http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/382...uskohtauksista
Suomen liikenteessä jopa neljäsosa kuolonkoloraista johtuu liian alhaisten nopeusrajoitusten ja tahallaan jumitetun liikenteen aiheuttamasta vitutuksesta ja verenpaineen noususta. Nopeusrajoitukset ylös ja pelastuu jopa sata henkeä vuodessa! Suomi on ainoa maa, jossa hitaus ja saamattomuus ovat hyveitä. Liikenteestä on poistettava itsekeskeiset minäminä-hidastelijat kunnon ihmisten tieltä aiheuttamasta sairaskohtauksia!!!
Dixi et animam levavi
Uutisesta on hieman tarkoitushakuisesti jätetty mainitsematta se fakta, että vuonna 2010 kuoli Suomessa verenkiertoelimistön sairauksiin 20475 ihmistä ja itsemurhaan 954 ihmistä. Koska näissä kuolemissa merkittäviä riskitekijöitä ovat korkea stressitaso ja paikoillaan istuminen, aiheuttaa hidastelu välillisesti myös osan näistä, liikenteen ulkopuolella tapahtuneista kuolemista. Jos nyt muutama tuhatkin ihmistä menee, niin so not - jos sillä voidaan säästää yksikin ihmishenki.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Tuo nyt on hieman hankala juttu kun jokaisella on ne omat liikenteessä liikkumisen tarpeensa ja toki ovat siihen oikeutettujakin. Nyt kun tuolla pitäisi sulassa sovussa ajella se Pihtiputaan mummo sillä omalla ajokyvyllään sulassa sovussa sen alta 30v uraohjuksen kanssa jolla jo duunin aikaansaama stressitaso yksinään riittäisi tappamaan puolet tämän pallon väestöstä, niin...
Jos tuota ajattelet sen lainsäätäjän vinkkelistä, niin eipä tuossa nyt hirveästi vaihtoehtoja ole kuin mennä sen heikoimman ehdoilla = käytännössä siis esim. nopeusrajoitukset on laskettava niin alas että se mummokin siitä selviää, tai ainakaan se nopeusero mummon ja uraohjuksen välillä ei kasva liian suureksi oletuksella että ohjuskaan ei aja ylinopeutta
Juu, kortti pois jos ei selviä, vaan milläs se mummo sitten liikkuu? Sinäkö se olet hälle ne nitropurkit ja maitotölkit kuskaamassa kun pieni kansaneläkekään ei riitä jatkuviin taksilla huristeluihin, hyvä että edes välttämättömiin lääkäreissäkäynteihin. Eli niin kauan vaan kun se mummo kykenee itse asiansa hoitamaan, joihin siis kuuluu oleellisena osana myös hänen tasavertainen oikeutensa liikkua tuolla yleisillä teillä, niin se on loppupelissä aika monen etu. Hän ei makaa sairaalavuoteessa eikä notku vanhainkodissa saattohoidossa = erittäin hyvä asia
Nämä "teiden ritarit" jotka pitävät itseään vähintään siviilipoliiseina, onkin sitten jo kokonaan toinen juttu![]()
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Jos joku ei vaivaudu lukemaan artikkelia, niin mainittakoon, että se ei tuohon nutaamiseen tai nopeusrajoituksiin liittynyt millään tavalla ja tuo logiikka liikennejumittamisen aiheuttaman vitutuksen aiheuttamasta sairaskohtauksesta voi olla totta tai voi olla olematta totta, mutta se on ihan tangentilla tuon alkuperäisen uutisen suhteen.
Uutisessa vain sanottiin, että sairaskohtausten aiheuttamista onnettomuuksista neljäsosa on kuolonkolareita, mikä on suunnilleen sama osuus kuin rattijuopumusten ja ylinopeuden aiheuttamissa onnettomuuksissa.
Noin henkilökohtaisena mielipiteenä sen verran, että jos jollakulla kiehuu veri, kun joku toinen ajaa hitaammin, niin tämä yksilö ei ole sillä hetkellä ehkä riittävässä tasapainotilassa auton rattiin. Aina on päästy nutaajista ohi jossain vaiheessa, mutta siihen voi kulua aikaa riippuen liikennemääristä ja sopivista ohituspaikoista. Vähän sama, kuin että jos ei hermo kestä, niin isoon markettiin ei kannata lähteä silloin, kun on jo lähtökohtaisesti kiire sieltä pois tai aiheuttaa itselleen vaan huonon olon.
