Totaalisen idioottimainen kuvakohde ja mahdoton ajaa perille asti.
![]()
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Juu, en minäkään siiten viitsinyt ottaa jellonasta kuvaa, kun ei ollut sopiva valo.
Ei se valo, mutta toi kuravelli.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Koska tämä ei ole mikään kurapyöräjahti, laitan uuden kuvan että homma jatkuisi ihan asfaltilla.
![]()
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Kohtelias kommenttini kohdentuu näin: "Rastikohde - Parolan leijona - lienee harkiten haluttu ja vasiten valittu kuvarasti ... tuhansien tarjolla olevien joukossa.
Kiitos rastin asettajalle. Tämä toi sen monien (itsenikin) tietoisuuteen. Kohde on upea kansallinen muistomerkki piilossa suurelta yleisöltä.
Tällä lailla kuvarastimme jahtaajat voivat esiintyä ... 'edeskäypinä'.
Ajankohta ja paikalliset vallitsevat kulkemisen olosuhteet tuskin laimentavat rastikohteen olemusta.
Kannustamisiin ... assukulkimien etenemisiä kurakelillä(kin) ... joskus ... hetkosen matkaa."
Kiitos ... Parolan leijonasta!
BMW R1100RS -93 ex, K1100LTSE -95 ex.
Kesäkelillä olisi varmaan mennytkin.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Ei tuo turhaa ajoa ollut, mä ajelen muutenkin ihan huvikseni, mutta toi kuravelli oli liikaa.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Jokos pikkuhiljaa uskaltaa ynnäillä nippuun tämän kauden vai onko joku vielä menossa nastat ropsuen rasteille![]()
Mutkaista tietä näkymättömiin... jollakin?
Paa nippuun vaan, sitä voi päivitellä tarpeen mukaan.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Ja sitten jatkokyssäri... Lyödäänkö Kanta-Hämeen kuvajahti lukkoon 2012-2013 kausien osalta ja aloitatte taas 2014 kauden "alusta" siihen mihin nyt jäätiin?
Luovuin itse pyörästä jo jokin kuukausi sitten perheen lievästä painostuksesta johtuen (ehkä kuitenkin vain toistaiseksi...toivottavasti) ja jahtikartta ym. jää näin ollen jatkossa päivittelemättä. Hemmetin hauskaahan tämä on ollut ja uusia ystäviäkin on tullut... mm. TLi:lle ja EsosRS:lle terveisiä
P.S. Perskeles kun viimeisin rastikin olisi ihan nurkalla. Vaan kun ei nelipyöräisiä sovi jahtiin, niin pyörän tilalle tulleella Jaggella on turha tuonne ajella... noo sekin on kyllä jo talviunilla![]()
Mutkaista tietä näkymättömiin... jollakin?
Vuosi kerrallaan mennään valtakunnallisesti.
Ensi vuonna alkaa uudet jahdit.
Jotain, jossain, silloin tällöin!
Mää haluisin jatkaaa koko talven, mutta voi olla yksinäistä hommaa![]()
Yamaha FZR600 -93 3HE
Exät:Honda VFR750F RC36, Honda NX650, Yamaha TDM850, Skyteam st50 72cc, Suzuki RF900R, Kawasaki GPZ550, Sachs X-road, Honda CBR125R, Honda CB350S, Honda CB450S,Yamaha Fzr600 "fighter", Helkama Ax
Joo, ja nyt nuo pohjat alkaa kohta olla sen verran jäässä, että sen Parolan Jellonan hakeminenkin onnistuu ilman hipiän sotkeentumista.
Joutessani ynnäilin 2013 Kanta-Hämeen kuvajahdin lukemiksi
Kauden ensimmäinen kuva haettiin 27. tammikuuta, mutta varsinaisesti jahti pääsi käyntiin vasta huhtikuun 14. päivä. Toistaiseksi viimeisin kuva postattu 20. marraskuuta.
Kauden 145 rastia etsiskeli 29 kuvan postannutta jahtaajaa ja ainakin pari oli ihan siinä kinthaalla liittyä mukaan.
Rasteja napsittiin seuraavasti:
1 RASTI
Riku76, Ajokoira, maukkae, Sikako, Jakali, jammu, Slanderer, Weeble, pxu, Setämies ja DizzySpell
2 RASTIA
Jupukki, Olbe ja meteor
3 RASTIA
Jetamio, EsosRS, Pande_K ja rantave
4 RASTIA
tonttuj, LKu ja Mika91
5 RASTIA
Antsu60, Smistik ja Maukka
6 RASTIA
MyRa ja ankara
19 RASTIA
Rik
29 RASTIA
TLi ja –perttu-
Kiitoksia jahtiin osallistuneille, hyvää joulua ja mitä aurinkoisinta uutta jahtikautta 2014 kaikille teille, jotka jahtia jatkatte! Minun osaltani tämä oli tässä![]()
Mutkaista tietä näkymättömiin... jollakin?
Kiitos -perttu- kartan ylläpitämisestä ja kiitos muille jahtaajille. Kuvajahdeista olen eniten seuraillut tätä Kanta-Hämettä koska seutu on mulle tuttua ja mieluisaa ajeluseutua ja toisaalta tässä ketjussa on hyvässä hengessä tullut mukavia kohteita, sellaisia mistä ehkä on jäänyt mieleen vastaisen varalle ajelukohteita ja sellaisia mitä on saanut tosissaan miettiä että varmasti olen tuostakin ajellut. Ei siis pelkkää kilpa-ajoa jonkun tienviitan luokse.
Kolme rastia vain sain kiinni ja ehkä saman verran muita yritin, mutta oli sitä siinäkin kun nuo kaikki olen ajellut tänne kotiin Helsinkiin uppaamaan kun vähän puutteelliset ja yhteensopimattomat mobiilisysteemit on ollut mulla. Pitänee parannella varustusta jotta pääsee aktiivisemmin mukaan.
Jees, Pertulle tosiaan kiitokset kartan ylläpidosta ja kaikesta muustakin. Toivottavasti tulet jossain vaiheessa järkiisi ja hommaat moottoripyörän uudestaan
Ensi kauden jahtia odotellessa.![]()
Kawasaki Z750 -05