http://yle.fi/uutiset/moottoripyorii...029?origin=rss
Mitenkähän se tämä toimii? "..ajaja on jarruttanut voimakkaasti juuri ennen mutkaa, jolloin takarengas on jo valmiiksi luistossa kaarteeseen tultaessa." Eikö nykypyörissä ABS toimikaan niinkuin pitää? Luistonestokin löytyy jo monesta pyörästä?![]()
vaikka yrittäis polvee maahan niin se ei me![]()
Honda 1000XL -09
Rupeaakohan se kääntämään myös ohjaustankoa kuskin puolesta?
Tehon rajoittamiseenhan noi ajonvakautusjärjestelmät pyrkivät. Eli tehot otetaan pois ja jarrutellaan jo hyvissä ajoin ennenkuin on vaarana, että ajoneuvo lähtee lapasesta. Olen huomannut että ihan kummallisesti noissa nykyautoissa vilkkuu ESP-valo ja jarrut täristelee ihan omia aikoijaan, vaikka ajan ihan normaalisti...
Eli ei anneta tehoja vaikka kahvaa väännetään. Tämä ominaisuus on mielestäni jo nykyisissä supersporteissa ennestäänJa sitten jos aletaan kaartamaan mutkaa, niin aletaan jo jarruttelemaan ajoissa ja jos yrität avata kaarteessa kaasua, niin mitään ei vain tapahdu!
![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Bemarihan parentoi pari vuotta sitten sen (muistaakseni) takaswingiin integroidun runko-ohjauksen ajonvakautusta varten.
Noi ekat järjestelmät varmaan toimii jotenkuten ja sitten 5-10 vuoden päästä näemme sellaisia järjestelmiä jotka kelpaavat radallekin. Ratabemarissahan noi systeemit tosiaan on jo aika pitkälle olemassa, mutta ainakin keulimisen esto on vielä sen verran sakkainen, että se kytketään pois käytöstä ensimmäisten joukossa.
Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
Jarruja käytetään myös kääntyvyyden parantamiseksi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/McLaren_MP4-12C
"Autossa käytetään paljon Formula 1-peräistä tekniikkaa, kuten "brake steer" järjestelmää, joka jarruttaa sisämutkan puoleista takarengasta nopean käännöksen aikana aliohjautumisen vähentämiseksi."
Tietysti orgin kuskit ajaa vaikka ladalla kovempaa ilman mitään "turhia" hidastavia jarrujärjestelmiä ;)
Moottoripyörien absejakin vastaan angstaavia vielä löytyy, taitaa olla sellaisia jotka ei ole nykyaikaisella abs-pyörällä ajanutkaan
Valitettavasti myö ollaan jo eellä!
0.25kW sähköpyörä - kyllä lähtee!
Siis ihan sen karvahattu-Corollan ESP perustuu auton kääntämiseen yksittäisiä pyöriä jarruttamalla. Toisissa sovelluksissa tuolla tapetaan samalla kaikki vauhtia ja toisissa jarrutetaan vain sen verran, että ajoneuvo kääntyy. Mutta kyllähän sitä kaikesta normaalistakin saa hienoja mainoslauseita aikaiseksi näköjään.![]()
Superbike #7
Mitenkähän mahtaa käydä - tuleekohan semmonen "hukattu sukupolvi" pyörissä. ekan sukupolven vehkee joita kukaan ei halua,varsinkaan kaytettynä kun ei toimi ihan oikein?
ABS'n ekojan versioiden kesken eräisyys ei silleen haitannu kun se ei automaattisesti puuttunu tekemisiin kesken ajon - vaika ehkä toimikin aika karkeasti ekoissa versioissa. Mut ajon vakautuksen kanssa voi olla et jos se aktiivisesti ohjaa pyörää tehoa/jarruja/ohjausta/uusia rakenteita käyttämällä - pienikin kulmikkuus voi olla aika riesa.
toisaalta tää tekninen kehitys on vähän pandoran laatikko.. kun noi on julkastu on vain ajan kysymys kun ne yleistyy ja EU lisää sen pakollisten varusteiden listalle. - tämä tosin varmaan vie jonkun 5-10v ainakin
Voihan tuo olla hienokin ominaisuus mut jotenkin vaan tulee mieleen että jotain tästä lajista häviää tuon teknisen kehityksen myötä. Jos se menee siihen että väännät vaan kahvaa ohjaat tien suuntaan ja tietokoneet pitää huolen ettei lähe lapasesta - jollet mee ihan liian lujaa mutkaan tai ohjaa väkisin pöpelikköön.
