Joo, mitä itse olen kuullut erään tapauksen keissistä, missä LP alkoi marmattaa kaverille tummennuskalvoista. Kaveri kielsi tietävänsä asiaa jolloin poliisi päätti "todistaa" olevansa oikeassa ja puhkaisi kalvoon reiän kynällä. Jälkipuinnit taisi olla sakkoa ja muutoskatsastus autolle tjsp. Kaveri soitti tutulle poliisille ja kysyi mitä tulisi tehdä? Poliisi-tuttu oli sanonut, että oikeusjuttuja voi kokeilla, mutta suurella todn. tulee häviämään, virkavalta ilmeisesti aikalailla voittamaton noissa oikeusjutuissa, ellei joku törkeä ylilyönti ole.
Neuvoi sen sijaan tekemään kirjallisen valituksen poliisista ja hänen toiminnastaan ja oli sanonut, et siitä pitäisi tulla sen verran paperipaskaa ja ilmeisesti jokin "esitutkinta?" sille LP:lle, että miettii seuraavan kerran, ennen kuin kajoaa tavallisen tallaajan omaisuuteen.
Ride to Live, Live to Ride
Prosessithan menee siten että sinä kiistät sakon kirjallisella valituksella 7pvän sisällä sakon saamisesta, tämän jälkeen sinut pyydetään kuulusteluihin, jonka jälkeen yleinen syyttäjä tekee päätöksen saamiensa esitutkinta materiaalien perusteella lähteekö nostamaan asiasta kanteen vai tekeekö syyttämättäjättämis päätöksen. Tämän kaiken järjestäminen vei poliisitlta ja käräjäoikeudelta hieman yli 9kk, ja tämän aiheuttama paperisota on melkoinen. Myöskin poliisi jonka kanssa olet asioinut alunperin joutuu kuulusteluihin yms. jossa hän antaa oman versionsa tapahtumasta joten se kyllä saa paskaa niskaan jo tässäkin tapauksessa.
Jos menet nukkumaan kutiavalla perseellä, heräät aamulla haisevilla sormilla.
Joko joku on "päässyt" miliisien mölymittauksen uhriksi?
On se vaan uskomatonta mitä tämmöinen joukkohysteria saa aikaa kun itekkin db-killerin joutu tilaamaan. Jos ratsia osuu omalle kohdalleni, ja jos osuu niin ainakin ilman killeriä rajat paukkuu niin että soi. Eikä putkessa e-merkkiäkään ole..
Suoraan sanoen vituttaa koko homma. Tänäänkin päivällä kun kävin lenkin heittämään niin vaikea siitä oli nauttia (samanlailla miten viimekautena, vaikka samat kilkkeet kiinni). Aikaajoin pelkäs seuraavan kurvin jälkeen sinisen olevan vastassa, toisessa kädessä tutka, toisessa db-mittari![]()
Itselläni siis on tasan 2 vaihtoehtoa, joko sisäistän ajatuksen, että pyöräni on "laiton" ja nautin ajamisesta täysin sieluin niin kauan kunnes joku vie kilvet. Maksan sakot mukisematta ja ruuvaan vakio bönthön kiinni katsastuksen ajaksi.
Toinen vaihtoehto on, että E-merkitsen sliparini itse ;) killeri kiinni sekä tarvittavat modaukset siihen että alittaa rajat (laatan mukaan 92 db @ 5500)
Kolmas vaihtoehto?![]()
Z 750 -04
Pitää itsekkin kyhätä työmaalla tommonen yleismallin killeri omaan mopoon.Ei vielä viitti vaihtaa kokoränniä![]()
Heh, on poliisien kampanja ollut tosi tehokas.
Aika hyvin hoidettu poliisilta.
Kaikki ovat pelko perseessä ja ostavat killereitä huimaa vauhtia.
Ei tainnut se yksi MP-liike tehdä turhaa tilausta, kun tilasi 200 killeriä hyllylle.
Pekka
![]()
CBR 600 F -93 -> Busa vm. 2000 -> GSX-R 1000 K4 -> Daytona 675 -07 -> Fireblade -08 -> Busa -08 -> GSX-R 1000 K6
tosi "born to be wild" meininkiä![]()
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Hakusessa..
