Siis miksi ajaa moottoripyörällä, kun voi ajaa mukavammin autolla. Mutta voiko?
Otetaanpa nyt esimerkiksi vaikkapa tilanne jossa ollaan moottoripyörällä lomamatkalla jossain. Lähdet aamulla liikkeelle mökistä, teltasta, hotellista, puet painavan ajoasun päällesi, vedenpitävät ajokengät jalkaan, nahkahanskat käteen ja lopuksi kypärä kera kypärähupun. Lämpötila on jo aamusta jotain +20 ja lämpenee edelleen.
Pääset liikkeelle, ajat 100 km ja pysähdyt kahville absille. Löntystelet raskaassa ajopuvussasi baariin yhdessä hikoilevan shortsi kansan kanssa ja hikoilet itse sata kertaa niitä enemmän. Onneksi päällä on kalvovaate, ettei näy hiki ulospäin. Tosin takin voi vaikka riisua kahvittelun ajaksi jos uskaltaa hajun takia sen tehdä, housut on turvallisempaa pitää päällä edelleen.
Taas tien päälle ja sitten alkaa satamaan vettä, ukkoskuuro, perkele sentään....viiden minuutin päästä huomaat että perse on likomärkä, eli arvattavastikin kalvon sauma rikki pöksyissä. Eikä siinä vielä kaikki, kun unohtui sivellä visiiriin ja pleksiin 5 sateesta ja nyt näkyvyys on nolla. Eikä siinäkään vielä kaikki, mutta kun käteenkin unohtui kalvottomat nahkahanskat, voihan paska. Yritä siinä sitten nauttia siitä suunnattomasta vapauden tunteesta minkä moottoripyöräilyn luvataan aiheuttavan.
Kunhan nyt pääsisi ensin vapautumaan märistä housuista ja kinttaista ja sitten tulisi se abc taas, että pääsisi käsittelemään sen visiirin sillä viis sateesta.
Lopultakin se abc ja suoraan vessaan, visiiri irti ja käsittelyyn, siinä sivussa muutama muu vessa asiakas heittää nokkelia kommentteja kosteasta kelistä ja moottoripyöräilyn ihanuudesta ja siitä, että nuorena mullakin oli pyörä, mut ajoin vain pouta säällä yms. Saatana ois pitäny lähteä kotilolla, niin nytkin istuis tuolla baarin puolella sortsit jalassa pullakahvilla.
Ja sitten ohitan pisteen josta ei ole enää paluuta, edessä loistaa kyltti "TUURI", kyllä luitte oikein ja arvatkaa vielä mitä, akka on istunu koko ajan tarakalla vaikka en ole siitä vielä maininnutkaan ja arvatkaapa mitä vielä, ette ikinä arvaa, no joo arvasin et joku arvaa, niin just sinne Kyläkauppaan shoppaileen vaikka saatana koko kampe on jo nyt niin täyteen pakattu ettei sinne sovi etes tikkuaskia enää..
Joopa joo tunti pyöriskelyä kyläkaupassa ajohaalareissa haisevana ja kävelevänä ympäristörikoksena, kunnes akka vei minut siihen "miesparkkiin" eli se on sellainen puolipyöreä penkki siinä lasten leikkinurkkauksen liepeillä, tunnin sain siinä nököttää sellasessa eläkeukko seurassa ja vastailla joutaviin kysymyksiin ja katsella sivusilmällä nakke nakuttajaa. Ja niinhän siinä taas kävi niinku lapsenakin, että meikä haettiin siitä hoitolasta viimeisenä.
Sitä siinä muijan kanssa aikamme surkuteltiin ja lähdettiin sitten kassalle päin ja kassallakin meni puoli tuntia ja voitte kuvitella siinä sitä lähipiiriä ku haistaan kuselle ja hielle ja kaikelle, mutta tärkeintähän elämässä on shoppailu, eikö vain. Arvatkaa muuten miten hoidettiin se tavaran kuljetus, no akka osti tankkilaukun mopo osastolta, pakattiin roinat siihen, kyllä ne aina keinot keksii. Oli nimittäin pakko suostua, ku toinen vaihtoehto olis ollu, että olis tehty roinasta postipaketti ja kiikutettu se jollain konstilla postiin ja lähetetty kotiin, voi helevetti, onneks ei saatana tullu Ikeaa vastaan.
No hyväähän tässä on se, että ajopuku kerkesi kuivumaan jo ulkopuolelta, mutta kinttaat ei ja ulkonakin taas paistaa ja elämä hymyilee, ollaan kesälomalla, joten mikäs tässä ollessa. Uus tankkilaukku mopoon kiinni ja taas mennään kohti uusia seikkailuja.
Niin tosiaan, voisihan sen kesäloman helpomminkin kotilolla tehdä, säilyä kuivana ja sais vielä kaikki ihanat ostoksetkin helposti kotiin, mutta....mitä siitä muistaisit, mitä siitä kertoisit, ketä kiinnostaisi? Toiset on kait rakennettu tekemään asioita vaikeasti ja jopa nauttimaan siitä ja mitä siihen vapauden tunteeseen tulee, niin juuri tuohan on mielestäni sitä vapauden tunnetta parhaimmillaan.
Ja mistä ne parhaat kiksit sitten tulee, nehän tulee tietysti siitä, kun huomaa jonkun katselevan salaa pieni kateuden ja ihailun kipinä silmissään sinua ja pyörääsi ja ajattelevan "noin minäkin tahtoisin elää ja viettää lomani ja vapaa aikani".
Pan European 1300
Prätkällä ajaessa pysyy ajatukset poissa muusta touhusta. Lukuunottamatta ehkä yhtä tiettyä juttua, mutta muuten.
Autolla ajaessa pystyy miettimään kaikkea paskaa mistä haluis päästä eroon edes joksikin aikaa.
Tulee niitä kiksejä paljon muustakin, mutta niistä ei taas setä sininen pidä![]()
Ja onhan se prätkällä ajaminen kaikesta huolimatta parasta mitä voi housut jalassa tehdä. Sanoisin että kyllä viime syksyn Sodankylän reissukin oli kokemisen arvoinen ja jopa nautinnollinenkin vaikka koko matkan pohjosiin satoi vettä ja Oulun kohdalla teki jo mieli kääntyä takaisinSiltikään en tuota reissua kadu ja uusiksi pitää ottaa kunhan aika sallii
![]()
Honda CBR1000RR Fireblade
Yamaha YZF-R6R (ex)
Suzuki GSX650F (ex)
http://mopollasuohon.blogspot.com/
https://www.youtube.com/@Qassu78
Kieltämättä vastaavaa naureskellut, mut auton tullessa talouteen taas, niin muistaa miks ajaa prätkällä. Tuskallista roikkua autoletkassa, ei mulla ole kärsivällisyyttä ajella noitten karavaanareitten perässä, ku autokin tehoton paska![]()
<p>KTM640 Nykyinen</p><p>exät Z1000, R1, 600RR, Monstrer</p><p> </p>
No liittyyhän siihen pyörällä ajamiseen sekin "hauska" puoli että puolen tunnin kurvailun jälkeen on turhaa yrittää keskustella kenenkään kanssa siellä ABC:llä kuulon mentyä kun meteli kypärän sisällä on ollut sitä luokkaa että esim.työpaikoilla kyseisen tason melun takia olisi pakko käyttää kuulosuojaimia!Koska hiljaisia kypäriä ei ole olemassakaan,on vain äänekkäitä ja vielä äänekkäämpiä ja siksi ajoviima ja usein myös putken ääni nostaa desibelejä kriittiselle tasolle eli hirveä meteli kypärän sisällä. On se pyörällä ajo hauskaa on se.
Närää aiheuttaakseni otan esille teoreettisen asian ja kysyn että ajaisitteko muuten mieluummin moottoripyörällä vai jollain superautolla kuten Ferrarilla tai Lambolla jne....? Saman suorituskyvyn ajokki kuin nopeat pyörät mutta sen sisällä pysyisi kuivana,lämpimänä,olisi ainakin vähän hiljaisempi ja varmasti keräisi enemmän uteliaita ja kateellisia ympärille kuin yhdelläkään moottoripyörällä.Onko se pyörällä ajaminen sittenkään mukavinta mitä housut jalassa voi tehdä??
![]()
Vain turbo antaa kunnon voimaa!
Ehdottomasti pyörällä, tommonen muu peli olis vaan yks kiusa arseessa. Huollot ja kaikki maksais niit tusti ja sitte se ruostuis puhki.
Honda CBR1000RR Fireblade
Yamaha YZF-R6R (ex)
Suzuki GSX650F (ex)
http://mopollasuohon.blogspot.com/
https://www.youtube.com/@Qassu78
Riippuu tietysti pyörästä. Jos ajat pyörällä jonka katteen taakse pääset kokonaan ei meteli ole ongelma mutta keskiverto kyykyllä ajamalla jo muutaman kymmenen kilometriä on kuulo kahville pysähtyessä selvästi huonompi. Toki korvatulpat auttaa tilanteeseen. Ja palautuuhan se kuulo vartin,puolen tunnin kuluessa.![]()
Vain turbo antaa kunnon voimaa!
Autot ovat autoja ja moottoripyörät moottoripyöriä. Ei näitä kahta pidä edes verrata. Kysymys on kahdesta täysin erilaisesta kokemuksesta. Oma "autoni" (autot tehdään saksassa ja niissä on kardaani) on iso farkkusaabi. Sillä on mukava ajaa moottoritietä 140 taulussa ja hörppiä samalla kahvia. Ympärillä tapahtuu jotakin, ja kun pääsee perille, niin on eri paikassa kuin lähtiessä.
Olen ajanut jonkun verran parillakin melko mukavalla matkapyörällä; tuhansia kilometrejä Honda Pan Europeanilla ja yhden kauden BMW K1200GT:llä - sillä viimeisellä pitkittäismoottorisella versiolla. Kummatkin olivat ihan mukavia avoautoja. Mutta en ymmärrä, miksi moottoripyöräilyn pitäisi olla missään määrin mukavaa. Siis samassa mielessä mukavaa, kuin sohvalla istuessa ja olutta nauttiessa on mukavaa. Omistin täyskatetun monta kautta, ennen kuin tajusin, että olin tehnyt tavallaan virheen: nakupyörä on se oma pyörätyyppi.
Moottoripyöräily on minulle ollut nautintoaine ja keino irtaantua arjesta ja kokea todellisuus ikään kuin intensiivisempänä kuin se onkaan. Havumetsän tuoksuista kasteisen vehnäpellon hajuun. 500 metriä sen jälkeen dunkkaa lehmänscheisse. Etkä voi olla tajuamatta asiaa. Aika ja jokin niinkin triviaali, kuin määränpää menettävät merkityksensä. En halua ajaessani tietää kellonaikaa, enkä välttämättä edes aina sitä, missä olen. Hetken päästä arkiset, maalliset murheet alkavat asettua mittasuhteisiinsa, ja sitä tajuaa, että asiat ovat oikeastaan aika hyvin; italialainen 2-sylinterinen jauhaa dinosauruksien jäänteitä nautinnoksi jalkojen välissä, luonnon kauneus vaihtuu betonikolossien rumuuteen, ja siitä taas takaisin kauneuteen. Tuoksut ja maisemat tunkevat tajuntaan kuin nyrkki turpaan snägärijonossa. Todellisuus, jota et voi sivuuttaa vedoten aidanseipäisiin.
Autolla voi ajaa samojen maisemien ja tuoksujen läpi, ja raahata viittä tonnia muijan ostoksia mukanaan. Ja olla kokematta mitään. Todellisuus valuu hukkaan...
<p>Purpattava spagetinkeitin</p>
Uudestisyntynyt REXERI Suzuki T-250 -71 Kawasakit: A7 Avanger 350 -71 H1 Mach III (H1B) 500 -73 Z500 -80 ZRX 1200 -04
En ole koskaan millään todellisella superautolla päässyt ajamaan, kuten ei varmaankaan suurin osa muistakaan Orgilaisista, joten vähän vaikeaa on vertailua tehdä. Mahtavaa tuollaista superautoa olisi tietysti kokeilla, vaikka luulen, että mun ego ei ole riittävän suuri kohtaamaan sitä huomiota, mitä tuollaisen Ferrarin tai Lambon ratissa saa osakseen. Itse asiassa ei mua mopoilussakaan kiinnosta huomion kohteena oleminen, tai ihailevien katseiden kerääminen. Vähäiseksi ne ihailevat katseet on jääneetkin, metsän keskellä mutkapätkiä sahatessa. Mitä nyt yks peura tuli hieromaan vähän turhan läheistä tuttavuutta.
Vertailukohdan puuttumisesta huolimatta, uskallan väittää, ettei edes superautolla saavuta samanlaista fiilistä, kuin mopolla, eli valinta on mopo.
Ehkä sen fiiliksen saavuttamiseksi sitten tarvitaankin tietty määrä epämukavuutta.![]()
BMW R850R -02
web: www.oilhead.org
mail: info@oilhead.org
Vuodesta 1991 lähtien olen ajanut isoa pyörää ja alkuhuumavuosien jälkeen olen tullut ajatelleeksi että onko se kädet,jalat ja niska puutuneena ajaminen joskus kylmässä,tuulessa,sateessa ja hirveässä metelissä ajaminen sittenkään niin mukavaa hommaa!?Ehkä ikä tekee tehtävänsä mutta kun yrittää katsoa muutenkin kuin niiden wannabe-motoristilasien läpi tulee kaikenlaista mieleen. Tuoksut,vapauden tunne(kaikki hokee sitä aina!) nopeus ja muutenkin reipas suorituskyky ovat kyllä prätkäilyn suola mutta silti. Pakko myöntää että saa siitäkin jonkinlaista pientä tyydytystä kun porukkaa tulee kuolaamaan ja kyselemään omasta pyörästä kaikenlaista. Mutta väitän että vaikka kyseessä onkin tosiaan teoreettinen tilanne niin kyllä mieluummin ajaisin jollain miljoonaluokan "korskuvalla oriilla tai hyökkäävällä härällä". Kallistahan sekin olisi. Joo ja olisihan siinäkin varmasti meteliä kabinetissa kun penkin takana monisatapäinen hevoslauma ärjyisi.
Eihän tuollaisen superauton ajaminen yhtä mukavaa ole kuin jonkun satattuhatta Euroa maksavan Mersun,Bemarin tai Lexuksen mutta varmasti antaisi enemmän niitä fiiliksiä. Tarpeeksi pitkällä motarilla voisi nöyryyttää Zetoreita,Busia ja Bemareita...heheh...vitsii!
Joo anyway,on se mottoripyöräily mukavaa pakko myöntää mutta omat kiksit saisin myös em. superautolla ajaminen. Toivottavasti kukaan ei oikeasti ota herneitä nenäänsä kun tällaista täällä kirjoittelen mutta otinpahan tuonkin esille.![]()
Vain turbo antaa kunnon voimaa!
Ite en diggaile pahemmin matka-ajosta kun tulee muutenkin ajettua reissuhommissa ympärisuomee ja eikä se tasanen vauhti seuraavalle pysähtymispaikalle tuota mitään fiiliksiä oikein. Mukavempi fiilistellä ja kiihytellä ja välillä voi käyä jossain vähän kauempana jos matkavauhti pysyy vähän yli sallitun.![]()
Heh, samanlaisia ajatuksia toki itselläkin välillä tulee. Onko tämä nyt tosiaan mukavaa? On kuuma tai kylmä tai tuulee väärästä suunnasta. Metelikin on kypärän sisällä korvia huumaava. Mitä järkeä tästä on maksaa tuhansia euroja vuodessa? Voisiko juuri nyt tehdä jotain mukavampaa?...Kunnes aina välillä tulee SE tunne, jolloin taas oivaltaa uudestaan, mikä tässä mopoilussa on niin hauskaa. Silloin kun keli on juuri sopiva, maisemat on juuri oikeanlaiset, mutkat on juuri oikeassa kohdassa, myllyssä on juuri oikea määrä tehoa oikealla hetkellä ja olet täysin yhtä pyöräsi kanssa...![]()
Autoillessa ei tule koskaan tuollaista tunnetta, vaikka monta kertaa se olisi se helpompi ja mukavampi tapa liikkua. Niinpä työ- ja kauppareissut tuleekin useimmin hoideltua autolla. Oikeista superautoista ei ole kokemuksia, mutta suoraan sanottuna eivät autot, edes nuo superautot juuri lainkaan kiinnosta. Joka ikinen kerta kun olen autolla liikkunut jollain hienolla tieosuudella, tulee mietittyä, että ollapa nyt ennemmin mopolla liikenteessä. Oikeasti on vaan niin, että mikä tahansa kaksipyöräinen, fillari, skootteri tai moottoripyörä sytyttää enemmän kuin autot. Ja jos nyt ihan pakko olisi autolla lähteä vaikkapa lomareissulle, niin ennemmin lähtisin jollain panoraamakattoisella tila-autolla, kuin tuollaisella superautolla.
Matkamopoilu on lähinnä omaa sydäntä, siinä vaan on jotain meikäläisen tunnepuoleen vetoavaa, kun pakkaa pienen omaisuutensa vielä pienempiin laukkuihin ja moottori matalasti jytisten suuntaa keulan kohti tuntemattomia seikkailuja. Nykyajan cowboy-romantiikkaa?![]()
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie
Kyllä se on se fiilis "aivot narikkaan" kun lähtee ajeleen mp:llä kunnon mutkatietä kunnon kelissa, ei tälläsissä sadekeleissä jota nyt ollut koko loman.
Suzuki GSX 1250FA -14
Edelliset pyörät:
Suzuki GSX1250FA -10, Suzuki GSF1250FA -08, Suzuki GSX650F -08, Suzuki GSX650F -07,Suzuki GSX750F -03, Suzuki GSX750F -02, Kawasaki LTD450
+ kevarit joskus nuorena
Yksi ent. Mig-21 ohjaaja sanoi, että moottoripyörällä ajaminen antaa mukavan vapauden tunteen, mutta lentäminen on vielä potenssiin kaksi siihen verrattuna..en tiedä lensikö hän ilman housuja..
Edit. Ja tuo lentäminen kyllä omakin haave (tosin tavis peruskoneella kun muuhun ei rahkeet riitä) saa nähä saako sen toteutettua..
Tärkeintä ei ole se, mitä tietää, vaan se mikä juolahtaa päähän juuri oikealla hetkellä...
Valinta kallistus kyllä pyörän puolelle jos arkiajossa tai radalla pitäs käyttää, koska
1) Pyörä on käytännöllisempi
2) Pyörän suorituskyky on parempi.
Jos ihan vaan aurinkoisten sunnuntaipäivien ajokiks tulis niin sitten valinta olis joku (ei italialainen) superauto. Noiden superautojen kohdalla ei muuten ole mitenkään itsestään selvää, että sisällä pysyisi kuivana tai lämpimänä (joskus voi olla liiankin kuuma) ja ainakaan hiljaisia ne eivät ole.
Superbike #7
Jos raha ei olisi ongelma, saattaisi tästä taloudesta löytyä jonkinlainen astetta kivempi auto. Molemmat avopuolison kanssa kuolataan Honda NSX-R:ää.
Mutta raha on ongelma. Joten tältä osin moottoripyörä on täysin selvä valinta.
Lisäksi, suomalaisten typerin ominaisuus on vääränlainen kateus. Missä sillä autolla uskaltaisi edes ajaa, kun niitä urpoja tieliikenteessä olisi paljon enemmän prätkällä ajamiseen verrattuna. Ja minne uskallat autosi edes jättää parkkiin, kun kuitenkin jonkun idiootin on pitäny kateudessaan vetää skraidut kylkeen.
Prätkä.![]()
Kawa ER-6F vm. 2013
ex. Honda CBR600f vm. 2006
ex. Kawa ER-6N
Vaatetus kohilleen niin eiköhän se siitä![]()
Harrikkarallireissulla kastuttiin oikein huolella.. ~250km matkalla oli ehkä se 50km satamatta, muuten tuli vettä.. Releet piti olla vedenkestäviä, vaan eipä nekään näemmä kaikkeen pysty.
Takin vetskarin lippa oli ilmeisesti jäänyt huonosti sillä paidan etumus oli märkä. Paidan helma kastui kun housujen ja takin välistä pääsi vesi. Kaulaa ei kypärä peittänyt.. Hanskat painoi varmaan kilon kappale ja vettä sai niistä kirjaimellisesti vääntää. Saappaatkin petti, tikkauksista oli langat syönyt nahkan rikki ja tuossa uitossa varpaatkin kastui. Kylmä tuli käsiin ja sitäkautta hytisin kokonaan..
Mökille päästyä kamppeet kuivuriin, onneksi siellä oli sellainen. 8 ihmisen märät releet saatiin hyvin lauantaiksi kuivaksi, ja sitten letkassa taas uudelleen kasteltua :/ Tarakkaharakkana letkassa sain selkäni ja peffani märäksi, muualta ei onneksi ihan niin pahasti kuin menomatkalla.
Hankittiin sadehaalarit ja takaisintulomatkalla paistoikin sitten aurinkoVaikka kastuttiin kunnolla ja kylmäkin tuli, ja siinä ajellessa ajattelin jo että hullun hommaa.. Vaan ei tätä kyllä vaihtaisi. Kyllä kesä kuivaa minkä kastelee. Nyt hakemaan uudet saappaat..
"On katsottava tarkkaan, mihin astuu kissa tassuillaan, itse kumminkin ne joutuu nuolemaan."
* * * *
Kawasaki GPZ500S -88 : 2010
Yamaha FZS600 Fazer -99 : 2011->
Vaikka et minulta kysynytkaan, niin..
Ottaisin varmaan Ferrarin, tai Lambon, koska en ole sellaisella koskaan ajanut. Jos taas jostain tavallisesta, sanotaanko vaikka alle 100 ke sporttiautosta olisi kysymys, niin mieluummin räärää. Tosin tänä kesänä auto olisi ehkä kelien puoleen parempi vaihtoehto.
Alkuperäiseen juttuun hieman..
Ei hellesäällä tarvitse tuskailla. Tämä harrastus vaatii kahdet eri ajokamppeet, jos siitä haluaa nauttia kuumillakin keleillä. Vaihteleva sää on toki pikku ongelma, mutta jos lämmintä on luvaksi pitemmäksi aikaa, niin ei reissaaminen pyörällä minulle mitään tuskaa aiheuta. Tai sanotaanko niin, ettei ole aiheuttanut heinäkuussa 2006 ajetun Route 66 jälkeen. Lämpöä oli pahimmillaan 50 asteen luokkaa ja sitä joku voisi sanoa jo helteeksi.
Nämä pitkät märät kaudet ovat kyllä syvältä. Jos näin jatkuu, niin tämän kesän saldoksi jää alle 7 tkm. Ei viitsi pyörällä edes mökille lähteä.
Viimeksi muokannut: J@ck; 17.07.2012 klo 16:37.
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.
Jos näkyy ABC-helvetin kyltti niin tietää olevansa aivan liian isolla tiellä... Ja jos vettä sataa niin kyliä kyllä suomessa riittää mihin voi pysähtyä joko pubiin/kebab-ravintolaan tai kampaajalle, nämä löytyvät joka paikasta.
- slipping and sliding since 1982 -
Onko tupakinpoltto kivaa? No ei ole, eikä järkevääkään, mutta kun on tavalle oppinut, ei lopettamaankaan pysty.
Tiedä superautosta,mutta kun ajelin melko uudella M-vitosella ei tuntunut miteskään kummoiselta.
Tehoja tietysti oli reipas 500hp,mutta omalla yli 5 kertaa halvemmalla Saksan bensa turbolla sai liki
saman ajonautinnon.
Kyllä moottoripyörä on edelleen moottoripyörä..