Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Tervehdys! Tuli hommattua mopo monen vuoden tauon jälkeen. Peli on Tdm850 -96 ja olen suorastaan tytinöissäni . Mutta, mutta paratiisissa on kuitenkin kyy eli kun lähden kiihdyttelemää esim. isoimmalla pykälällä niin n. 5000rpm:n kohdalla peli rykii eikä jaksa kiihtyä. Tuossa vaiheessa kun lyö pienenpää silmään niin pääsee taas vedoille. Vaihtelin mm. kaasarin neulat ja neulaputket, ilmansuodattimen, tulpat, öljyt ja öljynsuodattimen mutta eipä auttanut....Suuttimen oli muistaakseni 142,5 ja lieneevät siis vakiot? Putkisto on originaali tuhisija. Jos olis jotain vinkkiä niin otetaan vastaan! Ehkä kokeilen dynojetin settiä tai jotain, mutta onko vika seoksissa vai jossain muualla?
  2. #2
    Onnea hienon ja monipuolisen pyörän hankinnasta!

    En kyllä tajua miksi tuo tekee vedon kadottamista ainoastaan isoimmalla vaihteella. Luulisi ongelman vaivaavan myös pienemmillä vaihteilla.

    Jos englannin kieli taipuu niin kurkkaas brittien TDM-foorumilta (http://www.carpe-tdm.net/ipb/) vinkkiä. Siellä on paljon mallikohtaista tietoa.
    Mopoton
  3. #3
    Asiaa tutkittuani tajusin peli saa liikaa kakkua kun tullaan alueelle jossa pääsuutin on ratkaisevassa roolissa. Aika outoa kun tekee tuon noilla 142,5 vakio suuttimilla. Kokeilin 150 suuttimia ja ongelma paheni. Neulojen lasku alimpaan pykälää korjasi tilannetta hiukan. Ongelma on pahin suurimmalla pykälällä koska siellä sitä voimaakin tarvitaan ja kaiken pitää olla kohdillaan jotta jopo jaksaa liikkua. Joko pienempää pääsuutinta laitan kehiin tai kokeilen tuota dynojettia. Yleensä nuo vakio pääsuuttimet on liika pieniä mutta tässä tapauksessa päinvastoin?
  4. #4
    Rahastonhoitaja
    Pääylläpitäjä
    Hallitus
    Liittyi Mar 2010
    Vantaa
    MotOrg ry jäsen
    Mahtaako tossa olla alipainekavolliset kaasarit..? Mutta kaasarin kalvojen reijät yms. alueen vuodot aiheuttaa tommosta juuri.
    RF900R, ZX6R, (XJ600S)
  5.  
  6. #5
    Vika löytyi! Eipä ollut kummoinen vika. Oikeastaan "junnumoka" ettei tullut moista huomattua aikaisemmin. Ilmasuutin tukossa mistä syystä kakkua tuli liikaa. Nyt toimii ja tehoja tuli kivasti lisää.