MotOrgBike-vastaava, moderointivastaava, tapahtumavastaava
Pääylläpitäjä
Moderaattori
Hallitus
Liittyi Apr 2007
Kytäjä
Pitäis saada Super Pro Automaticista äänet GoPro Hero2-kameraan. Onko kellään kokemusta äänien ulosotosta SP-A:sta erilliselle nauhurille? Jos on, niin millaisella kaapelilla?
SP-A:n manuaalissa sanotaan, että kaikkia Aux-lähtöjä voi käyttää nauhoitukseen, itse ajattelin käyttää Aux5:sta ensinnäkin siksi, että kaikki muut on käytössä... Aux5 tuntuisi sopivan tuohon käyttöön muutenkin parhaiten, koska siinä ei ole niitä automaattisia volumesäätöjä.
Ilmeisesti homma toimisi suoraan kaapelilla 1577/2460, mutta nyt ei ole aikaa lähteä sellaista metsästämään (reissuunlähtö 3pv kuluttua) joten pitää etsiä korvaava tai tehdä itse.
Easi-Plus:sta, Active-Plus:sta ja Super Pro AVi:sta oli dokumentoitu kaikki Aux-lähdöt pinnien tarkkuudella (tähän tyyliin) mutta tästä uudemmasta SP-A:sta sellaista dokumenttia ei taida olla olemassa ainakaan julkisesti. Jos jollain on käryä SP-A Aux-liitäntöjen pinnijärjestyksistä, niin kertokaapa.
Kameraa ladataan pyörän sähköistä vain tarvittaessa, ja jos tuo aiheuttaa ääneen häiriötä niin latauksen ajaksi otan äänipiuhan irti. Tuota galvaanista erotusta en siis tarvitse.
Arvostaisin kommentteja/kokemuksia samaa asiaa arponeilta, AVi:n käyttäjien nauhoituskokemuksista voisi olla hyötyä.
Reissulla ei sitten ole kusitaukoja emmekä pysähdy syömään