Mulle tää laji- harrastus- on kuitenkin osin sitä miehen ja koneen sopusointua - ei miehen ja tietokoneen.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Kun miettii noiden järjestelmien vaikutusta ajamiseen, kannattaa muistaa, että on kaksi tapaa tehdä tuollaisia järjestelmiä.
1) Ääriturvallinen, joka ei käytännössä päästä kuskia tekemään sitä fataalia virhettä.
2) Nopea, joka mahdollistaa nopeamman etenemisen kuin omat kädet antaisivat periksi, mutta kuski päätyy edelleen tangentin suuntaan riittävästi hömöilemällä.
Tässä ei ole vaikea arvata kumpaan suuntaan burokratia tätä asiaa ajaa. Ylipäänsä tuo ESP on melko typerä laitos pyörään kun ottaa huomioon, että 25-30% onnettomuuksista johtuu siitä, että kuski ajoi ulos tieltä vaikka pyörä kyllä olisi kääntynyt ja pito riittänyt. Tälläiset tietenkin voitaisiin korjata elektroniikalla jos käytössä olisi 100% luotettava kaistavahti ja aktiivinen ohjaus, mutta ainakin itse toivon, ettei tuollaisia ihan heti pyöriin tule.
Superbike #7
Niin, voitaisiin korjata vain teoriassa.... koska katso kohta kaksi. Käytännössä vaikutus on vain se, että mennään lujempaa pöpelikköön. Se on tosin vakuutuksen ottajien kannalta hyvä asia, jos se kasvattaa kuoleman tapauksia, kun vakavat vammautumiset muuttavat kuolemantapauksiksi![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Tuli muuten mieleeni että eikö ajonvakautuksen pitäisi myös osata lisätä kaasua, jottei pyörä kaadu vauhdinpuutteen vuoksi? Pyörä on aika erilainen kaarreohjattava kuin auto. Jos kantataan kunnolla, niin kaasun ja ohjaustangon kulman pitää olla kohdillaan, jotta pysytään halutulla ohjauslinjalla. Itse en ole niin syvällisesti perehtynyt aiheeseen, kuhan vaan spekuloin sekundäärisill argumenteilla
Tuo aikaisemmin mainittu takahaarukan runkoohjaus kuulostaa mielenkiintoiselta ominaisuudelta. Sillä saadaan varmasti lisää varoja kaarteeseen, kun saadaan säädettyä runkogeometriaa optimaalliseksi kaarteeseen nähden.
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Vois olla aluhousun merkkaus-paikka kun vedät tiukkaa mutkaa ihan limiitillä ja pyörä, jonka luistonesto normalisti minimoi luistot yhtä äkkiä hyökkääkin leveään driftiin....
vois kyllä tipahtaa kyydistä ennen ku ehtis säikähtää (tää muuten on yks mikä täytyy noissa systeemeissä ottaa huomioon - mopoa ohjataan myös vartalolla ja kyydissä pysyminen ei oo niin itsestään selvää kuin autossa)
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Tässä oli juuri jossain biilar-lööpissä, että joku automerkki alkais ottaa käyttöön GPS:ään ja kartta-aineistoon perustuvia moottorinohjausjärjestelmiä. Eri säädöt motarille ja kaupunkiin jne. Eli eiköhän noi mopot kohta osaa kurvailla ilman kuskia "hallitusti" ja "EU-direktiivin mukaisella turvamutkanopeudella…"
No toi menee jo aikapitkälle - jossain kilvan ajossa voi olla perusteltua mut mitenkähän lienee hyödyllistä arki ajoon - auto vaan käyttäytys erilailla joka tilanteessa -> huono käyttäjä kokemus. Ainoa missä tulee mieleen että vois olla hyötyä on hybridi - voitas esim säätää että polttomoottori ei käynnisty kaupungissa niin herkästi, jos ollenkaan.
Tuota en ainakaan Apple versiona haluais.. motarille mennessä kurvais suoraan sillalta "risteävälle tielle" tai jotain vastaavaa..
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Voi hyvin olla että kyseesä olikin joku hybridiauton järjestelmä, en niin tarkkaan lukenut jka laittanut mieleen.
