Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 42:sta
  1. #1
    Eli kysyisin kuinka usein/harvoin kaikki vaihtavat kypäriään uusiin ? itselläni n.3v sitten ostettu alennuksesta agv manara v.rossi tekisi mieli vaihtaa jo. Schuberth S1 tai C3 kiinnostaisi ovat vain niin arvokkaita kypäriä että eihän meikällä ole varaa ostaa varsinkaan kun just hankin uuden (1998) pyörän ja siihen joutuu uusimaan ainakin ketjut rattaat renkaat

    jos jollakulla on jäänyt ylimääräiseksi Schuberthin S1 tai C3 ja on valmis myymään edullisesti olisin todella kiinnostunut ja kiitollinen Schuberthin koosta en osaa sanoa tarkkaan mutta tää agv on kokoa 58 asiasta tietävä varmaan osaa sanoa et olisko schuberthissa sama koko vai ? toki jos joku tarjoaa pottaansa minulle edullisesti ja tarjous tulee kauempaa niin voin käydä kyllä jossain lähiliikkeeissä kokeilemassa vastaavaa kypärää et tiedän miltä koko vaikuttaa.

    myöskin kommentteja saa antaa ks. kypärästä huonot ja hyvät puolet ja oma näkemys mikä on/olisi parempi vaihtoehto perusteluineen mielellään
    Kawasaki ZX-10R vm:2006
    Exät.
    Kawasaki ZZR 1100 vm:1994
    Honda Cbr 1100XX vm:1998
    Suzuki GSX-R 1000 vm:2001
    Yamaha R1 vm:2000
    Kawasaki ZX9-R vm:1999
    Honda FireBlade 900RR vm:1994
    Suzuki GSX-R 750 vm: 1986
    Kawasaki GPZ 500 vm: 1984
  2. #2
    No itse vedin ekalla kypärällä 5 kesää vaikkakin se oli minulla 7 vuotta. Jää nyt varakypäräksi. Nyt tilattu uusi Shoei Neotec, Shoei toimii omassa päässä vaan tosi hyvin.

    Ilmeisesti suositellaan noin 5v vaihtoväliä kypärälle, riippuu toki käytöstä. Omastakin huomaa vaikka on hyvin huolellisesti pidetty ja käytetty sekä säilytetty, että sisällä oleva styroksi hapartuu ja pehmusteet antavat periksi eikä istuvuus ole enää lähellekään uuden tasoa.

    Ei sillä koko aikuisikäänsä kannata vetää kuitenkaan!

    Ehkä tämä 5v on melko hyvä vaihtoväli jos vaan on aktiivisesti käytössä tuon ajan. Jotkuthan vaihtavat jopa 2v välein mutta kukin tyylillään.

    Kannattaa itselle valita parhaiten sopiva ja vanha viisaus halvalla ei saa.... Siltikin esim. Mp-messuilta mahdollisuus saada hyvää kypärää edukkaasti tai muuten kytätä tarjouksia.

    Käytettyä en ostaisi pl. koesovitettu kypärä mikä ei ole ollut oikeassa käytössä. Ja olisiko noin 300e luokka ettei sen alle kummosta pottaa saa ja hyvät ovatkin melkein sen 500e mutta +300e saa jo asiallista laatua.
    xz6r-636->gsxr1000k6->KTM SM 950->Gsx-r 1000K7->Bmw f800r"tuned"
  3. #3
    edellinen Arai taisi olla 3 vuotta

    nykyinen S1 carbon on nyt 5 vuotta vanha ja uutta tekis mieli, mut en tiiä raskiinko vielä vaihtaa..
    HRD vh125 silverhorse
    V-max 1700 "Tohatsu"
    CVO Breakout
    GSX-R 1100
    XJ650T
    Legend TT

    S600c V12
    xj6
    Route66 -16 with H&D heritage softail
    eastcoast -19 with Indian chief vintage
    kantatie66 -20 with HD cvo breakout
  4. #4
    S1 ehkä noin 7v. Vaikea muistaa tarkkaan. Kovalla käytöllä ollut.
    Nyt alkaa olla siinä kunnossa, että suunnitelmissa uusiminen.

    Kolme muuta jotain ö-merkkistä AGVtä tms niin vähällä käytöllä että kestää vaikka ikuisesti.
    BMW K12RS-00 ext: Susuki GSX600F-88, Honda NS125R-88, Yamaha RD125LC-84, Honda Z50J-85
  5. #5
    Nykyinen Shoei xr-1000 on 3 kautta ajettu ja hyvässä kunnossa vielä, mutta nyt tekis mieli vaihtaa sellaseen mikä on selkeesti hiljaisempi ja missä on integroitu aurinkovisiiri. Shoein uusi Gt-air kiinnostais tällä hetkellä eniten mutta 580 euron hintalappu mietityttää vielä kovasti.
    k1300s
  6. #6
    Edellinen potta HJC 4 vuotta.

