Sivu: 4 / 4:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 234
Tulokset 91:stä 118:een 118:sta
  1. #91
    ^^ "Ei maailmanmestaruus tarkota että joku kuski on huippukuski."

    Mitäpä tuohon lisäämään.
  2. #92
    Ja mun isi kyllä voittaa sun isin.
    MZ 125,Y RD125, Honda TA, C Elefant e750, Yamaha FZ6, D MS DS1000, BMW F800R, Ducati M696, Ducati GT1000, MG Griso 8 v, Honda XX, Suzuki DL650, Y XVS1300, H-D VRSCDX, Honda VFR800X, VN 1700,MG Vintage,MG Bellagio,MG Breva,BMW R1200R,VicV, Vic BW, F800GT
  3. #93
    Nitrous:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Mar 2004
    Järvenpää
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa rookie94 kirjoitti Katso viesti
    No on mulla pari perustetta miksi checa on keskinkertanen kuski. 1 checa ei saannu oikeestaan mitään gp puolella aikaa, pärjäs toki ihan ok. mutta hyvän kuskin ominaisuuksiin kuuluu että pystyy voittamaan huonolla pyörälläkin esim rea ja sykes tällä kaudella.
    Ja mitäs Biaggi voitti GP-puolella? Puolikkaissa vielä pärjäs, mutta GP-luokassa ei enää ollutkaan niin helppoo edes hyvällä kalustolla.

    Lainaa rookie94 kirjoitti Katso viesti
    Toki molempien pyöristä löytyy potkua suoralla mutta eipä niillä kukaan muu oo pärjänny.
    Vai oliko muut niillä pyörillä ajavat vaan huonoja kuskeja?

    Lainaa rookie94 kirjoitti Katso viesti
    2. Ei maailmanmestaruus tarkota että joku kuski on huippukuski. Esim mike di meglio piikkien mestari mut moto2:ses ihan surkee...
    Kiitokset päivän huutonauruista. Niin juu, mites se Biaggi pärjäs GP-luokassa? Mestaruuksia oli montako?
    Lainaa rookie94 kirjoitti Katso viesti
    3. Ja mun määritelmä keskinkertasesta on verttanu esim biaggi vs checa ei joku sami penna vs checa. Et kyllä checa on nopee kuski tavalliseen katukuskeihin verrattuna mut ei se mikään paras kuski oo wsbk:ssa.
    Ootko harkinnu koomikon uraa? Jätkä vertaa ihan pokkana Checaa johonkin katumotoristiin...alkaa olla maha kipee tästä nauramisesta. Sulla ei taida ihan hirveästi olla kokemusta pyörällä ajamisesta rataympäristössä?


    Penna, Wehnä ja kumppanit ovat taitotasoltaan ihan eri planeetalta verrattuna edes aktiiviseen rataharrastajaan saati sitten katumotoristiin (joiden ero on aktiiviharrastajaa on samaa luokkaa kuin SM-kärjen ero aktiiviharrastajaan). Tämä ei poista sitä tosiseikkaa, että SM-sarjan kuskit ovat aika paljon perässä MM -kärkeä ja lahjakkaimmat kyllä siirtyvät aika nopeasti ulkomaille ajamaan, koska ei ajamisella Suomen kokoisessa maassa tienaa. Sen verran kova taso tuossa luokassa kuitenkin on, että se tuottaa tasaisesti Euroopan sarjoihin kelpaavia kuskeja. MM-tasolle nousu vaatiikin sitten jo poikkeuksellista lahjakkuutta tai suhteita, useinmiten molempia.

    Ymmärrän kyllä, että fanitat Biaggia, et Checaa, mutta tuolla sinun luokittelullasi keskitason kuskin rima vedetään aika pirun korkealle. Keskitaso kuitenkin minun ymmärtääkseni löytyy sieltä ko. luokan tuloslistan puolenvälin huitteilta, ei kärkiviisikon sisältä.
    Superbike #7
  4. #94
    Eihän tuo ikinä mihinkään muutu....

    Se että toisille on mahdoton hahmottaa minkäänlaista tasoeroa

    Esson baarin, kyläkisojen, kansallisen ja MM-tason kuskien/kaluston kesken .

    Onhan se tietysti totta, että aina joskus, siellä täällä eri lajeissa on ukkoja jotka ovat
    poikkeuksellisen lahjakkaita yksilöitä, mutta se ei monista eri tekijöistä
    johtuen koskaan konkretisoidu kilpailumenestyksenä edes kansallisen tason huipulla.

    Oli aikanaan varsin "avartavaa" tutustua 90-luvulla nuorempaan Evertsiin Kawasakilla

    Jätkä oli "finninaamainen huonoryhtinen kukkakeppi" roikkuvissa housuissa....
    mutta silti puolikkaiden maailmanmestari yhdessä maailman
    vaativimmassa ja fyysisesti kovimmassa lajissa.

    Ei tuokaan menestys johtunut siitä (sitten kuitenkaan), että muut MM-tason kuskit olivat silloin
    "lahjattomia keskinkertaisuuksia" .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  5. #95
    Poistettu
    Maailmanmestaruuteen aina vaaditaan kaikki osa-alueet kuntoon. Mutta hyväkään pyörä ei yksin riitä vaan tarvitaan myös huippukuski. Sitä en usko että keskinkertainen kuljettaja olisi ikinä milloinkaan voittanut edes parhaalla kalustolla mestaruutta.
  6. #96
    Rookie94 varmaan tarkoitti etteä checa kuuluu sarjassaan keskikastin kuskeihin. Motogp:ssä keskikastiin kuuluisivat Crutchlow, Dovizioso, Pedrosa. Kärkimiehet Lorenzo, Stoner, ja Rossi. Tämä on vain oma lista ja olen tietoinen sarjan pisteistä.

    Suurin pettymys 4x ama superbike ja 1x wsbk mestari Ben Spies. Ei mielestäni kuulu gp sarjaan.

    Biaggi vs Checa kääntyy mielestäni rooman keisarin voittoon. Checa tunnetaan gp uraltaan lähinnä runsaista kaadoista. Toki biaggikin on kyntänyt nurmikolla, mutta ne kerrat kun Biaggi on jäänyt mestaruustaistelussa hopealle on kultaa vieny Agostinin rinnalle top3:seen nousevat kuskit. Eli 98 Doohan ja 01 ja 02 Rossi.
  7. #97
    Lainaa Nitrous kirjoitti Katso viesti
    Onko sinulla antaa yhtään kunnollista perustelua väitteellesi, että maailmanmestaruuden voittanut ja vuosia eri luokkien kärkikahinoissa mukana ollut jo keski-ikäinen kuski on taidoiltaan keskinkertainen?

    Kysyn vain, koska ylipäänsä jos kuski ajaa MM-sarjassa, on hän taidoiltaan jotain ihan muuta kuin keskinkertainen.
    jännä kaveri ku nauraa omille jutuille. eka sanot että kuski ei voi olla keskinkertanen jos ajaa MM-sarjassa ja sitte ihmettelet ku selvennän sulle että mun vertailun kohteena ei ole katukuskit tai sm-sarjan kuskit vaan MM tasolla ajavat kuskit. Ja myönnän että mun rima huippu kuskille on pikkusen korkeemmalla ku monilla. Mut en edes ole Biaggi fani mut jos kaveri on voittanu 5 mestaruutta kertoo se jotain. Näitä yhden kauden mestareita on lukuisii. esim Neil Hodgson voitti 2003 ducatilla mestaruuden mut tuskinpa kukaan täällä muistelee että kuinka huippukuski se oli. Mulle huippu kuski on sellanen joka on koko uransa aikana osottanu taitonsa esim wsbk puolelta troy bayliss ja nykysin Biaggi. Eli en kiellä sitä ettei checa olis ollu paras kuski 2011 kaudella koska paras kuski voittaa ainaki tietääkseni mestaruuden. Mut jos on aidosti huippukuski joka muistetaan ni täytyy saavuttaa jotain muuta ku yks wsbk mestaruus.
    if speed kills you are looking at a dead bomber. http://doctor94.blogspot.fi/
  8. #98
    Kaikki on suhteellista .

    Onhan sitä kuskina toivoton keskinkertaisuus, jos MM-tasolla usealla kaudella mennään
    kärkijoukossa sellaisilla marginaaleilla kun mennään..... eikä kirjauduta
    historiaan moninkertaisina voittajina. .

    Se on paljon pienemmästä kiinni kun Edelmanilla että ollaan aina
    kohteessa ja saletisti natsaa .
    Racin`with the wind....
    Freedom !
    That`s what it all about.
    Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
    http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY
  9. #99
    Lainaa rookie94 kirjoitti Katso viesti
    Mut jos on aidosti huippukuski joka muistetaan ni täytyy saavuttaa jotain muuta ku yks wsbk mestaruus.
    No, tuo kriteeri jättääkin jo suht reippaan joukon maailmanmestareita useassa eri luokassa pois sinun määrittelemästä "huippukuski" luokasta.

    Ehkä ne oli vaan sitten loppuviimein harrastetason tyyrääjiä ja sinä tiedät noi asiat paremmin.
  10. #100
    YCC #666 Juutana:n avatar
    Moderaattori
    Liittyi Aug 2007
    Epsoo
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa temetsu kirjoitti Katso viesti

    Suurin pettymys 4x ama superbike ja 1x wsbk mestari Ben Spies. Ei mielestäni kuulu gp sarjaan.
    Aika jäätävä kommentti kaverista joka on ajanut 53 motoGP lähtöä ja niistä 38 top10 joukkoon ja 6 podiumille.

    Jos verrataan Spiesiä ja Checaa, niin joo, ymmärrän että joku pitää Checaa keskinkertaisena. jos puolestaan puhutaan pelkästään WSBK:n sisäisesti, niin aika yössä pitää kulkea jos ei maailmanmestaria joka edelleen napsii osakilpailuvoittoja pidä huippukuskina.

    Ylipäänsä joka ikinen kaveri joka noita kisoja työkseen kiertää on huippukuski. Toki tuossakin porukassa on sitten niitä "supertähtiä" jotka saavat parhaat tallipaikat, parhaat insinöörit, parhaat sponssit ja todennäköisesti ovat vielä tasaväkisellä kalustollakin sen muutaman kymmenyksen nopeampia, mutta ei kukaan maailmanmestaruutta tuurilla voita.
    Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
  11. #101
    Joo mestaruuksia ei voiteta tuurilla. mun pitäs varmaa kohta perustaa oma foorumi Carlos Checalle jos voin tapella itteni kanssa et onks se huippukuski vai ei. tottakai kaikki jotka ajaa MM-tasol on huippukuskei. Tää keskusteluhan lähti alunperin siitä et tuleeks checan ympärille tehdas tiimii vai ei. Mun mielipide oli vaan että ei tule. Perusteluina oli et markkina-arvo ja kuskin taidot ei ole "supertähtien" tasolla. Sit ku tuli sanottuu et checa on keskiverto kuski ni johon leimahti ja täs tuli joku juupas eipäs väittely jostain Checasta. loppuun täytyy todeta et jos checa ens kaudella pystyy kehittämään panigalesta mestari pyörän ja dominoi sillä niin sit puhutaan ihan toisenlaisesta saavutuksesta ku 2011. Sen jälkee Checa lukeutuu mun listallakin huippukuskeihin.
    if speed kills you are looking at a dead bomber. http://doctor94.blogspot.fi/
  12. #102
    Näyttäis että Maxi pani pillit pussiin ja rupes viettämään laatuaikaa perheen kanssa.
    Saas nähdä kuka tulee Lavertylle kaveriks tehdastiimiin ens kaudelle.
  13. #103
    Lainaa rookie94 kirjoitti Katso viesti
    Joo mestaruuksia ei voiteta tuurilla. mun pitäs varmaa kohta perustaa oma foorumi Carlos Checalle jos voin tapella itteni kanssa et onks se huippukuski vai ei. tottakai kaikki jotka ajaa MM-tasol on huippukuskei. Tää keskusteluhan lähti alunperin siitä et tuleeks checan ympärille tehdas tiimii vai ei. Mun mielipide oli vaan että ei tule. Perusteluina oli et markkina-arvo ja kuskin taidot ei ole "supertähtien" tasolla. Sit ku tuli sanottuu et checa on keskiverto kuski ni johon leimahti ja täs tuli joku juupas eipäs väittely jostain Checasta. loppuun täytyy todeta et jos checa ens kaudella pystyy kehittämään panigalesta mestari pyörän ja dominoi sillä niin sit puhutaan ihan toisenlaisesta saavutuksesta ku 2011. Sen jälkee Checa lukeutuu mun listallakin huippukuskeihin.
    http://www.worldsbk.com/en/news/5-sb...superbike.html
    Ja vähän käy sääliksi Hagaa.. 3 voittotilastossa, mutta mestaruus puuttuu...ja eikä taida enää tulla..
    http://www.worldsbk.com/en/news/5-sb...-thriller.html
    Viva la figa
  14. #104
    Tuossahan se oli sanottu, se mistä inttämiseen meni pari sivua.
    MZ 125,Y RD125, Honda TA, C Elefant e750, Yamaha FZ6, D MS DS1000, BMW F800R, Ducati M696, Ducati GT1000, MG Griso 8 v, Honda XX, Suzuki DL650, Y XVS1300, H-D VRSCDX, Honda VFR800X, VN 1700,MG Vintage,MG Bellagio,MG Breva,BMW R1200R,VicV, Vic BW, F800GT
  15. #105
    Lainaa rookie94 kirjoitti Katso viesti
    Tää keskusteluhan lähti alunperin siitä et tuleeks checan ympärille tehdas tiimii vai ei. Mun mielipide oli vaan että ei tule. Perusteluina oli et markkina-arvo ja kuskin taidot ei ole "supertähtien" tasolla.
    Taidat rookie94 katsella tuota markkina-arvoasiaa täältä suomen perävintturista käsin ja ainoastaan täältä, sillä perustelu, että Checan kohdalla sitä ei ole on kyllä niin bullshittiä kuin vain olla voi.
    Checa on maailmalla edelleen suosittu kuski, ei välttämättä nopein, mutta suosittu.
    Fanit huutaa kurkku suorana Espanjassa, Italiassa, Ranskassa, Englannissa, Hollannissa, Saksassa, Jenkeissä, Ausseissa - missä ikinä Carlos kulkeekin.
    Ei ehkä Virtasalmen Motoparkissa.

