Sivu: 2 / 4:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 1234 ViimeinenViimeinen
Tulokset 31:stä 60:een 91:sta
  1. #31
    voi ajaa, mutta sanderssikin lähti tonnisella eikä kuussatkulla.
    we cannot tolerate zero tolerance!

    BMW R1200GS & Speed triple 1050
  2. #32
    Kyllä kyykylläkin pitkääkin lenkkiä ajaa. Tonnisen ja kusiaisen erosta en osaa sanoa mutta itse kesän R6R:llä nyt kesän ajaneena voi sanoa että ei sellanen reilu 300km vielä tehnyt edes pahaa Eikä nuo kusiaisetkaan niin huuda LAILLISISSA ajonopeuksissa.

    Kyykyn kanssa reissaamista vaikeuttaa lähinnä se ettei noihin oikein saa laukkuja järkevästi joten varusteita mahtuu rajallisesti mukaan.
    Honda CBR1000RR Fireblade
    Yamaha YZF-R6R (ex)
    Suzuki GSX650F (ex)
    http://mopollasuohon.blogspot.com/
    https://www.youtube.com/@Qassu78
  3. #33
    Kaikilla voi lähteä hyvin reissuun, asennekysymys...
  4. #34
    Kyllä ainakin Kawasaki ZX6R 636 vääntää ihan tarpeeksi motarilla. Tai kaupungissa. Ei sen enepää tarvitse vääntääkään maantiellä jos ajetaan yhtään nopeusrajoitusten piirissä tai edes sinne päin, ottaen huomioon että pyörä on käytännössä yksipaikkainen eikä muodollisella takapenkillä ole tarkoitus juuri kyytiläisiä kyytsäillä. Minun 05 Kawassa satasta Länsiväylällä 100 km/h kolmosella kiertää 9000 rpm ja nelosella ~6000-7000. Tuon moottorin ääntelyksi 6000 on matala rpm ja kyllä se kiihtyy nelosella, ja itse asiassa vitosella ja kutosellakin vielä paremmin kuin muut tien käyttäjät. 120 tietä taisin ajaa nelosella tai vitosella ja kierrokset oli ihan kohtuullisen matalia eikä kiihdytyksissä ole valittamista, autot eivät laisinkaan pärjää. Ja sitä vartenhan on vaihteet että voi vaihtaa kolmosen takaisin jos rajumpaa vedätystä tarvitsee. Tosin en ymmärrä miten älytön kaasuttelu ja keuliminen liittyy matkan ajamiseen, onko siinä tarkoitus säästää etupyörän kumia vai mistä oikein on kysymys. ZX6R 636 ei keuli noilla matalilla kierroksilla, mutta ainakaan itse en koe sitä matka-ajamisen edellytykseksi.

    Tietenkin jos matka-ajo koostui vaan autobahnista, voi toki tarvita yli 10000 rpm vingutusta. Tosin en tiedä mitä vikaa siinä korkeassa kierroksessa sitten on, kun on tulpat korvissa ja orkkisputki pyörässä, ei se nyt häiritsevän meluisa ole. Autobahn nopeuksissa tuskin edes kuulee kunnolla moottoria isolla kierroksella kun tuulen turbulenssi peittoaa kaiken alleen.

    Saatan ehkä joskus aikanaan päätyä kymppiärrään mutta syyt ei kyllä ole rpm ja vääntö matka-ajossa... Ja tuo ZX6R on luokkaa miellyttävä ajaa myös hitaasti. Ykkösellä hitaasti jonossa ilman että tarvitsee kytkimellä paljoa pelata. Verrokkina meidän metsä-KTM, joka on älyttömän herkkä alapäässä, millikin liikaa kaasua ja se keulii ulos spoorista. Siinä esimerkki joka tilanteeseen nähden vääntää liikaa. Mutta Kotarista loppuu puhti pian tuon jälkeen missä ZX6R tuntuu että puhti ei lopu ollenkaan vaan aina voi kääntää lisää. Jos molemmat olisi samalla viivalla, 250cc KTM nykyisillä väliksillä saattaisi kiihtyä paremmn kuin 6R 636 ensimmäiset 5 metriä jonka jälkeen Kotari jäisi aivan totaalisesti.
    ZX6R & KTM Enduro


  5. #35
    Lainaa Karza kirjoitti Katso viesti
    Kaikilla voi lähteä hyvin reissuun, asennekysymys...
    Ei mopo eroa mitenkään harrastusvälineenä mistään muustakaan harrastusvälineestä....
    olkoon sitten kyse vaikka "homopallomailasta" tai pingispallosta.

    Kaikessa on jo pitkään on ollut se ongelma.... tai hienous.... miten se milloinkin konkretisoituu.....
    että välineiden "toiminta-alue ja ominaisuudet" on viritelty toimimaan kunnolla suhteellisen
    kapealla alueella..... ja siitähän joudutaan "loputtomaan suohon" kun tavaraa on tarjolla
    samaan hommaan kymmenellä, jos ei kymmenillä eri painoituksilla.

    Exterme, huippu- ja kilpaurheilu..... Siellähän se "tuotekehitys" tapahtuu.... ja sieltä sitten
    asiat valuu alaspäin.... ja kyllä.... markkinaspedet sitten määrittää millä pitää mennä.
    Muutoin olet niin simpeleellä.... niin simpeleellä .

    Tää pyörätyyppikysymys ylipäänsä.... ja trendit on ihan kouluesimerkki .

    Jos ei "heti avaudu".... ei tuota kauaa tartte hitaammankaan rehellisesti miettiä .

    Mutta kyllä.... jos moottoripyörällä voi ajaa ylipäänsä.... kyllä sillä VOI ajaa melkein missä vaan,
    miten vaan.... ja sitä rataa.

    Kylähullujakin on aina ollut.... Hommansa osaavat markkinaspedet vaan ovat saaneet niiden
    määrän kasvun räjähtämään.... vähän hommassa kuin hommassa .

    Toisaalta..... Hulluna on hyvä olla.... kai .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  6. #36
    No paremmin tuollainen ZX6R lähtee suurimmalla vaihteella roll-on kiihdytykseen maantiellä vaikka 80-120kmh tai 100-120kmh, eli sieltä n. 4-6000rpm kierroksilta mitä allekirjoittaneen 175hp/1280kg henkilöauto 3-vaihteella. Tuollakin autolla kun keskiverto tienkäyttäjän jättää tarvittaessa katsomaan takavaloja. En ymmärrä, miksi tarvitsisi pykältää, ripeään matkantekoon riittää kyllä puhti ihan 4-6k kierrosalueeltakin. Toki jos 200kmh pitää nopeutta olla ohituksessa niin sitten ei, mutta käsittääkseni em. ajotapa ei välttämättä johda pidemmän päälle hyvään lopputulokseen.

