Linkki sivustolle
Tällaista liikenneturvallisuuskampanjaa pukkaa nyt. Sinne vain osallistumaan, jos mielessä on oikeasti liikenneturvallisuutta parantava ehdotus tai idea, parhaat luvataan jopa toteutettavan.
Omaehtoisen harjoittelun tukeminen
Aikarajat tietyömaiden rajoituksille
Rentoutta teille
Kaiteiden suojalevyt
Nopeusrajoituskyltti nopeusvalvontakameran kylkeen
Nopeusmerkki "peltipoliisiin"
Varoituskolmion huomioväri
Ohituskaistaosuuden kaistoille eri nopeusrajoitukset
Liikenneministeri vaihtoon
Viimeksi muokannut: JGo; 21.01.2012 klo 10:05.
Sinisiä kirjaimia --> Harmaita kirjaimia
Honda CBR600RR -08 --> Honda CRF250L -13
Ja heti joku meni:(JGo @ Marras. 21 2011,12:05) kirjoitti
Vesa K. Salo
21.11.2011 9:15
Tulisi selvittää, olisiko mahdollista saattaa liikenteessä videolle tallentuvia törttöilijöitä edesvastuuseen mikäli törttöilystä olisi todisteena laadukas videotallenne. Jo pelkkä tieto siitä, että osalla siviileistä on autoissaan tallentavat videokamerat rauhoittaisi varmasti liikenne käyttäytymistä.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
...njooo, "vesa koo" lienee yksi niistä jotka eivät luovuta. Haluaa poliisiksi tien päälle vaikkei häntä hyväksytty poliisikouluun (?), 3-kertainen hakukierroksen hylkäämä - preppauskursseistaan huolimatta... *
eläköön suomi!
Täytyy ottaa ensi vkonloppuna kuningasajatusjuomaa - ja postata syntyvät ideat byrokratian rattaisiin... *![]()
MAD (mean absolute deviation)
Eipä taida tuo edellä mainittu toteutua nyky lainsäädännön aikana. Muistelen lukeneeni tapauksesta, jossa kodinkoneliikkeen ikkuna oli hajoitettu ja siitä napattu tuotteita mukaan. Ikkunalla mainosmielessä ollut videokamera oli kuitenkin kuvannut tekijät hyvinkin selvästi, mutta kun kyseessä ei ollut joku erityisesti valvontaan hyväksytty laite, ei sen perusteella voitu tekijöitä tuomita.
Edit, siis tuo Vesa K:n idea.
Honda ST1300A
Husqvarna TE250, kuntoilutarkoituksiin ainoastaan...
Näin virkamiehen töitä sivusilmällä seuraavana täytyy kyllä todeta, että tässä taas kerätään materiaalia, jonka jatkotyöstö tulee työllistämään parikymmentä virkamiestä vuoden tai pari. Mitään fiksua tästä ei tule ikinä valmistumaan, mutta onpahan työllistetty muutama turha paperinsiirtelijä konttorissa. Niin, ja saadaan 1-5 täysin järjetöntä ehdotusta, joilla ei ole mitään realistista annettavaa yhteiskunnalle, paitsi rivi viraston vuosikertomuksessa.
Honda ST1300A
Husqvarna TE250, kuntoilutarkoituksiin ainoastaan...
No joo moni on samaa mielta kun vesa koo... vain Mopoautoilijoille oma ajokortti on saanut enemmän ääniä kun vesan ehdotus ja nämä kaksi on ylhäisessä yksinäisyydessään ääniharavina muihin verrattuna...![]()
Tärkeintä ei ole se, mitä tietää, vaan se mikä juolahtaa päähän juuri oikealla hetkellä...
Jos kerran liikennerikkeistä voidaan antaa rangaistuksia pelkästään jonkun sivullisen puhelinsoiton perusteella, niin miksi sitten ei myös videon perusteella. Suomessa kaikki on mahdollista kun puhutaan tienkäyttäjiin kohdistettavista rangaistustoimista.(Sjuggen @ Marras. 21 2011,14:24) kirjoitti
Miten paljon se kotipoliisi aiheuttaa vaaraa leikkiessään Spielbergiä auton ratissa, ei varmaan kiinnosta ketään, pääasia että saadaan kaahaajalle sakot![]()
Hitaus on malttia!
ANY10.
valitettavasti taidat olla oikeassa *(Sjuggen @ Marras. 21 2011,14:30) kirjoitti
sinänsä hyvä asia, että kansa saadaan hetkeksi uskomaan jotta heitä kuunnellaan.
mutta asiaa..lisää valvontaa ja toinen toista kyttäämään.
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
no eikö ne torspot ole vieläkään tajunneet, että täältä .org-liikenneturvallisuuskeskustelustahan löytyy kuin apteekin hyllyltä kaikki vastaukset maamme liikenteen ongelmiin..![]()
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
no ei(pecha @ Marras. 21 2011,15:23) kirjoitti
valot palaa mut silti ei oo ketään kotona ns.
<p>filhos da puta </p>
Tulisi selvittää olisiko Vesa K. Salon mahdollista suorittaa äidinkielen opinnot uudestaan.
Edit:
"Kameravalvonta kuvaamaan oikealla nopeudella ajavia
Hanna L. Porvoo
21.11.2011 13:55
Esitän, että kameravalvontatolppien kamerat kuvaisivat ylinopeuksien lisäksi satunnaisesti oikealla nopeudella ajaviakin, ja he voisivat saada puolestaan rikemaksun suuruisen palkinnon."
Liikenneturvallisuus paranee, kun annetaan kaikille sakkoja. Jos ei ole varaa ajaa niin pysyköön kotona.
Mikä Porvoon Hannalla on ollut tässä pointtina?(Akiva @ Marras. 21 2011,15:52) kirjoitti
Honda VTR1000F
Tarjoo porkkanaa. Sais 115 € hyvää satunnaisessa arvonnassa, kun ajais rajoituksen mukaan.(RBA @ Marras. 21 2011,16:02) kirjoitti
02 Mille R
Kaikki kirjoittamani on lähes poikkeuksetta täyttä paskaa, eikä sitä ole tarkoitettu kenenkään silmille, vaan tulisi pikemminkin moderoida helvettiin... ja heti.
Ajolinjani ovat kuin Hendrixin soolot. Ennalta-arvaamattomia, ja aina erilaiset.
Kuin myös.(Arcade @ Marras. 21 2011,18:11) kirjoitti
![]()
R1300Gs, Te300i, 748r, 990 Adv ,Hp2 Sport, S1000rr
Ex
Rsv Mille, 1200 GSA, R1250 GSA, Ss750ff, Monster S4r, 1098 sf, 999 Xerox, HDSgs, F6B, Fe450, Te300 Te300i, Zx6r, Zx10r, exc450, Superduke r x2, Supermoto 950, Gsxr 750, Rocket 3R, Fz1n, Yzf R1
Melko uskomaton taso ideoissa -joskin: kuka odottaa tosissaan liikenneturhalta jotain älyllistä?
... jotain piti muistaa
Ihan mielenkiintoisia ideoita, mutta myös todella huonoja.
Lisäsin oman ehdotukseni sivustolle. Päättäkää te, kumpaan kategoriaan se kuuluu.
SV650S -03
Aprilia RS -01, sähkömoottoripyörä, "Project Blue Smoke"
Jep.....
Maailma pelastuu jälleen kerran.kirjoitti
Seuraavaksi pelataan splatterisotaa. Polttariporukka vastaan hirvet. *
Tosikot rakentavat itse oman helvettinsä!
Moralisti - Ihminen, joka pelkää kuollakseen, että jollakin jossakin on hauskaa.
Jeps.. 1000 ääntä saaneet ehdotukset pääsevät jatkoon, kävin tuonne heittämässä ehdotuksen omaehtoisen ajoharjoittelun tukemisesta. Käykää äänestämässä *
Linkki ehdotukseen.
Sinisiä kirjaimia --> Harmaita kirjaimia
Honda CBR600RR -08 --> Honda CRF250L -13
Kannatin.(JGo @ Marras. 23 2011,15:40) kirjoitti
Petterin ideaa en ainakaan vielä *
edit. Erikoinen systeemi muuten! Kokeilin äänestää samaa kaksi kertaa ja sivusto ilmoitti, että ideaa saa äänestää vain kerran päivässä. Ja todellakin, pystyin antamaan eilen äänestämilleni taas uuden äänen! Hölmö järjestelmä sinänsä, mutta mahdollistaa esim. JGo:n ehdotuksen kannatuksen buustaamisen, jos jokainen käy klikkaamassa päivittäin
Ja polttareiden kovimmat jätkät merkkaa myös karhut ja sudet tussilla tai spray-maalilla.(suzukai @ Marras. 21 2011,23:55) kirjoitti
Br, Mikko
KTM 1290 SAS. Suits You, Sir!
Kimmo onki näköjään ollu ahkeralla päällä ja laittanu kaks eri ehdotusta, ensimmäisen huomasin vasta tänään. Käykäähän kliksuttelemassa "äänestä" nappia.
Ehdotus 1 - Rentoutta teille
Ehdotus 2 - Aikarajat tietyömaiden rajoituksille
Älkääkä unohtako äänestää JGo:n ehdotusta.
Muistakaa että jokainen saa äänestää kutakin ehdotusta kerran päivässä - jokaisella omistamallaan internetin selaamiseen kykenevällä laitteella.![]()
jeps..ja hetken pääst mettä vilisee kontioita joitten persuksiin on spreiattu notta... HOMO *(mikko2 @ Marras. 23 2011,16:12) kirjoitti
aika viihteellistä luettavaa nuo ideat..niksipirkka alkaa jäädä kakkosex *
Muokx...
Tuo JGo;n idea oli vielä jokuvuos käytössä, mutta kun siinä kävi niin jotta elokuun lopussa ja syyskuussa lunastettiin eniten pärriä vakuutusyhtiölle.
Ja sitte keväällä uutta alle.Moniko löytää ittsä tästä?
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
Idea:
Signaalit / anturit ja "LED" valot suojateille
Idea on helppo: Suojatien osalta enne suojatietä tai suoraan suojateiden läheisyyteen, varsinkin hankaliin paikkoihin anturit jotka ilmoittavat henkilön/ pyörän/ lapsen ylittävän suojatietä jolloin autoilija tietää että LED valon ollessa päällä pitää jarruttaa.
Nythän on paljon tilanteita ettei autoilija edes tiedä että Suojatiellä on ihminen.
Sitten minun vastaus tähän:
Näitä on kokeiltu Koskelantiellä Helsingissä. Valoihin ei voi luottaa, ne vilkkuu itsekseen vaikka kukaan ei ole lähelläkään suojatietä. Minusta tämä tuote on teknisesti keskeneräinen. Onneksi ne on purettu pois *
Miksi ei näihin saa laitettua vastaväitteitä jos jo tiedetään, että homma ei toimi ??
Terveisin Reiska
- Kawasaki Z1000SX -
Nimenomaan! Missä on miinusäänet?(Reiska_SB @ Marras. 23 2011,18:04) kirjoitti
EDIT: Laitetaan vielä tuo JGon ehdotus uudestaan linkkinä.
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Näitä on myös tossa mäkkylän liikenneympyrän ympärillä sekä vanhalla turuntiellä. Ei niihin voi luottaa, tosin ne ehkä muistuttaa että sielä se suojatie on...(Reiska_SB @ Marras. 23 2011,18:04) kirjoitti
Honda VTR1000F