semmosta pyörä tekee... ku ny osais fiksummat ja pyörien kans touhuilleet kertoo, et kummalta puolelta lähtis vikaa tod.näk metsästää....sytkä vai bensa puolelta... kyseessä siis 94 vuoden 900 rr fireblade ja kaasutin pelihän toi on?? ite ku on ihan kädetön mut silti toiveissa, et sen talven aikana sais kuosiin ni pääsis keväällä sit huristelee...... Lähtee joskus hetken päästä käyntiin josku ei....startti kyl pyörittää... kaikki kauniit ehdotukset otetaan ilolla vastaan...![]()
hondamies
Itse katsoisin ekana tulpat niin sen jälkeen yleensä helpompaa lähteä arpomaan. Niistä näkee käykö liian laihalla ja samalla kun kaikki tulpat irti niin vertailee niitä keskenään. Jos erivärisiä niin kaasareiden synkkaus on ainakin edessä talven aikana.
Ja esim. tästä lisätietoja noista tulpista...
Honda CBR1100XX
Polttoainesäiliö ei saa korvausilmaa jolloin polttoaine ei virtaa kaasuttimiin.
Hetken odottelu auttaa ja taas mennään hetki eteen päin.
Kokeile ajaa PA-säiliön korkki raollaan/auki ja pohdi mitä tapahtuu.
Jos edelleen sammuu, niin vika ei ollut siinä.
Kyllä komppaisin tuota, että bensatankki ei saa korvausilmaa tarpeeksi ja niin alkaa polttoaineensaanti ehtyä, kun tankkiin tulee tarpeeksi alipainetta. Loogisesti ajatelle lähes tyhjällä tankilla pääsee pidemmälle kuin täydellä. Silläkin sen huomaa, kun ajaa vaikkapa 20 km ja avaa tankin korkin, kait se huomaa, kun tankki selvästi imaisee ilmaa sisäänsä.
Pistäisin latit likoon korvausilman puutteen puolesta. Vieläpä sen puolesta, että korvausilmaa tulee, mutta ei samaa tahtia kuin bensaa kuluu.
Yksi vaihtoehto on se, että kyseisellä yksilöllä on tavattoman huono viinapää. Jos se hörppäsee kuutisen litraa polttoainetta sadalla, niin 30km matkalla ollaan noin kaksi litraa lipitetty. Ysivitosen mukana on mennyt silloin kaksi desiä raakaa viinaa.![]()
Tunturi Supersport '82, Honda CBR 600f '03, Yamaha YZF-R1 '07, Yamaha XT 660X '04, KTM smc 690 '09, KTM exc 300 '10 -> Suzuki GSX-r 1000 '07
Tankin korvausilman saannin tarkastaisin itsekin ihan ekaksi.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Puolaa veikkaisin minäkin, kun lämpenee ja käämit laajenee niin katkenneesta piuhasta kosketus loppuu ja palautuu taas jäähdyttyä. Näin kävi mulla vanhan auton kanssa.
HONHON
Bensasuodatin on kans halpa vaihtaa joka helpottaa kans bensan saantia.
Hallitusaktiivi,EVP
Honda CBR1000F 1991
Toyota Celica 1990
itellä oli vastaavan tilanne päällä alku kesällä. syylliseksi paljastu bensapumppu.. vaihdoin motonetin halppis pumpun tilalle.