    Ja kierroksista, onko se nyt jollekin yllätys jotta kireä rivinelonen yleensä kiertää enemmän kuin vanha diesel-moottori? Oli kyseessä sitten s1000rr bemari tai 600rr, kun max. kierrokset on 14k tai yli, niin 5-7trpm ei ole vielä juuri mitään suhteellisesti. Ei ne olekaan tarkotettu tyhjäkäynnillä ajeltaviksi. Edelleen olen sitä mieltä, että osaavan vetomiehen käsissä tuollainen 05/06 636r on esimerkiksi lähes joka tilanteessa nopeampi pyörä kuin allekirjoittaneen zx-12r sunnuntaimotoristin käsissä. Oikeasti tuollanen kuussatku on nopea, jos sitä käsketään niinkuin pitää. Se on lisäksi paljon helpommin ja mukavammin hallittavissa kuin 50hp tehokkaammat pyörät. Tosin sitä valtavaa voiman/potkun tunnetta ei sillälailla tule, mutta sitä räjähtävää kiihtyvyyttä se tarjoaa aina 200km/h todellisiin nopeuksiin asti.

    Itsellä lähtee nyt 6 kesä kyykkypyörällä liikkeelle, ja vieläkin voisin sekalaiseen ajoon ottavani esim. 636 kawasakin. 00/01 750 gsx-r ~150hp/185kg suhteillaan oli siinä ja siinä, pystyinkö kovemmassa ajossa hyödyntämään pyörän potentiaalia mutkatiellä(tai myös suoraan kiihdytettäessä) ilman että oli tunne että pyörä vie kuskia. Samaa tunnetta on 12r:n kanssa, vaikka en ole tällä pyörällä paljon vielä ajanutkaan ja varsinkaan käskenyt sitä rajusti. Vanha (98 6r) oli oikeinkin mukava matkantekijä näihin kisaisempiin nykypyöriin nähden. Ajoasento leppoisa, ja siinäkin puhti kyllä riitti kaikkeen muuhun mutta mihinkään lentokenttäajoihin en sitä olisi vienyt. Ja ehkä olisi suurimmilla vaihteilla voinut paremminkin kiihtyä maantienopeuksissa, mutta kutonen riitti kaksipäälläkin normaaliohituksiin aivan hyvin ja vaihdepoljin oli sitten käytettävissä mikäli kovemmin piti päästä. Viimeksi kusiaisella ajoin muistaakseni cbr 600 f4:lla vakiolla, ja sekin oli oikeinkin hyvä peli ajaa nopeusalueella 0-140km/h mitä sitä ajoin. Toki nuo vanhemmat cbr:t ovat aikalailla kuolleita ala- ja keskikierroksilta jostain syystä, mutta kyllä sekin vetää jaksoi.

    Toki ketjun aloittajalle sen verran, että tällä foorumilla on ihan turha alkaa vääntämään asiasta. Mikään muu ei ole hyvä kuin uusi 1000 sportti tai mieluummin busa(koska paljon kuutioita). Sama kuin öljyissä tuo kuuluissa Delvac, parantaa vaikka haavatkin. Tosin sanotaanko näin, että kun näitä viestiketjuja lukee, niin tulee vakuuttuneeksi että melkoisia Valentino Rosseja + Stonereita on orgin letkat pullollaan, kun pyöristä pitää olla kovimmat tykit ettei viikossa kyllästy harrastukseen. Ja puhti loppuu 600r:stä jo nopeusrajoitusten puitteissa, ilmeisesti.
    Viimeksi muokannut: SMRacing; 06.04.2013 klo 13:22.
    Kawasaki ZX12R B1
    EX: SUZUKI GSX-R750 k1 / SUZUKI GSX-R750 Y /KAWASAKI ZX6R



  7. #37
    Lainaa SMRacing kirjoitti Katso viesti
    No paremmin tuollainen ZX6R lähtee suurimmalla vaihteella roll-on kiihdytykseen maantiellä vaikka 80-120kmh tai 100-120kmh, eli sieltä n. 4-6000rpm kierroksilta mitä allekirjoittaneen 175hp/1280kg henkilöauto 3-vaihteella. Tuollakin autolla kun keskiverto tienkäyttäjän jättää tarvittaessa katsomaan takavaloja. En ymmärrä, miksi tarvitsisi pykältää, ripeään matkantekoon riittää kyllä puhti ihan 4-6k kierrosalueeltakin. Toki jos 200kmh pitää nopeutta olla ohituksessa niin sitten ei, mutta käsittääkseni em. ajotapa ei välttämättä johda pidemmän päälle hyvään lopputulokseen.

    Ja kierroksista, onko se nyt jollekin yllätys jotta kireä rivinelonen yleensä kiertää enemmän kuin vanha diesel-moottori? Oli kyseessä sitten s1000rr bemari tai 600rr, kun max. kierrokset on 14k tai yli, niin 5-7trpm ei ole vielä juuri mitään suhteellisesti. Ei ne olekaan tarkotettu tyhjäkäynnillä ajeltaviksi. Edelleen olen sitä mieltä, että osaavan vetomiehen käsissä tuollainen 05/06 636r on esimerkiksi lähes joka tilanteessa nopeampi pyörä kuin allekirjoittaneen zx-12r sunnuntaimotoristin käsissä. Oikeasti tuollanen kuussatku on nopea, jos sitä käsketään niinkuin pitää. Se on lisäksi paljon helpommin ja mukavammin hallittavissa kuin 50hp tehokkaammat pyörät. Tosin sitä valtavaa voiman/potkun tunnetta ei sillälailla tule, mutta sitä räjähtävää kiihtyvyyttä se tarjoaa aina 200km/h todellisiin nopeuksiin asti.

