Gen1 tyyppivikoja mm.
Takapyörän laakeriongelmat (välys) ja takanapaan kertyvä vesi
Huonosti koneistetut etujarrulevyjen insertit vanteessa ja kierot oem levyt
Abs kiekot näyttää vauhdin +12% korjattavissa toisilla kiekoilla
Orgis ilmanputsari kotelo vuotaa suodattimen ohi
Noita kannattaa kysellä onko mitään korjattu, kokonaisuudessaan aivan loistava pyörä ja ostaisin milloin tahansa uudelleen.
-Elämä voittaa joka kerta, paitsi sillä viimeisellä kerralla-
Kiitti vastauksista👍 Täytyypi käydä istuu .
Tästä etujarrulevyjen tyyppiviasta kuulisin mielelläni lisää. Mistä tällainen tieto peräsin ja koskeeko myös SuperAdventurea? Löytyykö tästä ongelmasta jostain lisätietoa eli linkkiä kaipailisin. Itselläni vastikään käytettynä hankittu SA vm. 2015 ja etujarrut täristävät. Merkkihuollon diagnoosi oli "etujarrulevyt vaihtokunnossa, niitit antaa periksi". Jarrulevyt ovat silmämääräisesti ja mitatun paksuuden perusteella muuten uudenveroisessa kunnossa. Voisikohan tässäkin olla kyseessä jo valmistusvaiheessa ollut vika eikä nuo niitit?
Millähän lailla erikoisesti ne niitit antaa periks? Levyjenhä pitää kuitenkin pyörissä liikkua(kelluva)niiden niittien varassa. Harvoin loppujaan kieroja levyt siten et vaikuttas,mutta jos niitit juntturassa nii levy ei pääse kunnolla elämään ja sillon ratkasuna herkistellä ne pultin+mutterin ja vaikka crc kanssa.
R1 07
Tätä pitäisi varmaan kysyä tuolta merkkihuollosta. Tuo niittien periksi antaminen oli sanatarkka lainaus huollon kirjaamasta diagnoosista, kun pyysin vikaa selvittämään määräaikaishuollon yhteydessä. Enemmän olen itsekin löytänyt tietoa jumittavista niiteistä ja ohjeita niiden herkistelyyn. Yritinkin niiden mukaisesti putsailla ja herkistellä bräkleenin ja pultti+mutteri+porakoneyhdistelmän avulla. Mukamas hetkeksi vähän parani, mutta nyt tuntuu kyllä täristävän taas ihan yhtä paljon kuin aiemminkin. Korjata tuo täytyy, mutta ennen kuin vien levyjen vaihtoon reilun 500 e hinnalla haluaisin ainakin saada varmuuden, että vika sillä poistuu.
Tästä oli aikanaan pitkät tarinat superduke.net sivustolla, mikä on nykyisin pois käytöstä. Eli se kehä mihin jarrulevy tulee kiinni ei ole suora. Tämä on helposti todettavissa mittakellolla. Mulle kaveri käytti vanteen sorvissa ja hipaisi lastun pois, että levyt istuvat alunperin suorassa. Jos tämä ei auta, niin voi vikaa alkaa etsimään levyistä. Mulla parani jarrut tuolla ja niittien herkistelyllä.
-Elämä voittaa joka kerta, paitsi sillä viimeisellä kerralla-
Jalkatappien siirtosarjasta mistä saa edullisesti? T.Moottoripyörähullu
Ajelin pyörän tänään uuteen talliin talviunille, niin käynnistämisen myötä syttyi mittaristoon varoitusvalo palamaan ja näyttöön tuli herja "Brake switch". Pyörä oli seissyt ajamattomana reilun kuukauden.
Nopealla vilkaisulla havaitsin jarruvalon palavan jatkuvasti. Ei auttanut jarrujen "rämppääminen" eikä uudelleen käynnistys. Jarrut tuntuivat toimivan normaalisti. No, ajelin suoraan huoltoon, Lang Racingiin. Heille "vika" oli tuttu; johtuu ABS-pumppuun jostain syystä jäävästä paineesta. Poistuu, kun ABS-pumppu pääsee ns. hommiin, eli vaikka hiekkatiellä reippaammin jarrutettaessa. Ja niinhän se tekikin!
