katkesi sinne reikään. Sitten hakemaan uusi kolmentoista kilometrin päästä.
Siemenvettä piti hakea puolen kilometrin päästä eikä se ala nostamaan. Soitin tutulle putkimiehelle joka neuvoi hakemaan käsipumpun sieltä kolmentoista kilometrin päästä.
Kyhäsin sitten lähtöä niin tietysti auton rengas oli tyhjä. Ei ollut lapsille soveliasta kuultavaa pieneen hetkeen.
Päivän paras keskustelun aloitus.
Kiitos!
Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
Team Green
Kiitos kanssamotoristeille ymmärryksestä ja neuvoista! Savu alkaa hälventyä (sitäkin muuten oli ihan kirjaimellisestikin kun karanneet öljyt paloivat putkien päällä) ja pulssi tasaantua. Miehen ikiaikaiset kehon ja mielenhallintakeinot, tölkki keskiolutta ja vaimolle tiuskiminen auttoivat jälleen!
Tänään siis uudella asenteella pesuhommiin, eiköhän tästä vielä kunnialla selvitä!
ex ER 5
ex GS 500
ex GSXF 750
ex ZR-7
ex XJR1300
ex Aprilia SL Falco
ex Kawa ZZR-1200
ex FZ1-S
Moto Guzzi Griso 1200 8v
Myötätuntoni ja sympatiani.
Vuosia sitten 1. kertaa tehdessäni saman suodattimen vaihdon äxjiiärrääni oli se kaapeli välissä. Kone tulille ja paineitten noustessa lammikko koneen alla levisi. Litrakin mainittua ainetta väärässä paikassa aiheuttaa kehnon siivon.
Seuraavilla kerroilla siirsin ao. kaapelin aina sivuun, kun se äxjiiärrän suod. koppa on muutoinkin aika ahdas asentaa.
Mukavat kilometrit muutoin viimeisen päälle olevalle äijäpyörälle.![]()
<p>.</p>
Tämä taustalle soimaan kun luette juttua ja mietitte miten PyöräJussi kippaa öljyastian ja liukastelee öljyläikässä ja koittaa pitää pyörää pystyssä
http://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
Valitettavasti myö ollaan jo eellä!
0.25kW sähköpyörä - kyllä lähtee!
Juu on tullut autopuolella jätettyä vanhan suodattimen tiiviste vahingossa paikalleen..
Nimimerkillä: 4litraa castrolia pihalla.
Poista häiritsevät mainokset: https://getadblock.com/
ABSillinen turbobusa powered by delvac.
Joskus FZR:än öljynvaihdossa menin sen virheen tekemään että käytin matalareunaista öljyn valuttely astiaa joka ei oikein toimi kun öljyproppu törröttää sivulle eikä alaspäin. Tais valtaosa vanhoista öljyistä olla sylissä ja tallin lattialla
Noh vanhoihin sanomalehtiin siitä sitten enimmät imeyttelin ja loput putsasin Wurthin cleanerillä jota pidän tätä nykyä aina pullon käden ulottuvilla kun rupean öljyjä vaihtamaan. Onneks sillon ei päässy öljy renkaille asti. Jos ei halua hirveesti öljyä pakokäyrille niin yks hyvä kikka on suojailla käyrät foliolla ennenkun pyörittelee konetta lämpimäks.
990 Adventure '06
EXC Racing 250 '06
K 12 RS pyöriin tuli aikoinaan öljyjä vaihdeltua ja aina öljyt lattialla.. Putsari on sellaisen moottorin alapuolella olevan pienen kannen alla ja oliko se vaihteisto, vai moottoriöljyn tyhjennysreikä suoraan keskituen päällä. Vaikka miten yritin varoa, leikata sopivaa purkkia alle ja muistella aiempia operaatioita, niin aina homma oli vuoden mittaan unohtunut > kamala sotku lattialla.
Jos purua ei ole saatavilla, niin räteillähän ne enimmät lähtee. Loput vaikka Pinelinellä ja sillä ne renkaatkin..
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.
Kotioloissa kun vaihdan öljyt, niin aina 1. toimenpide on motin alustan vuoraaminen sanomalehdillä. Vaikka kuinka
varoo, niin aina jostain vähintään joku tippa tulee ja yleisimmin pikkunen noro, kun suodattimen irrottaa.
<p>.</p>
Tuossa kysyjän tilanteessa hankin aina uuden autotallin, kun eihän tuollaista sotkua jaksa siivota.