    Itsellä lähtee nyt 6 kesä kyykkypyörällä liikkeelle, ja vieläkin voisin sekalaiseen ajoon ottavani esim. 636 kawasakin. 00/01 750 gsx-r ~150hp/185kg suhteillaan oli siinä ja siinä, pystyinkö kovemmassa ajossa hyödyntämään pyörän potentiaalia mutkatiellä(tai myös suoraan kiihdytettäessä) ilman että oli tunne että pyörä vie kuskia. Samaa tunnetta on 12r:n kanssa, vaikka en ole tällä pyörällä paljon vielä ajanutkaan ja varsinkaan käskenyt sitä rajusti. Vanha (98 6r) oli oikeinkin mukava matkantekijä näihin kisaisempiin nykypyöriin nähden. Ajoasento leppoisa, ja siinäkin puhti kyllä riitti kaikkeen muuhun mutta mihinkään lentokenttäajoihin en sitä olisi vienyt. Ja ehkä olisi suurimmilla vaihteilla voinut paremminkin kiihtyä maantienopeuksissa, mutta kutonen riitti kaksipäälläkin normaaliohituksiin aivan hyvin ja vaihdepoljin oli sitten käytettävissä mikäli kovemmin piti päästä.
    Ketjun otsikossa "kiteytyy" kaikki olennainen.

    Jos tuon ilmaisee hieman toisin sanoin....

    "Ratakilpuri replikalla matkamoottoripyöräilyä" ?

    Verkkareissakin voi mennä Linnan Juhliin, pilkkihaalareissa köllöttää Rievieran helteessä... ja sitä rataa .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  8. #38
    No näinhän se on. Mutta kyllä näillä jotkut matkaakin tekee. Ihan perseestä se kyllä on ainakin joillain gsx-r suzukeilla. Toki varmaan hyvä siihen asti, jos ei mukavammasta matkanteosta mitään tiedä. Mutta kyllä nopeusrajoitusten puitteissa ja ylikin voi matkata molemmilla (600 ja 1000) sporttipyörillä, ja tasaisessa matkanteossa kyllä yhtä hanurista se on molemmilla. Nykyään kun tuota kokoeroakaan ei hirveästi ole.
    Kawasaki ZX12R B1
    EX: SUZUKI GSX-R750 k1 / SUZUKI GSX-R750 Y /KAWASAKI ZX6R



  9. #39
    Lainaa SMRacing kirjoitti Katso viesti
    No näinhän se on. Mutta kyllä näillä jotkut matkaakin tekee. Ihan perseestä se kyllä on ainakin joillain gsx-r suzukeilla. Toki varmaan hyvä siihen asti, jos ei mukavammasta matkanteosta mitään tiedä. Mutta kyllä nopeusrajoitusten puitteissa ja ylikin voi matkata molemmilla (600 ja 1000) sporttipyörillä, ja tasaisessa matkanteossa kyllä yhtä hanurista se on molemmilla. Nykyään kun tuota kokoeroakaan ei hirveästi ole.
    Siltikin on sellaisia pappoja jotka haluaa lähteä reissuun juurikin sillä kyykyllä ja se on ainut oikea vaihtohto... Ehkäpä kyse on eniten vaan ajotyylistä, joka on toisilla sellainen että ne fiilikset haetaan reissun päällä juurikin sellaisesta pyörästä. Sellaisessa matkanteossa on muuten väliä mikä mottikin on alla...

    Ihan ymmärrettävää vaikkei sitä jokainen tajuaisikaan, en itsekkään ymmärrä miten joku viitsii körötellä suurinta sallittua jollain touringilla. Itse otan siihen ennemmin vaikka auton.

    Ps. Kyykky on todellakin lähes maailman surkein matkapyörä (tai pyörä yleensäkään) jos kuski tykkää ajaa kuin kukkahattuneidit. Aivan sama onko kusiainen vai tonninen silloin. Oman elämänsä Rossit taas tilaa öhlinsit siihen kiloseen ja hymyilee näille foorumin oikein eläville neideille.
    Supermoto
  10. #40
    Rahastonhoitaja shyhander:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Hallitus
    Liittyi Mar 2010
    Vantaa
    MotOrg ry jäsen
    Vaikka en olekaan kyykyllä ajanut, niin voisin kuvitella pidemmän matkan ajoon liittyvän myös tuo fyysinen kunto, eli että ylä- ja keskivartalon lihakset ovat pikemmin reippaat ja innokkaat kuin laiskat. Kai se ylimääräinen painokin ottaa käsille sitten jos tikkaria ajetaan.
  11. #41
    Aloittelijan fiiliksiä ja kokemuksia (joka aloitti moottoripyöräilyn viime vuonna täysin nollasta, ei aikaisempaa kokemusta edes mopoista). Disclaimer: en mopoilusta paljon mitään vielä varsinaisesti tiedä mutta tiedän mistä tykkään tällä hetkellä, ihan fiilispohjalta ja mielipidettäni myös auttamattomasti värittää se että olen insinööri ja lisäksi jokseenkin valveutunut aerodynamiikan suhteen, mikä pistää preferomaan aerodyaamisesti tehokkaampia ratkaisuja ja sellaiset myös enemmän miellyttää omaa silmää, ja moottoripyörissä lähinnä ideaalia ovat tietenkin sporttipörät):

    Itse ajan myös matkaa kyykyllä enkä harrasta touring-pyöriä vähintään kolmesta syystä, tselle kohtuullinen kompromissi koska:
    - painavia möhkäleitä jotka ovat kohtuu tuoreelle (1v) mopoilijalle suorastaan luotaantyöntävän pelottavan laivan tuntuisia. Sporttipyörä on pieni, kevyt, kompakti, erinomainen hallittava, ei-pelottava. Siis ajan miljoona kertaa mieluummin vaikka kymppiärrällä Jäämerelle kuin jollain 300 kg bemarilla tai 400 kg Victorylla tai HDlla tai Goldwingilla. itse asiassa en edes uskaltaisi yrittää tuollaisen massiivise möhkäleen ohjastamista. Mieluummin ajan pyörää itse enkä ole jonkun moottoripyörätyyppisen laivan kapteeni. Respectiä HD tai Victory kuskeille, mutta ei ne ole minua varten.
    - meidän autokaan ei ole suv, miksi pyörän pitäisi olla. Ajaisin ferrarilla tai lambolla jos niihin olisi varaa. Tällä hetkellä on turha haaveilla lambosta, mutta Sporttiseen mopottimeen on varaa, joten ajan sillä.
    - koska taloudessa on jo 4 moottoripyörää, ei ole kohtuullista hankkia niitä vielä 2 lisää niin että eri pyörä olisi käytössä radalla ja eri pyörä matkalla. Ja jos mukavuutta haetaan, kyllä paras mukavuus löytyy autosta. Mopoilen mopoilukokemuksen ja fiiliksen vuoksi enkä etsi äärimmäistä mukavuutta, joka on avo-ohjaamolla mahdotonta saavuttaa jo lähtökohtaisesti. Lisäksi mopoillessa on suojavarusteita päällä niin paljon että mukavaksi oloa ei voi kehua, kaukana t-paitapolkupyöräilystä. Enskaiussa oppinut mihin suojavarusteita tarvitaan ja kadullakin minimi irtoselkäsuoja ja rintasuoja (naurattaa takkien mukana tulevien selkätoppausten nimittäminen selkäpanssareiksi).Mutta mukavuuden rajallisuus on ok, osa mopoilukokemusta. Mukavasti kauppaan jos haluan t-paidassa, painan autossa start-nappia.

