Morjesta pöytään.
Tuossa pääsi käymään niin että vesisateella maa pehmeni pyörän jalan alta ja pyörä kaatus.. ( jep kuten arvaatte en ollut laittanut laudan pätkää jalan alle). Pyörä kävi kaatumisen jälkeen hetken huonosti mutta käynti parani ja kävi normaalisti. Nyt sitten viikko tapahtuneen jälkeen yritin pyörää käynnistellä ja ei lähtenyt käyntiin startista. Pyörä tuupattiin käyntiin ja pyörä kävikin hetken huonosti. Nyt vaihdoin tulpat kun arvelin että jokin tulpista kärähti. Mutta pyörä ei lähtenyt nyt edes tuuppaamalla käyntiin. Startista "lupaa" mutta ei lähde. Paitsi kerran kävi sen aikaa mitä starttasi.
Olisiko neuvoja miten käyntiin? Suuren suuri vika ei ilmeisestikkään ole. Ja mikä olisi hyvä säätö tyhjäkäynnille? Jos se vaikka jeesais hieman?
Ite lähtisin ekana tsekkaan tulpat ainakin. Olisko nyt voinu usean käynnistysyrityksen jälkeen tulvia?
Tää on ihan mutu juttua mutta olisko kaasarien tsekkaus kans ihan ok, jos ei oo täräyksestä oikeen tykännyt!? oliko pitkään kyljellään?
Kawasaki ZZ-R 600D -91 (Ex)
Älä huoli vituiksi se menee kumminki.
No tulpat vaihdettu just äskön. Ja äskön otin akun latingista ja kokeilin ja lähti käyntiin ja käviki hetken mut sit sammu yks kaks yllättäin, joten rupeis itelle vaikuttaa silt et ei sais bensaa? Kerkes se muutaman tunnin olemaan kyljellään. Mitäs sielt kaasareist sit kandeis kattoo? Oli kuitenki lähtenyt käyntiin viel kaatumisen jälkeen. Onko mahdollista et akku olis sökö?
Jos sulta löytyy yleismittari niin koita ny ainaki mitata akun jännite, ja tsekkaat akun nestetasot että sielä tosiaan ainaki on sitä akkunestettä. Jollei sulla sit geeliakku?
En mä tiedä mikä sielä kaasareis vois olla muutaku että vois olla neulat siirtyny? epätodennäköistä kylläkin. Onko sulla tietoa koska kaasarit putsattu viimeks? Jos kaasareista on päässy pohjasta paskaa liikkelle...sillon on vähä vastaavia ropleemia.
Mut joo ettei ihan arvailuks mene niin koita ainaki mitata sen akun jännite. Ja koita vaikka jollain toisella akulla jos mahollista. Ja jos saat vielä käyntiin niin hyvähän olisi saada jännite lukema myös käynnissä ollessa.
No sit tyhmä kysymys ootko kattonu että tankissa on löpöä? meinaan jos ollu pitkään kyljellään niin sieltähän on tottakai valunut bensa ulos korkista. Mutta tottakai sä sen olet kattonut! eikös?![]()
Kawasaki ZZ-R 600D -91 (Ex)
Älä huoli vituiksi se menee kumminki.
On siellä bensaa ;) juu täytyy huomenna mittailla tuon sähkärin kanssa ku se sen homman osaa :P. Tuli mieleen että onko mahdollista magneetto olis ottanu siipeensä ? onko kaukaa haettu? Ei oo tietoo koska kaasarit ois putsattu ku on toi pyörä vasta reilu viikon ollutMeinaakos muuten mitään ku ilmanputsarin aukasin että oli hieman öljynen?
Siis ilmanputsarihan mun käsityksen mukaan ainakin pitääkin olla öljyinen
En osaa sanoa voiko se olla ottanut osumaa, En itsekkään ole mikään ammattilainen näiden kanssa mutta mitä parin vuoden aikana on tullut vastaan niin noita kattoisin.
Onko pyörä toiminu tuon viikon aikana ihan okein? Ei ole nykiny ollut käyntiongelmaa tai muuta? Kaasareiden synkkaus vois olla myös ihan ok Ku joskushan se kumminkin on tehtävä
Niin pyörä oli vaan seissyt sen viikon kaatumisen jälkeen?
Ku tuo käyntiongelma kuulostaa niin samalta mikä mulla oli ku kaasarit oli epäsynkas ja likaiset. Niin startti lupas, ei lähteny lykkäämällä. Ja ku käynnistyi nii kävi tosi huonosti/ei mitenkään. Tosi kovalla piti olla ryyppy että kävi. Mut alota jännitteistä ja siirry sit seuraavaan.
Kawasaki ZZ-R 600D -91 (Ex)
Älä huoli vituiksi se menee kumminki.
Onko pyörässäsi Hondan HISS ajonesto systeemiä se nimittäin sammuttaa pyörän jos menee kyljelleen.Jos siihen on tullut jokin häiriö.
Suzuki GSX 1400-05
Aikoinaan kun kolaroin 900 Hornetin.En myöskään saanut mopoa enään käyntiin. Hondalta neuvoivat käyttäämään virrat päällä tappokatkaisijan 2xon/off asennossa. Näin tein ja lähti käyntiin.
BMW S1000RR
Mitenkäs akku, jos ollut kyljellään ja nesteakku niin nesteet voi tulla ulos.
Honda CBR1000F 1996
Hmph.. Kiitokset kaikille. Ongelma selvis. Akku on sohjona =) ja tosiaan huoltovapaa-akku oli. Normaali jännite oli akussa mutta pyörää startatessa bensa-pumpulle meni vaan 5volttii ja ei sit jaksanut pyörittää. Eli akku kaupoille.
Suur kiitos vielä kaikille.
No hyvä että vika löytyi, eikun uusi akku ja kovaa menoa taas.
P.S Muista laittaa lankku jalan alle ;)
Edit. typot
Kawasaki ZZ-R 600D -91 (Ex)
Älä huoli vituiksi se menee kumminki.
Hehe..Kyl täst edespäin aina tulee laitettuu vaikkei olis ku vartin tossa pihassa
![]()
btw. tossa tais olla kyl bensapumppuki hieman jumissa, ei ekaks lähtenyt pyörii ku hetken herättelyn jälkeen. mut katotaan että joskos se kestäis =) ku en mistään löytänyt uutta pumppua ko. vehkeeseen.