Käynnistellessäni Kawan ZXR 400 huomasin että savuttaa aika paljon. Tankki on ollut puolillaan (n:8litraa) jo noin 1.5kk joten voiko tämä savutus johtua että bensa on pilaantunut/kosteutta muodostunut ? Mikään ei haise palaneelle, vain tosiaan paljon savua tulee.
Tänä aikana en ole paljoa ajanut, varmaan alle 100km.
Minkä väristä savua?
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Jos jotain olisi veikattava niin harmaata. Ei sinistä ainakaan mielestäni.(PoS @ Syys. 18 2011,20:26) kirjoitti
Ettei vaan olisi kosteutta vaimentimesta, eli ihan vesihöyryä...
syksykeleillä pakoputken sisälle tiivistyy sitä kosteutta ja aina se sitten savuttaa aikansa vaalean harmaata. lämmettyään, kun neste on haihtunut pöntöstä, niin se loppuu.
jos kannen tiiviste on mennyt, niin sitten sitä savutusta voi tulla vähän reilummin,.mutta neste myös vähenee...
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050
Vesihöyry myös kaiketi katoaa aika äkkiä, öljysavu tai pakokaasusavu kai leijuu ympäristössä pikkasen pitempään. Ittelläkin pikkase puhkutti kun pesin mopon ja ropsottelin vettä vahingossa piippuihinkin.
RF900R, ZX6R, (XJ600S)
Kylläpä savusi oma Yammukin, kun iltasella käynnistin parin päivän sateessa seisomisen jälkeen. *Ei meinannut ensin lähteä edes täydellä ryypyllä käyntiin, vaan sammui, kun vähän antoi liian aikaisin kaasua. *Toisella käynnistyksellä pysyi jo käynnissä. *Valkoista savua, jonka ajattelin olevan vesihöyryä, mutta aika paljon sitä tuli ja kesti ainakin sen minuutin pari, kun vähän aikaa annoin käydä. *Kahvan vääntäminen aiheutti enemmän savua.
Tuota tuli pakoputken lisäksi jostain moottorin ympäriltä ja pakoputkiston keskivaiheilta. *Vähän jotain hajuakin tuli, mutta ei kyllä kovin voimakasta. *Kun liikkeelle sitten lähti, ei savua enää juurikaan tullut.
Lämpötila oli ehkä jotain 7 astetta ja pyörä tosiaan ihan märkä parin päivän sateessa seisomisen jälkeen. *Oliko tuo nyt vain vesihöyryä, eikä asiasta sen kummemmin tarvitse huolestua?
Jonkinlainen pressu varmaan olisi ihan hyvä, kun edes katokseen tuota pyörää ei saa.
Kerran on tehnyt aiemmin tuota alkusyksystä hiukan samanlaisissa olosuhteissa. Savun määrä tosin silloin huomattavasti pienempi.
<p>Honda VFR 800 -99</p>