    Jos olisi joku hyvä syy hankkia touring-pyörä ja olisi siihen vielä varaa, valinta olisi melko varmasti joko ZZR1400 tai Hayabusa. Taitavat olla ainoat tarpeeksi kevyet ja epälaivamaiset matkamopottimet joilla itse asiassa uskaltaisin ajaa, ja samalla ainoat matkapyörät jotka menisi omaan tyyliin (ja joita voisin haluta ajaa ylipäätään). Tai sitten iso Kotarin adventure-pyörä, kai sellaisellakin voisi ajella. Mutta Goldwingillä ei eiei eiiii...

    Ps olen ajanut muullakin kuin sporttipyörällä, vuoden takaisena kokemuksena autokoulussa oli CBF600 ja metsässä ajan KTMllä (jolla olen tämän talven ajanut). Vähän laiska vekotin tuo CBF (jarrutusharjoitukseenkin joutui vaihtamaan 1-2-3 vaikka loppunopeus oli vaan 50) ja liian pysty ajoasento (tuuli vääntää päätä taaksepäin) ja liian korkea CG ja liian painava pystyyn nostamiseen jos menee nurin ja mutkaan ei taivu yhtä helposti kuin 6R. Verrokkina Esim hidasajo on helpompaa minun ZX6Rllä, vaikka autojonossa, pysyy pystyssä lähes paikallaan. Ja se myös kiihtyy niin että ei ole autokiilareiden jaloissa motarirampeilla (ne (tyypillisesti suv-kuskit) kiilaa pahimmillaan 30cm päästä kokemuksien mukaan jos pystyy, ohittelee kääntyvän kaistan kautta oikealta, eteen päästyään ruiskivat visiirin pissapojalla ja ZX6Rn kyseessäollessa ne ei enään pysty. Ekan pyörän ZZR250sen (nuhapumppu) kanssa oli arkipäivää se, uskomattoman yleistä että katumaasturissa oleva mieskuski haluaa "näyttää" moottoripyörälle ja pelaa näin motoristin hengellä kiilaroimalla törkeästi ja välillä vaarallisesti).

    CBFllä kun tuli autokoulu ajettua, tuli fiilis että ihan ok ajaa(ei se huono ollut), mutta se ei ollut hauska eikä tyylikäs eikä tehnyt mieli sellaista itselle hankkia. Kyllä sillä alkeet opetteli, ei ollut huono siihen käyttöön. Ja kerran sain sen pystyynkin kammettua kun meni nurin ympyröissä kun vauhti loppui.

    Iso Kotari saattaa olla vähän täristävä peli mutta voi olla kuitenkin että pystypyöristä voisi olla parhaiten naulan kantaan menevä. Kotarista hyviä kokemuksia. Ei ole kromattu kiiltävä hienosteluvehje vaan absoluuttinen työkalu.
    Sillä ajetaan ajamisen vuoksi eikä siksi että voi kiillotella sitä pihassa ja näyttää naapureille miten kallis ja kiiltävä. Pesuun sopii painepesuri. Kotarissa sekä sporttipyörässä on funktionaalisuutta mikä on fiksua. Sporttipyörä on aerodynaaminen ja mutkiin hyvin kallistuva laite, jonka katteiden muoto ja perän muoto on aerodynamiikan ehdoilla saneltua, miten ottaa kaikki irti huonosta alkuasetelmasta jossa kuljettaja on ilmavirtaan exposed (äärimmäisen aerodynaaminen olisi täysin katettu moottoripyörä jonka podi olisi laminaariprofiilin pyörähdyskappale, jolla olisi mahdollista toteuttaa "mukavampi" ajoasento ilman aerodynamiikan pilaamista, mutta toisella tavalla kompromissaten - siitä tulisi 2-pyöräinen auto)), ja KTM enska on kovaan käyttöön sopiva väline, jolla ei ole tarkoitus ajaa lujaa mutta vähän kuin Jeeppi, pääsee pahassa paikassa.

    Matka-ajossa polven koukussa pitäminen on ollut isompi ongelma (kramppaa joskus) kuin matala ajoasento. Tankkiin saa nojattua melko hyvin ja moottoritiellä ilmavirta kannattelee yläkroppaa. Ajoasento kannattaa olla niin että kädet ovat koukussa koko ajan niin että niilä on liikevaraa, varmasti väsyy ja vaikeaa on jos suorilla käsillä ajelee niin että koko yläkropan paino on ranteiden päällä. Jalat samassa asennossa koukussa pitkään tekee jalouttelutauon tarpeelliseksi paljon aikaisemmin. Lisäksi on tullut havaittua että täysin matala ajoasento rasittaa vähemmän kuin siltä väliltä asento (racing asento ja pystypyörä välimaasto), eli korotetuilla kliparilla ei ole hyvä. ZZR250 oli siltä väliltä ja sen kanssa kramppasi selkä.

    Ennätysmatka yhteen menoon ZZR250llä viime kesänä oli Espoo-Parkano. Olisi vielä lisää mennyt mutta vaihdettiin kuskia kun silloin oli vielä yksi pyörä (toinen tuli autolla perässä).

