Tulokset 1:stä 3:een 3:sta
  1. #1
    Talven projektin jälkeen ilmeni ongelmia (viime kesä ok) Laulu loppui lennosta ja ei sen jälkeen lähtenyt käyntiin, vaikka starttasi iloisesti. Ennen tätä oli tosin pari nykäisyä, jotka huomasin viitisen kilsaa ennen hyytymistä. Noh tutkiskelua ja ihmetteleyä ja netin selaamista. Ongelmaan alkoi löytyä mahdollisia syyllisiä ja pääsin fiksailuissa vauhtiin:
    - PA-suodatin tukossa? -> vaihdoin ja sieltä tuli bensan seassa töhkää
    - Hall-anturi -> ei lähtenyt kylmänäkään käyntiin, joten en usko tähän
    - TPS-sensori -> Liitin oli hapettunut jonkin verran joten puhdistin
    - Tulpat -> takimmainen oli liitoksesta hapettunut, mutta kärkien väri oli kaikissa sama. Vaihdoin tulpat ja kipinää tuli startatessa kaikkiin.
    - PA-pumppu -> Irrotin ja kokeilin suoralla 12V akulta -> toimii.
    - Puhdistin tankin töhkästä, jota oli aika vähän. Vaihtelin letkuja mm. pa paineensäätimen alipaineletkun.
    - Vaihdoin PA-pumpun kumikauluksen, joka oli mallia Pandan lakritsi.
    - Tutkailin liittimiä mm. koneen lämpötila-anturista, enkä löytänyt hapettumia mutta irroittelin kuitenkin ja puhdistelin.

    Systeemit nippuun ja bensaa tankkiin ja kone starttasi hyvin ja lähti heti käyntiin. Jiihaa! Annoin käydä kuumaksi ja pistin mopon talliin, jossa alkoi tuore bensa haista nokkaan. Ihmettelin ettei mistään valu ainakaan lattialle ja kävin liitoksia läpi. Huomasin, että bensaa vuoti tipoittain tankin pa-anturin O-rengas liitoksesta tai sitten siitä tulpasta joka menee tämän anturilevyn läpi piuhoineen. Tätä en ollut irrottanut, joten miten se alkaa vuotaa? Kuivana tankki oli jotain pari viikkoa maksimissaan. Ei selvinnyt siinä, joten irrotin tankin ja heitin pienen kerroksen epoksia sähköliittimen tankin sisäpuoleiseen liitokseen ja seuraavana päivänä bensat sisään. Vuotoa ei ollut siitä, eikä O-renkaan välistä kolmeen päivään. Noh tankki kiinni mopoon, niin sama juttu ettei lähde käyntiin. Voi kiesus, eikun tankki lapolla tyhjäksi ja Fuel sending unit irti. Koitin mittailla ja sainkin arvoja, mutta voisiko vika silti olla tuossa tankin läpi menevässä liitoksessa? Virtaa tulee startatessa siihen tankin johdon liittimelle ja liittimen toisesta (tankin puoleisesta) menee virta piuhoille. Välillä tuntui, ettei PA-pumpun johdolle mene 12v mutta kyllä sieltä hetken päästä sain resistanssia. Kellään samoja ongelmia ollut? Ei viitsisi turhaan ostaa uutta Fuel sending unittia, kun maksaa niin pirusti.

    Tässä kuvassa näkyvää muovitulppaa, johdon läpivientiä epäilen (Itsellä tuo koko värkki näyttää melkein uudelta, pientä korroosiota tuossa pohjalevyssä) :


    Toinen vaihtoehto siis se tankin johdossa oleva uros/naarasliitin. Siihen ajattelin vaihtaa tämän tyyppisen:
    Viimeksi muokannut: Smistik; 30.05.2016 klo 23:55.
    ?
  2. #2
    Polttoaineanturi vaihdettu ja pyörä lähti käyntiin. Tosin vika palasi hetkittäin ja saatiin paikallistettua tankin johdon ja pyörän väliseen liittimeen naapurin avustuksella. Kuten hieman epäilinkin. Uutta liitintä huomenna ja josko pääsis pian ajelulle No nyt on pyörää taas huollettu vikaantuvien osien kannalta.
    ?
  3.  
  4. #3
    Vika palasi ja laitan nyt tähän ratkaisun, jos joku vanhalla K:lla ajava törmää samaan. Edellisen postauksen liittimen vaihdoin alkuperäisestä AMPin nelinapaiseen vesitiiviiseen malliin (Motonet). Siitä huolimatta pyörä teki saman tempun pitkän toimivan ajanjakson jälkeen toissapäivänä. Liitintä heiluttelemalla ei virtaa -> liitin irti ja yleismittarilla katsoin valkovihreästä johdosta tuleeko startatessa virtaa -> ei virtaa. Sitten laitoin suoraan akulta 12v pumpulle tankin ulkoisen johdon kautta, niin pumppu toimi, joten vika oli jossain muualla. Seuraavaksi mittasin virran #6 eli FI sulakkeelta. Ei virtaa. Sitten FI releen kimppuun, koska löysin netistä tekstin, jossa jollain oli FI releen pohjassa liitin painunut alas ja kontakti tästä johtuen heikko/katkeileva. Sieltähän se "vika" itsellekin paljastui. Eli heiluttelin relettä ja mittailin yleismittarilla #6 sulakkeen päältä virtaa, niin löysin kontaktin ajoittain. Irroitin releen ja suihkin kontaktisprayta pohjaan. Kun laitoin sen takaisin, niin yksi piuha työntyi alas ja kontakti hävisi eikä pa-pumppu toiminut. Irrotin releen pohjan ja laitoin releen kiinni varmistaen kaikkien lattojen painumisen liittimeen ja sitten lopuksi koko höskä ruuvilla kiinni releboksiin. Toivotaan että loppukesä menee ajellessa...
    ?