Kun huomaa, että edellä ajava ärsyttää, niin ainoa asia, mitä kannattaa tehdä, on miettiä, että miksi se sitten niin ärsyttää. Ongelma kun on sillä, joka ärsyyntyy; yhdellekään tieliikenteen käyttäjälle ei ole luvattu vapaata baanaa perille asti.
Honda XL1000V Varadero -99, Honda XL500R -84
toisin päin - Joka neljäs kuolonkolari on johtunut/sen syntyy on vaikuttanut sairaskohtaus.
"Erilaiset ajon aikana saadut sairaskohtaukset ja sairauksista johtuva ajokyvyn heikkeneminen ovat osasyyllisenä jopa joka neljännessä kuolemaan johtaneessa kolarissa. Määrä on lähes yhtä suuri kuin rattijuopumuksesta tai ylinopeudesta johtuvissa onnettomuuksissa."
tosin tässä ei ole eritelty sitä että onko kolari syntynyt sen sairauden takia vai uhri menehtynyt sen takia. Toki vähän triviaalia mut mielen kiintoista- saako kuski sydärin ja vetää kolmion takaa toisen eteen ja väkeä menehtyy vai vetääkö kylkeen, saa sydärin ja menehtyy.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Uutisessa oli virhe. Ylinopeus aihettaa vain noin 5 prosenttia kuolemaan johtavista onnettomuuksista
Ylinopeus on toki mukana lähes kaikissa itsemurha onnettomuuksista joita on tuo 25 prosenttia .
Ylinopeutta suurempi riski tavan kuskille on se että ajamisen sijasta keskitytään maisemien ihailuun.
Life is a trip
Do it on two wheels!
--F850GS--
Onneksi kulkuneuvon voi valita niin ettei mummojen tai koomalammas kotipoliisien perässä ole mikään pakko nyhvätä. Ei edes ruuhkassa, vaikkakin se suoraselkäisiä kukkahattuja tietysti ärsyttääkin.
Supermoto
Kun tein päätöksen, etten maksa yhtään ylinopeussakkoa ajaessani kotilolla, minusta tuli Uudenmaan vaarallisin mies. Valintani takia minua ohitellaan ihan hullun lailla. Jos ajaa, kuten säännöt sanoo, enemmistö on sitä mieltä, että säännöt on vääriä. Onko siis ajotavassani tai asennoitumisessani virhe...?
"Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."
ZZR 1400 2014
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Mä tein samalaisen päätöksen mutta jouduin perumaan sen saman tien kun huomasin että liikenneturvallisuus kärsii. Turvallisemmasta ajotavastani huomautuksena Pertunmaan poliisi antoi minulle 85€ palkinnon lahjoitetavaksi liikenneturvallisuustyöhön. Suosittelen samaa sinullekin, ei ole kallista
Life is a trip
Do it on two wheels!
--F850GS--
Autoliiton Moottorilehdesta omin sanoin lainattua
" Mies 84v. ajaa paikallistietä 30km/h saa sairaskohtauksen ja ajautuu ojaan ja menehtyy"
"Tutkijalautakunnan suositus: Tärinäraidat, Kaiteet"
(ei ollut viimeisemmäs lehdessä, mutta jäi jostain syystä mieleen...)
Takaisin aiheeseen:
5 % kuolemista johtuu ylinopeudesta
15% kuolemista johtuu siitä ettei kuski keskity ajamiseen eli hidastelu tappaa
Life is a trip
Do it on two wheels!
--F850GS--
Onko aikanaan ylinopeussakot saanut muutettua chaufförin hommiksi?![]()
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Keskity ajamiseen? Kyllä se ajaminen pitää sujua suoraan selkäytimestä, ilman mitään erillisä ponnisteluja keskittymiseen. Tarkoitan tällä sitä että kun ajaa niin pitää olla itsehillintää ettei ala jotain muuta räpeltämään, mihin katseen kääntää vaikka miten lihiksen välistä ketsupit auton penkille menneet, pennut huutas takapenkillä, kännykälläsoittaminen tai muuhun vastaavaan sillä ne sekunnit venyvät usein liian pitkiksi jolloin katse on muualla kuin ajonäkymässä.