    En ota kaikkea potentiaalia tiellä irti tietenkään sporttipyörästä koska vaarallisuuden lisäksi se tietäisi ajokortin kuivumaan joutumista eikä vasta vuoden vanhaa A-korttia ole varaa menettää. Tosin ei se ole sen kummempi tilanne kuin autoissa, jopa Priuksella pääsisi eroon kortista, ja esim. Bugatti Veyronia ei voisi ajaa yhtään lujempaa kuin Priusta vaikka sillä kyllä pääsisi paljon lujempaa. Nopeusraoitusten ollessa ikävän alhaisia, ja sanktiot yliampuvan kovia, ei voi muuta kuin koittaa pysyä nopeusrajoissa joissa kortti tallessa pysyy. Vauhtia saan parhaiten koettua tällä hetkellä metsässä jossa Kotaria voi kääntää niin paljon kuin uskaltaa ja nopeus silti on alle kolme kymppiä parhaimmillaankin ja huonoimmillaan melkein moottori ykkösellä sammuu. Subjektiivisesti tuntuu olosuhteisiin nähden paljon kovemmalta kuin 120 ZX6Rllä.
    ZX6R & KTM Enduro


  12. #42
    Taitaa tuo pyörävalikoima ja tarjonta olla hieman laveampi kuin tuossa edellä "nähty".....
    Ratakilpuri replika.... tai Wingi-Victory-Läskipersekaksio segmentti .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  13. #43
    Lainaa BadToThe Bone kirjoitti Katso viesti
    Taitaa tuo pyörävalikoima ja tarjonta olla hieman laveampi kuin tuossa edellä "nähty".....
    Ratakilpuri replika.... tai Wingi-Victory-Läskipersekaksio segmentti .
    Niimpä. ja muutenkin vuosi vasta mopoilua takana ja on niin asiantuntevaa =) Mut naiset oppii nopeammin =) Huomaahan sen kotonakin. Tietokirjat ja kaikken muun oman osaamisen voi unohtaa kun on kaikki tietävä vierellä =)
  14. #44
    Onhan se niin, että vähän jokaiseen hommaan löytyy siihen pääpainoitteisesti tehty työkalu.
    Homman kun homman saa tosiaan aika pitkälle hoidettua aivan "väärilläkin vehkeillä".
    Ihan on jokaisen oma valinta.

    Aika eriäviä näkemyksiä on myös ihan aiheesta "matkamoottoripyöräily", "tourinki",
    "moottoripyörällä lomailu".

    Toiset haluaa tehdä em. asioita vaikka pari viikkoa ympäri eurooppaa.... pääosa kilometreistä
    pää edellä miljoonaa pitkin motareita.... ja loput pätkät puristaa hämärän rajamailla
    kuin radalla näkemättä käytännössä muuta kuin sen kapean, vaikkakin hienon ladun siinä
    edessään mutkasta mutkaan.

    Tosin.... jos tuolla tyylillä käytetään "ratakilpurin" potentiaali todella hyväksi, ei kauaa
    tarvitse odotella noutajan saapumista..... kesken lomareissun.... tuhansien kilsojen päässä.

    Vaikken nyt mikään Wingifani olekaan... tulee elävästi mieleen menneet PK:t....
    joissa välillä näytti olevan kyykylläkin tuskaa seurata moisen laivan perävaloja
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  15. #45
    Tunnen juuri tuollaisen wingitapauksen. Wingi meni edellä ja kyykkykuskit oli valittaneet mutkatiellä, että pitää ajaa hiljempaa...no ehkä ne routatöyssytkin jotain vaikutti.
  16. #46
    Lainaa Samppale kirjoitti Katso viesti
    Niimpä. ja muutenkin vuosi vasta mopoilua takana ja on niin asiantuntevaa =) Mut naiset oppii nopeammin =) Huomaahan sen kotonakin. Tietokirjat ja kaikken muun oman osaamisen voi unohtaa kun on kaikki tietävä vierellä =)
    Niin, että kun ei ole 30 vuotta ajokokemusta, niin ei saa olla mielipiteitäkään(kö)?

    Kyllähän kyykyllä matkaa ajelee, mutta ei ainakaan meikäläisen mitoilla(pygmi) ole mitään herkkua. Niska ja hartiat jumissa ei oo niin ihanaa se matkanteko. Matkapyörääkään en ota, ennen ku suoraan 1000km suoraan ajaminen alkaa kiinnostamaan. Joo, voihan niillä mutkatielläkin ajaa ja ripeästikin, mutta se ei vaan ole niin mukavaa, kuin tollasella noin 200kg painavalla pyörällä. Luontevasti naku on siis valinta, jolla vauhtikin tuntuu siltä miltä sen pitääkin, eikä tule ihan niin helposti ajettua niitä ylinopeuksia. 600 kuutiota taas on osittain kustannuskysymys ja kun ei tunnu tarviivan isompaa, niin miksi sitten pitäisi hankkia.
    GSR 600 -06
    XV 535 -92 Projekti
    ---------------------
    SV 650 S -03
    CB 500 -99
  17. #47
    Lainaa Medi kirjoitti Katso viesti
    Matka-ajo on kummallakin perseestä.