    Uusi Shoei Neotec viime viikolla, kuin tehty omaan rillipäähän.
    Lysti pitää päässä, kun pääsis vaan pian ajelemaan ja testaamaan

    Käytettyä kypärää en ostais , enkä pelkän edullisuuden takia.
  7. #7
    10 vuotis synttärit tulee tänäkeeväänä Shoei raidille, kolmas tai neljäs visiiri menossa. Monena kautena ollu tarkoitus se päivittää, mut yhtä hyvää ei oo mun kaaliin vielä löytynyt.
    Elä ja anna muiden roudata.
  8. #8
    Karavanaamari suopo:n avatar
    Moderaattori
    Liittyi Mar 2008
    Vantaa
    MotOrg ry jäsen
    S1 Pro 4 kesää ajettu, visiiri kerran uusittu. Nyt menossa vaihtoon, tilauksessa Neotec
    Absit iniuria verbis, te absolvo....no eikä
    KTM Super Adventure 1290 -2015
    Exät FJR-2009, FJR-2004, Honda VF1100C-1984, Suzuki DR650
  9. #9
    Kolmen ruukun taktiikalla mennään.... jokunen vuosi tuolla setillä.
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  10. #10
    8 vuotta taitaa tulla tänä vuonna schuberth s1:lle ikää (herranjestas aika on rientänyt). Miksi vaihtaa hyvää ja ehjää pois?
    No, ehkä jos löytäisin paremman kypärän mutta rohkenen epäillä onko parempaa omaan makuun =P
    Valitettavasti myö ollaan jo eellä!
    0.25kW sähköpyörä - kyllä lähtee!
  11. #11
    [QUOTE=kingbrowning;6145780]

    jos jollakulla on jäänyt ylimääräiseksi Schuberthin S1 tai C3 ja on valmis myymään edullisesti olisin todella kiinnostunut ja kiitollinen Schuberthin koosta en osaa sanoa tarkkaan mutta tää agv on kokoa 58 asiasta tietävä varmaan osaa sanoa et olisko schuberthissa sama koko

    S1 pro harmaa M 56-57 olis. Toissa kesänä hankittu ja ajettu lapin ja itäsuomen reissu, pari tuhatta km, viime kesän vaatehuoneen hyllyllä. joku 2 satasta ehkä.
    Paa yksityisviesti ja puh. tai s-posti niin tinkaillaa.
  12. #12
    2-3 ajokautta samalla potalla.
    Suzuki Hayabusa -08 319,6 km/h
    Kawasaki kx 450 f
    Yzf-R1 -07
  13. #13
    QM1 Schuberth vuodesta 2007 -> Visiiri kerran jo vaihtunut.
    Avo Nolan 2008 ->

    Ei se ruukku piloille mene normi käytössä. Joka toinen vuosi vesipesu. ja onpahan muotoutunut sopivaksi.
    Viimeksi muokannut: Kawa LTD; 03.03.2013 klo 20:26. Syy: Lisätty tekstiä
    Kawasaki 550 -83 Limited Edition
    Grumpy Old Fart

    "Si vis pacem, para bellum"
  14. #14
    Silloin tällöin ostan uuden, todennäköisesti tarjouksesta.

    Hyllyssä tällä hetkellä 5 kypärää joista valita sään, mielentilan, käyttötarkoituksen tms mukaan, ei tarvi viriirejä vaihdella.

    -J-
  15. #15
    Kolme kesää oli C2:n käytössä ja viimekeväänä pyörä vaihtui niin pottakin meni uusiksi =C3 carbon. Aina sitä perustelee, lähinnä itselleen, uutta ostaessa, että vanha jää varakäyttöön, mutta ei sitä koskaan tule käytettyä. Mutta ei ne käyttämättä ole jääneet. Toissapäivänä "pikku"broidi soitti ja sanoi ostavansa taas vaihteeksi 2-pyöräisen ja pyysi mukaansa ehdokkaita tsiigaamaan ja varusteita samalla vähän vilkuilemaan. Vanha C2:n kelpas ja niin meni hänelle Agv:kin joskus 4-5 vuotta sitten edellisen mopon kanssa. Kierrätystä ja molemmille hyvä mieli!

    Mare
  16. #16
    Oli kesä, jolloin vaihdoin kypärää 3 kertaa. Niistä ajoista olen hieman rauhoittunut.

    Eipä noin kalliita kapistuksia viitsi huvikseen ostella. Ehkä neljässä-viidessä vuodessa rupeaa olemaan niin nuhjaantunutta, että voi vaihtaa.
    Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.

