Ilmojen viilentyessä on otsikon mukainen pyörä lakannut käynnistymästä startista varsinkin aamuisin. Työntämällä lähtee heti, mutta ei startista. Saa sahata kunnes akku tyhjenee eikä lähde, ja sitten kun työntää niin käynnistyy ekalla yrityksellä. Jos seisonta-aika on lyhyehkö (max. muutama tunti) niin silloin lähtee kyllä starttaamallakin. Eli duunista kotiin lähtiessä ei ole tarvinnu työntää.
Ekana tietenkin tulee mieleen tulpat, mutta kun työntämällä se lähtee helposti... Starttaa ihan normaalisti (kunnes akku hyytyy), mutta ei yön yli seistyään lähde käyntiin. Mikähän hitto siinä voisi olla vikana? Ajattelin nyt ainakin kokeilla uusia niitä tulppia. Kohtahan tuo ajokausikin loppuu, niin ehtii ropaamaan.
Honda CBR600F -89
Akku finaalissa. Jännite notkahtaa startatessa sen verran ettei jaksa antaa (kunnon) kipinää. Työntäessä jännite pysyy korkeammalla niin kipinäkin löytyy. Uutta akkua kannattanee ekana kokeilla.
t. Janne
KTM 1190 Adventure ABS -16
Veikkaisin kanssa akku kaput, Hornetissa samaa huonolla akulla, tuntui pyörittävän ihan ok, mutta ei käyntiin. Itse kokeilisin apuvirralla, sillähän sen näkee jos lähtee laakista.
KTM 690SM
Nyt ollaan jännän äärellä. Ostin laturin ja iskin akun kiinni, niin se näytti olevan täynnä. En uskonut ja mittasin vielä varmuuden vuoksi yleismittarilla ja täynnähän se. Voisikohan itse starttimottori olla hajoamassa? Se kyllä pyörittää konetta mut ei lähde käyntiin. Tai sitten ne on ne tulpat. Työntämällä lähtee edelleen laakista, paitsi nyt kun oli pikku pakkanen aamulla niin joutui tuuppaamaan parikin kertaa.
Viimeksi muokannut: ru0ja; 03.10.2013 klo 17:56. Syy: typo
Honda CBR600F -89
Oliko kakstoistavolttia myös valot päällä, eli akku kuormitettuna? Eli työntämällä lähtee, startilla ei mutta pyörittää kyllä startilla. Jo on. Voiko tossa nyt muuuta olla kun että startti vetää akun kuitenkin niin kyykkyyn ettei sytytykselle jää virtaa.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Tuolle "valot päällä startatessa" taitaa olla Hondissa kaksi erilaista systeemiä.
1. vanhemmissa on OFF- Parkit - ON kytkin (kaikkihan kytkevät valot päälle vasta kun mopo käy?).
2. uudemmissa joissa ko kytkintä ei ole ja valot ovat "aina päällä" starttinappi kytkee valojen virtapiirin pois startatessa.
Älä korjaa ehjää....