Tervehdys kaikille! Muistuivathan nämäkin tunnukset vielä vuosienkin takaa.
Muistelin täällä olevan melko vahvaa Ducati -tietämystä, joten kysymykseni lienee helppo.
Tulin ostaneeksi 2000 vuoden 750ss mallin, ja haluaisin siihen 4,5" takavanteen tilalle 5,5". Osin ulkonäkösyistä, osin siksi että käytettyjä ratarenkaita, joilla olen pääasiassa ajellut, riittää aika huonosti 160/60 koossa. En jaksa uskoa ajettavuudessa olevan suurempaa eroa, kun noita ysisatasia (joissa ymmärtääkseni on 5,5" vanne) kuitenkin on myyty myös aika paljon.
Olen antanut itselleni kertoa että 98->02 900ss vanteet käyvät tuohon heittämällä, mutta entä vanhemmat? Onko missään olemassa listaa Ducatin vanteiden vastaavuudesta?
Takahaarukka on 750:ssä ja 900ssa eri. On kovin mahdollista, ettei vanteen vaihto onnistu heittämällä.
Tämä on siis vain epäily - joku on varmaan kokeillut onnistuuko vaihto suoraan silti.
Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)