Kyllä ajaminen sujuukin selkäytimestä mutta kun pitää tiirailla kaikenlaisia urpoja ja arvailla mitä ne aikoo tehdä. Vaikka kotilolla tulinkin tänään töihin niin 30km matkalla motarilla kaksi uunoa pomppasi oikealta eteen 120 rajoituksella, itsellä 125 gps:n mukaan, noilla noin 100. Tuossa on muuttuvat rajoitukset mutta osa ei niitä seuraa. Saa sitä hiukan polkea jarrua kun nuo pomppivat vielä ihan viime hetkellä eteen. Ei se vilkku anna oikeuta tulla eteen, se on mun mielipide. Kävisivät ajamassa autobaanalla, siellä oppii seuraamaan peilejä ja arvaaman mitä muut tekevät. Jos ei opi niin Darwin on tarkka jätkä, ikävä kyllä, jakaa palkinnot postuumisti.
Suomessa rajoitukset on jo tiputettu koomarajalle, 100 rajoitus autiolla moottoritiellä kuivana, aurinkoisella säällä on jo idiotismia. Tai 60 maaseudulla paikassa jossa ei ole asutusta.
Myös idiottimaiset rajoitukset tietöiden kohdalla ärsyttää, 80 alkaa kilometri ennen tietyötä, 30 alkaa 200m ennen työmaata - ja sitten kun olet kohdalla niin huomaat ettei siinä mitään ole, merkit on tuotu viikkoa liian aikaisin tai työmaa onkin jo ollut pari viikkoa valmiina. Mutta siinähän on hyvä tutkan paikka.
Suomalainen liikenneturvallisuustyö on muuttunut puhtaaksi nopeuksin laskemiseksi ja kyttäämiseksi. Oikeasti olisi järkevää parantaa monia risteyksiä, tehdä kevyen liikenteen väyliä, risteyksiä parantaa (punainen nuolivalo vasemmalle on monesti ihan turha, kyllä ne vastaantulijat erottaa helposti, jollei niin sitten kortti pois).
(turha se on täällä vuodattaa, poliitikot ovat populisteja jotka haluavat vain omaa ja puolueen parasta)
Onko v***uuntuminen henkistä tasapainottomuutta ja oman itsensä hallitsemattomuutta.
Luonnollista se on on kuitenkin samoin kuin flunssa, nuhakuume, mielenvikaisuus ja muut sen sellaiset pikkuvaivat.
Missä kulkee se raja milloin kukin yksilöllisesti törmää omiin rajoihinsa?
Onko lopulta kyse erilaisuuden suvaitsemattomuudesta, ylipaisuneesta itsekkyydestä, kanssaelämiseen kynemättömyydestä ja suomalaisista erityisesti puhuttaessa metsäläisyydestä. Suomalainenhan pyrkii paikkoihin, joissa ei taatusti ole muita lähistöllä toisin kuin muut kansat, jotka nimen omaan menevät sinne missä kaikki muutkin ovat.
Kun ollaan paikoissa missä on muitakin, niin ilman muuta tulee jonoja, ruuhkia ja jokainen joutuu miettimään omaa olemistaan suhteessa muihin.
Tietenkin, jos on tarpeeksi typerä, niin tuota kaikkea ei tietenkään pysty ymmärtämään.
<span style='color:red'>..rock...rock...rock...rock...ro...........</span>
-"Onko maapallolla älyllistä elämää?"
-"Kyllä, mutta olen vain käymässä."
Tarkoitin sitä että nuo eteentulijat kyllä mun mielestä ihan oikeasti vaarantavat minun turvallisuuteni. Ja nuo ylimääräiset rajoitukset laskevat yleensäkin noiden rajoitusten uskottavuutta ja kunnioittamista. Jos liikennesuunnittelu olisi muuta kuin nopeuden laskemista niin se olisi uskottavampaa. Kyllä ulkomailla ajaminen on helpompaa, ei tarvitse stressata kun kaikki ovat tottuneet ihan toisenlaisiin liikennemääriin ja liikenne on suunniteltu sujuvaksi. Yleensäkin kaikenlainen kupeksiminen ei kuulu liikenteeseen vaan joustava ajotapa on se jolla pärjää. Puusilmät yleensä ne ongelmat aiheuttaa eikä välttämättä edes tajua mitä tuli tehtyä.
Eka on aloituksessaan TOSI oikeassa. Tässä on hyvin ajettu, ja rangaistus täysin kohtuuton:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/ar...495630396.html
Ps. Aika halpa kutonen, olis luullut Tj:nä hankkivan kunnon mosalla.
DT125[82] -> (yli 20v. tauko) -> Versys[07] -> FZ-1-SA[07] -> K1200S[08] -> cbr600rr[08] -> (+ S1000RR[10] Varastettu Hollannissa, Vttu!) -> (S1000RR[11] Lunariin, ajettu päin ajokoiraa,V*2!) -> (S1000RR[12]) vaihdettu,
S1000RR[21]+(KTM 690 Enduro r[14])
Hups! Jopas se nopeesti ehti lehtiin.
Melkein, kuin viime sunnuntailta paitsi, että se audikuski päästettiin menemään ja mä juttutuokiolle konstaapelin kanssa ja oli sitä nopeuttakin vähän enemmän.![]()
OrMu 331 kmh (gen2 1340cc)
BUSANISTIT +200 MPH CLUB FINLAND
&
100 m/s CLUB FINLAND (lainamopolla)
Epäilen kanssa, että Mattilaa vedätettiin. Siviiliprätkällä ajatettiin ja toiset odotti sakottamista kuolaten...?
Voi ttu! 30.000 Euron sakko on ihan perseestä.
Jos mä olisin noissa hommissa, antasin sadalle välittömästi kenkää. Soittasin sen jälkeen Liikenne- ja työvoimaministereille, että KETÄ VTUTTAA NYT!
Henkilökohtaisesti olen päättänyt, että kun taas saan päättömät sakot, vähennän ne vähintään piillä kerrottuna valtion saamista tuloista.
DT125[82] -> (yli 20v. tauko) -> Versys[07] -> FZ-1-SA[07] -> K1200S[08] -> cbr600rr[08] -> (+ S1000RR[10] Varastettu Hollannissa, Vttu!) -> (S1000RR[11] Lunariin, ajettu päin ajokoiraa,V*2!) -> (S1000RR[12]) vaihdettu,
S1000RR[21]+(KTM 690 Enduro r[14])
[QUOTE=Henkilökohtaisesti olen päättänyt, että kun taas saan päättömät sakot, vähennän ne vähintään piillä kerrottuna valtion saamista tuloista.[/QUOTE]
Kun, puhuuko kokemuksen ääni? ;)
<p>.</p>
Kyllähän noita näkee välillä. Uskomattomimmat tapaukset jotka kohdalleni ovat osuneet, ovat ajelleet 100kmh alueella about yhdeksääkymppiä. Sitten kun niistä tuuppaa henkilöauto+peräkärry-yhdistelmällä ohi, niin vauhtia löytyykin yhtäkkiä pitkälle toista sataa. Sama homma uudelleen parin kilometrin välein kunnes ovat kääntyneet pois tai tyytyneet kohtaloonsa.
Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
Aika kesyjä autot nykyään, jos kilvanajossa maksiminopeudeksi tulee 148 km/h. Melkein samoihin lukemiin pääsee Fiat 127:lla, Datsun 100A:lla tai C-mallin Kadetilla.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Jos tuo tosiaan ei ollut viimeisen päälle "vedätys", seuraavaksi Jeesus tulee
uudestaan Vappuna..... Aivan varmasti
Sen verran monta suoraselkäisen valvovan viranomaisen erilaista vedätysyritystä
omakohtaisesti nähneenä voi vaan todeta..... taas kerran:
Kunnioitus tulee ansaita, se ei tule vaatteilla tai kerhokorteilla, eikä surkeista
liksoista pillittämällä.
Sitä kunnioitusta tulee kyllä täältäkin suunnalta heti ja välittömästi, kun
siihen löytyy perustetta.
Tähän ei nyt pidä sotkea sitä, että jää jostain kiinni housut kintuissa....
ja alkaa inisemään.
Silloin on vaan kiltisti nieltävä mitä on tienannut.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
30k€ sakko nyt on noilta miljonääreiltä aika pieni raha. Kirjoittakaapa oma liksa ja 1300000 oikein paperille rinnakkain ja verratkaa. Kaiken lisäksi hra johtaja nauttii myös monista muistakin eduista, tuskin tarvii juuri esim ruuasta juomineen maksaa. Eli niitä ainoita asioita joista joutuu maksamaan taulukon mukaan.