P.S. Mainitsivat myös joskus kiukuttelevasta jarrukahvan mikrokytkimestä. Siinäkään kyse ei ole suoranaisesta viasta, mikrokytkin vain jumittaa, ja kuulemma korjaantuu kun sitä vaikka pienellä ruuvimeisselillä liikuttelee ees-taas.
KTM 1290 Super Duke GT '20
ex. Suzuki GSX-1300R Hayabusa '09
ex. Suzuki GSX-R1000 '07
Jännä juttu että toinen valmistaja (Yamaha) teki laajamittaisen takaisinkutsun Traficomin kautta, kun kaksilla kärjillä varustettu pätkivä jarruvalokytkin esti vakionopeussäätimen käytön. Jarruvalon toimimattomuutta ei tuohon vikaan käsittääkseni edes liittynyt, kun taas tuon KTM:n jumituksen tulkitsen tarkoittavan juuri sitä, että jarruvalo ei jossain tilanteessa toimi ennen kuin sitä on sorkittu?
Jännä juttu tosiaan. Käsittääkseni kaikki turvallisuuteen (sekä päästöihin) liittyvät takaisinkutsut menevät Traficomin kantaan. Näiden takaisnkutsujen tekemättömyys mm. estää katsastuksen mikä tosin moottoripyörille ei ole ongelmaJännä juttu että toinen valmistaja (Yamaha) teki laajamittaisen takaisinkutsun Traficomin kautta, kun kaksilla kärjillä varustettu pätkivä jarruvalokytkin esti vakionopeussäätimen käytön. Jarruvalon toimimattomuutta ei tuohon vikaan käsittääkseni edes liittynyt, kun taas tuon KTM:n jumituksen tulkitsen tarkoittavan juuri sitä, että jarruvalo ei jossain tilanteessa toimi ennen kuin sitä on sorkittu?![]()
-- Brake later and open the gas earlier --
Huomenna kait julkaistaan Brabuksen ja KTM yhteistyön tulos, Brabus 1300R.
Merssujahan tuo Brabus on ruukannut tuunata ja viritellä mutta kokeilevat pyöriäkin 1290 super dukea viilaamalla.
GSF1250S
SV1000S \ 990SD \ ER6n \ VFR750F\ NSR125 \ PV50
Mielenkiintoista nähdä onnistuuko ne tekemään pyörästä samanlaisen oksennuksen kuin yleensä autoista...![]()
30B56CB1-46BA-4CBD-A9F4-7B1CE3C5132C.jpg
Kyllähän tuo aika oksennukselta näyttää. Etuvalo varmaan nordenista.
-Elämä voittaa joka kerta, paitsi sillä viimeisellä kerralla-
Makeen näköinen peli!
https://youtu.be/TDge4MuzPJo
Ei varmaan ihan jokapojalle kuitenkaan. 77 kappaleen sarja per väri ja promovideo Dubaissa antaa viitteitä kohderyhmästä.
Tilauskirjat näyttäisi aukeavan maanantaina. Reilut 51 k€ per pala ja epäilemättä verot siihen päälle.
https://www.ktm.com/en-fi/brabus-1300-r.html
ZXR750 J "K"
Itsellä samaa vikaa -18 vuoden SDR:ssä. Lisätäkseni, niin on ollut jokaisessa omistamassani:
-2007 zx-6r kawassa
-2014 Z1000 kawassa
ja nyt tässä Dukessa.
Ekan kawan kanssa painin aika kauan ja kaikki mitattiin suoraksi eikä "ongelma" selvinnyt. Niittien pyörittely yms ei vaikuttanut asiaan. Palat ja nesteet vaihdettiin joten ainoa jäljellä oleva vaihdokki ois ollut levyt. Onneksi en vaihtanut.
Loppujen lopuksi opin elämään asian kanssa tehdessäni johtopäätelmän, että puolikelluvat levyt on vaan tehty kovempaan käyttöön, jolloin nuo joustavat niitit pääsee todellisesti elämään aka esimerkiksi rata-käyttöön. Tavallisella liikennekäyttäytymisellä etujarrua tulee käytettyä niin kevyesti, että levyt elää itsensä jonkin sortin kulmaan, eivätkä suoristu kuin kovissa jarrutuksissa.