Paha sitten sanoa, kuinka monella on edes aihetta olla pelko perseessä. E-merkinnät löytynee suurimmalta osalta ja jos vielä on killeri kiinni, on käytännössä täysin turvassa. Itsellä kuitenkin on ollut race only -putki kiinni, jolloin poliisin ei tarvitse edes vaivautua melua mittaamaan, vaan se voi ottaa suoraan kilvet irti ja pistää sakkoa tulemaan. Päiväsakkoihin mulla ei ole varaa ja jos ne pistää taas joku sunnuntai Tuusulanväylälle meluratsian, niin aika suurella todennäköisyydellä siinä olen itsekin. Kyllä tuo kilogixxeri tuntuu vakioputkellakin kulkevan sen aikaa, että saa laillisen tarvikeputken hankittua.
CBR 600 F -93 -> Busa vm. 2000 -> GSX-R 1000 K4 -> Daytona 675 -07 -> Fireblade -08 -> Busa -08 -> GSX-R 1000 K6
Joo, liekö samanlainen keissi kuin aikanaan kännykkään puhumis- kielto ajaessa. Alkuun kaikki hysteerisiä ja tilaillaan hands freeta ja osa ei uskalla pitää puhelinta edes autossa mukana. Tänä päivänä porukka toimii kuten alun alkujaan ja jos napsahtaa niin napsahtaa. Tässä tosin se ero, että tuo kilpien ruuvaamis- leikki on todella perseestä verrattuna rikesakkoon (tai mitä siitä kännykkään puhumisesta nyt tuleekaan?).
Minun mielestäni todella shaissea toimintaa poliisilta antaa julkisia lausuntoja medialle, että meluratsioita ei pidetä, mutta silti pidetään? Herättää luottamusta poliisien sanaan..? just..
Mitenkähän on, jos lätkän mukaan melua saisi lähteä vaikka 100db ja poliisi mittaa 101-102db niin ottavatko tosiaan kilvet pois? Jos näin on, niin minun mielestäni alkaa olla jo vittuilua. Nyt, kun paska on niin sanotusti osunut jo ropelliin niin toivotaan, että uutisoivat ja promoavat näistä suoritetuista melumittauksista niin maan p**keleesti lehdissä ja mediassa, että kukkahatut saa mielenrauhan. Tämän jälkeen voisivat mielestäni jättää motoristit rauhaan, ellei kyseessä ole selvä "ilkivalta" esim. tahallinen huudattaminen jossain asustuskeskuksessa klo 22.oo jälkeen jne...
BTW: Eilen kuulemma pidetty meluratsiaa Tampereella Hatanpäällä? Onko muut tästä tietoisia vai onko tornari?
Viimeksi muokannut: PikkuMasa; 29.04.2012 klo 23:42.
Ride to Live, Live to Ride
Ensin foorumia lueskellessa oli pelko persessä, mutta kun katsoin pyörästä laatasta arvot. 99db ja 6000rpm ajattelin että kaukana ollaan pelkotiloista. hondassa läppä huolehtii vielä tuossa vaiheessa kiiniolostaan, aijon jatkaa matkaa huoletta ensimmäiseeen kinniottotton asti huoletta.
Fzr 600,cbr900,cbr954,cbr1000,ktm990,
Xt 1200......vfr1200
On tossa ihan liian monta "liikkuvaa osaa" parivaljakolle jossa vain toinen kykenee lukemaan
ja toinen kirjoittamaan.
Ennenkuin joku taas ehtii syyttämään huonosta asenteesta.... jopa panettelusta.... pitää todeta,
ettei savua ilman tulta..... eikä poliisivitsit ihan tyhjästä tähän maailmaan synny.
Mietitäänpä tätä vanhaa classikkoa.
Mikkeli, pankin edusta, torin laidalla.......
Kaveri "kylmentynyt" Handelsbankenin eteen.
Toinen polliiseista raportoi tomerana keskukseen:
Teällä han..hee.. dande....dsp.....
Ei vittu.... ruahataan se tonne ossuuspanki ettee
...vai miten se nyt meni
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Onhan se noinkin, mutta selkeästi halvemmaksi mulle ainakin tulee ostaa uusi putki kuin jäädä kerran kiinni ei-laillisella putkella ajamisesta. Nyt kun asenneilmasto on tällainen, niin kyllä ne meluratsiatkin sieltä jossain vaiheessa tulee tai sitten poliisit rupeavat niitä muiden töiden ohessa aktiivisesti katselemaan. Jos nyt miettii yhtään suomalaista virkamiestä, niin onhan tämä tilanne ihmeen kauan kestänyt, että iso osa porukasta ajaa aivan avoimesti laittomilla putkilla. Vuosikatsastukset on sitten tulossa seuraavaksi.
CBR 600 F -93 -> Busa vm. 2000 -> GSX-R 1000 K4 -> Daytona 675 -07 -> Fireblade -08 -> Busa -08 -> GSX-R 1000 K6
No niinpä. Vuosikatsastukset tulevat pakolliseksi, jos porukka ei pidä pyöriään laillisessa kunnossa oma-alotteisesti.
Minä en ainakaan halua viedä pyörääni joka vuosi katsastukseen, koska se on kaikin puolin laillinen ja turvallinen ja hyvässä kunnossa muutenkin. Pidän siitä hyvää huolta ja pyörän turvallinen kunto on minunkin henkivakuutukseni.
En halua maksaa jotain hemmetin katsastusmaksua joka vuosi vaan siitä, että katsastusmies toteaa sen minkä minä jo tiedän.
Pekka
![]()
Viimeksi muokannut: Pekkavee; 30.04.2012 klo 00:05.
Jos nyt hirveästi pelottaa ja arveluttaa oman kulkineen äänet, niin voin pientä korvausta vastaan (bisse tms.) suorittaa suuntaa antavan mittauksen PK-seudulla. Papereita et mittauksesta saa, mutta luotettavan ja vertailukelpoisen tuloksen kyllä. Yhteyttä privalla
Nykyset
GSX-R600 K6
GSX-R1100 -90
RM 85 -06
ja exät
GSX750F -89
RG 125 gamma -85
RM 125 -81
PV 50 -80
Onhan se.... kauheeta.
Toisaalta, jos vuosikatsastus olisi "este luovalle harrastustoiminnalle", suomessa ei autopuolella
ajeltaisi kuin pappamallin corolloilla..... vakiona.
Tosiharrastaja on aina rakentanut vehkeensä.... ja ajellut niillä.
Jos mopohommissa vuosikatsastusten myötä kaiken maailman joutoelvikset hieman harvenee....
tuskin tuo mitään haittaa.
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
Mielummin katsastus kuin poliisin mielivalta kaduilla...
T U O N O 2 0 0 5 R
Aprilia Club Finland
Uskoisin että suurella todennäköisyydellä vuosikatsastukset tulevat eteen motareihin. Tunnen monta ihmistä joita vähät kiinnostaa oman mp:nsä kunto. (autoista puhumattakaan) Toki huollot tehdään ajallaan "valtuutetuilla huoltofirmoilla", välillä enemmän ajoissa, välillä vähemmän. Eli pointtina se, että varmistutaan siitä että liikenteessä ei ole "rikkinäisiä/vaarallisia" laitteita.
Palatakseni otsikon aiheeseen. Itse koen että se e-merkki putken kyljessä on täysin turha. Joku voisi valaista mua että mikä sen virka on? Eli vaikkakin pyöräni on "laiton", se ei todellakaan ole rikkinäinen/vaarallinen, turvaton jne. Itseasiassa se on paljon paremmassa kunnossa kun vakionaja mageempi ofc ;)
Z 750 -04
Kai sen virka on se, että kun se kapine on tuotu markkinoille ja se on jossain jäsenmaassa tyyppihyväksytty ja siihen on sillä perusteella lyöty tuo e-merkki, sitä saa myydä koko EU:n alueella sillai, että sitä ei tarvitse enää Suomessa eikä muussakaan yhteisön jäsenmaassa uudestaan tyyppihyväksyttää eikä katsastaa. Siis aivan turha.
Eivät ota, koska EY-tyyppihyväksytyssä pyörässä raja on lätkän dB-lukema + 5dB. Eli jos lätkässä on 100dB, niin maksimi on mitattaessa 105dB, eli 106dB on jo laiton jolla kilpi lähtee.
Jossain pyörissä on lätkässä esim. 86dB, jolloin jo 92dB on laiton ko. pyörämallin kohdalla. Epäreilua että toisista saa lähteä enemmän ääntä kuin toisista, mutta sellainen on laki.
Viimeksi muokannut: Hiikeri; 30.04.2012 klo 05:00.
<p>Honda CBR 919R</p>