Moro
Lähdetään kesäkuun alkupuolella pikakeikalle Itävaltaan. Finnlines tulee Gdyniaan klo. 15.00 paikallista aikaa ja tarkoitus on ajella rantatietä Saksan puolelle yöksi. Onko kenelläkään tiedossa mukavaa ja edullista yöpaikkaa jossakin rajan ja Berliinin välillä?
Jorkki
CB350, XS650, CB750K7, XS850,XV1000(TR-1), XS1100S, ST-4, FJR1300A
Miten olisi Puolan puolella Slubicessa (joen toisella puolella Frankfurt am Oder) hotelli Kaliski.
Muutaman kerran tullut oltua, viimeksi viikko sitten ja aina on hommat toimineet. Erittäin hyvä hinta/laatusuhde ja pyörille vartioitu parkki (yleensä on saanut talliin).
Myös hotellin ravintola erittäin suositeltava.
Kaikessa hinta noin puolet vastaavaan Saksassa ja ihan "länsimainen" meno.
http://www.hotelkaliski.pl/index.php?lang=en
Toissa vuonna oltiin samalla reitillä. Kannattaa huomioida,että Gdyniasta saattaa kestää yllättävän kauan päästä pois. Ulosmenotiellä suht ruuhkaista ja kapeiden kaistojen johdosta splittaaminenkin oli suht mahdotonta. Meni toista tuntia ennen kuin päästiin ulos kaupungista. Maantielläkin nopeus pyöri n.80 km tietämissä, joten rajalle saakka jos aikoo ajaa,niin yö on jo käsillä. Silloin ajettiin Koszalin nimiseen kaupunkiin. Hotellin nimeä en muista, mutta vaihtoehtoja löytyi Booking.comin kautta suht paljon eikä hintakaan huimannut.
Kaikki parhaiten Gdyniasta pääsee suoraan etelään, pari viikkoa sitten meni noin 10 minuuttia kun oltiin jo isolla tiellä. Maksullinen osuus alkaa Gdanskin korkeudelta.
Itse en kyllä yrittäisi Saksan puolelle illalla koska Puolan liikenne on aika hurjaa paikoitellen jo valoisellakin.
Viimeiset kaksi kertaa mentiin näin:
http://g.co/maps/yhpju
http://g.co/maps/b7432
Päätepisteiden vieressä majoituspaikat. Ruokaa, pari olutta ja aamulla virkeänä tielle.