-SDR 2018
ex. Z1000 2014
ex. ZX-6R 2007
ex. CBR125
Tästä kaikille SDR omistajille, jos on samojen oireiden kanssa paininut. Vein paikalliseen merkkihuoltoon mutteivat tienneet kyseisestä valmistusvirheestä. Hioivat vannetta ja yksi kohonnut pinta saatiin suoraksi, tämän jälkeen etuvanteen sointi ja epätasainen jarrutus on tiessään. Ei voi kuin hymyillä
https://www.youtube.com/watch?v=LWQs84-tXbc&t=437s
-SDR 2018
ex. Z1000 2014
ex. ZX-6R 2007
ex. CBR125
KTM:n brembo-probleemaa?
Otin duken talvisäilöstä ja etujarru lähes tunnoton, jarrukahva todella löysä ja ottaa kiinni vasta pohjassa jos silloinkaan. Takajarru tuntuu toimivan normaalisti.
Lueskelin vähän että tämä on jotenkin toistuva ongelma brembon jarrusatuloilla/sylintereillä, mutta onko jollakulla tietoa pysyvästä korjauksesta ettei sama toistuisi joka kevät?
-SDR 2018
ex. Z1000 2014
ex. ZX-6R 2007
ex. CBR125
Minä olen kyllä mistään mitään tietämätön ja mitään osaamaton tällä(kin) alueella, mutta vastaava kokemus oli.
Pyörä R1200GS LC - mutta Brembot siinäkin. Pitkän seisonnan jälkeen etujarrukahvan pysty painamaan kahvaan asti. Ajossa ei näin käynyt, mutta jarrut pehmeät ja hengettömät. Vertailukohtana vanha muistikuva ja toinen ajopyörä (S1000XR).
Ollut pari kesää tätä ongelmaa. Palojen vaihdon jälkeen ei isompaa muutosta. Ilmattiin - ei mitään muutosta. Levyt alkoi olla vaihtokunnossa. No ajelin vielä syksyn ja viime talvena vaihdoin kaikki levyt ja palat uusiin. Samalla painoin sylinterit sen verran ulos kun uskalsin (selvästi ulommas kuin normikäytössä) ja putsasin sylinteripinnat. Olisi varmaan pitänyt avata koko satula, mutta mun "huoltohommat" on piperrystä.
Talven jälkeen kun hain pyörän tallilta, niin jarruvaivat oli kadonneet. Kahvan pehmeys kadonnut ja tuntuma/pito taas kunnossa.
Jos mikään ei auta niin: tuotenumero 61313008000 voi auttaa...
Itte kysyin kun näytti että aina keväällä on löysä etujarru niin vastasivat ettei saa kuin koko etujarrun pääsylkkyä vain joka maksoi tietysti 350 eur tienoilla... No, jostain ihmeestä satuin löytämään (jenkkien service bulletinin? en muista...) jossa oli liitteenä hyvät asennusohjeet ja varaosasarjan numerokin. Ja tietysti sitäkin settiä heti löytyi kun osasi täällä kysyä oikealla numerolla. Tahtovat tiskeillä antaa nopeasti noita vastauksia...
Vinkki: sarjan asennuksessa ja muutenkin jos huvikseen tms. purkaa ja meinaa kasata, on mukava laittaa kahvan plungeri haitarikumiin ensin ja haitarikumi pääsylkyn runkoon viimeiseksi. irrottaessa on hyvä tietää että haitarikumin juuren reunassa on metallinen vahviste johon voi plungerin reiän kautta ruuvimeisselillä päästä (rikkomatta kumia) kampeamaan sitä pois sijaltaan.
Esimerkki:
https://www.ebay.com/itm/144821499881
Dissauksenkalastelua, sano xjrrrrräyh kun örkkiin kirjoitti.
Morjes,
Joo unohdinkin tänne päivittää että löytyi KTM takaisinkutsu näistä...
https://static.oemdtc.com/Recall/18V...8V033-4346.pdf
Koskee 2015-2018 super duke R sekä GT, sen pääsylinterin muovinen "mäntä" tms mikä nimeltään (juuri tuo jonka ebaysta löysit), halkeaa ilmeisesti ajan saatossa ja on vaihdettava alumiiniseen.