    Oikeastaan matka-ajo on perseestä kaikilla pyörillä ja muutenkin ihan homoa sellanen "rautaperseajo"
    Totta. Minullakin pyörä on vain nautiskelua varten...
    ex-Yamaha XV 750 Virago 1994
    ex-GSX-F 600 K6
    ex-GSX-R 1300 Hayabusa K7
    ex-GSX-R 1000 K8
    Honda CBR1000RR Fireblade ABS 2013 ja kaveri
    Triumph Speed Triple 955i 2002
  18. #48
    Lainaa Henry67 kirjoitti Katso viesti
    Totta. Minullakin pyörä on vain nautiskelua varten...
    Ehkä jollekkin se matka-ajo on nautiskelua.. Itsekkään en pahemmin matka-ajosta osaa nauttia....
    R1 --> ZX-10R --> 690 SMC --> ZX-10R --> FS 570 --> Hayabusa
  19. #49
    Aiemmin oli puhetta wingi/kyykky ajettavuudesta.Kyllä totuus on että 1800 Wingi on keveämpi vietävä mutkatiellä kuin esimerkiksi Blackbird,yllättävää kyllä.Tämä täytyy henk.kohtaisesti kokea jotta sen ymmärtäisi.
    2019 Honda Goldwing "isolohko" Bagger
    EX: 2011 BMW K 1600 GT
    EX: 2002 Honda GL 1800 Goldwing
    EX: 1998 Honda cbr 1100xx
    EX: 2001 Honda nsr 125r
  20. #50
    Lainaa -kepa- kirjoitti Katso viesti
    Ehkä jollekkin se matka-ajo on nautiskelua.. Itsekkään en pahemmin matka-ajosta osaa nauttia....
    Minulla on ollut nyt 35 vuoden aikana monenlaisia pyöriä ja vaikka tykkään ajella moottoripyörällä niin tasan kaksi
    kertaa on tullut oltua ns reissussa pyörällä ei ollut meikäläisen juttu.
    Nykyään kun tulee lähdettyä lomailemaan niin kyllä se taitaa Kabe käynnistyä ja pyörä tulee peräkärryssä mukana
    on vain mukavampi herätä omasta sänkystä ja keitellä kahvit keittimellä.
    Sitten kun auto on parkissa voi pyörällä ajella lähiseutuja.
    Sitä se ikä ja mukavuuden halu teettää..
    "Elä täysillä ja kuole onnellisesti"
  21. #51
    Tähän voisi heittää tän videon ja todeta, että kyllä kyykyllä voi ajaa vaikka 200,000 mailia jos on asenne kunnossa...
  22. #52
    Lainaa mauni4 kirjoitti Katso viesti
    Aiemmin oli puhetta wingi/kyykky ajettavuudesta.Kyllä totuus on että 1800 Wingi on keveämpi vietävä mutkatiellä kuin esimerkiksi Blackbird,yllättävää kyllä.Tämä täytyy henk.kohtaisesti kokea jotta sen ymmärtäisi.
    Totta totta... ja Rockettikin on ensikokemuksena aivan muuta kuin massa ja mitat antavat odottaa.

    Se vaan jaksaa täällä vetää hymyä korviin..... kun "matka-ajo" on "vain" rautapersettä tai
    vähintään 1000km suoraan.... ja homosohvalla .

    Itse olen aina mieltänyt... ja sen mukaan harrastanut "mopomatkailua" siltä pohjalta, että
    motareilta pysytään satunnaisia ja lyhyitä siirtymiä lukuunottamatta visusti poissa.
    Reissun tekemiseen pelin tulisi olla "vahva", vääntävä ja kallistusvaraa löytyä
    sen verran ettei romut heti kolise tonttiin kun hieman innostuu välillä taittamaan.
    Ei liioin haittaa jos saa sovinnolla ja ajoa juurikaan haittaamatta jotain muuta kyytiin kun repun selkään/
    vaihtokalsarit ja sukat.

    Ihan mukavat päiväetapit pyörivät maastosta riippuen 250- 350 km.
    Välillä hieman "taitetaan", mutta pääasiassa nautitaan rauhassa maisemista ja "atmosfääristä",
    pysähdellään kun paikka on kiva tai siltä tuntuu..... eli mennään vaan "eteenpäin".
    Aina löytyy päivän päätteeksi ihan ok paikka saada masu täyteen ja päätä tyynyyn.....
    jos ei jää picnikille aamuun saakka.

    Tarjolla on itse asiassa valtava määrä erilaisia.... yleispyöriä, joilla sujuu normikuskin tarpeiden ja
    taitojen puitteissa moni asia enemmän kuin riittävän hyvin. Ei lopu "eväät kesken" vehkeistä.

    Taitaa tässäkin "lajissa" olla aika pitkälle niin, että "totuus" löytyy kuin löytyykin siitä
    ääripäiden välistä. Päästään naattimaan ilman rankaisevia reunaehtoja.
    Toki.... ainahan on koitettu selittää asioissa "ojien ulkopuolella" olevaa paremmaksi kuin se
    on.... ainakaan se ei onnistu, että sitä kuuntelisi naama peruslukemilla .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  23. #53
    Lainaa jaulis kirjoitti Katso viesti
    Siltikin on sellaisia pappoja jotka haluaa lähteä reissuun juurikin sillä kyykyllä ja se on ainut oikea vaihtohto... Ehkäpä kyse on eniten vaan ajotyylistä, joka on toisilla sellainen että ne fiilikset haetaan reissun päällä juurikin sellaisesta pyörästä. Sellaisessa matkanteossa on muuten väliä mikä mottikin on alla...

    Ihan ymmärrettävää vaikkei sitä jokainen tajuaisikaan, en itsekkään ymmärrä miten joku viitsii körötellä suurinta sallittua jollain touringilla. Itse otan siihen ennemmin vaikka auton.

    Ps. Kyykky on todellakin lähes maailman surkein matkapyörä (tai pyörä yleensäkään) jos kuski tykkää ajaa kuin kukkahattuneidit. Aivan sama onko kusiainen vai tonninen silloin. Oman elämänsä Rossit taas tilaa öhlinsit siihen kiloseen ja hymyilee näille foorumin oikein eläville neideille.

    Nojoo vähän samansuuntaisilla linjoilla. Mutta kyllä tohon tourinkiin hyviä kompromisseja löytyy tourinkomopon ja sportin välimaastosta, vaikkapa Busat ja isot kawasakit.

    12r:kin on aikalailla tourinkimopo sporttipyörän vaatteissa. Hakkaa kyllä täysiveriset sportit tourinkiajossa vähintään samalla marginaalilla, mitä mutkatiellä/radalla fun factorissa niille häviää.
    Kawasaki ZX12R B1
    EX: SUZUKI GSX-R750 k1 / SUZUKI GSX-R750 Y /KAWASAKI ZX6R



  24. #54
    Nitrous:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Mar 2004
    Järvenpää
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa mauni4 kirjoitti Katso viesti
    Aiemmin oli puhetta wingi/kyykky ajettavuudesta.Kyllä totuus on että 1800 Wingi on keveämpi vietävä mutkatiellä kuin esimerkiksi Blackbird,yllättävää kyllä.Tämä täytyy henk.kohtaisesti kokea jotta sen ymmärtäisi.
    Toista noista voi sentään kallistaa mutkissa, toisella ne on köröteltävä pystyssä ettei putket/laukut/yms. kulu puhki maata vasten.
    Superbike #7
  25. #55
    Kaikki on suhteellista mikä on väärä vehje mihin. Me ajettiin 4-paikkaisella pienellä polttomoottorikoneella puoli Maapalloa mukaanlukien Atlantin yli kun taas jotkut muut väitttää että siihen tarvitaan jetti ja että henki menee jos tuollaisella Diamondilla lähtee sitä ajamaan. Mutta täällä olen siitä kirjoittamassa. Eikä se ollut edes vaikeaa tai kovin vaarallistakaan kun sen teki hyvin perehtyneenä ja varovaisuutta noudattaen. Tietenkin jos olisi tullut konestoppi, saattaisin olla meren pohjassa Kangerlussuaqin edustalla, mutta eipä tullut, ja elää Jäämeressä pelastuspuvussa todennäköisesti tunteja pidempään kun malmilta startatessa jos osuu johonkin rakennukseen Lycosauruksen päästäessä toimintasavut pihalle. Kokemustausta lentämisessäkään ei niin hirveän pitkä ollut ennen kuin Atlannista yli mentiin, tykkään edetä vauhdilla asioissa joihin innostun.

