Täältä yksi ehkä välihenkilöksi kun nykypäivänä ei saa sanoa "jotain"mieheksi (esim. enää ei ole esimiestä vaan esihenkilö)..vauhti vois olla sopee tolle veerotille...
-
Voisin myös liittyä letkaan, ellei mitään ihmeellisiä esteitä satu tulemaan..![]()
Mukana ollaan jos palkanmaksaja ei häiriköi
Johan tätä on odoteltukin![]()
- Aprilia 1200 Caponord Rally
-EX BMW R1200GS -05
-EX BMW F650GS -11
-EX Honda XL 650 V -05
-EX Honda CBR 954 RR -03
-EX Suzuki SV 650 S -04
Mukana jos tarkenee.
BMW F700GS - Honda VFR800 - Honda CBF600S - Honda Monkey
Reitti on nyt valmis ja pituutta sille tuli 207 kilometriä. Seassa on pitkää mutkaa, tiukempaa mutkaa ja verrattain vähän ihan puhtaita siirtymiä. Olen eilen -Anu- :n kanssa käynyt tutustumassa osaan reittistä autolla ja tässä yhteydessä voin kertoa että mitään kammottavia routapatteja ei liiemmin näkynyt, joskin selvä varovaisuus on vuodenaika huomioiden paikallaan. Irtosoraa ja paikoin suht karkeaa asfalttia löytyy parilla pätkällä. Ei tosin mitään mikä ei olisi helposti ajettavissa. Pääsemme siis treenaamaan mukavasti isompaa tietä ja klassikko mutkapätkiä uskoakseni ihan riittävällä sykkeellä. Kivaa maisemaa ja mukavasti kokoajan alle 70 kilometrin sisällä Helsingistä. Moottoritietä ja hiekkatietä ei ajeta metriäkään. Kurvit taitellaan keskisellä ja itäisellä uudellamaalla. Lävistetaanpä siinä ohessa yksi kaupungin keskustakin joten pääsemme harjoittelemaan tiiviisti ajamistakin. Ja kateellisia katseita on luvassa ;)
Tässä yhteydessä haluan jo varoittaa että vaikka mutkat ovatkin jouhevia ja hauskoja, sekä ennenkaikkea helppoja ajettavia, on seassa muutamia kokeneenkin yllättäviä tiukkoja mutkia. Joten asennoitukaa jo valmiiksi siihen että jokainen ajaa omaa ajoaan eikä ota vauhtiansa edelläajavan takalampusta, vaikka etenemmekin normaalia selvästi rauhallisemmin.
Toivottavasti sää suosii ja lupaan että ainakin ne joille kys. alueen mutkapätkät ovat vieraita, luvassa on mielettömän hauskaa kurvailua. Reitti päättyy sinne mistä se alkaakin, jos tämä helpottaa pitkänmatkalaisten kotiinpaluu suunnitelmia.
Pidetään letka kasassa ja treenailkaa jo valmiiksi erityisesti havainnoimaan mitä takananne tapahtuu. Risteyksen merkkaus on yksi suurimpia haasteita tälläkin reissulla. Eli jos takana on tyhjää, jääkää odottamaan risteykseen jotta takanatulijat tietävät mihin letkan kärki etenee. Kärki odottelee takuulla tarpeeksi tiheään ettei kenenkään tarvitse alkaa ajamaan ketään kiinni peräsuoli pitkällään.
Jos kenellä on PMR puhelin käytettävissään niin muistakaa ladata ne ja tulkaa kertomaan niistä minulle ennen lähtöä jotta voimme ripotella radiot tasaisin välein letkaan. Kanava ilmoitetaan lähtöpaikalla.
Viimeksi muokannut: GuessWho; 10.04.2012 klo 12:53.
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Jepja oman vajaan 1000km:n kokemuksella tähän asti tältä kaudelta voin sanoa että asfalttitiet ovat olleet myös kamalan pölyisiä (tuon irtosoran lisäksi), eli mutkassa saattaa tuntua että takanakki liukuu vaikka vauhtia olisi 30% vähemmän mitä siinä samassa mutkassa oli viime kesänä.
Toivotaan siis rankkasateita jotka putsais nuo pölyt pois.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Eiköhän ne tiet ole kuukauden päästä ajettavassa kunnossa ja ilmassa vähemmän hampaiden narsketta![]()
Yamaha R1 '06
tais olla possujuna pitämässä artjärvellä taukoa tai sit joku muu isompi poppoo kyseessä![]()
<p>filhos da puta </p>
Kyllä siinä peekoolaisia oli tauolla juu. Käytiin hiukan pikkupoppoolla tutkailemassa teiden kuntoa ja ihan saa lasettaa loivatkin jyrkästi. Hienossa kunnossa kaikki. Pikkusen hiekkaa siellä täällää mut sehän vaan lisäs hauskuutta ja haastetta ;)
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter
Minäkin voisin osallistua jos ei esteitä tule.
E. ei pääse osallistumaan.![]()
Viimeksi muokannut: Minninkäinen; 09.05.2012 klo 22:20.
Mukana
Tännehän on ilmottautunu mukavasti porukkaa. Voisin tulla mukaan, mikäli ei mitään ihmeitä satu.
Damn. Tätä vähän odottelin, jotta pääsisi mukaan letka-ajeluihin. Tuo viikonloppu menee kuitenkin työn merkeissä Italiassa. No, tuleehan noita muitakin letkoja joihin voi liittyä.![]()
CBR1000F -99
Motoristi, mutta muuten terve.
vahva ehkä
ehkäpäs!
Jahas. Tuntuu paimennettavia rittävän. Kivaa.![]()
Uudestisyntynyt REXERI Suzuki T-250 -71 Kawasakit: A7 Avanger 350 -71 H1 Mach III (H1B) 500 -73 Z500 -80 ZRX 1200 -04
Näyttäisi mukavasti tulevan possujonoon poppoota. Ja sepäs vasta on hienoa !
Tässä kohtaa haluan korostaa vielä kerran että jos moottoripyörän perushallinnassa on puutteita etkä mahdollisesti vielä arvele ajaa mutkaista tietä nopeusrajoitusten puitteissa, neuvoisin lykkäämään letkaan lähtöä tuonnemmaksi. Porukka-ajelut on maailman mukavin tapa nauttia yhteishengestä ja kimpassa touhuamisesta. Mutta letkat eivät ole oikea paikka jos homma ei ole soolopuolella hallussa.
En pyri sulkemaan ketään ulos, päinvastoin. Mutta välttääksemme turhautumisista johtuvia huomiokyvyn herpaantumisia ja sitä myöten tarpeettomia läheltäpiti tilanteita, on hyvä muistaa että letkaan vasta kun mutka taittuu ja meno maistuu vähintään tikkarin verran.
Turvallisuus ennen kaikkea, jotta saadaan hymyillä vielä reissun jälkeen loppukahveillakin![]()
Viimeksi muokannut: GuessWho; 06.05.2012 klo 22:15.
youtube channel "austrianoutlaw"
Home away from home: Antibes, Cote d`Azur (French Riviera)
Proud owner of a Yamaha T-Max 530 maxiscooter