Sain huoltoajan merkkihuoltoon ens kuun puolelle ja ilmoitin vanhasta takaisinkutsusta. Näkevät varmasti KTM huoltohistoriasta onko toimenpide suoritettu vai ei, saa nähdä meneekö vielä tuon takaisinkutsun "takuun" piikkiin ja vaihtavatko koko sylinterin vai pelkästään sisukset.![]()
-SDR 2018
ex. Z1000 2014
ex. ZX-6R 2007
ex. CBR125
Juu, aivan - meillä ei kummassakaan, 2014 ja 2015 vm pyörissä ollut muovinen mäntä jarrupääsylkyssä joten recalli ei sattunut koskemaan niitä...
Edit2:
Näköjään sekoilin hiukan - sen jälkeen kun meille jäi kaksi vanhaa jarrupääsylkkyä tulin ostaneeksi niihin pölytiivisteet 61013008000 ja korjaussarjan 61313008000:tkin.
Mutta arvelen että kun talviteloilla on huonelämmössä pitelemättä pitkään, voi pääsylkyn tiiviste alkaa päästämään hiljaksiin ilmaa systeemiin. Silloin tällöin ohikulkiessa kun liikuttelee niitä niin ehkä auttaa... En tiedä.
Viimeksi muokannut: xjrrrrräyh; 25.04.2023 klo 11:00.
Dissauksenkalastelua, sano xjrrrrräyh kun örkkiin kirjoitti.
Tervehdys. Tuli tuossa hommattua -17 mallia oleva sdr.
Ongelmana on kierrättäessä moottoria, kierrokset jää seilaamaan vähäksi aikaa ennen palaamista tyhjäkäynnille.
Sama tapahtuu vapaalla sekä vaihde päällä.
Saastelaitteet tulpattu, rotweilerin putsari ja commanderi asennettu. Säädätetty keväällä vittaniemellä.
Muuten kyllä pelaa hienosti ja vetää hyvin.
RC8 meni vaihdossa ja tilalle tuli "The Beast". Muuten laitellut ex-omistajat vallan mieleiseksi, joten kerrankin to do lista on aika lyhyt, mutta shifteri uupuu. Ja mitä tässä topikkia luin, niin peloteltu kovasti, että sytkää katkovat olisi riski. Onko näitä sitten ihan oikeesti hajonnut?
Laitoin RC8 Healtechin sytkää katkovan ja hyvin kesti läjässä. Saman valmistajan shifteri mulla on ollut 3x eri Gsx-R 1000 kyykyissäkin, eikä ole ollut ongelmia. Yhdessä oli dynojetin ja se oli kyllä huono toiminnaltaan vs Healttech.
Mutta jos ongelma todellinen, eikä sytkää katkovaa uskalla laittaa, niin onko muita vaihtoehtoja kuin dynojetti, joka taas käsittääkseni vaatii kaverikseen powercommanderin?
https://www.storm-motor.fi/en/merkki...johtosarjalla/
Viimeksi muokannut: ruupanen; 08.02.2024 klo 15:51.
KTM 1290 Super Duke R
Vastaan itse itselleniKyselin tästä facen super duke groupissa ja sieltä sain vastauksia shiftereihin missä fuel cut. Yksi vinkkasi että Heatechilta saa myös mallia missä on fuel cut ja laitoin heille mailia mistä sainkin vahvistuksen, että yllä linkattu malli on fuel cut, eikä sytkää katkova kuten kuvauksessa on. Vakuuttivat että toimii, eikä tule koneen kanssa ongelmia, joten laitan tuollaisen tilaten.
KTM 1290 Super Duke R
Yksinpuhelu jatkuu. Asentelin edellisessä postauksessa mainitun shifterin ja on muuten hyvä. Pelaa kyllä nätisti ja sopii Super Duken luonteeseen loistavasti. Mukava latoa isoa pykälää hyttipystyssä ja vauhti vaan kiihtyy. Ilman shifteriähän tuo oli rasittava ajaa, kun keula kepenee niin pirun helposti ekoilla kolmella vaihteella.
Mites tuo takapyörän välys? Onko siihen olemassa ratkaisua? Renkaan vaihdossa huomasin, että on välystä ja siinä samassa yhteydessä tuli takanavan sisältä vettä lammikko lattialle. Jos laitan uudet laakerit, niin poistuuko välys, vai onko rahan hukkaa? Laakeri ei äännä tällä hetkellä.
KTM 1290 Super Duke R