"Moottoripyöristä käyvät kaupaksi tällä hetkellä enää käytetyt. Moottoripyöräilytrendi on tältä erää ohi."
"Uutuusmallien kysyntä onkin tänä vuonna ollut melko hyvää. Edullinen, muutaman vuoden markkinoilla ollut peruspyörä ei sen sijaan tällä hetkellä mene kaupaksi ollenkaan."
YLE.
1000
Pahus! Ei tää pyörä ollutkaan sitten hyvä sijoituskohde![]()
Honda CB 500 -> Honda CBF 1000 -> Yamaha FJR 1300A -> Honda VTX 1800c
Sama ilmiö tuli huomattua, tonnilla sain tingittyä ostamani pyörän hintaa. Toisaalta vanhasta pyörästä sain mielestäni järkevän hinnan, tosin ottaen huomioon, että se oli Suomen halvin. Nettimotoon jäävät ne joiden hinta ei ole kohdallaan, muut myydään samantien.
Ei riemulla rajaa, kun pappiksella ajaa!
Aika huonosti menevät oikein hinnotellutkin kaupaksi - tietysti riippuu pyörän haluttavuudesta/muodikkuudesta. Joku aika sitten seurailin nettimotoa enemmäkin ja löytyi melko paljon uudenkarheita pyöriä, joissa hinta oli laskenut yli euron/km. Ei oikein enempää kannattaisi tiputtaa, koska silloin vuokraaminenkin on jo huomattavasti halvempaa.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Oman edellisen pyöräni sain aikani hintaa pikkuhiljaa pudottaen myityä kesäkuun alussa, no toki kylmä kevät teki varmaan osalta sen ettei oikein ollut kysyntää ja olihan -07 vuoden pyörässä jo 39tkm mittarissa niin varmasti sekin karkotti ostajia. No sitten kun se oli nettimoton halvin -07 vuoden sen mallin pyörä niin meni kaupan.
Sitten ostin nykyisen pyöräni ja sain sen mielestäni halvalla kun vertasi nettimoton muiden vastavien hintoja niin ei ollut toista lähellekkään samaa hintaa. Mutta nyt kun katsoin niin vajaassa kuukaudessa tilanne muuttunut ja sielä on useampiakin lähellä samaa hintaa olevia vaastaavia pyöriä. Eli ilmeisesti pyöräkauppa todellakin on aika nihkeää..
Ny Suzuki DL1000 Vstorm -07Vm
Ex Honda 1100 xx -99Vm
Ex Triumph Sprint ST 1050 -05
Ex Honda 1100 XX -96Vm
Ex Suzuki Hayabusa K8 Or/Mu
Ex Honda 1100 XX -07vm
Ex Suzuki Hayabusa K8 valakoone
Ex Suzuki Sv 650N -99Vm