Moro
Tuli ostettua pari vuotta seissyt Zr-7.
Vasemmanpuolen kaasarit tulvi yli kun käänsi hanan pri asentoon. Naputtelua kylkeen ja tulviminen loppui. Tankin tyhjennys ja uudet bensat sisään, valutin useamman kerran kohokammioit tyhjiksi, ettei jää vanhaa bensaa sisään.
Pärähti hyvin käyntiin.
Ajelu lenkillä ilmeni, että ei ole meno oikein tasaista välillä 1000-3500rpm.
Kaasarit pöydälle ja putsaten. Kolme suutinta täysin tukossa, pääsuuttimet oli auki ja suutinputkissa ei pahasti mömmöä. Sytytystulpat vaihdoin myös ja ilmansuodattimen.
Kasaan ja uudestaan lenkille. Meno huomattavasti parempaa. mutta samalla alueella meno nykivää ja putkessa paukkuu, kuin perunoita keittäisi. yli 3500rpm vetää moitteetta tappiin asti. Liikennevaloista lähtiessä meinasi nyykähtää ja pienen hetken tyhjäkäyntiä käytyään pölähtää mustaa kaasuttaessa.
Uudestaa auki ja putsailua ja ihmettelyä, ei mitään näkyvää syytä. Lenkille ja toiminta aivan samaa.
Tulpat auki, 1 ja 2 pytyn tulpat aivan valkoiset, 3 ja 4 aivan mustat. Jälleen kaasarit auki ja aivan atomeiksi. Kalvot ehjät, neuloja nostettu kahdella prikalla (oletan näin koska räjäytyskuvassa ei ole prikkoja). Olisiko nostettu kun on vaihdettu leo vincen putki?
Kaasarit ultra-äänipesuun ja taas paketti kasaan. Bensanpinnat on ok. Tyhjäkäynnin seosruuvit tehdas arvoissa. Olivat aivan muuta. Eikä toimi niilläkään, on kokeiltu.
Toiminut ennen seisomaan jäämistä aivan ok.
Alkaa loppua konstit. Olisiko kokemusta/tietoa mistä voisi syy löytyä??
-Ville-
Ei oo ZR-7 kokemusta, mutta vaikuttaako tulpanhatut ja -johdot OK:lta eli ei hapettumaa sisällä tms.? Lyökö kaikki tulpat hyvin kipinää - pimeässä autotallissa tms. näkee jos tulpanjohdot tms. lyö läpi runkoon tms.
Vanhasssa Guzzissa , joka oli seissyt useamman vuoden ja edellinen omistaja oli vaihtanut toisen kaasarin kohon - se oliki sitte muutaman gramman eri painoinen ku toisessa - eli onko kohot ehjät ja samanlaiset ja onko bensapinnat samalla korkeudella?
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
Kaasarivammalta haiskahtaa, joutokäyntipiirissä jotain hämminkiä. Musta savu sekä 3 ja 4 tulppien mustuminen viittaa rikkaaseen seokseen, pääseekö bensapinta noissa kumminkin liian korkealle ja pääsuutin piirillä laskisi, kun soppaa alkaa menemään enemmän.
Jos mahdollista laita kaasarien vuotoputkien tilalle läpinäkyvät letkut, nosta ne ja sido*4 # kaasarin rinnalle rungon puolenvälin yläpuolelle että näkee pinnat keskenään ja peli tulille ja avaa pohjaventtiilit kaikista. Näkee todellisen pintojen asennon koneen käydessä.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Päälisinpuolin kaikki näyttä olevan ok. Paria hattua vilkaisin kun vaihdoin tulppia, aivan kirkkaat.
Kohot samanlaiset, säädetty mittoihinsa ja letkulla mitattu pinnat.
Sen verran lisäystä.... kulutus 7 litran paikkeilla ja kaasun kun höllää ja kääntää uudestaan niin nykäisee. Ei pysty niin vähää kääntämään ettei nykäisisi.
Paljo kilsoja? Voiko kaasarien neulat olla kuluneet - saa enempi sopppaa silloin alakierroksilla. Onko neulat keskenään samanlaisia? Täydellä kaasulla neulat ei enää vaikuta, vaan pääsuutin.
Tyyliin joissain Dynojetin satseissa tulee uudet neulat ja jos joku on vaikkapa mennyt hukkaan niin kaikissa ei oliskaan samanlaiset.
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
kilsoja 37tkm. kaikki näyttää samanlaisille. Suuttimet alkuperäiset ja oikeat suutinputket oikeilla paikoillaan.
Ei noilla kilsoilla pitäs olla kuluneet neulat eikä paljo muutkaan. En tiiä - kattosin vielä iskeekö tulpanjohdot/hatut runkoon jostain ja tai jumittaako neulaventtiili kaasarissa tms. Harmi ku ei keksi parempaa.
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
Ja olethan myös synkannut kaasarit?
"Kai täs ny ryyppää, ku koneet hajoo ja lunta sataa..."
-lentäjä-
4PU3-010 A
Synkkaus on vielä tarkistamatta. Vivustoihin ei ole tosin koskettu. En purkanut runkoja toisistaan irti. Neulaventtiilitkin vaikuttaa olevan kunnossa.
Vähän off topicina, mutta synkka on syytä tarkistaa aina, kun kaasarisetin käyttää irti koneesta.
"Kai täs ny ryyppää, ku koneet hajoo ja lunta sataa..."
-lentäjä-
4PU3-010 A
Tarkoitus tarkistaa huomenissa, kun saan mahdollisesti mittarin lainaan. Voiko syy olla oikeasti niin yksinkertainen, kuin synkka? Ja miksi aiheuttaa vaivaa vain peinillä kierroksilla? Tulppien väriero kyllä viittaisi puoliskojen heittoon.
Epäsynkka tuntuu nimenomaan ku läpät on vain ihan karvan auki. Isommilla avauksilla ei niin pienet erot tunnu.(Wilho @ Touko. 05 2011,22:50) kirjoitti
Mut normi epäsynkka ei seoksia kovasti sotke, mut voi se senkin tehä jos on kovasti pielessa.
Siellä voi olla tyhjäkäyntipiirissä tai suuttimissa kökköjä tms.
Ja saattaahan noissa säädöissä olla eroja - Esim yks tapa, joka tuli vastaan säätöhommia ettiessä on säätää tyhjäkäynti on kaasari kerrallaan-hakee tyhjäkäyntiruuvilla korkein tyhjäkäynti (=paras vääntö/teho) ja sit lopulta *pistää tyhjäkäynti normaaliin tyhjäkäynnin säädöstä.
Kaverin pyörään tarkka synkka+toi-> tuli nätti tyhjäkäynti ja lähtee sievästi paikaltaan jne.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Siis kaikkihan lähtee siitä, että perusasioiden täytyy todistettavasti olla kunnossa.(Wilho @ Touko. 05 2011,22:50) kirjoitti
"Kai täs ny ryyppää, ku koneet hajoo ja lunta sataa..."
-lentäjä-
4PU3-010 A
Ongelma selvä.....kai
Kaasarit oli aivan hyvässä synkassa. Tulpat auki, oli kaikki aivan mustat. Kaasarin kananavat siis puhtaaksi saatu.
Tyhjäkäynnin seos tehdas arvosta puolikierrosta kiinnipäin ja molemmat prikat neulan alta pois. Toimii. Pientä pulputusta putkesta tulee, mutta katsotaan nyt kun käy vähän mopoa ulkoiluttamassa.
Seosruuvi on nyt siis vain 1,25 kierrosta auki, 1.75 on tehdasarvo.
Onko riski liian laihasta kakusta, vai onko siinä hyvä mikä hyvälle tuntuu ja kuulostaa??
No oli liian aikaista juhlia. Perunankeitto ja pulputus jatkui kun sai pannun kunnolla lämpöiseksi. parempi kuin ennen mutta ei hyvä.
Käy heittämässä lyhyt lenkki pölyttömällä tiellä ilman filtteriä, mikä on vaikutus seoksiin tai käyntiin.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Voihan sitäkin kai kokeilla. Filtterinä on tosin aivan uusi KN.
Kaikki neuvot otetaan mielellään vastaan.
Minkälainen ryyppy siinä on? Voiko se mennä päälle tai vaijeri olla liian tiukalla tms.?
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
KN filsut tulee herkästi öljyttyä liikaa, jolloin seokset menee rikkaalle kun ilman saanti ahdistaa.(Wilho @ Touko. 06 2011,20:40) kirjoitti
Kaasari on säädetty alunperin orgis paperifilsulle, jolloin filsun vaihto saattaa vaikuttaa seoksiin jollain alueella, jolloin säätöjä voi joutua muuttamaan.
KN filsussa virtausvastus voivat vaihdella paljonkin filsun öljymäärän tai lian vuoksi, joka taas vaikuttaa suoraan seoksiin.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Yleensähän ne (k&N filtterit) tulee valmiiksi öljyttynä paketissa. Virtaukset paranee ku ajelee ja ainakin, jos oot öljynny lisää on varmaanki vika tuossa.
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
Ryyppy vaijeri toiminen ja ei kanna. Itse piti filtteri öljytä. Varovasti öljyä laitoin.
Uudet K&N:nät on kyllä mulla tullu öljyttyinä. Se selviää onko liika öljyinen, ku ajat testit ilman suodatinta.
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
Tässä tuli pieni ampulli öljyä mukana ja aivan valkoinen ja kuiva oli Filtteri.
Tänä aamuna....
Tulppien tutkinta, ykkönen valkoinen muut mustia..... taas levälleen.
