Olisikohan kuitenkin kolmiot/putket vinksahtaneet vinoon, jos kerran on osittain palautunut suoraan?
Mutkalle vääntynyt tanko tuskin itsestään oikenee...
Oliko tuollaisessa tanko kumien kanssa kiinni vai ihan jäykästi?
Tossa on kai Clip-on tanko? Joskus XJ:n tavallista tankoa suoristaneena toivon ettei tatte toista kertaa tehdä. Vaati naapurin "järeämmän" viilapenkin ja "pidemmän" jatkovarren jossa roikkumalla (105 kg) tanko suoristui.
GS500E:ssä tuo "ylempi yläkolmio" on ainoastaan kiinni "alemmassa" eli siinä oikeassa yläkolmiossa (joka vastaavasti on pultilla kiinni alakolmiossa) kahdella sokalla varmistetulla pultilla. Pulttien ympärillä on putkiholkit joiden ympärillä taas kumitutit. Lisäksi neljässä nurkassa pienet kumipalat pitämässä ylempää yläkolmiota apauttiarallaa suorassa: Jonkin verran joustovaraa löytyy.
Luulenpa, että jos tuon kippaa niin enemmän ottavat vain cliparitangot kipeää (kuin tuo ylempi yläkolmio, jossa cliparit ovat kiinni), noiden molempien yläkolmioiden suoruuden mittoo nopeasti kun käyttää verrokkina alempaa. Lisäksi yläkolmio tulisi olla etuiskareiden korkkien tasalla, jos on jompaan kumpaan suuntaan kallellaan reilusti niin tämän luulisi ihan silmällä huomaavan. Lisäksi voi tarkistella liukuputkien kiinnityspaikkoja, näkyykö jälkeä että ovatko putket edelleen samoilla paikoilla kuin ennen kippausta.
Tangoissa on reiät porattu ohjauslaitteille (ja lisäksi pari apumerkkiä asennukseen), joten niitä ei ihan mistä tahansa käteen sopivasta putkesta voi tehdä. Jos suoran tangon vaihtaa clipareiden tilalle, en tiedä soveltuvatko GS500F:n palikat tuohon suoraan, saattaisivat hyvin käydäkin. Adapterisarjoja ainakin saa. Itse kävisin varmaan pyöräpurkaamon kautta.