Hei!
Tuli tälläinen tapaus vastaan, kun huomasin ettei jäähdytin-nesteen varatankissa ollut nestettä edes minimissä. No menin lisäämään nestettä varasäiliöön, joka yllätyksekseni jäi "lejiumaan" säiliön yläpäähän, eikä näin ollen mennyt säiliön pohjalle.
Lämmöt on pysyny 83-88 asteen tietämillä eli jotain nestettä järjestelmässä kiertää. Kokeilin myös pumpun ilmaruuvia ja sieltä nestettä tuli. Syyläri myös täynnä, vaikka päästin muutaman desin syylärin alaletkusta?
Onko kenellekään sattunut vastaavaa? haulla en löytänyt mitään.
Varmaan kannattais irroittaa letkut\säiliö ja tarkistaa, ettei oo tukossa ja koko järjestelmä samalla?
ja kyllä minulla on pyörä ensimmäistä vuotta![]()
En tiedä voiko vaikuttaa tuohon kiertoon tuolla tapaa mutta olisiko termostaatti jumissa? (auki)
Ihan sillä vaan tuli mieleen että aika ihmeellisen viileenä(?) käy tuo pyöräsi. Omani kun lämpöseksi ajettuna on _alimmillaan_ 89c. Normaalisti pyörii 93-105c väliä.
Triumph Sprint ST 1050
ex: Suzuki SV1000s
Se letku on varmaan menny tukkoon mikä menee siitä säiliöstä sinne jäähdyttimelle. Mulla ainaki oli kertyny jotain paskaa sinne paisuntasäiliöön ja sinne letkuun tonni gigserissä. Huomasin kun tuossa taannoin kun otin sen letkun irti syylarista ja nesteet ei valunu ulos paisarista sitä letkua pitkin.
Okei, Joo en oikein edes tiedä, miten lämpötila on normaalia, kun joskus kesäkuumalla kävi 109 asteessa, niin säikähdin jo sitä. Nyt kun ollu kylymää ilmaa niin näyttää mittari ajossa joku 84 astetta.
Voiko tuo aukinainen termostaatti rikkoa mitään? Tietenkin jos se kiinni olisi, niin lämmöt olis aika korkealla ja varmaan korkannu jotain.
Musta nuo lämmöt on kyllä ihan ok. Se on parempi vaan kun pysyy alle 90. Muijan 650sv:ssä pyörii lämmöt jotain 80-88 ajossa. Paikallaan esim ruuhkassa nousee lämmöt korkeammalle kun ilmavirtaa ei ole. Putsaa se paisari ja samalla tarkistat että syyläri on täynnä nestettä. Muista! Älä avaa sitä syylärin korkkia muuta kuin sillon kun moottori on täysin kylmä. Sitte vaan hanaa!![]()
Okei. Kiitos vinkeistä ja ohjeista. Pitääpä yrittää vkl se paisuntasäiliö ja letkut puhdistaa. Tuun sitten uudestaan kyselemään tänne jos ei ratkaisua löydy![]()
osaako kukaan sanoa missä lämpötilassa 2005 vuosmallin 650 sv:n flekti lähtee pyörimään?![]()
Suzuki Sv 650 -05
Kiitos tiedosta! pelästyin kun flekti ei lähten pyörimää vielä 100 asteessa![]()
Suzuki Sv 650 -05