Putsaukseen pullollinen kaasuläppäkoteloiden puhdistukseen tarkoitettua mömmöä.
Nipussa taas ja ei toimi
Päivä rassattu ja ei tulosta....
Voiko syy olla yksinkertaisesti se, että tyhjäkäyntipuolen suuttimet jotka oli tukossa on saatu jo rassattua piloille? Nuppineulasta viilasin ohuemman ja sillä pyörittelin suuttimet auki. Uudet on jo tilattu.. piti jo saadakin mutta eipäs vaan.
Kokeiltu nyt myös ilman putsaria ja toimii aivan samoin.
Uusi vikakin ilmoitti itsestään... kytkin luistaa. Voiko levyt olla vain putsausta vaille? (vanha öljy jäminyt pintoihin) Vai onko syytä tilata uudet levyt ja jouset?
Oisko ajettu auton öljyillä jossain vaiheessa? Jos alkaa luistaa tuskin korjaantuu jollei uusi levyjä ja välilevyjä, mutta jos haluaa kokeilla karhentaa levyt ensin eipä se maksa kuin vaivaa ja jos auttaa niin hyvä niin.
Enpä tiedä tuosta tyhjäkäyntisuutinhommasta - epäilen, muttei oo tietoa. Ite en keksi oikein mitään järkevää ainakaan näin etänä. Jos saat jostain kolaripyörästä tms. kaasarit lainaan niin kokeile pelaako niillä.
Oisko pääsuuttimet, suutinputket tai neulat voinu syöpyä siellä ultraäänipesussa, jos oli hapettumaa, ku putsailit niitä?
Jos saat pelittään niin ilmottele ihmeessä foorumilla mikä oli vikana.
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
Jos ilmaruuveja kiinni kääntämällä käynti parani, kokeilisin kääntää niitä lisää kiinni esim 1/4 kierros kerrallaan ja uusi kokeilu.(Wilho @ Touko. 06 2011,18:23) kirjoitti
Superbike #7
Pesurissa kävi pelkät rungot. Säätöjä haettiin eilen kaikenlaisia. Tulppien värit saatiin turvallisen tummiksi, voisi tänään hakea niitä vähän kiinni päin. Nyt 1.75-2 kierrosta auki. Kun kaikki oli 1.25 ja kävi hyvin, veti 2 tulppaa aivan vaaleiksi.
Mitä tarkalleen tekee k-tric?? Jos olen oikein ymmärtänyt niin säätää ennakkoa kaasuläpän mukaan. Voisiko siitä löytyä syy??
zr-7:ssa ei ole paperifilsua.Paitsi öljynsuodattimena.(Jim Goose @ Touko. 06 2011,22:26) kirjoitti
Bmw k1200LT vm. 04
Honda cb350 k4 twin
Ic m49
ex. Fjr 1300 vm. 05
ex. Kawasaki zr-7 vm.01
ex. Suzuki gs 500 vm.99
Nyt on säädetty Seoksia pienemmälle, ei muu auta vaivoihin. Vartti kerrallaan pienemmälle ja lenkille jonka jälkeen tulpat auki ja lisää säätöä värin mukaan. Ei oo enää tarkkaa tietoa asennoista, noin 1-1.5 kierrosta auki. Kakkonen rikkaimmalla muut aika samoissa keskenään. Röpeltää enää paikaltaan lähtiessä vähän.
Täytyy katsoa hommaa uudestaan kunhan saa uudet suuttimet.
Ei oikein käy järkeen, mutta näin se vaan on.![]()
Itsellä oli juuri tuota pientä röpeltämistä suzuki gsx-f:ssä josta kirjoittekinkin tuota vastaavaan ketjuun. Vaihdoin kaasuttimien kurkkujen ja sylinterin väliset o-renkaat jotka haukkasivat ilmaa, selvisi kun kone kävi ja suihkutteli kauloille break cleaneria, koneen käynti tasaantui heti ja aineen haihduttua kävi taas miten sattuu, pari tulpan johtoa löi ajoittain myös läpi koneen runkoon koska kovettuneet ja murtuneet, myös vaihtoon ja röpeltäminen loppui. Tarkasta ekaksi tuo ilmavuoto.
Honda CBR1000F 1996
Olen kyllä nekin katsonut, ehjät ovat tosin aika ohueksi painuneet. voisihan nekin tietysti vaihtaa. Mutta eikös imuvuoto siitä kohdin tekisi tulpat vaaleiksi jos saa liikaa ilmaa?? Niin sopisi tosin kakkos sylkkään joka on muita vaaleampi.
Yleensä tuo imuvuoto jättäisi kierroksia päälle, eli laskisi kierroksia hitaasti.Sen kyllä huomaisi.
Bmw k1200LT vm. 04
Honda cb350 k4 twin
Ic m49
ex. Fjr 1300 vm. 05
ex. Kawasaki zr-7 vm.01
ex. Suzuki gs 500 vm.99