Se oli Bmw-automerkki kun tuota karttapohjaan perustuvaa systeemiä on kehitellyt. Eli Gps ja navin karttapohja huomioon ottaen navi voi opastaa jo etukäteen vaihtuvasta nopeusrajoituksesta tai eteen tulevasta liikenneympyrästä, jonka avulla pystyy parhaimmillaan jopa viidenneksen polttoainesäästöihin ( harvapa vaan siihhen viidennekseen pääsee), ideana ihan nykyaikaa ja kätsy. Eihän se autoa itsekseen ohjaile kuitenkaan. Antaa vaan apua taloudellisempaan ajoon ainakin vierailla teillä kun ei niin hyvin osaa ennakoida tietä ja liikennettä jne. Tulee turhia kiihdytyksiä tmv. Tätä ei varmaan pyöriin vielä ihan heti ole tulossa.
xz6r-636->gsxr1000k6->KTM SM 950->Gsx-r 1000K7->Bmw f800r"tuned"
Hupaisinta tässä on se että kun virkamiehet ja valtiovalta hoksaa tuon niin tuo valmistajan mainokseen erikois oloissa saavuttama "jopa viidennes" muuttuu "vähintään viidennekseksi" tai pelkäksi "viidennekseksi"... hei tää täytyy saada pakolliseksi kun ympäristö turvallisuus ja lapset.
Kuten autoveron nosto nyt piti tuoda vaikka kuin veroja - kukaan ei hoksannu arvioida että jos auton hintaisessa ostoksessa hinta nousee vaikka 10% niin myynti tippuu 5-10%..
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Tämähän on jo muutaman vuoden ollut käytössä jossain Nissanin sportissa. Eli kun Japonian vero-, liikenne- tms. määräykset sanoo jotta tieliikenteessä on ehdoton limit X, joka ei siis tuolle sportille ole juttu eikä mikään rikkoa, niin pistivätten siihen sitten GPS:n ja esiohjelmoidut Japonialaisten autoratojen koordinaatit => radalla tuolla sportilla painellaan vailla moisia teknisiä rajoittimia
Ja kun ei ainoastaan se myynti, mutta kun se voi tarkoittaa myös muutamaa työpaikkaa automyynnissä, huollossa, tarvikekaupassa... niin loppupelissä yhden veron korotuksen jälkeen valtiolle tuleekin vähemmän verokertymää kaikenkaikkiaanOnko tämä sitten sitä veropolitiikkaa, painotuksen muutoksia vai mitä. Ainakin minun mielestäni se kokonaistuotto pitäisi olla kiikarissa, eikä niinkään mistä se muodostuu - varsinkin kaikissa korotuksissa ja uusissa veroissa
Edit: Tuo mainitsemani auto on muuten Nissan GT-R
In a review by Motor Trend editor Scott Kanemura, it was revealed that the GPS system fitted to the GT-R would remove the 180-kilometer per hour (112 mph) speed limiter when the car arrives at a race track, but only on tracks approved by Nissan. Aftermarket ECUs have been developed to bypass the speed limiter, in addition to stand-alone speed-limiter defeaters. The GPS check will not be implemented in American models.
Viimeksi muokannut: HiTec; 22.11.2012 klo 10:20.
- Pyörä myyty jo pois -
Edelliseen verojuttuun viitaten lainaan pomoni lausumaa "ihan sama miten sen teette, se on lopputulos joka mua kiinnostaa".
__________________________________
Yamaha Virago 535
Yamaha FZ6S 2006
Honda XL1000 2004 ABS
BMW R1200GS 2009
Aprillia Caponord 1200 2014
Honda NC 750X 2021
Ja vielä tuohon ei oo ees laskettu mukaan sitä työtä mitä sen veron keräämiseen/muutoksiin tulee. Minimissään taulukoiden päivytys ja uusien arvojen syöttö tietokantoihin.
Hyvä esimerkki oli aikoinaan 80- luvulla.. Päivärahat oli verottomia - sehän ei sopinu tietenkään, joten ne laitettiin verolle, ja tietty koska ne oli laskettu matkustajan kulujen mukaan niitä nostettiin (ainakin valtiolla) veron verran - - sit vuos vai pari myöhemmin huomattiin että tuon uuden veron kerääminen yksistään maksoi enemmän kuin se mitä siitä saatiin kerättyä. Kukaan ei vissiin ollu huomannu/osannu laskea paljonko siitä kertyy ja paljonko työtä siinä on.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät