Hola amigos,
Nopeahko etsintä netin syövereissä paljasti, että Nolanin kypärissä on otsikon mukaiset ominaisuudet. Entäs muut valmistajat?
Sillä vain, että jos kypärää meinaa vaihtaa, idea olisi saada kyseiset ominaisuudet pottaan. Muuten uuden hankkimisessa ei ole mieltä.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Suupertti kypärissä on, en tiiä onko kaikissa.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Ilmeisesti HJC:llä kanssa. Ainakin joissain aurinkovisiirillä varustetuissa kypärissä on kuvien mukaan pinlockvisiirille kiinnitysmahdollisuus. Asiasta ei kuitenkaan osata mainita mitään tuotekuvauksessa.
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
X-lite (Nolaninhan sekin kyllä on). Testasin tuota 702 mallia päähän ja oli kyllä kaikinpuolin aika paska. Se aurinkovisiirikään ei tullut tarpeeksi alas, liikaa tulee valoa alta.
HJC:n kypärissä aurinkovisiiri löytyy FS-MAX ja IS-Multi (ehkä joistain muistakin?) kypäristä mutta kummassakaan ei ole pinlockia ainakaan originaali visiirissä!
Suupertti -kypäristä ainakin C-3 ja S-1 malleissa on ja niitähän saa Briteistä tällä hetkellä tosi halvalla! (290-320 euroa plus toimituskulut)
Viimeksi muokannut: Go-Za; 20.03.2012 klo 09:25.
BMW G650XChallenge
gozamite-blogi
Juu, itse ostin tänä talvena uuden kypärän ja itselläni oli pakollisina juurikin nuo kaksi mainitsemaasi ominaisuutta. Ongelmaksi muodostui se, että niitä ei tahtonut kovin monelta valmistajalta kaupan hyllyistä löytyä.
Schuberth tahtoi olla ainoana noista hintavemmista merkeistä. Eli Schuberthin kypäristä löytyy ne ja käsittääkseni Shoei:lla myös on nuo heidän uusimmassa avattavassakin. Mikä on sinänsä mielenkiintoista että Shoei:lla ei kai ole ollut ainoassakaan kypärässä aurinkovisiiriä tähän mennessä. Shoei Neotec tosin mahtaa olla kalliimpi ku Schuberth C3.
Näiltä valmistajilta ainakin löytyy:
Schuberth
Nolan
Airoh
Xlite
Yamaha XJ 900 S Diversion '99
Schupert C3:ssa sellainen on ja hyvä potta, joskin hintavammasta päästä. Ja on hiljainen.![]()
AGV´llä on SV serkinnällä olevissa malleissa. Esim AGV Stealth SV.
Syksyn kerkesin ajella tuollasen kaa - ihan ok se aurinkolippa (kypärästä muuten tykkäsin kyllä kovasti) on syksyin /keväin kun pimeä tulee kesken ajelun ja kelit vaihtelee ja aurinko paistaa matalta tms. Ja varmasti hyvä jos on tunneleita tai vuoristossa tms jossa on kovasti varjoisia/aurinkoisia paikkoja. Mut lopulta otin tumman visiirin kirkkaan kaveriksi -> suurin osa kesästä mennee koskematta tuohonaurinko lippaan
Seuraavaa ostaessa tuo vekotin ei ole vaatimuslistalla ollenkaan.
Jos tuollle ei koe erityistä tarvetta, niin ei kannata sen takia kypärää vaihtaa.
Jos koet tarvetta tai kypäränvaihto on muutenkin ajankohtainen, kato että visiiri tulee niin alas/istuu niin ettei aurinko pääse paistamaan esim nenän vierestä, eikä peilaa muualta naamasta sinne sisäpuolelle.
Edit:
1) ( katso Toimeven kommentti alempana) SV malleissa sisäinen. kypärän sivulla olevalla vivulla käännettävä aurinko visiiri.
2) pääsääntöisesti omassa käytössä tumma visiiri on toimivampi kuin tuollainen lippa - koska käytän tummennettua /aurinkolaseja lähes aina ajaessa vähänkään kirkkaammalla kelillä, eli kesällä liki aina.
Viimeksi muokannut: specka; 20.03.2012 klo 11:57.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
...tuosta "heijastus-" tai muusta ongelmasta:
Schuberthin kypäröissä (esim S1 ja C3) aurinkovisiiri sisäpuolella ja turvallinen käyttää. Eli toimiva. Aurinkosuoja tullee niin alas, että suojaa hyvin. Mulla on molemmat kypärät, joten pitkää käyttökokemusta näistä.
HJC:n malleja kokkeilin myös kun tuota avattavaa olin ostamassa toissa keväänä. Siinä myös aurinkosuoja tullee melekein yhtä alas kuin Schuberthissa, joten uskon sen myös olevan hyvä tarkotukseensa.
En muista mikä oli kolmas merkki, jota kokkeilin (mulla oli siis kriteerinä nimenomaan tuo sisäpuolinen aurinkosuoja, näitähän on myös ulkopuolelle tulevia, jotka ovat kokeilemissani selkeästi ylemmäs jääviä), mutta siinä suoja jäi tosin melko ylös ja voisin kuvitella matalalta paistavaa aurinkoa vasten ajaessa joutuvan hieman päätä painamaan alaspäin suojan saavuttaakseen.
Schuberthissa tietysti vielä etuna näin silmälasipäiselle se, että "koppa" on riittävän tilava, jotta toimii hyvin myös lasien kanssa. Esim. kokeilemani AGV oli niin ahdas, että tuntu olevan silmälasit pleksissä kiini...
Tuosta äänettömyyestä en sano mithän, vaikka Schubertheja onki nyt muutaman vuojen ajan ittellä päässä keikkunu. Tulpat mulla on joka tappauksessa ja varmasti löytyy muitaki yhtä hiljasia tai äänekkäitä kypäriä.
Viimeksi muokannut: toimeve; 20.03.2012 klo 11:36.
Hayabusa -01 mm. Norjanreissusta albumilinkki! kuva s. 7
319km/h Hallin kentällä 2014 liki 160tkm ajetulla tourinki-Busalla
Shuberttia saa Eurobikerista ORG! alennuksilla kilpailukykyiseen hintaan.
Big Katoom
Edellä mainittujen lisäksi ainakin BMW System 6:sta löytyy pinlock ja integroitu aurinkovisiiri.
Suupertin orggisvisiiiri on ainakin minulle hieman liian tumma, ihme ettei sävyissä löydy vaihtoehtoja. Vaaleampisävyisiä kuitenkin on olemassa, sillä sellaisen asennutin aikoinaan C2:seen, joka oli tehtaalla korjattavana. Maahantuojan hyllystä vaaleampaa visiiriä ei ainakaan silloin löytynyt, eikä saanut edes tilaamalla. Miten lie nykyisin..
Viimeksi muokannut: J@ck; 20.03.2012 klo 12:47.
1300 Gessu
Pari lisäkriteeriä unohtui:
1: DD-lukko
2: umpikypärä
Ja nämä jo aiemmin mainitut
3: integroitu aurinkovisiiri
4: pinlock
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Ei taida uusissa suuperteissa olla enää DD-lukkoa, vai muistanko ihan väärin.. DD:n korvaava lukko on kyllä hyvä sekin, ei ne noihin laatupottiin mitään skeidaa laita. Voi kyllä olla, että sotken tuon lukkohomman BMW kypärän lukkoon, saapi korjata
Jäi vaivaamaan ja tarkistin. Schuberth S1 Prosta löytyy DD-lukko, mutta C3:sta ei. S1 on kyllä hyvä potta ja käy ainakin meikäläiselle kuin nenä päähän, hyvin istuvat myös C 2 ja 3
Viimeksi muokannut: J@ck; 20.03.2012 klo 13:04.
1300 Gessu
Suosittelen kyllä suuberttiä, on kevyt ja hyvä kypärä.Itsellä ollu nyt vuoden verran.
Se maksaa kuka nauttii!
Suzuki GSF 1250A -08 Exät:KTM 950 SM -06, KTM 990 SD -07, Suzuki GSF 1200S Bandit -06, Yamaha XJR 1300 -03, Suzuki GSX 750 -01
C3:ssa ei ole DD:tä, mutta muuten löytyy kyllä kaikki ominaisuudet. Itse ajellut vastaavalla nyt pari vuotta ja olen tyytyväinen ollut. Melutaso vaan on aika korkea, joten kannattaa käydä koeajelemassa jos sellaista meinaa hankkia.
https://reissu.org
Yamaha XJ 900 S Diversion '99
Kylläpä noita mun mielestä löytyy aika paljo äänekkäämpiä kypäriä kun C3, itsellä ainakin ollu hiljasin avattava tähän mennessä.
Omassa pyörässä(deuville) olen huomannut sen, että melun aiheuttaja on tuulisuoja, se aiheuttaa ainakin meikäläisen kokoisella(päälle 180 cm) pyörteen juuri siihen kypärän kohdalle. Kun vauhdissa nostaa päätään selvästi ylöspäin pois tuosta pyörteestä, niin melu vähenee olennaisesti. Mutta ei sitä pleksiä viitsi poiskaan ruuvata, on siitä omat etunsa![]()
C3:sta jos puhutaan niin eipä se ole mitenkään erityisen painava avattavien luokkaan. On niitä muutama vielä kevyempikin, mutta moni on kuitenkin painavampi kuin Schuberth C3. Se on siinä aikalailla keskikastissa. Esimerkiksi Nolanin avattavista muutama painaa jopa yli 200g enemmän kun C3.
Yamaha XJ 900 S Diversion '99
-nomen est omen-
Shubert C3 yliarvostettu
http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/schuberth-c3
Suosisin avattavissa ennemmin BMW System6 ta, laadukkaampi kokonaisuus.
^
Siis mistä Nolanin mallista on kyse? Onhan kaikissa Nolanin avattavissa ja useissa umpimalleistakin ainakin N85:ssa tuo aurinkovisiirimekanismi.
Moto Guzzi Breva V850
Vespa GTS 250ie