    Tällä hetkellä ZX6R on yhtä paljon sellainen vekotin kuin tuo lentokone oli vuonna 2009 jolloin me rapakosta yli ajettiin pohjoista reittiä, ei siitä voi pysyä erossa. Ja sillä voi ajaa vaikka mihin. Ennenkään kuunnellut mitään naysayereitä, teen just niinkuin tykkään, osaan, pystyn ja uskallan, ja uskallan keskimääräistä enemmän

    Syksyllä tuli vanhalla ZX6Rllä Tampereen reissusta +3 asteessa todettua että ongelma ei ole pyörä eikä ajoasento vaan kylmyys ja kun räntää sataa visiiriin. Talvimopoilussa olen sitten vähän paksummin pukeutunut, yksi fleece mopotakin alla ei riitä ja hanskat täytyisi olla sähkölämmitetyt (200 km matka +3 asteessa sateessa/räntäsateessa).

    Ja jos Pohjanmaalla sijaitsevilla radoilla haluaa käydä, sinne on pakko ajaa ZX6Rllä koska Priukseen ei ole sertifioitu minkäänlaista vetokoukkua. Peräkärrytykset eivät ole mahdollisia, siksi enskakin on valkokilpi, kun sitä ei saa radalle muutoin kuin tietä pitkin ajamalla.

    Joten minä olen yksi niistä masokisteista joka ajaa kyykyllä myös matkaa. Jo radalla käynti tulee olemaan pitkähö matka-ajo.
    ZX6R & KTM Enduro


  26. #56
    Itse olen reissannut eurooppaa ympäri sekä rg500 suzukilla että r6 jammulla ynnä muilla sen sortin vehkeillä ja se on ihan itsestä kiinni millä sitä reissaa. Kuussatanen sopii ihan hyvin reissun tekoon kun huomioi paljonko siihen järkevällä tavalla saa tavaraa mukaan.
    Pyörät on kyllä kehittyneet siihen suuntaan että nyky kyykyt ovat aika äärimmäisiä verrattuna esim johkun alkupään R1:seen, tai vielä vanhempiin sporttipyöriin, ja nykyään tarvitaankin kekseliäisyyttä että saa esim 2-3 viikon reissuun otettavat tavarat pyörään kiinni. Sekä siis kiinnityksen osalta että sen mitä ottaa mukaan reissuun.
    Onneksi maailma on täynnä sellaisia fasiliteetteja joita kutsutaan kaupoiksi, niistä saa maksua vastaan tavaraa jota ei ole tullut otettua himasta mukaan reissuun.
  27. #57

    Rata & Koulutus
    Liittyi Oct 2005
    Jyväskylä
    MotOrg ry jäsen
    Tuota wingiä on tullut kokeiltua ja kyllä sillä suoraan ajaa ja jonkunlaista kyytiä mutkaankin, mutta mersulla se on mukavampaa. Perus kilokyykky on taas ollut sellainen yleiskäyttöinen peli, että jos nyt soramontulta ja pahimmilta enskapoluilta pysyy poissa, niin ei ole löytynyt paikkaa minne sillä ei ole päässyt tai kerennyt. Toki ikä ja kroppakin voi asettaa rajoituksia tähän touhuun, mutta itse jaksan ainakin istua 1000km ajopäivän jälkeen vielä baarissa pilkkuun asti, joten ei tuo nyt niin hirveä ole.
    Ja aiheeseen, mitä noihin laitteisiin tulee, niin 600cc ja 1000cc on molemmissa puolensa. Molemmilla ehtii täysin riittävän hyvin ja koneen käydessä jopa tylsillä kierroksilla. 600cc on syheröllä mutkatiellä laittoman puolelle mentäessä siinä mielessä kiva, että sillä on helpompi ajaa ns. täysiä
  28. #58
    Jos kyykky kiinnostaa, niin silloin kannattaa ostaa kyykky myös matka-ajoon. Ajoasento voi olla sinun kokoiselle varsin siedettävä. Olen itsekin suurinpiirtein samankokoinen ja tonni-Gixxerillä on tehty matkaa joskus 600-700 km päivässä.

    Tonninen on väännön puolesta vaivattomampi matka-ajossa, kun ei tarvitse pykältää ohituksissa (ellei halua nautiskella korkeammista kierroksista)
    Tallissa: GSF 1250 S -08, Tunturi Sport -73, Solifer Suzuki S -84 & Pappatunturi -74
  29. #59

    Edelleenki.
    Jos siinä on pyörät alla, siinä on moottori -> sillä voi ajaa matka-ajoa.

    Se on asenteesta kiinni.
    Mitä haluaa. Minkä kokee itse tärkeäksi. Mikä on tarkoituksenmukaista.
    Ei siihen ole yhtä vastausta.

    Itte kokeillu laidasta laitaan...
    Joskus, sillonku ei näyttäny nahkapuvussa lähinnä HK:n blööltä, niin vedettiin neljän kyykyn voimin reissu euroopassa: 11pvä/9000km.
    Mahdollisimman minimivarustuksella ja hektisellä meiningillä.
    Oli hauskaa. Tavallaan.
    Seuraava reissu menikin sitte kolmelaukkusella XJ:llä... Seki oli omalla tavallaan hauskaa, rauhallista reissucruisailua, hiasellinen rojua matkassa, mitä sillonen nalkutin pakkas mukaan, kun ne oli ihan pakko olla...

    Seuraavana kesänä ajettiin kolmen pyörän voimin portugaliin, ruåttin läpi, haaparannalta asti.
    Alla oli se 250cc korppusaha BJ-Kawa.
    Tällänen:

    Nopeudet oli alhasia, 130km/h oli huiput, avokypärä ja ajolasit...
    Tää oli ehkä hauskin ja makein reissu.
    Ei ollu puhelimia, tai keepeeässiä. Eikä kellään ees hirveesti tietoo minne oltiin menossa.
    Postikortteja pistettiin matkalta.