    Mestaruudet ja äärimmäinen nopeus eivät yksin tuo kulttimainetta racepiireissä - persoonalla on oma merkityksensä.

    Muistatko sellaista kuskia kun Pierfrancesco Chili?
    Ajoi Gp-luokkia ja viimeiksi WSBK:ta ajoi Klaffi-teamissa.
    Ei mestaruuksia.
    Oli Rossin jälkeen italian suosituin moottoriurheilija, pelkästään fanipaitoja myytiin 60000kpl/vuosi.
    Checa on samanlainen hero Espanjassa.

    Surkee kuskihan se on nykyään niin kuin Rossikin, mut ottajia riittää.
    Ja se perustuu markkina-arvoon.
  16. #106
  17. #107
    Tuleekohan tuosta wsbk sarjasta vuonna 2014 jäähdyttelevien legendojen nousevien lupausten farmisarja motogp:lle.
  18. #108
    No eiköhän wsbk aina ole ollut tavallaan nousevin tähtien ponnistus alusta ja vanhoille kuskeille oiva paikka näyttää vielä osaamisensa. Uskon että dornan ajatus siitä että sbk pyörien kuluja pikkusen leikkattaisi ja pyöriä lähemmäs katupyöriä on ihan hyvä ajatus. Siitä wsbk kuitenkin alunperin lähti. BSB:ssa on jo muutaman vuoden leikattu kuluja ja pyöriä lähemmäs vakio pyöriä eikä sarjan viihde arvo mihinkään ole kadonnu. 2013 näyttää ainakin toistaseksi ihan hyvältä varsinki wss puolella. MV Agusta julkas osallistumisensa sarjaa ja suzuki olis ainaki jollain tavalla mukaan (ei tehdas tyyppisesti).
    if speed kills you are looking at a dead bomber. http://doctor94.blogspot.fi/
  19. #109
    Nitrous:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Mar 2004
    Järvenpää
    MotOrg ry jäsen
    ^Kulujen karsiminen on vaan hyvä juttu sarjan jatkuvuuden kannalta. Esim. nykyisellään huipputiimit taitaa käyttää about moottorin per kisa, mikä on aika älytöntö kun puhutaan kuitenkin tuotantopyöriin pohjautuvasta sarjasta.
    Superbike #7
  20. #110
    Lainaa rookie94 kirjoitti Katso viesti
    Mulle huippu kuski on sellanen joka on koko uransa aikana osottanu taitonsa esim wsbk puolelta troy bayliss .
    Jos Bayliss muuten olisi lopettanut uransa 2004 MotoGP kauden jälkeen (14. sija, keskinkertainen kuski Checa 7.), niin sekin olisi ollut vain yhden WSB mestaruuden voittanut keskinkertaisuus.
    teamvuokrakontti.blogspot.fi
  21. #111
    Lainaa Lars kirjoitti Katso viesti
    Jos Bayliss muuten olisi lopettanut uransa 2004 MotoGP kauden jälkeen (14. sija, keskinkertainen kuski Checa 7.), niin sekin olisi ollut vain yhden WSB mestaruuden voittanut keskinkertaisuus.
    -.- Ei mestaruuksilla ole aina niin väliä onko joku huippu vai ei. Esim Haga ei ikinä voittanu yhtään mestaruutta ja silti Hagaa pidetään yhtenä parhaista kuskeista. ja jos tolle linjalle lähdetään ni ei Checakaan olis kenenkää mielestä huippu jos se ei olis voittanu mestaruutta 2011. et ehkä nää jossittelut on vähän tarpeettomii.
    if speed kills you are looking at a dead bomber. http://doctor94.blogspot.fi/
  22. #112
    http://motomatters.com/results/2012/...st_day_3_.html siel on vähän crt pojilla miettimistä ku sykes 2.3 sekkaa nopeempi kawan koneella blusens poikii. Ekä tiiä meneeks ducatillakaan kovin hyvin. No ehkä näistä nyt on turha vetää mitää pitkälle menevii johto päätöksii mut hauskalta tuntuu ku wsbk kaverit pesee motogp kuskei.
    if speed kills you are looking at a dead bomber. http://doctor94.blogspot.fi/
  23. #113
    Oho. Alstare-talli on kaapannut Ducati Paningalet Althea-tallilta, Checa siirtyy myös, Alstare ei kilpaillut WSBK:ssa viime kaudella, sitä aikaisemmin Suzukeilla. Althea saa pyörän Aprilialta, Giugliano jatkaa tallissa.

    http://www.crash.net/world+superbike...ti_return.html
    http://www.crash.net/world+superbike...giugliano.html
    Tomorrow is just your future yesterday.

    K1 Gixxeri
  24. #114
    Onkos kellään tietoa mikä on joan lascorzin tilanne tällä hetkellä?
    PV50, KMX125, CB350, 2xGPZ500R, ZR1100 Zephyr, FZR1000, FZS1000, ZX-10R, 2x ZXR750, R1100S -> Fz1
  25. #115
    jos muistan oikein ni ei pysty kävelemään, että rullatuolilla joutuu liikkumaan. ei nyt oo 100% varmaa tietoo mut kisakuskin ura on ainaki ohi.
    if speed kills you are looking at a dead bomber. http://doctor94.blogspot.fi/
  26. #116
    Joo, valitettavasti halvaantui silloin Imolan testeissä sattuneessa ulosajossa
  27. #117
    Näkeekö SBK:ta edelleenkään muualta kuin Eurosportilta? Esim kunnollista live-streamia kuten MotoGP:llä tjsp?
    ex-636B '03 -> ex-R1 '05 -> ex-690 Duke R '11 -> ex-1190 RC8 '08 -> polkupyörä
  28.  
  29. #118
    eurosportin sivuilta löytyy eurosport player ainakin. tais maksaa 5e kuukausi taannoin, ja näki aika-ajot ja kisat. välillä ainakin näyttivät molemmat stockkiluokatkin.
Sivu: 4 / 4:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 234