Vanhan pyöräni kytkin toimii vielä ilman luistamatta, mutta antaa vedon päälle vasta melkein kahvan yläasennossa. Ei taida enää saada säädettyä alempaa ottamaan.
Osaatteko sanoa onko siinä mitkä levyt kuluneet tai jouset veltostuneet, aika tasaisesti silti toimii?
Olen vaihtanut n. 12000 km:n välein vaihdelaatikkoon märkäkytkimelle sopivat oljyt. Mittarilukemaa on yli 70000 km.
Ei ole kytkimelle tarvinnut aiemmin tehdä remonttia, joten kysyisin että tietäisi etukäteen mitä siihen pitäisi uusia.
Jos kytkin pitää ja säädöt lopussa, niin liekö vaijeri venähtänyt?
Jos ei vaijerin vaihdolla selviä, niin jäykemmät kytkinjouset (tai saattaahan olla että siellä on jo mutta kuoleentuneet) eivät ihmeitä maksa: http://www.mc-scatter.com/index.php?cPath=24_69_933_746
Kronoby Racing Team
Eiköhän siinä ole kytkinlevyt jo hiukka kuluneet.Tarkasta vaikka susukin huollosta mikä on levyjen minimi paksuus ja vaihtaa ne levyt jotka on kuluneet.
poku banuhäiskä:Suzuki,Moto-Guzzi,Velocette ja NSU-601
Ei pitäisi oikeastaan vaijerista johtua, ei ole kun muutamia vuosia vanha, ja olen voidellut sitä kerran vuoteen.
Kaipa sitä sitten pitäisi kokeilla levyjä ja jousia vaihtaa.