    Kokeilkaa.
    Ettikää ittelle se sopivin muoto.
    Ja se sopivin pyörä.

    Kaikilla kun kuitenkin on oma mielipiteensä, joka asiasta.
    Varsinki täälä, missä kaikkea erilaista pitää ylenkatsoa ja halveksua.
    -Jos et tee kuten minä sanon, niin mää en leiki sun kans samalla hiekkalaatikolla...

    Ja aina ei kannata ottaa liian vakavasti tätäkään hommaa.
    Vai kuinka moni teistä sais idean ostaa halvin mahdollinen kiinaskootteri ja ajaa sillä Tampere-Haaparanta-Tampere reissu, vaan ostaakses Dr.Pepperiä ja sätkäpaperia.
    Kaverin kans tehtiin tämmönen älynväläys tossa muutama vuosi sitte...
    Se oli jo rikki...
  30.  
  31. #60
    Lainaa Kolmone kirjoitti Katso viesti
    Jos kyykky kiinnostaa, niin silloin kannattaa ostaa kyykky myös matka-ajoon. Ajoasento voi olla sinun kokoiselle varsin siedettävä. Olen itsekin suurinpiirtein samankokoinen ja tonni-Gixxerillä on tehty matkaa joskus 600-700 km päivässä.

    Tonninen on väännön puolesta vaivattomampi matka-ajossa, kun ei tarvitse pykältää ohituksissa (ellei halua nautiskella korkeammista kierroksista)

    Tämäkään ei pidä täysin paikkaansa joka tilanteessa. Välityssuhde on matalempikierroksisessa(isommassa, joskaan kovavireisiin nykytonnisiin ei päde, jotka kiertävät jo lähelle kusiaisten lukemia) aina matalampi, välitys siis pidempi. Jos otan esimerkkinä entisen vanhan gsx-r 750 joka kävi suurimmalla vaihteella katuvälityksilläni(jotka riittävät yli 270 todelliseen huippuun) 100kmh nopeudessa n. 5000rpm käyntinopeudella kun 12r kawasaki(n. 20% enemmän vääntöä kuin tonnisissa, ja n.60% enemmän kuin 750) hieman yli 3500rpm vastaavassa nopeudessa originaalivälityksillä.

    12r tuottaa käyntinopeudella 3500rpm n. 50hp takarenkaalle, kun kyseinen gsx-r 750 n. 40hp käyntinopeudella 5000rpm. 12r painaa ajokunnossa noin 240 kiloa, gsx-r painoi 186kg. Oletetaan kuskin olevan standardi 75kg molemmissa tapauksissa.

    Teho/paino @ 100km/h(6-vaihde) = gsx-r 40hp/(186kg+75kg)= 0,153hp/kg
    12-r 50hp/(240kg+75kg)= 0,158hp/kg

    Kappas huomataankin, että käytännössä kyyti(kiihtyvyys) ohitukseen lienee samanlaista suurimmalla vaihteella maantienopeuksista(80-100), eli pykältää joutuu molemmilla aivan samaan tapaan jos ripeämmin haluaa liikkua. Moni luulee, että vaihteita joutuu käyttämään pienemmillä sporttipyörillä enemmän, kuin näillä isoilla matkasporteilla, vaikka vakiovälityksillä esim. ei todellakaan ole aina näin kun liikutaan sallituissa nopeuksissa. Jos pyörän max. kierrokset on 10trpm tuntumassa(busa tai vanha r1 esim.) ja välityksen tulee riittää esimerkiksi 300/280 nopeuksiin teoreettisesti, niin välityssuhde on aivan eri luokkaa kuin 14trpm kiertävässä pyörässä jossa välitys teoreettisesti riittää vastaavaan nopeuteen. Silloin tuppaa screameri tarvitsemaan vähemmän vaihteiden käyttöä, kun käyttökelpoinen kierrosalue on huomattavan paljon pidempi ja kone on paremmin pelialueella maantienopeuksissa isoillakin vaihteilla.

    Tämä nyt ei aiheeseen täysin liittynyt, mutta jos on korkeavireinen 600 alla , niin oletettavasti välityssuhde on kohtuullisen lyhyt. Tällöin käyntinopeudet ovat jo kohtuullisen korkeita suurimmillakin vaihteilla maantinopeuksista ohitettaessa, eikä varmasti normaalisti tarvitse pykältää em. tilanteeseen. Muistelen jopa vanhan 6r:ni laukanneen vakiovälityksillä(jotka vielä hitusen liian pitkät ko. pyörään) aivan riittävästi maantienopeuksista suurimmalla vaihteella, rekkaa ohitettaessa esim. kerkesi nopeuttakin tulla helposti kortinlähdön verran. Toki itse ajelen sport-touring pyörällä, niin näitä täysverisillä sporteilla matkailuita ei tarvitse miettiä, mutta en edelleenkään nää käytännön suorituskyvyn/moottorin takia syytä, miksi en voisi 600 sportilla ajaa tourinkia. Toki taidan olla poikkeus tällä foorumilla. Tuntuu, että aina suositellaan sitä suuremman iskutilavuuden omaavaa, aivan sokeasti. Vaikka monella ei edes ole faktaperusteita ko. aiheeseen. Asioilla on yleensä myös kääntöpuolensa, jos niitä alkaa tarkemmin miettiä. Isompi pyörä ei ole joka suhteessa parempi, ei todellakaan, arkikäytössä. Toki jos uusista korkeakierroksisista 1000 ja 600 pitäs valita niin molemmat on jouhevia matka-ajossakin suuren käyttökelpoisen kierrosalueen(esim. 3-14trpm) ansiosta. 1000 myös näissä tapauksissa on voimakkaampi kiihtymään suurilla vaihteilla maantienopeuksista välityserosta huolimatta, mutta en usko etteikö 600 kerkeisi.
    Viimeksi muokannut: SMRacing; 08.04.2013 klo 03:49.
    Kawasaki ZX12R B1
    EX: SUZUKI GSX-R750 k1 / SUZUKI GSX-R750 Y /KAWASAKI ZX6R



Sivu: 2 / 4:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 1234 ViimeinenViimeinen