Ajattelin tehdä kevyet apukäynnistyskaapelit. Säilytystilaa kun on rajallisesti niin mitkään kaupan valmispaketit eivät ole toimivia. Kaapeliksi ajattelin silikonipäällystettyä kaapelia, paksuin minkä löysin on 10AWG = 6mm². kaapelin päihin pikkuiset hauenleuat (50mm). Pituutta parisen metriä.
Noista osista kaapeleista tulisi hyvin notkeat ja tilantarve pieni, mahtuu penkin allekin.
Mitenkähän tuon paksuinen kaapeli oikeasti toimisi, meneekö lämpökaapeliksi?
Onko ajatelma järjellinen?
Aika ohuelta tuntuu.Jatkuvassa käytössä 6 neliömillimetriä kestää 25A.Kuinka paljon se sinun pyörä ottaa virtaa
käynnistyksessä?
Hetkellisesti en osaa sanoa,mutta kuumetessa johdon vastus kasvaa ja apuvirta tietty pienenee.
Testaa se käynnistysvirta ensin paksummalla kaapelilla.(16mm`2)
Auton kaapelit ovat juuri tuon 16mm² ja ovat muutenkin hyvälaatuiset. Niitä vaan ei voi ottaa mukaan. Kaapeli mitä olen katsastellut on 0.08mm säikeistä tehty, eli tosi monisäikeinen ja silikonivaipan ansiosta muutenkin pehmeä. Tuo 6mm² karva kestää varmaan enemmänkin hetkellisesti, 25A lienee määräys sähköasennuksissa (siis koti).
Pyörän vaatimasta käynnistysvirrasta ei ole mitään havaintoa, akku on 12Ah.
Itsellä on matkassa mukana Bilteman ohuin malli, ja mahtuvat hyvin olemaan penkin alla. En nyt muista paksuutta ta pituutta, mutta ovat lyhyemmät, kuin mun toiset "kunnon" kaapelit, ja hauenleuatkin ovat aika sirot niissä.
Edit: En nyt tiedä onko juuri toi tällä hetkellä myynnissä oleva 10mm malli sama:
Biltema
<p><span style="color: rgb(0, 255, 255);">Hugo:"</span><span style="color: rgb(255, 0, 255);">Aina ei voi voittaa, ei edes joka kerta!</span><span style="color: rgb(0, 255, 255);">"</span></p>
Tästähän vielä jokin sähköinsinööri innostuu laskemaan tarkemminkin kaapelin kuormitettavuutta mutta sanompa kuitenkin...
SFS6000:n mukaan 6 mm2 kupari kaapelin jatkuva kuormitettavuus ilma-asennuksessa on 45A.
Korjauskertoimia ei näkemykseni mukaan tässä tarvita
kale
kyllä tuon paksuinen kaapeli toimii varsinkin jos sen apuvirran saa auton akusta.
tokihan se kaapeli lämpeää mut so what?
Horo Elää !
Ja jos kiire ei ole ihan mahdoton niin ohuemmallakin kaapelilla saa akkuun eloa kun antaa hetken ladata eikä heti starttaa.
Virran tarvehan on yleensä hyvin lyhytaikainen ja voihan sitä muutaman minuutin antaa olla "lataus-moodissakin".
Tuo kaapelin tarve on varmasti satunnaista ja ns hätävara. Täytyypä kokeilla ja lähteä värkkäämään kaapelit. Kun en ole sähköinsinjööri, niin onko tuolla monisäikeisyydellä / kuparin laadulla oikeasti mitään merkitystä lyhytaikaisessa virransyöttökyvyssä?
Ei merkitystä johdon laadulla, tasasähköllä koko pinta-ala tulee käyttöön. Riippumatta siitä onko se miten hienosäikeistä vaiko umpijöötiä. Sellainen haittapuoli ohuessa johdossa on kyllä että jännitehäviö voi olla turhan suuri, puhutaan hyvin suurella todennäköisyydellä >100 A hetkellisistä virroista. Tietenkään kukaanhan ei kiellä laittamasta vaikka 2-3 tuommoista 6 mm^2 johtoa rinnakkain.
Jos nyt jotain laskee niin kuparin resistiivisyydellä (1.68e-8 ohm*m) metrin mittaisen 6 mm^2 kaapelin resistanssi on 2.8 milliohmia joten 100 A virralla starttaillessa jännitehäviö olisi n. 0.6 volttia (2 kaapelia, + ja -). Plus sitten kaapelikengät yms. Ei ehkä vielä kovin merkityksellinen. Johto lämpenisi siis 60W teholla joten varmasti kuumaksi menee tuolla virralla. Tietenkin starttaillessa virtaa tarvitaan ihan alkuun paljon enemmän, koneen pyöriessä virrantarve tietty pienenee.
t. Janne
KTM 1190 Adventure ABS -16
Paitsi jos akku on liki kuollut ja ei ota virtaa juurikaan vastaan, niin ei auta.
Omaa kokemusta on tapauksesta, että en saanut tuollaisilla ohuilla käynnistyskaapeleilla pyörää käyntiin, tosin kyseessä oli iso twini. Akku oli aikalailla entinen, eikä ottanut juurikaan virtaa vastaan. Noilla apukaapeleilla jaksoi starttia pyörittää, muttei lähtenyt käyntiin. Sitten löytyi vähän paremmat apukaapelit ja niillä pyörä lähti käyntiin ja matka jatkui, eli sen verran akku toimi että pyörä kävi laturin antamalla virralla.
Eli kyllä vähintäänkin tuota 10mm2 kaapelia itse laittaisin, tai sitten kaksi paria sitä 6mm2 kaapelia.
Kiitos kaikille, "tieto lisää tuskaa"
Ongelma on kaapeleiden kuljetettavuus, ts niiden pitäisi olla mahdollisimmen pieneen tilaan menevät.
Silikonikaapeli on hieman arvokasta, mutta joustavan kaapelin saa sullottua moneenkin jemmapaikkaan.
Pärräni on V4, joten käynnistysmoottori ei joudu ihan yhtä koville kuin boxeri tai V2 myllyissä.
Paksuin silikonikaapeli, mitä löysin oli tuo 6mm². Onko jollain tietoa mistä saisi sitten paksumpaa?
Juu, isot parisylkkyiset kyllä imaisevat virtaa startissa. Lainaamastani kirjoituksestasi sain ymmärrettyä että moottorin rakenne sinällään (esim V2) aiheuttaisi isomman starttivoiman tarpeen. Näinhän ei ole, sillä sylkkyjen asennolla ei asiaan ole merkitystä vaan juurikin noilla V2 ja boxukoneiden isoilla sylinteritilavuuksilla (ja usein myös korkeilla puristuksilla).
KTM 1190 Adventure ABS -16
Sen jälkeen kun kaveri jätti parkit yöksi päälle niin tein 6 mm2 kaapelit ja käytännössä niillä on pari kertaa saatu pyörä käyntiin. Hurjan paljon parempi kuin ei mitään.
FJR -17
http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...idCategory=466 täältä ainaskin löytyy silikoni johtoa jos jonkinmoista sekä hauenleukoja. itsellä on tuota 16AWG johtoa ja hauenleuat jolla sai mopon käyntiin nätistija löytyyhän tuolta 8AWG johtoakin jos pelkää johdon lämpenemistä
toinen paikka mistä silikoonijohtoa saa on ebay, kannattaa suosiolla jättää ne "paikallisest" paikat väliin...![]()
Otiko tota 8AWG kaapelia? jos otit niin kannattaa juottaa pienellä kaasupolttimolla hauenleukoihin kiinni, ottaa vain suojat leuoista pois ensin. kolvi on hieman liian "hidas" eikä molemmat osat tunnu lämpenevän kunnolla.
niija noita haenleukoja saa myös biltemasta tai motonetistä edulliseen hintaan
Sanotaanko et startti on vain 300W, silloin maksimi virta on 25A. P=UxI ja ovat maxsimi virtoja. Autoissa ainakin vanhemmissa startit oli yli KW:n. Jotain 1.5 jolloin virrat oli jotain 200A tai yli. Pyörässä riittää apukaapeliksi jo 4 neliötä jos ei minuuttu tolkulla veivaa.
Jaha, ja rarioo pienemmälle heti. Harman Kardon antaa kiviltä 2x45A kaiuttimille eikä mulla ole kuin 4 neliön piuhat. Talo palaa justiinsa.
No licence team 8.9.2010 - 16.12.2010
XX
Eipä näyttäisi olevan pyörän omatkaan kaapelit tuota 6 mm2:a kummempia. Ehkä pitäisi.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.