Tuli hommattua CBR 600 F vm.04 vaimolle ja nyt pitäis kuristuspalikat löytää jostain. Eli mistä moisia saapi tilattua ja saako ne ite asentaa, vai pitääkö käyttää liikkeessä, että saa jonkun todistuksen?![]()
Kawasaki ZZR1400
Honda CBR 1000RR (ex)
Honda CBR 900 Hornet (ex)
Tarkoitus on varmaankin saada pyörä katsastettua 25 kilowattiseksi. Jos pyörään saa valmistajalta kuristussetin, sen mukana tulee todistus, josta ilmenee tapa jolla tehoa rajoitetaan ja osat voi asentaa itse paikalleen. Toinen vaihtoehto on mitata dynossa teho ja sitten esim. sopivalla palikalla rajoittaa kaasuläpän liikettä niin, että tuo 25kW ei ylity. Tästäkin ko. liike kirjoittaa todistuksen, josta ilmenee kuristustapa ja kaasukahvan liikematka kuristusosan kanssa. Kannattaa ensin vierailla katsastuskonttorilla ja sopia inssin kanssa, minkälainen lappu vaaditaan muutoskatsastusta varten. Tässä on pientä vaihtelevuutta konttorista riippuuen.
"Kai täs ny ryyppää, ku koneet hajoo ja lunta sataa..."
-lentäjä-
4PU3-010 A
Juu kuristussettiä ollaan hankkimassa, koska tuo kaasun rajoittaminen huhupuheiden mukaan ei kuulemma niin hyvä ratkaisu. Netistä koittanut etsiä, mutta ei ainakaan vielä moisia palikoita ole vastaan tullut, eli vinkkejä kaivataan mistä kannattaa ostaa.
Kawasaki ZZR1400
Honda CBR 1000RR (ex)
Honda CBR 900 Hornet (ex)
Tlo-Bikeshop.
Ebay. (ei kokemusta, varmaan samat osat)
Palikat kiinni ja konttorille.
No siinähän niitä sit onkin; Kiitos![]()
Kawasaki ZZR1400
Honda CBR 1000RR (ex)
Honda CBR 900 Hornet (ex)