    * Suzuki Katana * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
  17. #17
    Schuberth C2 ollut vuodesta 2009 ja mitäs sitä hyvää vaihtamaan
    Vielä kun sais noita uutena jostain toki hyväkuntoinen käytettykkin kelpaisi.
    Sopii allekirjoittaneelle paremmin tuo C2 kuin C3
  18. #18
    Kyllä se kypärrä vaan toi sisusta pehmee ja vaimennusmatsku lahoaa hiljakseen. Jos omistat 5v käytössä olleen kypärän josta on olemassa yhä samanlainen malli niin kokeilkaapa. Tuntuu hieman erilaiselta ja vilkaiskaapa pehmusteiden alle vaimennusmatskua miltä näyttää. Väitän ettei ihan uudenveroiselta...
    xz6r-636->gsxr1000k6->KTM SM 950->Gsx-r 1000K7->Bmw f800r"tuned"
  19. #19
    Juuri ostin uuden ensi kautta varten. Edellistä käytetty kaksi kautta. "Pakko" oli ostaa uusi kun halvalla sai...
    Ducati Monster S2R 1000 -07
  20. #20
    Lainaa Mane gpz kirjoitti Katso viesti
    Schuberth C2 ollut vuodesta 2009 ja mitäs sitä hyvää vaihtamaan
    Vielä kun sais noita uutena jostain toki hyväkuntoinen käytettykkin kelpaisi.
    Sopii allekirjoittaneelle paremmin tuo C2 kuin C3

    tuolta näyttäis löytyvän uutta...

    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...rth-C2-Helmets
    HRD vh125 silverhorse
    V-max 1700 "Tohatsu"
    CVO Breakout
    GSX-R 1100
    XJ650T
    Legend TT

    S600c V12
    xj6
    Route66 -16 with H&D heritage softail
    eastcoast -19 with Indian chief vintage
    kantatie66 -20 with HD cvo breakout
  21. #21
    Avo-Nolan vuodesta 2003, ja umpi-Icon lienee jo 4v. vanha?
    Iconia käytetty kolme-neljä kertaa. Jotenkin avopotassa on enemmän fiilistä...?
    <p>BRG/Cream T-Bird 2003</p>
  22. #22
    -06 hankittu Arai Condor käytössä, pää osin vain kylmillä keleillä. Vain poskilevy ja pinlock-kalvo vaihdettu. Ensin mainittu takuuseen ja kalvo kun ei enää nähnyt mitään kun visiiri auki ajaessa saanut liikaa hiekkapuhallusta.
    Kolmisen vuotta sitten hankittu Raid2 kaikkeen muuhun säähän.
    Jokaisen mutkan takana on uusi mahdollisuus.
    -Raptor 650ie*
    Rahaa!
  23. #23
    Lainaa contest kirjoitti Katso viesti
    Kyllä se kypärrä vaan toi sisusta pehmee ja vaimennusmatsku lahoaa hiljakseen. Jos omistat 5v käytössä olleen kypärän josta on olemassa yhä samanlainen malli niin kokeilkaapa. Tuntuu hieman erilaiselta ja vilkaiskaapa pehmusteiden alle vaimennusmatskua miltä näyttää. Väitän ettei ihan uudenveroiselta...
    Ei mitään dramaattista eroa tuntumassa, näössä tahi haisussa...
    Verrokkeina -5 ja -12 käyttöön otetut tour-x arait.
    Päähänkin tuntuvat suht samalta, eivät kuitenkaan ole just samallaisia vaan peräkkäiset mallit.
    Poskipaloissa tuntuu olevan suurin ero, pitänee siis ostaa tuohon vanhempaan uudet...
  24. #24
    Vaihdon silloin, kun visiirin tiivisteet meni paskaksi ja tuulen vinkuminen kävi sietämättömäksi. Edellinen kesti 4 vuotta.
    Tomorrow is just your future yesterday.

    K1 Gixxeri
  25. #25
    Edellinen vaihto tapahtui kypärän ollessa pari vuotta vanha, kun onnistuin kaatamaan busani. Tilalle hommasin uuden pyörän ja kypärän. Viime vuoden lopussa iski paha pyöräkuume ja vaihdoin wanhan kiksuni uuteen Firebladeen. Entisen kypärän väri ei kuitenkaan käynyt uuteen Repsol-mopoon niin jouduin hommaamaan uuden potan. Nyt olis kolme vuotta vanha siisti kypärä kaupan.

    http://www.moottoripyora.org/keskust...ltainen-koko-M
    ex-Yamaha XV 750 Virago 1994
    ex-GSX-F 600 K6
    ex-GSX-R 1300 Hayabusa K7
    ex-GSX-R 1000 K8
    Honda CBR1000RR Fireblade ABS 2013 ja kaveri
    Triumph Speed Triple 955i 2002
  26. #26
    Vuosittain.
    Life may begin at 30, but it doesn't get real interesting until after 50.
  27. #27
    Sit vaihdan kun entinen menee rikki tai ei enään mahdu päähän
    GSX1400-07
  28. #28
    Näköjään 2 vuoden välein on tullut jatketta kypärä riviin.
  29. #29
    Nykyinen potta Shark RSR ostettu keväällä 2009 eli viides ajokausi alkaa.
    Päältä näyttää uudenkarhealta varsinkin näin talven aikana tehdyn perusteellisen puunauksen jälkeen mutta sisältä näkyy käytön jäljet....Pirun hyvä kypärä mutta tulee väkisin tiensä päähän.
    Uuden kypärän ostan kun vain osuus kohdalle.
    Hieman himottaa tuo Motonetin tyrkky, Shoei Qwest, tarjous 299,00.
  30.  
  31. #30
    Joka toinen kesä näyttäs mullakin rivistö kasvavan.
    youtube channel "austrianoutlaw"
    Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
    Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen