Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 49:sta
  1. #1
    Kertokaas nyt millä olette liimanneet lämpökavat paikoilleen, sillä nyt alkaa itseltä ideat loppumaan.

    Tämän vuoden alkukeväästä asensin lämpökahvat paikoilleen, koson kahvat missä olikohan se noin 75 astetta maksimi lämpö mitä antaa pakkauksen mukaan, 5 eri lämpöastetta. Kahvat on käsitelty ennen joka kerran liimaamista sekä hiekkapaperilla pintä epätasaiseksi jotta tartttuisi paremmin että luonnollisesti putsattu pois mm siitä irronnut pöly, sekä tietty vanhat liimat yms. Lämpimässä tallissa on aina laitettu, ja aina ollut tallissa sellanen 17-20 astetta läpi talven.

    Ensimmäinen liima oli epoxy, päivällä liimattiin, ja seuraavana päivänä piti kokeilla, sain ajettua pyörän tallista pihalle kun liima petti, eli piti vajaa 10 min ja hyvin herkällä kaasulla mentiin.

    Sen jälkeen kokeilin jotakin extra strong muoviliimaa, mitä hain motonetistä, tällä liimalla kahvat pysy kiinni noin 5km matkan, eli tankille, sen jälkeen ei pysynyt enään.

    Sitten kokeilin sellasta teollisuusliimaa joka vielä näytti ihan liimalta, liimasi tehkkaasti sormet yhteen ja sitä rataa, nimeä en tällekkään liimalle muista. Liimaus kesti noin 10-15km.

    Sen jälkeen sain käsiini oikein tujua teollisiisliimaa, koostumukseltaan ei ollut enään liimaa vaan sellasta pakkelimaista siirapia missä jotakin kovia murusia sisällä. Tämä liima on kestänyt hyvin, koko kesän, KUNNES eilen ajelin Tampereelta helsinkiin ja takasin, päääsin menomatkalla noin hämeenlinna kohdolle kun alko vauhti hiipumaan, painoin kasukahvaa niin että käsi rupesi puutumaan ja pääsin helsinkiin, siellä ollessani sitten päätin vähän katsoa missä vika ja kahvahan pyörii ilman vastusta ympäri, mutta rpm mittari ei kyllä samaan tahtiin liikkunut, eli diagnoosi kahva irti, minkä totesinkin sitten kun pääsin kotiin ihan kunnolla.

    Koko kesän pyörä ollut ns autokatoksessa missä seinät, eli vettä ei ole saanut päällee kun hyvin hyvin vähän (kun ollut jossakin muualla kun kotona parkissa ja satanut) Joten kertokaas nyt että millä ihmeellä tuon saa psymään kiinni! Alkaa loppumaan kärsiväällisyys.
  2. #2
    Minä vedin omani kiinni syanoakrylaattiliimalla, sillä joka jämähtää heti kun osat pysähtyvät toistensa kohdalle. Hyvin on pysynyt muovit toisissaan sekä muovi metallissa.

    Kuinka suuri rako sulla siellä kahvojen ja tangon välissä on ?

    EDIT: Tässä listaa eri muoviliimoista, kannattaa vaikka käydä etralla ja kysyä mitä suositelevat. Haluavat varmaan tietää mitä ainetta eri pinnat ovat.
    __________________________________
    Yamaha Virago 535
    Yamaha FZ6S 2006
    Honda XL1000 2004 ABS
    BMW R1200GS 2009
    Aprillia Caponord 1200 2014
    Honda NC 750X 2021
  3. #3
    MotOrgBike-vastaava, moderointivastaava, tapahtumavastaava riisor:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Moderaattori
    Hallitus
    Liittyi Apr 2007
    Kytäjä
    MotOrg ry jäsen
    Reissulla ei sitten ole kusitaukoja emmekä pysähdy syömään

    >> PK-letkaohje <<
    >> Veturin vinkit <<

    Ducati SFV4S
  4. #4
    Hei, kokeile seuraavaksi ihan tavallista kontaktiliimaa (esim. Bostik). Omat kahvat pysyneet sen avulla hyvin paikoillaan. Kontaktiliima ei kovetu täysin, vaan pysyy vähän tahmeana ja estää näin kahvan pyörimisen.

    Kun asennat kahvakumeja, niin älä anna kontaktiliiman kuivahtaa ohjeen mukaan, vaan työnnä kahva välittömästi paikalleen ja anna liimauksen kuivua yön yli.

    Kontaktiliimassa on sekin hyvä puoli, että jos joudut kahvakumit joskus irroittamaan, niin ne saa kuitenkin suht helposti irti.

    Toivottavasti onnistuu!
    Yamaha FJR1300A -13, BMW R1200GS -09 ja BMW F650GS -01
  5. #5
    Rahastonhoitaja shyhander:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Hallitus
    Liittyi Mar 2010
    Vantaa
    MotOrg ry jäsen
    Mulla oli väljät kumit, laitoin tankoon pienen suikaleen ilmastointiteippiä (ei siis ympäri) ja lekalla taputtelin hellästi kumin päälle. Taisin spreijata sitä legendaarista hiuslakkaakin sinne väliin. On pysynyt...
  6. #6
    Bostikin kontaktiliimaa on välissä ja toistaiseksi pysynyt. Kuvittelin että tuolla pysyy kahvat ikuisesti mutta polkupyörän kahvagummi on alkanut taas liukumaan
    Valitettavasti myö ollaan jo eellä!
    0.25kW sähköpyörä - kyllä lähtee!
  7. #7
    Sikaflexin uretaaniliimat ovat suorastaan "lopullisen kiinnityksen" aikaansaavia aineita..
    ZZR 1400
    ZZR 1400
    Yamaha MT-01
    ZZR 1400
    ZX-12R
    ZZR 1100
  8. #8
    Reilu kerros Bilteeman 2-komponentti liimaa ja on pysynyt viimeiset kolme vuotta samanmoiset kaffat paikallaan..
    Honda CBR 954RR -03
  9. #9
    Bike worldillä on ainakin ihan tuota varten oma lämpöä kestävä liima joka meillä on toiminut loistavasti
    youtube channel "austrianoutlaw"
    Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
    Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
  10. #10
    Itse laitoin ohutta teippiä ihan pikku siivut reunoille ja keskelle ja kumilekalla nätisti taputellen kiinni. Jos oikeen löysät niin Wurthin liima/tiivistemassa tai Sikaflexin samaa herkkua niin johan on kumma jos ei pysy.
    <p>Kahvi maidolla, Fireblade mustana. No on se Gigsuki..</p>
  11. #11
    Ei sitten heti tullut kun tusina vaihtoehtoja. Mutta hyvä näin niin on alinnanvaraa ainakin.

    Kahva itsessään ilman mitää kumia on sellanen muovinen ja kumihan on jotakin kumiseosta. Kahva ei ole vaikee saada paikoilleen, mutta ei sinne juurikaan ylimääräistä tilaa jää.

    Any ideas millä tuon vanhan mömmön saa sieltä pois ennenkun uuden laittaa tilalle? kun nyt jotakin epämääräistä jonkun ehdottamaa liimaa käyn hakemassa
  12. #12
    Sai tässä kivasti vinkkejä jos joskus sattuu tarvitsemaan. Mulla lieneen käyny melkonen flaksi kun kosot oli sen verran tiukat että aloin jo epäilemään saako ne rikkomatta paikoilleen.
    Suzuki DL1000 v-strom.
    SLAVA UKRAINI!
    FUCK PUTIN!
  13. #13
    Lainaa PikkuMyy kirjoitti Katso viesti
    Ei sitten heti tullut kun tusina vaihtoehtoja. Mutta hyvä näin niin on alinnanvaraa ainakin.

    Kahva itsessään ilman mitää kumia on sellanen muovinen ja kumihan on jotakin kumiseosta. Kahva ei ole vaikee saada paikoilleen, mutta ei sinne juurikaan ylimääräistä tilaa jää.

    Any ideas millä tuon vanhan mömmön saa sieltä pois ennenkun uuden laittaa tilalle? kun nyt jotakin epämääräistä jonkun ehdottamaa liimaa käyn hakemassa
    Toimiskohan tuo Asetoni tuohon vanhan mömmön poistoon?
    Honda CBR 954RR -03
  14. #14
    Lainaa PikkuMyy kirjoitti Katso viesti

    Any ideas millä tuon vanhan mömmön saa sieltä pois ennenkun uuden laittaa tilalle? kun nyt jotakin epämääräistä jonkun ehdottamaa liimaa käyn hakemassa
    Moni töhnä irtoaa helpommin lämmittämällä, voisi kokeilla kuumailmapuhallinta. Jos kahvakumi on väljä niin alle kannattaa laittaa vaikka maalarinteippiä (kutistesukka on ehkä parempi) ja sitten liiman kanssa kiinni.
    SF 1098S
    MTS V4S Sport
  15. #15
    Lainaa markus80 kirjoitti Katso viesti
    Toimiskohan tuo Asetoni tuohon vanhan mömmön poistoon?
    Ei se asetonilla, tärpätillä eikä millään bensiinillä tai vastaavalla sormistä lähtenyt, sormet sai eroteltua puukolla, ja sen jälkeen vähän laastaria. Äläkä vaan kysy miksi liimasin sormet yhteen sillä, se oli vahonko


    Lainaa Kotarikuski kirjoitti Katso viesti
    Moni töhnä irtoaa helpommin lämmittämällä, voisi kokeilla kuumailmapuhallinta. Jos kahvakumi on väljä niin alle kannattaa laittaa vaikka maalarinteippiä (kutistesukka on ehkä parempi) ja sitten liiman kanssa kiinni.

    Ei ole kuumailmapuhallinta, eli se ei ole vaihtoehto...

    Ei ne niin välljät ole että sinne väliin mitään tarvii, liukuu helposti paikoilleen mutta on silti napakka
  16. #16
    Oikeastaan sen pitää olla niin tiukka ettei liu paikoilleen vaan pitää käyttää paineilmaa apuna.
    Muuten ne lähtee irti. Kutistesukka jossa on sisäpuolella liimapinta voisi olla ihan hyvä tuohon.
    Ettei sulla vaan olisi liian isot kumit , muistaakseni niitä oli tuumaisia ja millisiä, milliset olisi pikkaisen pienemmät.
    Joku muu muistanee tuon paremmin.

    Koskaa en ole liimannut noita ja muutaman kerran olen lämpökahvat asentanut omiin ja kavereiden pyöriin.
    Tuppi huulille ja paineilmaa sopivasti pistoolilla, se venyttää juuri sopivasti tuota ja meneee paikalleen kuin kuuma veitsi voihin.

    ismo
  17. #17
    Tuppi huulille ja paineilmaa sopivasti pistoolilla, se venyttää juuri sopivasti tuota ja meneee paikalleen kuin kuuma veitsi voihin.

    ismo[/QUOTE]

    Itse käyttänyt samaa taktiikkaa niin poistaessa kuin asentaessa ja toimii
    Tunturi Super Sport -77, Yama DT -76 (ruma)...monta vuotta välissä...Suzuki gsx750f -89, Honda CBR 1100 XX Super Bluebird -04
    Iron Butt ss1000
  18. #18
    Itsellä Oxfordin lämpökahvat pysyy oikein hyvin ihan perus silikoonilla.
    Honda CB350K4

    "Work Less - Ride More"
  19. #19
    Oxfordin kahvat kiinnitin mukana tulleella pikaliimalla. Tangon ympäri yksi kierros liimaa, sellanen ohut kapea juotti, mikä pienestä suuaukosta kerralla tulee. Eipä ole ollut ongelmia pysyvyyden kanssa, kahvat tosin olivat melkoisen tiukat muutenkin.
    Suzuki DL 650 V-Strom -10
    Suzuki DR-Z 400 SM -06
  20. #20
    Mä kokeilin kanssa useampaa eri liimaa tuskastuneena, mutta nyt yli vuoden pysynyeet ihan tavan pikaliimalla
    CB500X
    CBR1000RR
    Taffu_altterin altteri
  21. #21
    Araldite 2 komponenttiliimalla omat kahvat aikoinaan liimasin ja hyvin pysyivät kiinni.
  22. #22
    Suosittelen käyttämään sellaista liimaa jolla tehdyn liimauksen luvataan olevan helppo irroittaa ja jota ei suositella pysyviin kiinnityksiin. Silloin pitävyys todennäköisesti kestää huomattavan pitkään.
    Taivas saa odottaa
  23. #23
    Lainaa PikkuMyy kirjoitti Katso viesti
    Ei ne niin välljät ole että sinne väliin mitään tarvii, liukuu helposti paikoilleen mutta on silti napakka
    On ne liian väljät. Laajenevat vielä kun vastus lämpiää. Sitten kun nippa nappa saa paineilman kanssa menemään niin sovitus on hyvä.
    SF 1098S
    MTS V4S Sport
  24. #24
    Lainaa Kotarikuski kirjoitti Katso viesti
    On ne liian väljät. Laajenevat vielä kun vastus lämpiää. Sitten kun nippa nappa saa paineilman kanssa menemään niin sovitus on hyvä.
    Mulla on ainakin Koson kahvoissa muoviholkki siellä sisäpinnassa, ei sitä laajennella paineilmalla mihinkään. Jollain sikaflexin tapaisella itse kiinnitin, ja on pysynyt jo useamman vuoden.
  25. #25
    Palataanpa taas tähän aiheeseen. Viime syssynä liimasin ensiksi normi bostikillä, sit kokeiltiin erikeepperiä, ja ne lähti pyöriin heti kun kahvaan koski (siis kuivaa annoin tietty) ja sen jälkeen kokeiltiin motonetin kaksomponenttiliimaa jonka pitäisi kestää oliko se nyt -30-+100 astetta ja vettä ja kaikkea, paskanmarjat se mitään kestänyt, yhden reissun. Sit kävin kysymässä etrasta jotakin ja näyttääs pyörää siellä että tähän väliin jotakin kiitos. Ei oikeen sekään kesänyt, kun nyt tänään irtosi. Joten kertokaa nyt joku oikeesti mitä mä noilla teen kun pyörällä ei oikeen voi ajaa kun kaasukahva menee nollaasentoon koko aika eikä pysty koko aikaa puristaa täysillä että saisi kaasua...
    Drive fast, die young. We live only once - Live it to 110%
  26. #26
    Motonetistakin saa sitä ihan oikeaa kahvaliimaa, sillä on ainakin yhdet lämpökahvat pysyneet.

    http://www.motonet.fi/web/guest/etus...ductid=38-2919

    Rasvanpoistoaineella kannattaa putsata tanko ja se kaasukapulan muovi.
    Bensalla pestään pensselit, dieselillä tehdään voimaa.
  27. #27
    Kuulostaa silti että kumet on liian isot. Osta piikasemmat.
    zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
  28. #28
    Lainaa mico kirjoitti Katso viesti
    Motonetistakin saa sitä ihan oikeaa kahvaliimaa, sillä on ainakin yhdet lämpökahvat pysyneet.

    http://www.motonet.fi/web/guest/etus...ductid=38-2919

    Rasvanpoistoaineella kannattaa putsata tanko ja se kaasukapulan muovi.
    Tuo motonetin linkkisi ei toimi, minkäniminen liima kyseessä?

    putsattu on sekä tanko että kahvan sisäppinta, sekä rouhennettu karkeahkolla hiekkapaperilla (ennen rasvanpostoa tietty)



    Lainaa cb-61 kirjoitti Katso viesti
    Kuulostaa silti että kumet on liian isot. Osta piikasemmat.
    Iroonisesti kyllä en, koska toinen puoli ei liiku sitten yhtään, ja siellä ei ole mitään liimaa tai muuta välissä, kaasukahva ne ongelmat tuottaa ja samankokoisiahan ne on
    Drive fast, die young. We live only once - Live it to 110%
  29. #29
    Rahastonhoitaja shyhander:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Hallitus
    Liittyi Mar 2010
    Vantaa
    MotOrg ry jäsen
    Siivu ilmastointiteippiä pitkittäin. Teipin toisenpään voi taittaa tangon pään yli sisään asennuksen ajaksi jos mahdollista. Sitten tarkastetaan että on tiukka, jos ei le niin uus siivu toiseen kohtaan. Spreihiuslakkaa tuppehin ja kahvaan ja hellsäti taputtelet lekalla tai laudanpätkällä tai asuksen läppärillä tms. sen tupen siihen tangon päähän. Hiuslakka liukastaa ja sitten liimaa. Anna kuivata, pistä vaikka lämppärit päälle niin kuivuu hyvin, mieluuummin kauemmin kuin vähemmin.
  30.  
  31. #30
    Renthal kahvaliima kyseessä tossa Motonetin linkissä, hiuslakka toimii, mutta mites kun kastuu?
    Bensalla pestään pensselit, dieselillä tehdään voimaa.
Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen