Tulokset 1:stä 22:een 22:sta
  1. #1
    Hei,

    Vaihdon hiljan pyörää ja uuteen pyörään pitäis ainakin kova takalaukku hommata, mielellään myös sivulaukut. Laittelin tuonne ostopalstallekin aiheesta ilmoituksen, mutta siitä ei menestystä tullut. (kyseessä siis -06 1200 bandit).

    Nyt mietityttää, onko noita laukkujen kiinnnityksiä jotenkin standardisoitu? Tarkoitus olisi löytää käytet myynnissä olevat tai alkaa pommittaa käytettyjen pyörien myyjiä myymään pelkät laukut telineineen. Mutta siis niin, onko noihin jotain sovituspaloja eri pyörille tjsp? Jotain (edes karkeaa) koontia mitkä sopivat mihinkäkin, vaikka pienellä nyrkin käytölllä?

    Esim:

    http://www.moottoripyora.org/keskust...ghlight=laukku

    Linkin mukaiset kamat kiinnostaisivat, matkaa on sovittamista varten vähintään tarpeeksi. Onko muuta tapaa selvittää tuota kuin kokeilla. Ollut sentään saman merkkisessä pyörässä kiinni, joten tuon "kauhukahvakiinnityksen" luulisi olevan samaa kaliiberia.

    Long story short: Mitkä laukut käy mihinkin?

    EDIT: Tarkoitukseni oli kysyä mitkä laukkutelineet käy mihinkin pyörään.. mun paha!
  2. #2
    Juuri mitkään eri valmistajien laukut ei käy yhteen toisen valmistajan kiinnitysten kanssa. Ainoa poikkeus on Givin ja Kappa:n käyttämä monokey -kiinnitys. Mutta Givillä on myös monolock -kiinnitys, eli kaikki Givin laukut ei käy Kappan telineisiin tai päinvastoin.
    Jonkunlaisen käsityksen asiasta saa kun tutustuu R.M Heinon myymiin SW Motech -telineisiin joihin on saatavana kiinnityssarjoja (adaptereita) eri merkkien laukuille (Givi, Kappa, Shad, Hepco & Becker, Krauser, TraX, jne jne).
    Katso: http://www.rmheino.fi/index.php?cPath=4_171_172_182_186
    Eli ostamalla ko. Valmistajan telineet voi kiinnittää melkein mitkä tahansa laukut hankkimalla oikeanlaisen adapterisarjan...
    BMW G650XChallenge
    gozamite-blogi
  3. #3
    Piki kysymäni notta mitkä telinteet käy mihinkäkin pyörään. Sorry for thö inkonviiniens.

    Ja tarkennentaan vielä sen verran, että kiinnostuksen kohteena sekä kolmen lauku ritsit että perus takapoksin telineet.
  4. #4
    No vastaus on silti sama. Suzuki Banditin telineet käy Suzuki Banditiin, ei muihin.
    Givin Wingrack telinettä on ollut myytävänä ns. Yleiskiinnityssarjalla, mutta sen säätäminen eri pyöriin on aina oma juttunsa. Samaa Wingrack telinettä on saatavana myös mallikohtaisina eli teline on sama mutta pyörään kiinni tulevat raudat sopivat vain siihen tarkoitettuun pyörämerkkiin ja -malliin.
    Tuolta SW Motech mallistosta löydät Banditiin sopivat telineet!
    BMW G650XChallenge
    gozamite-blogi
  5. #5
    Lainaa santerik kirjoitti Katso viesti
    Piki kysymäni notta mitkä telinteet käy mihinkäkin pyörään. Sorry for thö inkonviiniens.

    Ja tarkennentaan vielä sen verran, että kiinnostuksen kohteena sekä kolmen lauku ritsit että perus takapoksin telineet.
    Telineet ovat merkki- ja mallikohtaisia ts. tiettyyn pyörämerkkiin- ja malliin käy kyseiseen pyörään tarkoitetut telineet, ei muut. Jos haluaa käyttää muun kuin kyseisen pyörän telineitä on edessä melkoinen rakentelu ja säätäminen ja lopputulos useimmiten on kaikkea muuta kuin kelvollinen.
  6. #6
    Täydentäisin vielä tuota Go-Za:n vastausta.
    Jos ostat tuon Givin kolmen laukun telineen (wingrack), niin siihen myydään pyöräkohtaisi kiinnikesarjoja. Kysy siis tarvikeliikkeestä, onko juuri tuohon sinun pyörään olemassa kiinnikesarja tuolle telineelle.

    Suosittelen kyllä tuota Givin Wingrack tai Wingrack 2 telinettä. Se on erittäin luja ja kestävä, siihen saa laukut lujasti kiinni, ei heilu mihinkään suuntaan. Noista kiinnikkeistä joutunee maksamaan ehkä sen vajaa 100 euroa (arvaus) mutta käyttöikä on kyllä pitkä.

    Itse ostin saman telineen käytettynä vuonna 2000. Oli ollut CBR 600:ssa kiinni. Itsellä oli ensin kiinni VFR 750, sen jälkeen CBR 1000 -91 ja nyt CBR 1000 -01. ei ole väsymisen merkkejä ja laukut aina pysyneet hyvin kiinni. Laukut on itsellä vaihtuneet muutamaan kertaan mutta teline aina sama.

    jussi
  7. #7
    Kannattaa ihan tosissaan miettiä tarviiko niitä kapsäkkejä ihan oikeesti.

    Itte soveltelin FJ1200:sen telineet Hayabusaan, kun tartti kaks päällä heittää lomalenkki ja tämä sen takia kun tuollaisen jo vähän elämää nähneen setin hinta kolmella laukulla oli 240€ kotio tuotuna ja kiiltävät ja uudet olis ollu jotain 800€ - 1000€ tellinkeineen joten kerran kesässä tapahtuvaan "touring-matkailuun" kaks päällä noi on paremmat kuin hyvät.

    Löytyy ylimääränen tarakka noista FJ:n telineistä, on rautaa ja tottelee kätevästi rälläkkää ja miggiä joten käy kaikkiin mahdollisiin kulkupeleihin tämän saa halukas postittelukuluilla.
    "On vain kaksi ääretöntä asiaa: universumi ja ihmisten typeryys. Ja ensin mainitusta en ole aivan varma." Albert Einstein
  8. #8
    Lainaa Piece kirjoitti Katso viesti
    Kannattaa ihan tosissaan miettiä tarviiko niitä kapsäkkejä ihan oikeesti.

    Itte soveltelin FJ1200:sen telineet Hayabusaan, kun tartti kaks päällä heittää lomalenkki ja tämä sen takia kun tuollaisen jo vähän elämää nähneen setin hinta kolmella laukulla oli 240€ kotio tuotuna ja kiiltävät ja uudet olis ollu jotain 800€ - 1000€ tellinkeineen joten kerran kesässä tapahtuvaan "touring-matkailuun" kaks päällä noi on paremmat kuin hyvät.

    Löytyy ylimääränen tarakka noista FJ:n telineistä, on rautaa ja tottelee kätevästi rälläkkää ja miggiä joten käy kaikkiin mahdollisiin kulkupeleihin tämän saa halukas postittelukuluilla.
    Sepä,

    Tarkoituksena on hommata joku laukku taakse. Bilteman pehmeillä sivulaukuilla selvittiin edellisenkin pyörän kanssa, joten kovat sivuboksit ei ole mikään must juttu.

    Uutena jos lähtee ostamaan niin näyttää tulevan pelkälle takaboksille telineineen hintaa vähintään pari sataa euroa. Tuohon hintaan saisi sitten käytettynä juurikin tuota ekaan postiin linkkaamaani wingrack telinettä parilla laukulla, rahaa jäisi vielä sovituskappaleisiin.

    Optimi ratkaisu olisi pelkkä (iso) takaboksi sirolla telineellä, jota sitten täydentäisi tarpeen mukaan noilla pehmeillä sivuaskeilla. Noita pelkän takalaukun telineitä ei vaan käytettynä bandiittiin tunnu mistään löytyvän(ainakaan käytetyn hinnalla). Harakirimieheltä puolestaan kyllä löytyy laukkuja, mutta telineitä ei.

    Niin, ja jos minä hitsailen telineen itse, niin paluumatka luultavati tullaan aikas kevyin eväin..
  9. #9
    Ei muuten ole helppo peli tämä "laukku-teline pasianssi"
    Aina ei auta asiakkaalla edes altis mieli ja rahatukko kädessä .

    Moisen kummajaisen nähdessään vanhakin kauppias herkistyy ja tokaisee.....

    Totta kai löytyy!

    Kun sitten vastaa, että kaivahan esiin, niin vaihdetaan ne valuuttaan......
    hetken hyörimisen-pyörimisen ja ähinän jälkeen todetaan:

    Totaa... joo... nyt on niin.... että..... juu-ei, ei löydykään .

    Ajattelin itse alkukesästä pistää elämän risaiseksi ja täräyttää möhkösuikkaan
    täyden Giwin setin kiilt.mustilla väripaneleilla ja valkoisilla laseilla. Taakse V46:n ja sivuille V35:t.

    Niinpä.... taakse olisi "homolootan" vielä saanut yksinään kököttämään, mutta V35:lle ei sitten
    ko. laitteeseen löytynytkään minkäänlaisia telineitä innokkaista lupauksista huolimatta .

    Kaikenlaista vikaa on allekirjoittaneeseenkin tullut, niin tekovaiheessa kuin matkankin varrella,
    mutta alkuunsa luovuttajan vika ei ole koskaan vaivannut .

    Projekti siis jatkuu.... omin käsin onneen kädet muualla kuin omassa jalkovälissä.....
    ja loppukesän aikana tullaan sitten näkemään ilmielävä 1400:n laukuilla, jotka eivät näytä
    siltä kuin ne olisi kerätty mummon&vaarin vinttikomerosta ja ruuvattu kiinni mopoon .

    On se vaan joskus työn takana yhdistää käytännöllisyys ja tyylikkyys .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  10. #10
    Tämä hommani on edennyt siten, että takapaksin sain hommattua.

    Jo tuolloin aiemmin kun katselin laukkuja niin ihmetytti sekä uusien, että käytettyjen suolaiset hinnat.

    Siltä varalta, että jollain on mennyt ao. tarjous ohi niin:

    http://www.allright.eu/index.php?pag...&tuote=K961N#a

    En nyt tähän hätään linkkiä löytänyt, mutta ainakin aiemmin oli myös 48l (kahvaton) takalaukku n. 120 rahnaa.

    Eihän noissa ole huippunopeutta lisääviä vaihdettavia väripaneeleja, mutta jos sen kanssa pystyy elämään, niin tuosta saa 3 laukun / 132 litran setin hintaan 267€.

    Edit. Vasta nyt jälkeenpäin lukaisin tuon Bad To The Bonen ylemmän viestin. Ei ole tarkoitus viskata sinua väripaneelilla polveen, tämä oli vain vinkkinä meille valmiiksi rumille.
  11. #11
    Käytettyjen hinnat on suolaisia sen takia, että ne menee kaupaksi käytännössä heti, kun foorumille laittaa myyntiin. Itsekin myin omat pari vuotta sitten katselin, mitä muut oli pyytäny noista ja kaksi ostajaa löytyi saman päivän aikana ja eka haki laukut pois. Jälkeenpäin tajusin, että tuli myytyä pari vuotta käytetyt laukut samalla hinnalla, kuin ostin ne uutena tarjouksesta. Nykyiseen pyörän valintaan vaikutti, että laukut tuli sen mukana, silleen ne saa helpoiten.

    Tätä nyt ei kysytä, mutta tuo takaboksi vaikuttaa kaikista eniten ajo-ominaisuuksia heikentävästi. Sivulaukkuja ei käytännössä isommalla pyörällä edes huomaa.
  12. #12
    Lainaa BigSlick kirjoitti Katso viesti
    Käytettyjen hinnat on suolaisia sen takia, että ne menee kaupaksi käytännössä heti, kun foorumille laittaa myyntiin. Itsekin myin omat pari vuotta sitten katselin, mitä muut oli pyytäny noista ja kaksi ostajaa löytyi saman päivän aikana ja eka haki laukut pois. Jälkeenpäin tajusin, että tuli myytyä pari vuotta käytetyt laukut samalla hinnalla, kuin ostin ne uutena tarjouksesta. Nykyiseen pyörän valintaan vaikutti, että laukut tuli sen mukana, silleen ne saa helpoiten.

    ....
    Tämä itseä ihmetyttääkin. Viime aikoinakin on tuossa myyntipalstalla näyttänyt menevän kaupaksi laukkuja hyytävillä pyyntihinnoilla, myynithintojahan en niistä tiedä. Ja eihän tuollaiset laukut mihinkään normikäytössä kulu, mutta harvasta muusta tavarasta maksetaan käytettynä uuden hintoja.

    Enkä nyt kehtaa mennä kenenkään myynti-ilmoitusta pilaamaan jollain väsyneillä linkeillä sinne tänne joten viskasin tänne tuon hintavinkin jos joku laukkuja vailla oleva näitä käy selailemassa.
  13. #13
    Nyt, kun tuon linkin katsoin taisi nuo mun laukut olla samaa tasoa ja saman hintaiset 40l Kappa sivulaukut ostin tarjouksesta 99€/kpl ja myin 200€/pari.
  14. #14
    Takalaukku kyllä huonontaa ajoominaisuuksia varsinkin yksin ajaessa, sivulaukut ei niinkään.
    Tankkilaukku on ihan hyvä yksin pikku reissuilla.
    Se ei pelkästään tunnu hyvältä, vaan se myös on sitä.
  15. #15
    Lainaa santerik kirjoitti Katso viesti
    Tämä hommani on edennyt siten, että takapaksin sain hommattua.

    Jo tuolloin aiemmin kun katselin laukkuja niin ihmetytti sekä uusien, että käytettyjen suolaiset hinnat.

    Siltä varalta, että jollain on mennyt ao. tarjous ohi niin:

    http://www.allright.eu/index.php?pag...&tuote=K961N#a

    En nyt tähän hätään linkkiä löytänyt, mutta ainakin aiemmin oli myös 48l (kahvaton) takalaukku n. 120 rahnaa.

    Eihän noissa ole huippunopeutta lisääviä vaihdettavia väripaneeleja, mutta jos sen kanssa pystyy elämään, niin tuosta saa 3 laukun / 132 litran setin hintaan 267€.

    Edit. Vasta nyt jälkeenpäin lukaisin tuon Bad To The Bonen ylemmän viestin. Ei ole tarkoitus viskata sinua väripaneelilla polveen, tämä oli vain vinkkinä meille valmiiksi rumille.
    , Alkais ole "hypyn paikka" jos perse ei kestäis merivettä ja ajatukset näkyis naamasta .

    Kyllä sitä omin pienin kätösin koittaa usein askarrella kaikenlaista, ostaa pilkkahintaan kaikki mahdollinen,
    mutta aina ei onnistu .

    Pitää myös muistaa se, että makuasioista voi ja pitää AINA keskustella,
    mutta tyyliä joko on.... tai sitten ei .

    Rottavehkeisiin ja historikkeihin voi kyllä soveltaa kaikenlaista "konttia" kylkeen.....
    ja paketti pysyy silti linjassaan.

    Se vähän sama kun toi, että prätkällä ajetaan nahkarotsissa
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  16. #16
    Käytetyn Wingrackin ostin aikoinaan, ite askartelin paskartelin kiinnikkeet pyörään, pulverimaalamossa puhallus ja maalaus. Käytetyt laukut, sivuille ja uus pikkulaukku ylhäälle . Koko paska makso joku 180-200€ No aikaa meni yks sunnuntaipäivä, rautoja väännellessä/hitsaillessa. Jonkun mielestä typerää, kun rahallakin selvii. No joku makaa pyhänsä rapulassa, mie ennemmin vietän sen vaikka tallissa
    Elä ja anna muiden roudata.
  17. #17
    Lainaa BadToThe Bone kirjoitti Katso viesti
    , Alkais ole "hypyn paikka" jos perse ei kestäis merivettä ja ajatukset näkyis naamasta .

    Kyllä sitä omin pienin kätösin koittaa usein askarrella kaikenlaista, ostaa pilkkahintaan kaikki mahdollinen,
    mutta aina ei onnistu .

    Pitää myös muistaa se, että makuasioista voi ja pitää AINA keskustella,
    mutta tyyliä joko on.... tai sitten ei .

    Rottavehkeisiin ja historikkeihin voi kyllä soveltaa kaikenlaista "konttia" kylkeen.....
    ja paketti pysyy silti linjassaan.

    Se vähän sama kun toi, että prätkällä ajetaan nahkarotsissa
    Näinhän se on. Ja todellakin: huomasin vasta jälkeenpäin, että sinullakin oli nuo väripaneelit mukana viestissäsi

    Ja oli miten oli, jokainen harrastaa tavallaan ja lompakollaan! Tuossahan on nyt "esitelty" pari eri laukkukomboa, joista voi sitten valkata ihteillein sopivimman.
  18. #18
    Juu ja näinhän se menee "Kun työn näkee, niin tekijän tietää" No itellä käytännöllisyys ajaa aina ulkonäön edelle. Itellä on noi laitteet käyttöö, ei näyttöö varten
    Elä ja anna muiden roudata.
  19. #19
    Pannaas nynnääs tännenniikii vielä tuohon omaan aiempaan "projektiin" liittyen
    seuraava vinkki.

    1400 GSX:n osalta Givin telineet V35 kapsäkeille ovat historiaa.
    Jos ei käytettyjä saa käsiinsä, saa ison Bandiitin telineistä naurettavan
    helpolla fixattua sellaiset.

    Yläkiinnitykset käy suoraan. Kannattaa vaan "shimmata" hyvin, ettei kiristyksessä
    tule turhia jännitteitä.

    "Ala-aisojen" päihin tarvii vaan kevyesti pokatut n. 50mm mittaiset jatkolatat.

    Helpot tehdä, pultata paikoilleen..... irroittaa pyörän kiinnityksistä ja
    hepata se telineen puolen jatkopää kiinni omassa tallissa tai jossain muualla.
    Kestävyys ei ole ongelma, koska Banskun telineen "päät" osuvat hyvin linjaan
    kiinnityskohtien suhteen ja kyse on vain pienistä jatkopaloista, eli kulmat sun muut ei muutu.
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  20. #20
    Lainaa andestone kirjoitti Katso viesti
    Juu ja näinhän se menee "Kun työn näkee, niin tekijän tietää" No itellä käytännöllisyys ajaa aina ulkonäön edelle. Itellä on noi laitteet käyttöö, ei näyttöö varten
    Eikös jossain kansallisessa klassikossa ollut kaveri joka asusteli tuolla nälkämailla
    järven rannalla ja veisteli itselleen naisetkin puusta .

    Toisaalta.....en minä ainakaan ole koskaan huomannut minkäänlaisessa laitteessa että rujous sinällään
    tarkoittaisi jotain ylivertaista käyttöön liittyen.... tai kääntäen.

    Kai sillä mainoksen kaverillakin.... joka ei ikinä ollu juonnu maitoa... eikä juo.....
    meni ihan kivasti.... mutta mutta....
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  21. #21
    Silmässä se on tuo kauneuskin Joo joku tekee muijjansa puusta, joku ottaa semmosen, mil kakaratkin valmiina. Säästy niitenkin tekemisen vaivalta No niin on tapoja, kuin tekijöitäkin. Niin ja harvemmin nuo vaatekomerotelineet ovat rätkää kaunistanet, oli ne sitten miten hyvänsä toteutettu. Kyse lienee mikä on vähiten ruma
    Elä ja anna muiden roudata.
  22.  
  23. #22
    Niin ja leskinenkö se riimitteli: Ne jotka osaa, tekee mitä vaan, ne jotka ei ryhtyy opettamaan... No täällä orgissa kyllä opeja riittää
    Elä ja anna muiden roudata.