Mainittakoon, että ensimmäinen kerta on vielä edessäpäin...ja taitaa pysyäkin.![]()
simple as that, sahanpurulla imeyttää suurimmat ja brake cleaner tai chain cleaner pyyhitään jämät ja sit muutama![]()
Yamaha fz1-s
ex Yamaha xt660x
ex Honda CB 600 hornet
ex Kawasaki er-6n
Ihmisillä, jotka väittävät, etteivät anna pikkuasioiden häiritä
itseään, ei ole koskaan ollut hyttysiä makuuhuoneessaan.
Tuossa projektissa oli aavistus tuttua...Itse kysyin palomieheltä mitenkäs tehdään lopuille asfalttiin jääneille öljyille, niin vastaus oli fairia ja harjaa. Fairy pilkkoo kuulemma öljyn.
![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Fairia, konetiskiainetta ja kuumaa vettä, kaustista soodaa(lipeää), viemärinaukasuainetta, liuotinainetta... mitä nyt keksii ja on saatavilla kätevästi.
No, lipeää ja viemäriputsia (sama aine oikeastaan) ei mopon renkaille, mut ne nyt pestä jollain liuotinaineella tai putsispreillä. Ja vähän hiekalla pyörittelee sitä mopoa...
On autosta joskus räjähtäny ölyfilsu, kun meni yp.venttiili tukkoon ja sitte oli siivo.
Ja joskus lennelly LHM-liemiä pitkin tallia, hienona sumuna...![]()
Se oli jo rikki...
semmonen kevyt kissanhiekka esim rainbow imeskelee öljyä kans hyvin tosin aika pölyävää kamaa ku harjailee pois
zzr1400
Eilen illalla sitten sain enimmät sotkut siivottua, Fairy pelasi ihan ok. Vähän niljakas tuo pinta vielä on mutta jatkuu sitten lämpöisempänä päivänä.. Pitää muuten hakea vielä litran purkki öljyä, aika alarajaan jäi öljynpinta vaikka käytössä oli melkein kuusi litraa uutta öljyä.
Laitetaan nyt vielä loppukaneetiksi kuva jälkitunnelmista, mainittakoon että vaikka en kauhean tarkka kaveri olekaan niin olin juuri siivonnut ja imuroinut tallin lattian ennen tätä savottaa..
![]()
ex ER 5
ex GS 500
ex GSXF 750
ex ZR-7
ex XJR1300
ex Aprilia SL Falco
ex Kawa ZZR-1200
ex FZ1-S
Moto Guzzi Griso 1200 8v
"If something hasn't broken on your Ducati, it's about to!"
"Go faster is simply the result of turning "oh shit" moments into "I got this" moments."
Ducati 996 Evoluzione
Honda cbr1000rr -04 rataprojekti
Wikakasa ZX10R -13, myös useimmiten palasina
Niin siis 1. kerta, että lattia sotkeentuu, vai 1. kerta, että öljynvaihtoon itse ryhdyt?
Ilman muuta iso purkki, on sitten lisäysvaraakin jos satuu ölkkiä kulahtamaan. Ainakin minun piti äxjiiärrääni pikkusen lisätä välilläkin ja pidemmillä reisuilla oli pieni varapurkkikin takalaukussa.
<p>.</p>
"Niin siis 1. kerta, että lattia sotkeentuu, vai 1. kerta, että öljynvaihtoon itse ryhdyt?"
Mä vaan![]()
Mulla on neuvo: älä ryhdy mihinkään hommaan itse, niin silloin et voi niitä myöskään ryssiä
Haittapuolena on tietystikin se että elämä on sen jälkee kohtuu tylsää![]()
Viimeksi muokannut: sky; 09.04.2013 klo 10:41.
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Vastaisuuden varalle, ja muutenkin. Betonilattiaisessa tallissa ei kannata kauheesti harjaa käyttää vaan käy siivousliikkeestä hakemassa kumilastan ja siihen varren. Roskien kerääminen on lastalla paljon helpompaa eikä se pölise samalla tavalla kun harja. Samalla lastalla saa poistettua valumisvedet helposti ja kerättyä öljyt yhteen lätäkköön imeytystä varten.
Imeytykseen sahanpuru hyvää tavaraa, pikku pussillinen sahanpurua ei vie tallin nurkassa paljoa tilaa. Lattian pesuun/öljynpoistoon voi käyttää moottoripesuaineita/liuottomia, ne puree öljyyn aika hyvin. Jos käy siivousliikkeessä niin Kiillon Telimax on ihan ässää kamaa vaikean lian ja öljyn poistoon, sopii myös auton ja mopon pesuun pienellä annostuksella.
Tollanen kumilasta/tesäväkuivain on ihan jepulisjee, niitä on myös solukumisia mutta ne ei ole yhtä kestäviä.
![]()
Kylätason kurapyöräilijä.